پارس ناز پورتال

پای بیت کوین به ایران باز شد

پای بیت کوین به ایران باز شد

پای بیت کوین به ایران باز شد

گران ترین پول دنیا به اسم بیت کوین که در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده است در ایران نیز قابل استفاده شد. اما اگر نمیدانید بیت کوین چیست مطلب امروز ما را بخوانید. تا اکنون ارزی را دیده اید که یک واحد آن 14 میلیون تومان فروخته شود؟ احتمالا فکر کنید اصلا این پول وجود خارجی ندارد ولی اگر نگاهی به بازار ارزهای الکترونیکی بیندازید,

 

متوجه می‌شوید نه تنها قیمت هایی نظیر این وجود دارد بلکه به راحتی هم خرید و فروش میشود و حتی با آنها می توانید در فروشگاه هایی مانند آمازون و یا از شرکت «DELL» و یا حتی در داخل ایران نیز کالا بخرید.ارزهای الکترونیکی آمده اند تا نظام گردش پول را از انحصار برخی کشورها درآورده و یک نظام فرامرزی ایجاد کنند.

 

نظامی که ارزش هر پول براساس تقاضا عمده شده و تصمیمات دولت ها و سیاست های مختلف تاثیر خیلی کمی روی آن می گذارد. جدیدا در داخل ایران نیز بازار خرید و فروش این ارزها داغ شده است و سایت ها و فروشگاه های زیادی را خواهید دید که انواع و اقسام این ارزها را معامله می کنند و تحلیل هایی عمیق در مورد آن منتشر می کنند. اگر می خواهید با یک بازار جالب ارزی آشنا شوید, خواندن این مطلب را از دست ندهید.

 

*پول الکترونیکی چیست؟

پول الکترونیکی در اصل شبکه ای است که تحت بازرسی هیچ کس نیست. مثلا بیت کوین, یک شکل جدید از پول دیجیتال است با یک تفاوت بزرگ با سایر پول ها, هیچ کس آن را کنترل نمی کند. پول های معمولی به وسیله بانک های مرکزی ایجاد می‌شوند؛ درواقع بانک های مرکزی تصمیم می گیرند این پول ها وجود داشته باشند تا به وسیله آن از دولت اوراق قرضه خریداری کنند.

 

بانک ها و شبکه پرداخت آن را به توجه بازرسی میکنند تا بتوانند از امتیاز آن بهره مند شوند. آنها دروازه های سیستم مالی هستند. ولی این ارز رمز پایه این رویه را تغییر داده است. پول الکترونیکی یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز است؛ یعنی نه یک شخص و نه یک شرکت, روی فرآیند تولید و تغییر قیمت آن هیچ کنترلی ندارند.

 

به جای آن, هر کسی روی شبکه, بازرسی پول خود را برعهده دارد و هر کسی می تواند با دانلود نرم افزار رایگان مربوط به پول خود و اجرای آن روی کامپیوتر شخصی اش, روی سیستم مالی کل شبکه تاثیرگذار باشد.پول های الکترونیکی جسم فیزیکی ندارند و شما نمیتوانید انها را در بانک پس انداز کنید. انها وجود دارند

 

فقط به این علت که شبکه موافق وجود داشتن آنها است و شما صاحب آن هستید, فقط به علت این که شبکه موافق این است که شما مالک آن باشید. سابقه مالکیت در یک دفتر کل, به اسم بلاک چین «blockchain» ثبت میشود و وقتی کسی پولی را برای شخص دیگری ارسال میکند, به شبکه گفته میشود که دفتر کل را به روزرسانی کند و از آدرس شخص فرستنده کم شده و به آدرس شخص گیرنده اضافه میشود.

