پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟ 

امروز نگاهی خواهیم داشت به شغل افراد ثروتمند ایرانی که توانسته اند از راه شغل خود ثروت بسیار خوبی را دست و پا کنند. پولدارهای ایران چه شغل هایي دارند؟ این عنوان داده نمایی هست که اخیرا خبرگزاری تسنیم منتشر کرد و در آن به ترتیب جراحان پلاستیک, فوتبالیست ها, دندانپزشک ها, طراح لباس عروس, مدرسان کنکور, بازیگران فیلم و تعمیرکارها پردرآمدترین مشاغل ایران معرفی شدند.

 

این اینفوگرافی به خاطر سوژه جذابی که داشت بی درنگ در شمار زیادی از کانال ها و گروه هاي تلگرامی بازنشر شد. به رغم این که مشخص نیست این رتبه بندی بر چه اساسی انجام شده و طبق کدام کار مطالعاتی و در چه جامعه آماری این نتایج حاصل شده هست, ما طبق اطلاعاتی که درمورد این مشاغل موجود هست به بررسی یک به یک این مشاغل پرداختیم

 

بدیهی هست که جای برخی مشاغل مانند مدیریت رستوران, نمایشگاه داران ماشین و خیلی از تخصص هاي پزشکی در این لیست خالی هست و طبعا درآمدشان از تعمیرکاران ماشین با طراحان لباس عروس بالاتر هست. با این حال تردیدی نیست که گروهی از کسانی که فوق تخصص جراحی پلاستیک دارند درآمدهای نجومی و بالای 200 میلیون تومان در ماه داشته باشند. احتمالاً تعدادشان گرچه به انگشتان دو دست هم نرسد.

 

در مورد سایر تخصص هاي پزشکی هم تقریباً وضعیت به همین شکل هست. گروه محدودی درآمدهای افسانه اي دارند اما در مورد سایرین وضعیت به این خوبی نیست. گرچه از این نکته هم نباید گذشت, فردی که مدرک فوق تخصص در یک رشته پزشکی گرفته دست کم 15 سال بعد از گرفتن دیپلم درس خوانده.

 

بعد هم به مدت 6 سال اجازه کار شخصی نداشته و در مراکز دولتی مشغول انجام وظیفه بوده. این مسیر سخت و پرپیچ و خم طبعا پیش روی فوتبالیست ها و بازیگران وجود ندارد.

 

1. جراحان پلاستیک

آیا جراحی پلاستیک پردرآمدترین شغل ایران هست؟ پزشک مهدی جعفری, فوق تخصص جراحی پلاستیک در جواب به این سوال گفت; “در حال آماده ما کلا 290 نفر فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور داریم. از این افراد فقط 10 تا 15 نفرشان درآمدهای بالای 200 میلیون تومان دارند اما دست کم نیمی از بقیه 280 نفر فوق تخصصان جراحی پلاستیک به زحمت ماهی 20 میلیون تومان درآمددارند.

 

همین اکنون یکی از رفقا خودمانی من که شاگرد اول دانشگاه شهید بهشتی بود با وام رفته یک منزل 600 میلیون تومانی خریده و در پرداخت قسط بانک حتی به دشوار خورده. در صورتی که یک رستوران دار دست کم هرروز 40 تا 50 میلیون تومان سود خالص عایدش میشود. تا وقتی کار آماری و دقیقی انجام نداده باشیم نمیتوانیم با قاطعیت بگوییم چه مشاغلی بیشترین درآمد را دارند.”

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

این عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در ادامه توضیح داد; “این اقلیت محدوداز جراحان پلاستیک که درآمدهای نجومی دارند به وجهه کل جامعه جراحان ضربه زده اند. این گوره از پزشکان اسم خود را به صورت یک برند درآورده اند و به خاطر تقسیم ناعادلانه ثروت در کشور ما باعث شده پول هاي بادآورده

 

را بدون حساب و کتاب خرج کنند که مثلاً بگویند بینی من را فلان پزشک عمل کرده. مثلاً برایشان افت دارد علم رینوپلاستی «جراحی زیبایی بینی» را در یک بیمارستان دولتی با 2 میلیون و 500 هزار تومان انجام دهند. آنها ترجیح میدهند 20 میلیون بدهند همان جراحی زیبایی را انجام دهند که یک پزشکان جوان تر با توجه و احتمالا کیفیت بهتر, با 4 یا 5 میلیون تومان انجام می‌دهد.”

