پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

پروتئین وی با کازئین چه تفاوتی دارد؟

پروتئین وی با کازئین چه تفاوتی دارد؟

پروتئین یک جزو ضروری برای رفع نیاز اندام‌های مختلف بدن است که باید در مصرف روزانه ما گنجانده شود. مصرف پروتئین کافی می‌تواند به کاهش دریافت کالری اضافی کمک کند. در حالی که راه ایده‌آل برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن مصرف مواد غذایی است، این امکان برای یک ورزشکار وجود دارد که سایز عضلات خود را به کمک مکمل پروتئین افزایش داده و کالری بسوزاند.

 

هر دو مکمل‌های کازئین و وی مکمل‌های پروتئینی هستند که به صورت پودر تولید می‌شوند. مصرف‌کنندگان معمولاً این پودرها را با نوشیدنی‌ها مخلوط کرده یا گاهی آن‌ها را با مواد غذایی دیگر ترکیب می‌کنند. درک تفاوت بین کازئین و پروتئین وی با شناخت فواید آن‌ها و نحوه مصرف این دو نوع پروتئین همراه است.

 

پروتئین کازئین چیست؟

 

کازئین نوعی پروتئین است که در شیر یافت می‌شود و حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای بدن خواهد بود. میزان پروتئین کازئین در شیر حدود 80 درصد است. کازئین بسیار آهسته هضم و جذب خواهد شد از این رو، پروتئین آهسته یا پروتئین کند جذب نامیده می‌شود.

 

این سرعت جذب آهسته به آزاد شدن آهسته آمینو اسیدها و در دسترس قرار دادن آن‌ها به بدن پس از 3 تا 4 ساعت کمک می‌کند.پروتئین کازئین گاهی اوقات به عنوان مکمل قبل از تمرین استفاده می‌شود. همچنین غذاهایی که پروتئین بالایی دارند می‌توانند برای مدت طولانی سیری ایجاد کنند.

 

برخی از افراد، به ویژه ورزشکاران، برای کمک به تأمین پروتئین مورد نیاز بدن خود، مکمل‌های کازئین یا سایر مکمل‌های پروتئینی را خریداری می‌کنند. قیمت پروتئین کازئین برای ورزشکاران حرفه‌ای نسبت به نتایجی که دارد یک هزینه مقرون به صرفه خواهد بود.

 

پروتئین وی چیست؟

 

پروتئین وی پروتئینی است که از شیر به دست می‌آید و حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است. در حالی که کازئین 80 درصد پروتئین شیر را تشکیل می‌دهد، 20 درصد دیگر پروتئین شیر پروتئین وی است. وی سریع‌تر از کازئین جذب بدن می‌شود و به آن پروتئین سریع یا جذب سریع می‌گویند. این ترکیب تا 90 دقیقه در جریان خون موجود است.

 

کنسانتره پروتئین وی یک مکمل پروتئینی سریع‌الاثر است، زیرا بدن شما می‌تواند اسیدهای آمینه ضروری و پروتئین‌های لبنی را در حدود بیست دقیقه جذب کند. پودر وی نسبت به پروتئین کازئین راحت‌تر با مایعات مخلوط می‌شود و مصرف‌کنندگان معمولاً بیشتر از پروتئین وی استفاده می‌کنند و خرید پروتئین وی را ترجیح می‌دهند زیرا بافت و طعم بهتری دارد.

پروتئین وی با کازئین چه تفاوتی دارد؟

تفاوت بین پروتئین کازئین و پروتئین وی در چیست؟

 

اگر کازئین و پروتئین وی هر دو نوعی پروتئین هستند، پس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ آیا می‌توانند به جای هم استفاده شوند؟ در ادامه به مهم‌ترین نقاط تفاوت بین پروتئین کازئین و پروتئین وی و شباهت‌های آن‌ها که مورد بررسی قرار گرفته‌اند توجه کنید:

 

پروتئین کازئین کندتر از پروتئین وی جذب می‌شود

تفاوت بین پروتئین کازئین و پروتئین وی این است که بدن شما چگونه آن‌ها را جذب می‌کند. بدن شما پروتئین را به مولکول‌های کوچکی به نام اسیدهای آمینه تجزیه کرده که در جریان خون شما گردش می‌کنند تا زمانی که جذب شوند.

 

سطح این اسیدهای آمینه در خون شما به مدت چهار تا پنج ساعت پس از مصرف کازئین افزایش می‌یابد، اما تنها 90 دقیقه پس از مصرف وی این پروتئین جذب بدن می‌شود.این دو پروتئین با سرعت‌های متفاوتی هضم می‌شوند؛

 

بنابراین پروتئین کازئین اسیدهای آمینه بدن را به آرامی و پیوسته تأمین می‌کند. از طرفی چون هضم و جذب پروتئین وی در بدن بسیار سریع‌تر است، مصرف آن در حین تمرین یا بلافاصله بعد از تمرین بسیار بهتر خواهد بود.