 

اگر پول الکترونیکی دارای جسم فیزیکی و قابل لمس نیست, پس چطور از آن نگهداری کنیم؟ درواقع شما از بیت کوین نگهداری نمی‌کنید, بلکه درواقع شما از سوابق نقل و انتقال آن نگهداری میکنید که آن هم از یک آدرس طولانی و از عدد و حروف تشکیل شده است و به مثابه رمز عبور شما تلقی میشود. شما میتوانید این آدرس را در نرم افزار کیف پول الکترونیکی نگهداری کنید یا حتی آن را روی کاغذ پرینت بگیرید.

 

به علت داشته باشید که خود شبکه اطلاعات, این که کدام آدرس چه مقدار بیت کوین را در اختیار دارد, در خود ثبت کرده است. شما تنها چیزی که نگهداری میکنید, همان آدرس یا رمز شخصی است که به شما اجازه می دهد به پول خود دسترسی پیدا کنید و یا آن را به شخص دیگری منتقل کنید. البته هر کدام از پول های مجازی قوانین و روش های خاص خود را دارند و چیزی که ما توضیح دادیم بیشتر شبیه سیستم بیت کوین است.

 

*آیا این پول ها قانونی هستند؟

هرکدام از پول های الکترونیکی به علت اینکه عمر زیادی ندارند هنوز با مسائل حقوقی زیادی دست به گریبان هستند. در هر کشوری برای هر راز قوانین خاصی وضع شده است. مثلا خود بیت کوین به عنوان یکی از سرشناس ترین ها هنوز نتوانسته در برخی کشورها رسمی شود.

 

قانونی بودن یا نبودن بیت کوین یک مسئله بحث برانگیز است؛ برخی مراجع حقوقی قوانین و مقرراتی در قبال بیت کوین تدوین کرده اند و برای برخی دیگر هم, بیت کوین یک منطقه خاکستری است.برای همانند, در ژاپن بیت کوین و دیگر پول های مجازی از نظر حقوقی پذیرفته شده و به عنوان یکی از روش های پرداخت مورد استفاده قرار میگیرند

 

اما این در حالی است که بانک مرکزی چین محدودیت هایی در مورد معاملات بیت کوینی قائل شده است. در کشور ایالات امریکا, ایالت های مختلف برخوردهای متفاوتی با آن دارند. اداره مالیات کشور کشور آمریکا «IRS» در تعاریف مالیاتی خود, بیت کوین را یک دارایی می‌داند, نه پول! با این حال, خزانه داری ایالات امریکا, بیت کوین را یک پول مجازی غیرمتمرکز طبقه بندی میکند.

 

روسیه در حال وضع قوانین تازه ای است که در آن بیت کوین به رسمیت شناخته میشود و این درحالی است که در گذشته نسبت به آن و دیگر پول های رمزگذاری شده موضع گیری کرده بود. در ایران نیز از یکی دو سال پیش سازمان هایی مانند مرکز ملی شبکه های اجتماعی

 

در حال ثبت قوانینی برای استفاده از این ارزها هستند ولی به علت اینکه هنوز رواج زیادی در کشور ما ندارد, به نظر میرسد هنوز قانون مشخصی برای آن تدوین نشده است. طبق آخرین خبرها پس از چند جلسه بررسی در زمینه پول مجازی, پیش نویس مقررات حاکم بر استفاده و رواج این پول در کشور با پنج سناریو تعریف شده و یک پیشنهاد نهایی تصویب و آماده ارائه به شورای فوق العاده شبکه های اجتماعی شده است.

 

*قیمت شان چقدر است؟

احتمالا باور نکنید ولی در ایران بیش از 20 نوع مختلف از پول های الکترونیکی فروخته میشود. مثلا یک واحد پرفکت مانی چهار هزار و 40 تومان قیمت دارد. وب مانی قیمتی معادل چهار هزار و 20 تومان دارد. یک عدد بیت کوین کامل حدود 14 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد. البته لازم نیست همه ی وقت}

پای بیت کوین به ایران باز شد

یک بیت کوین کامل بخرید و میتوانید مقداری از آن مانند 0.3 را خریداری کنید. بیت کوین یک واحد کوچکتر هم دارد که به آن لایت کوین گفته میشود. ارزش یک لایت کوین 208 هزار تومان است. لایت کوین را هم میتوانید به صورت بخشی بخرید.دوژکوین یک ارز جدید است و اکنون هر هزار عدد آن حدود 9 هزار تومان قیمت دارد.