 

او در جواب به این سوال که آیا جراحی پلاستیک هنوز گنجایش ورود افراد جدید به این رشته را دارد یا اشباع شده هست توضیح داد; “جراحی پلاستیک دو اساس دارد. یکی زیبایی و دیگری ترمیمی. در مورد جراحی هاي ترمیمی مانند سوختگی, شکستگی فک و صورت یا قطع اعصاب دست و… هنوز گنجایش زیادی وجود دارد.

 

در خیلی از شهرستان ها ما برخلاف مراکز استان ها جراح پلاستیک نداریم. در مقوله جراحی زیبایی اما چنین ظرفیتی وجود ندارد. گرچه کسی که فوق تخصص جراحی پلاستیک می‌گیرد دست کم به مدت 15 سال بعد از گرفتن دیپلم باید درس بخواند.

 

7.5 سال دوره پزشکی عمومی, 4 یا 5 سال دوره تخصص جراحی و 3 سال دوره فوق تخصص جراحی پلاستیک. یعنی در مجموع 15 سال بعد از دیپلم باید درس بخواند. تازه بعد از آن هم اجازه کار خصوصی ندارند و به مدت 6 سال در مراکز دولتی باید کار کنند.”

 

مهدی جعفری در مورد سایر پزشکانی که بدون داشتن تخصص لازم عمل جراحی زیبایی انجام می‌دهند گفت; “جراحان پلاستیک فوق متخصص میباشند. برخی جراحان عمومی بدون این که هیچگونه آموزشی دیده باشند به صورت تجربی عمل جراحی زیبایی انجام میدهند. این افراد به آبرو فوق تخصصان جراحی پلاستیک آسیب میزنند.

 

آنها روی تابلوهایشان مینویسند متخصص جراحی پلاستیک و سازمان نظام پزشکی هم جلوی انها را نمیگیرد. از اردیبهشت تا شهریور ماه سال جاری 11 نفر در اثر عمل لیپوساکشن فوت کردند که همۀ این عمل ها توسط جراحان عمومی انجام شده بود.”

 

2. فوتبالیست ها

فوتبالیست ها همۀ وقت} نسبت به میانگین جامعه درآمد خوبی داشتند. اما به طور مشخص از سال هاي میانی دهه 80 شمسی پول هاي بی حساب کتاب وارد فوتبال شد و برخی باشگاه هاي متمول با بازیکنان قراردادهای نجومی بستند. در آن مقطع گفته شد تیم هاي دولتی مجازند بین نیم تا یک درصد از اعتبارات خود را به ورزش قهرمانی اختصاص دهند. با این قوانین جدید جهان به کام فوتبالیست ها شد.

 

تیم هایي مانند فولاد, ذوب آهن و مس و سپاهان آن‌قدر پول هاي کلانی به فوتبالیست ها می دادند که خیلی ها قید لژیونرشدن را زدند. تا گذشته از آن اگر فوتبالیستی میخواست مال و ثروتی به هم بزند باید به اروپا می رفت یا در کشورهای حاشیه خلیج فارس پا به توپ می شد. این روند ادامه داشت

 

تا این که قراردادهای میلیاردی در فوتبال ایران عادی شد. مسئولان فدراسیون برای پیش گیری از این روند, مبلغی را بعنوان سقف قرارداد گذاشتند. این سقف قرارداد را نه تنها هیچ کس رعایت نمیکرد بلکه کارکرد معکوس هم پیدا کرد. به این صورت که عملا به معیاری برای کف قراردادها تبدیل شد.