 

پروتئین وی سریع‌تر از کازئین برای عضله سازی عمل می‌کند

همان‌طور که پیشتر هم اشاره کردیم، مصرف پروتئین وی در حین تمرین مناسب‌تر از مصرف پروتئین کازئین است، زیرا به سرعت جذب می‌شود و اسیدهای آمینه بیشتری را فراهم می‌کند. پروتئین وی حاوی لوسین، ایزولوسین و والین است که بیشتر آمینو اسیدهای شاخه‌دار (BCAAs) هستند، در حالی که کازئین بیشتر حاوی آمینو اسیدهای هیستیدین، متیونین و فنیل آلانین خواهد بود.

 

همه اسیدهای آمینه ضروری برای ساخت عضله مهم هستند، لوسین یکی از اسیدهای آمینه است که این فرآیند را تسریع می‌کند. سطح آمینو اسید لوسین در پروتئین وی بیشتر از پروتئین کازئین است.

 

پروتئین وی سنتز پروتئین ماهیچه‌ای را تحریک می‌کند (فرآیندی که طی آن ماهیچه‌ها رشد می‌کنند) به‌ ویژه زمانی که در طول تمرین مصرف شود این کار را بهتر انجام می‌دهد و مصرف آن برای عضله سازی مناسب‌تر است.

 

مواد مفید در پروتئین وی و کازئین

 

کازئین و پروتئین وی حاوی پپتیدهای بیولوژیکی مختلفی هستند. این ترکیبات به نفع بدن شما عمل می‌کنند. پپتیدهای فعال اجزای پروتئینی هستند که در ساختار پروتئین یافت شده و هنگامی که توسط هیدرولیز آنزیمی آزاد می‌شوند، عملکردهای فیزیولوژیکی متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

 

مواد تشکیل دهنده پروتئین کازئین

کازئین حاوی چندین پپتید فعال است که برای سیستم ایمنی و گوارش شما مفید خواهد بود. برخی از بیوپپتیدهای موجود در کازئین نیز با کاهش فشار خون و کاهش تشکیل لخته‌های خون به قلب شما کمک می‌کنند.

 

این پپتیدها به طور مشابه به مهارکننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین تبدیل خواهند شد، دسته‌ای از داروهایی که معمولاً برای کنترل فشار خون تجویز می‌شوند. آن‌ها همچنین به مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر متصل می‌شوند و هضم آن‌ها را در معده بهبود می‌بخشند.

 

ترکیبات پروتئین وی

پروتئین وی حاوی تعدادی پروتئین فعال به نام ایمونوگلوبولین است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند. ایمونوگلوبولین‌های شناخته شده در پروتئین وی خاصیت ضد میکروبی دارند و رشد میکروب‌های مضر مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را کاهش می‌دهند.

 

مطالعات همچنین نشان داده است که این پروتئین‌ها اثرات آنتی اکسیدانی دارند و از رشد تومورها و سرطان جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، برخی از ایمونوگلوبولین‌ها حاوی مواد مغذی مهمی مانند ویتامین A هستند که جذب سایر مواد مغذی مانند آهن را افزایش می‌دهند.

پروتئین وی با کازئین چه تفاوتی دارد؟

خرید پروتئین وی و کازئین از داروخانه معتبر آنلاین صبا

 

هم کازئین و هم پروتئین وی از شیر به دست می‌آیند. آن‌ها در زمان هضم متفاوت هستند و کازئین کندتر هضم می‌شود. زمان مناسب برای مصرف کازئین قبل از خواب است، در حالی که وی سریع هضم می‌شود و برای تمرین و عضله سازی مناسب خواهد بود.

 

هر دو حاوی پروتئین حاوی ترکیبات فعال مختلفی هستند که ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و فواید دیگری را نیز به همراه داشته باشند. مهم‌تر از همه، به یاد داشته باشید که مصرف کلی پروتئین روزانه از همه چیز مهم‌تر است.

 

در حالی که کازئین و وی دارای تفاوت‌ها و شباهت‌هایی هستند، اما هر کدام نقش مهمی در بدن شما ایفا می‌کنند و فواید زیادی برای سلامتی دارند. داروخانه صبا، یک داروخانه اینترنتی مدرن است که همه ترکیبات پروتئینی شامل کازئین و پروتئین وی را به فروش می‌رساند و اصالت کالا را تضمین می‌کند.