 

ارز پاییر چهار هزار و 95 تومان قیمت داشته و اوکی پی حدود چهار هزار و 250 تومان عرضه میشود. از دیگر ارزهای گران قیمت میتوان به اتریوم اشاره کرد. یک عدد اتریوم یک میلیون و 188 هزار تومان قیمت دارد. داش کوین هم گران بوده و حدود 868 هزار تومان قیمت دارد. قیمت ارزهای الکترونیکی با توجه به تقاضا و البته میزان

 

موجودی آنها عمده و کم میشود. مثلا بیت کوین در ابتدای عرضه خود در سال 2009 خیلی ارزشی نداشت, ولی به علت افزایش تقاضا برای آن اکنون تا چندصد دلار معامله می شود. البته این نکته را هم باید بدانید که بعد از آن قیمت این ارز ناگهان افت کرد.

 

*آیا میتوان روی آن سرمایه گذاری کرد و به سود رسید؟

جواب این سوال مانند جواب دادن به سرمایه گذاری روی هر واحد پولی است. تاریخ پر است از ارزهایی که ورشکست شدند و دیگر استفاده ای از انها نمی شود. مثلا مارک کشور آلمان در دوران جمهوری ویمار و اخیرا نیز دلار زیمبابوه. اگرچه شکست ارزهای قبلی معمولا به علت تورم عمده بود که غیرممکن است برای ارزی مانند بیت کوین اتفاق بیفتد, ولی همواره احتمال شکست ای فنی, ارزهای رقیب, مسائل سیاسی و از قبیل آن وجود دارد.

 

یک قاعده سرانگشتی ساده می گوید که هیچ ارزی را نباید مطلقا ایمن از ورشکستگی یا شرایط دشوار دانست. بیت کوین طی سال ها پس از اولیه به کارش, ثابت کرده که قابل اعتماد است و پتانسیل زیادی برای رشد دارد. اما هیچ کس در آن موقعیت نیست که بتواند آینده بیت کوین را پیش بینی کند. اکنون این ارز نوسان دارد ولی تا اکنون سود خوبی به سرمایه گذاران خود رسانده است.

 

*با این پول چیزی میتوان خرید؟

بله. با پولی مانند بیت کوین تقریبا میتوانید هر چیزی که با پول عادی می خرید را تهیه کنید. اول این را بگوییم که حتی فروشگاهی مانند آمازون نیز از خرید و فروش با پول های مجازی معتبر پشتیبانی میکند. هم‌چنین شرکت های بزرگی مانند DELL و یا STEAM هم از آن پشتیبانی میکنند.

 

به علاوه مکان های زیادی برای تبدیل این پول به ارز دیگر وجود دارد و شما میتوانید هر موقع که خواستید ارز مجازی خود را به مثلا دلار و یا هر ارز دیگر تبدیل کنید. حتی در ایران نیز فروشگاه های مختلفی وجود دارند که محصولات خود را با ارز مجازی می فروشند.در فروشگاه هایی مانند دیجی کالا که پر از اجناس مختلف هستند, به علت کاربران کم این ارز کمتر دیده شده است.

 

نکته جالب اینجاست که فروشگاه ها از همه ی نهادهای مربوط به تجارت الکترونیک مجوز گرفته اند و به نظر میرسد این ارز در کشور پذیرفته شده. البته هنوز خرید و فروش با این ارزها در کل اینترنت فراگیر نشده و راه زیادی تا جهانی شدن در پیش دارد. ولی رشد آن صعودی بوده و احتمال دارد تا چند سال آینده اسم آن عمده به گوشمان بخورد.