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

از آن به بعد فوتبالیست هاي خیلی معمولی و کم سن و سال رقم هاي 300- 400 میلیونی از باشگاه ها طلب می‌کردند که از کل درآمد یک سال پزشکان متخصص با چندین سال تحصیل و تجربه اکثر هست. در لیگ سال پیش مجموع قرارداد بازیکنان لیگ برتری 196 میلیارد تومان اعلام شد که یکی از اعضای فراکسیون ورزش گفته بود

 

این تازه گردش مالی پدیدار هست و گردش مخفی خیلی اکثر از این هست. گرانترین بازیکن لیگ سال جاری هم با دو میلیارد و 500 میلیون تومان به یک تیمی صنعتی پیوسته هست.

 

3. دندانپزشک ها

دندانپزشکی از آن دسته شغل هایي هست که در سال هاي جدید بعنوان یک شغل پردرآمد در ذهن افکار عمومی جا افتاده هست. شمار دندانپزشکان ایران تا 25 هزار نفر اعلام شده که گرچه 90 درصد از این شمار دندانپزشکان عمومی میباشند.

 

در سال هاي جدید شاهد سونامی افزایش شمار دندانپشکان بودیم و بارها انجمن دندانپزشکان ایران اخطار داده این شغل اشباع شده. حتی چندی پیش رییس انجمن دندانپزشکان ایران از بیکاری 30 درصدی دندانپزشکان خبر داد

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

دندانپزشکان می‌گویند اگر خرج خدمات دندانپزشکی بالاست خرج هاي مواد به کاررفته و تجهیزات پزشکی آن هم بالاست. معمولاً هم اینجور مواقع قیمت یونیت دندانپزشکی مثال زده میشود که قیمت آن ممکن هست معادل یک خودروی سواری لوکس باشد.

 

میانگین درآمد یک دندانپزشک میتواند در ماه بین 40 تا 50 میلیون تومان باشد. گرچه چندی ِپیش یک گزارش در رسانه ها منتشر شد که یک کلینیک دندانپزشکی در ماه 300 میلیون سود خالص دارد.

 

4. طراحی لباس عروس

طراحان لباس برای ورود به بازار کار دو گزینه دارند. انها میتوانند جذب واحدهای تولید و کارخانجات شوند و در نهایت ماهی 5 میلیون تومان دستمزد بگیرند. یا می‌توانند در مزون هاي خصوصی طراحی لباس مشغول کار شوند و میانگین ماهی 20 تا 25 میلیون تومان کسب درآمد کنند.

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟گرچه ممکن هست یک طراح از دو یا سه نفر دیگر هم کمک بگیرد و تمام این پول لزوما به جیب خودشان نرود. کسانی که مزون طراحی لباس راه اندازی کنند هم به مراتب می‌توانند درآمدهای بالاتری کسب کنند اما در این که انها یکی از 7 شغل پردرآمد ایران را داشته باشند تردید داریم. خرج تجهیزات لازم برای راه اندازی یک مزون لباس عروس را میشوند بین 50 تا 60 میلیون تومان تخمین زد.

 

قیمت هر لباس عروس به طور متوسط بین یک میلیون و 200 هزار تومان تا 4 میلیون تومان هست. از این مبلغ میتوان گفت با کم کردن خرج ها و جایزه خیاط, در نهایت 50 درصدش سودی هست که عاید صاحب مزون می‌شود.

 

5. مدرسان کنکور

در سال هاي جدید کنکور, کسب و کار برخی مدرسان را سکه کرده هست. مدرسانی که اسامی آنها تبدیل به یک برند شده و در جامعه شناخته شده تر میباشند, با قیمت هاي گزاف در مدارس غیرانتفاعی و موسسه هاي آزاد دوره آمادگی کنکور برگزار می‌کنند. یکی از معلمین مشهور درس زیست شناسی پیش دانشگاهی برای هر ساعت تدریس در یکی از مدارس غیرانتفاعی شهر تهران ساعتی یک و نیم میلیون تومان جایزه می‌گیرد.

 

یعنی می‌توان تخمین زد این فرد اگر در چند جای گوناگون و هرروز 4 ساعت فقط تدریس کند در اتمام ماه 180 میلیون در حساب بانکی اش دارد. در همین مدرسه غیرانتفاعی کمترین حقوقی که به یک دبیر پرداخت م شود ساعتی 75 هزار تومان هست.

