پارس ناز پورتال

چرا زیر بغل مان بو می دهد و چه کنیم که بو ندهد؟

چرا زیر بغل مان بو می دهد و چه کنیم که بو ندهد؟

چرا زیر بغل مان بو می دهد و چه کنیم که بو ندهد؟ 

چرا زیر بغل مان بو می دهد و چه کنیم که بو ندهد؟ آیا تا به حال این حس را تجربه کرده اید که حتی وقتی تازه زیر بغلتان را شسته اید، باز هم کمی بو می دهد؟ این ممکن است برای هر کسی چه مرد و چه زن، رخ دهد. بدن شما برای تنظیم دمای بدن شما عرق تولید می کند. عرق کردن یک فرآیند طبیعی بدن است که در آن غدد عرق مایعات را روی سطح پوست ترشح می کنند.

 

این پاسخ به منظور جلوگیری از گرمازدگی ما ایجاد می شود. به یاد داشته باشید که بدن همه دارای بو است. انسان ذاتا موجودی است که بدنش بو دارد و همه انسان ها وقتی عرق می کنند بو می دهند. اما باید بدانید که بوی بدن یک چیز کاملا طبیعی است. عواملی که می توانند باعث بوی زیر بغل شوند عبارتند از: اضافه وزن، تغییر در هورمون ها، برخی از انواع داروها، و برخی شرایط سلامتی.

 

چرا زیر بغل بو می دهد؟

همه انسان ها 2 نوع غده عرق دارند:

 

1. غدد اکرین:

عرقی که این غدد ترشح می کنند شفاف و بی بو است. آنها همچنین مایع را مستقیماً روی سطح آزاد می کنند.

 

2. غدد آپوکرین:

مایعی که این غدد آزاد می‌کنند غلیظ است و در تماس با باکتری‌هایی که روی بدن شما نشسته‌اند، بوی بدی می‌دهد. عرق از طریق فولیکول های مو به سطح آزاد می شود. بیشتر نوجوانان بوی بد می دهند زیرا این غدد تا زمان بلوغ شروع به کار نمی کنند.

 

بیشتر بخوانید: برای از بین بردن بوی عرق بدن چه کنیم؟ (روش های خانگی و ساده)

 

دلایل بوی زیر بغل چیست؟

زیر بغل ما به دلایل مختلفی بوی بد می دهد. همانطور که قبلاً گفتیم، زمانی که عرق در تماس با باکتری‌های روی سطح بدن باشد، شروع به ایجاد بو می‌کند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر بوی زیر بغل ما تأثیر بگذارند. مثلا، ورزش کردن غدد را تحریک می کند تا عرق کنند، زیرا بدن ما در تلاش است تا خنک شود.

چرا زیر بغل مان بو می دهد و چه کنیم که بو ندهد

مایعات ترشح شده از غدد عرق، با باکتری ها مخلوط و سپس تبخیر می شوند. و رژیم غذایی شما می تواند بوی عرق شما را تغییر دهد. خوردن انواع مختلف روغن، سیر و پیاز باعث ایجاد بوی شدید بدن می شوند. همچنین، هوای گرم یا گرم می تواند شما را به طور مداوم عرق کند زیرا بدن شما همیشه در تلاش است تا خنک شود.

 

نکاتی برای کمک به کاهش بوی زیر بغل

گاهی اوقات صابون زدن برای از بین بردن بوی زیر بغل کافی نیست. ممکن است حتی برای چند دقیقه خودمان را تمیز کنیم و به دلیل تمیز کردن نامناسب، زیر بغل‌هایمان همچنان، بدبو باشند. ما در زیر به شما چند روش آموزش می دهیم که با استفاده از آنها می توانید بوی بد بدن تان را حداقل برای مدتی یا برای همیشه از بین ببرید.

 

بیشتر بخوانید: 10 علت اصلی بوی بد بدن + راه های پیشگیری و درمان بوی بد بدن

 

1. رعایت بهداشت و استفاده از صابون آنتی باکتریال

ممکن است فکر کنیم که بهداشت خوبی داریم، اما گاهی اوقات اطلاعات مهمی را که می تواند به بهبود عاداتمان کمک کند را از دست می دهیم. زمانی که زیر بغل خود را کف می زنیم، به گفته یک متخصص، باید حداقل 30 ثانیه از صابون ضد باکتری استفاده کنیم. این کار برای خلاص شدن از شر همان باکتری هایی که باعث بوی بدن می شوند انجام می شود.

چرا زیر بغل مان بو می دهد

2. موهای زیر بغل تان را مرتب اصلاح کنید

موهای بدن ما تمایل به به دام انداختن باکتری ها دارند و با تراشیده نگه داشتن زیر بغل، اجازه می دهیم عرق سریعتر تبخیر شود و در نتیجه حداقل تماس با باکتری ها را داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: بوی بد عرق را با گیاهان دارویی از بین ببرید

 

3. چه کنیم تا بوی عرق ندهیم : لباس های تمیز و گشاد بپوشید

سعی کنید از لباس های کثیف استفاده نکنید، به خصوص اگر آنها را برای ورزش می پوشید. پارچه‌های لباس‌های شما نیز مهم هستند، هرچه تنفس بیشتری داشته باشند، مانند پنبه و کتان، بهتر است. به این ترتیب بدن خود را تا زمانی که ممکن است خشک نگه می دارید.

دلایل بوی زیر بغل

4. از یک ضد تعریق استفاده کنید

خب، این کار به این دلیل است که غدد عرق پس از پر شدن، تولید عرق را کاهش می دهند و ضد تعریق با ایجاد این حس به این غدد کمک می کند. و در آخر هم باید بگوییم که برای تمیز کردن زیر بغل می توان کارهای دیگری هم انجام داد. افرادی بودار تر از بقیه هستند، می توانند از طب سوزنی استفاده کرده و یا هر شش ماه یک بار بوتاکس تزریق کنند.