جستجو در پارس ناز

چرا دانشجویان در انجام پروپوزال و پایان نامه به مشکل می خورند؟

چرا دانشجویان در انجام پروپوزال و پایان نامه به مشکل می خورند؟

مشکلات دانشجویان در انجام مراحل پایان نامه، از نحوه انتخاب موضوع تا نگارش پروپوزال و سپس انجام فصل های پایان نامه تا جلسه دفاع به صورت های مختلفی خودش را نشان می دهد.

 

از این رو، دانشجویان، در این مراحل با مشکلات متعدد و فرسایشی روبرو هستند که اگر به درستی کنترل نشود، انگیزه، زمان و هزینه های زیادی را از آن ها تلف می کند.طبق تجارب انجام شده از دانشجویان قبلی، بسیاری از آن ها به دلیل عدم آگاهی و آموزش دانشگاه و استاد راهنما، دچار استرس های فرآوانی شده اند که هر یک از این موارد، بر زندگی آن ها تأثیرات زیادی را ایجاد کرده است. در این مقاله، شما را با آموزش هایی جهت آگاه سازی از این مراحل آشنا خواهیم نمود.

 

اهمیت پایان نامه

پایان نامه، یکی از مهم ترین موارد در دانشجویان فوق لیسانس و دکترا در تمام کشورهای دنیا می باشد. تحصیل در دانشگاه در مقطع های ارشد و دکترا، به معنی انجام کار پژوهشی می باشد. انجام کار پژوهشی، علاوه بر دانش و آگاهی دانشجویان، منجر به فوائدی در کسب و کار و استفاده از مطالب علمی در رشته تحصیلی آن ها می شود.

 

از این رو، مقطع ارشد و دکترا به دلیل انجام پایان نامه، یکی از پراهمیت ترین مقطع های تحصیلی نزد کشورها و دولت ها می باشد.از طرفی، کشورهای پیشرفته، به دلیل درک درست اهمیت پژوهش در انجام محصولات و همچنین خدمات و مدیریت آن، ارزش بالایی برای این دانشجویان قائل می شوند.

 

همانطور که ملاحظه می کنیم، در مهاجرت تحصیلی به کشورهای پیشرفته جهان، نیز این موارد خودش را نشان داده است و اغلب کشورهای جهان، به دنبال گرفتن دانشجویان ارشد و دکترا برای انجام کارهای پژوهشی و استفاده ازعلم آن ها برای پیشرفت و رشد هستند.

 

اما در کشور ما، به دلیل استفاده نادرست از علم دانشجویان ارشد و دکترا و بی اهمیتی مدیران به آن ها، در سال های اخیر شاهد خارج شدن دانشجویان خود به کشورهای پیشرفته دنیا هستیم.

 

اما هدف اصلی این مقاله ریشه یابی مشکلات دانشجویان در انجام پایان نامه می باشد که می تواند منجر به مهاجرت یا ادامه تحصیل دانشجویان در داخل و یا خارج کشور گردد. با توجه به گزارش دانشجویان ارشد و دکترا و همچنین افرادی که به راحتی و به درستی انجام مراحل پایان نامه را طی کرده اند.

 

آگاهی و آموزش گام به گام در هر مرحله از انجام پروپوزال و پایان نامه، یکی از بهترین راه کارها جهت برون رفت از مشکلات بعدی و پیش بینی آن ها می باشد. از این رو در ادامه به آموزش مراحل انجام پایان نامه می پردازیم.

 

آموزش انتخاب موضوع

انتخاب موضوع پایان نامه ، اولین چالش دانشجویان جهت شروع مراحل است. اما، باید گفت اولین مرحله، شاید مهم ترین مرحله در انجام مسیر پایان نامه می باشد که اگر به درستی و براساس علم و دانش، شروع نگردد، مشکلات متعدد بعدی را به همراه خواهد داشت.

 

مهارت های مورد نیاز برای انتخاب موضوع

دانش و آگاهی از مقالات و پژوهش های قبلی انجام شده، به شما کمک می کند که بتوانید با آگاهی بهتر و با نوآوری، شروع به انتخاب موضوع نمایید. از این رو، داشتن سطح زبان انگلیسی خوب می تواند به شما کمک زیادی کند تا بتوانید مقالات انگلیسی معتبر را بررسی و تجزیه و تحلیل نمایید.

 

همچنین، مهارت مورد نیاز بعدی در بخش انتخاب عنوان، توجه به روش تحقیق انتخابی و دسترسی به داده های مورد نیاز خواهد بود. موضوع انتخابی می بایست توسط استاد راهنما تصویب و تأیید گردد. بدون تصویب استاد راهنما، شروع به نگارش پروپوزال و سپس پایان نامه نکنید.