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

مدرسان کنکور به سبک دیگری هم اخیرا درآمد کسب می‌کنند. انها همایش هاي یک روزه اي برگزار می‌کنند به مدت 12 ساعت در یک روز. یعنی 100 تا 200 محصل در یک سالن جمع می‌شوند. مدرس کنکور کل نکات کنکوری را در یک جلسه فشرده بازبینی میکند و در نهایت بابت همین یک روز 4 میلیون تومان جایزه میگیرد. هر چقدر به روزهای برگزاری کنکور نزدیک می‌شویم شمار این همایش ها اکثر می‌شود.

 

6. بازیگران فیلم

میانگین درآمد بازیگران سینما در ایران و جهان همه ي وقت بالاتر از میانگین جامعه بوده. در ایران اما از اواخر دهه 80 شمسی و آمدن تله فیلمهای اصطلاحا سوپرمارکتی که ظرف چند روز فیلم برداری می‌شدند و به فروش نسبتا خوبی دست پیدا میکردند, وضع بازیگران درجه دو و سه سینما هم مفید شد.

 

رشد ناگهانی تولید تله فیلم ها در این دوران باعث شد مدیران دستمزدهای دست و دلبازانه اي به بازیگران بدهند. برخی بازیگران به درآمد میلیاردی «سالانه» در همین دوران دست یافتند.

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

در چهار سال جدید اما به دلایل گوناگون از جمه دشواری های مالی, کمبود سرمایه گذار و بی توجهی مردم به این سبک فیلمسازی ها, موجب شد تا تدریجی آب و تاب تولید این فیلم ها فروکش کند. در عوض مجدد فیلمهای کمدی سینمایی به درآمدهای میلیاردی دست یافتند و همین جایزه بازیگران را افزایش داد. در حال آماده بازیگران معروف سینمای کشور ایران بین 100 تا 300 میلیون برای بازی در هر فیلم سینمایی جایزه میگیرند.

 

گرچه تهیه کنندگان سینما به مراتب جای مانور بیشتری از بازیگران برای کسب درآمد دارند. چون خرج هاي تولید سینمای کشور ایران به طور شفاف مشخص نیست. تهیه کننده ها با سرمایه گذاران برای مبالغ هنگفتی قرارداد می بندند و بعد با نصف آن قیمت فیلم را جمع میکنند و مابقی به جیب خودشان می‌رود.

 

7. تعمیرکارها

با این که به ظاهر, مکانیکی جزو آن دسته از مشاغلی هست که خیلی درآمد بالایی نداشته و رفاه بالایی را نمیتوان از این آچار به دست هاي زحمتکش انتظار داشت, اما به واسطه رشد سریع سطح تکنولوژی در خودروهای نوین و نیز واردات اقسامی از گران ترین و پیشرفته ترین خودروهای روز, در همین شهر تهران با کلانشهری مانند تبریز برخی از مکانیک هاي حرفه اي خودروهای نوین و گران ماهانه تا بیش از 40 میلیون تومان درآمد دارند.

پولدارهای ایران چه شغل و کاری انجام می دهند؟

دیدنی هست خبرگزاری ایسنا در گزارشی که اواخر سال 93 منتشر شده, با اشاره به درآمد بالای این نوع از تکنسین هاي ماشین, درآمد ماهانه آنها را حدود 20 یا 30 میلیون تومان عنوان کرده هست. واردات سالانه 75 تا 100 هزار دستگاه ماشین در کنار تولید بیش از 1.3 میلیون دستگاه اتومبیل و نیز گردش مالی 30 میلیارد دلاری در بازار خودروی ایران نشان میدهد کسب چنین درآمدی برای یک مکانیک ایرانی عمده سخت نیست.

 

فقط کافی هست نسبت به تکنولوژی و نحوه تعمیر موتورهای خودروهایی نظیر مرسدس اس کلاس با 2.5 میلیارد تومان قیمت یا مازراتی گیبلی گیو 4 با 1.8 میلیارد تومان بها آگاهی کافی داشته باشی و بعد با اندکی سرمایه گذاری در دستگاه هاي نوین تشخیص عیب, هرروز در یک مغازه 24 متری پذیرای 4 تا 5 دستگاه خودروی نوین باشی. به همین سادگی.