 

انجام پروپوزال با کیفیت

بعد از تصویب موضوع، نوبت به شروع انجام مراحل پروپوزال می رسد. مشکلات دانشجویان در انجام پروپوزال نیز، عدم دانش و آگاهی از نوشتن هر یک از بخش های مشخص شده در پروپوزال می باشد. هر بخش از انجام پروپوزال، مشخص کننده مراحلی می باشد که می بایست در مسیر انجام پایان نامه طی گردد.

 

از این رو، در نگارش هر بخش به نحوه پیاده سازی آن ها، توجه زیادی داشته باشید. برای آموزش هر یک از این مراحل، دوره آموزش جامع و کاربردی پروپوزال، می تواند به شما به صورت گام به گام از انتخاب موضوع تا نگارش هر یک از این بخش های پروپوزال کمک نماید تا بتوانید بهترین نتیجه را از این مرحله بگیرید و با مشکلات متعدد روبرو نگردید.

 

آموزش بخش های مختلف پروپوزال

هر یک از بخش های پروپوزال، شامل بیان مسئله، نوآوری و جنبه جدید بودن، ضرورت و اهمیت موضوع، نگارش فرضیه ها یا سؤالات پژوهش، انتخاب روش تحقیق و نحوه جمع آوری اطلاعات و پیشینه تحقیق می باشد.

 

در بخش قبلی این دوره آموزشی برای آموزش و آگاهی دانشجویان، قرار داده شد. در هنگام نگارش هر قسمت از پروپوزال آموزش هایی از جمله نحوه رفرنس دهی مناسب و نگارش جملات و نحوه نوشتن هر یک از آن ها توضیح داده شده است.

انجام فصل های پایان نامه

نتایج اشتباهات ناشی از نگارش پروپوزال

یکی از مشکلات متداول دانشجویان در انجام پایان نامه، اشتباه در نگارش هر یک از بخش های پروپوزال می باشد. پروپوزال، در حقیقت یک طرح پیشنهادی برای انجام پایان نامه است. در این طرح پیشنهادی، تمام مراحل کلی پایان نامه قرار گرفته است. از این رو، تغییر آن ها به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

 

مسیر اصلی پایان نامه، از پروپوزال می گذرد. در هنگام نوشتن پروپوزال به نحوه پیاده سازی و اجرای آن در پایان نامه فکر کنید. داده های مورد نیاز را بررسی کنید تا در ادامه مرتکب داده سازی نشوید. داده سازی، یعنی استفاده از داده های پژوهش های دیگران و استفاده از آن ها در پایان نامه خود، که این کار به معنی، سرقت ادبی محسوب می گردد.

 

تصویب نهایی پروپوزال

پس از نگارش پروپوزال توسط دانشجو، نیازمند تأیید استاد راهنما و سپس تأیید داوران هیئت علمی دانشگاه خواهیم بود. پاسخ گویی علمی به سؤالات استاد راهنما و همچنین اساتید دانشگاه نیز، نیازمند افزایش دانش و آگاهی دانشجو از انجام هر یک از این مراحل می باشد.

 

بدون توضیحات و آموزش، نمی توان انتظار تأیید و جلو رفتن مراحل را داشت. از این رو،طبق نظرات اساتید، اغلب دانشجویانی که در این مسیر با مشکل مواجه می شوند، به دلیل عدم آگاهی آن ها از مسیر درست انجام پروپوزال یا برون سپاری پایان نامه به افراد و شرکت های اشتباه می باشد.

 

برون سپاری پروپوزال و پایان نامه به دیگران

در برون سپاری پایان نامه به دیگران، می بایست دانشجویان با مراحل انجام پروپوزال و پایان نامه، آشنا باشند. سپردن پایان نامه به دیگران، بدون دانش و آگاهی از مسیر علمی درست، منجر به کپی زدن و داده سازی های متعدد و سپس مشکلات مختلف برای دانشجویان می شود. از این رو، دانشجویانی که به دنبال اتمام سریع و ارزان و بدون مشکل پایان نامه خود بوده اند در ادامه با مشکلات متعدد روبرو شده اند.

 

انجام فصل های پایان نامه

فصل های پایان نامه، اغلب شامل 5 فصل کلی (کلیات، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، تجزیه و تحلیل داده ها و سپس نتیجه گیری و ارائه پیشنهادها) می باشد. هر یک از فصل ها، دارای نکات نگارش منحصر به فردی است. به طور مثال، هر جمله و جدولی در فصل دوم، می بایست با رفرنس دهی باشد.اما جملات استفاده شده در فصل چهارم ، نیازمند رفرنس دهی نخواهند بود.

 

برون سپاری های اشتباه در پایان نامه

یکی از بزرگ ترین مشکلات دانشجویان در انجام پروپوزال و پایان نامه، برون سپاری های اشتباه پایان نامه به دیگران است. قبل از برون سپاری می بایست دقت کنید که هزینه تنها ملاک، برای برون سپاری پایان نامه به دیگران نیست و اگر به دنبال برون سپاری مناسب به دیگران هستید، شاید آخرین گزینه باید هزینه باشد.

 

به دلیل این که مراحل درست انجام پایان نامه اصولی و درست را نمی توانیم با کمترین هزینه انجام دهیم. کپی برداری و داده سازی توسط افراد غیرکارشناس و شرکت های انجام پایان نامه، منجر به افزایش زمان و هزینه برای شما می شود.

 

اشتباه انجام دادن مراحل و استفاده از کپی و همچنین داده سازی ها، منجر به چند بار انجام شدن و همچنین هزینه های چندین باره برای شما می گردد. از این رو، قبل از برون سپاری در مورد مراحل درست انجام پروپوزال و پایان نامه آگاهی کسب کنید و سپس به دنیال برون سپاری آن به دیگران باشید.

 

همانند جویی یا مشابهت یابی یا اصالت سنجی چیست؟

همانند جویی یا اصالت سنجی، شامل بررسی فرایند میزان مشابهت متن پایان‌نامه‌ی ما با متن سایر پایان‌نامه‌های انجام شده در این حوزه می باشد.  میزان مشابهت متن پایان‌نامه‌ی ما با سایر منابع موجود در بانک اطلاعاتی باید کمتر از 35 درصد باشد.

 

در برخی دانشگاه‌ها، این میزان درصد همانندجویی قابل قبول، کمی متفاوت است. اما چرا 35 درصد و آیا می توان به میزان درصد همانندجویی اکتفاء کرد. جواب، قطعا نه می باشد. 35 درصد همانند جویی به دلیل این است که پایان نامه های علمی، دارای نقاط مشترکی می باشند.

 

این نقاط مشترک مانند فصل دوم و توضیحات روش تحقیق، در پایان نامه های متعدد می تواند یکسان باشد. اما این درصدهای ارائه شده از نرم افزارهای اصالت سنجی واقعا نمی توانند برای تعیین تشخیص کپی برداری از پایان نامه های دیگران، قابل اکتفاء باشد.

 

به دلیل این که، متأسفانه با تغییر جملات پایان نامه و یا تغییر فعل و فاعل جملات، می توان به راحتی این درصد را تغییر داد. از سوی دیگر، این مرحله مشابهت یابی، که در سایت هایی از قبیل ایران داک انجام می پذیرد،

 

دارای اشتباهات زیادی از قبیل عدم تشخیص جملات و یا تعیین جملاتی هستند که اصلا منوط به کپی بودن پژوهش نمی باشند ولی این نرم افزارها، آن ها را به اشتباه در درصدهای خود لحاظ می کنند . اما با همه این اشتباهات و تشخیص ها، این درصد نمی تواند بیشتر از 35 درصد شود. بالا بودن این درصد به معنای بررسی کلی و مجدد پایان نامه می باشد.

 

آموزش جلسه دفاع پایان نامه

آخرین بخش هر پایان نامه ای، ارائه تخصصی و حرفه ای جلسه دفاع در مقابل اساتید و داوران خواهد بود. این مرحله آخر نیز می بایست همانند دیگر مراحل به صورت اصولی و حرفه ای انجام گردد. سخنرانی علمی و همچنین ساخت پاورپوینت حرفه ای و تخصصی از جمله موارد مهم در ارائه حرفه ای جلسه دفاع است.

 

همچنین دوره آموزشی حرفه ای و تخصصی جلسه دفاع که توسط شرکت مهرداد سیویل(مهرداد حمصیان) ارائه می گرددبه دانشجویان در این سال ها کمک کرده است تا بتوانند بهترین و تخصصی ترین دفاع را در این جلسه از خود به نمایش بگذارند.

دوره آموزشی حرفه ای و تخصصی جلسه دفاع

نتیجه گیری نهایی

اگر به دنبال یک پروپوزال و پایان نامه با کیفیت هستید، آموزش های علمی و اصولی به ما کمک می کند تا بتوانیم بهترین و با کیفیت ترین کار پژوهشی را انجام دهیم. اما از سوی دیگر، عدم دانش و آگاهی از مسیر، منجر به سعی و خطاهای متعدد و از دست رفتن زمان و هزینه شما می گردد.

 

با توجه به این که بسیاری از دانشجویان درگیر کپی برداری و سرقت ادبی و همچنین داده سازی های انجام شده می شوند. از این رو، می توانید با افزایش دانش و آگاهی خود از مراحل انجام پایان نامه، به راحتی از این مسیر فرسایشی خارج شوید.

 

شرکت مهرداد سیویل می تواند در زمینه آموزش های انجام پروپوزال و پایان نامه و نحوه ارائه جلسه دفاع به شما کمک کند تا بهترین پایان نامه را به نگارش درآورید.