پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

چه مسیرهایی را بهتر است با قطار سفر کنیم؟

چه مسیرهایی را بهتر است با قطار سفر کنیم؟

قطار یکی از محبوب‌ترین وسیله‌های نقلیه در سفر است. به کمک این وسیله نقلیه هم از زیبایی‌ها مسیر لذت می‌برید و هم سفری ایمن را تجربه می‌کنید. علاوه‌بر این قیمت بلیط قطار نسبت به وسیله نقلیه‌ای همچون هواپیما بسیار کمتر است.

 

امروزه خطوط ریلی ایران بسیار گسترده شده است و به کمک این وسیله نقلیه می‌توان به اغلب شهرهای کشور سفر کرد. با وجود مزایای زیادی که این وسیله نقلیه دارد، در برخی از مسیرها بهتر است از دیگر وسایل نقلیه همچون هواپیما استفاده شود.

 

برخی از مسیرهای ریلی طولانی و خسته‌کننده است. همچنین مناظر جاده‌ای آن نیز یکنواخت است. در بعضی از مسیرها نیز قطارهای بسیار کمی فعالیت می‌کنند. به همین دلیل انتخاب شما محدودتر می‌شود.

 

به طور کلی سفر با قطار طولانی است و تعداد مسافران آن نیز زیاد است. با این حال استفاده از این وسیله نقلیه در بسیاری از مسیرها پیشنهاد می‌شود. برخی از مسیرهای ریلی ایران از دل کوه، کویر، دریا و جنگل می‌گذرند و منظره بسیار زیبایی را برای شما رقم می‌زنند.

 

 اگر قصد دارید به کمک قطار سفر کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به این سوال که چه مسیرهایی را بهتر است با قطار سفر کنیم؟ پاسخ خواهیم داد.

 

قطار تهران ساری

 

حتی اگر تا به حال به شمال کشور سفر نکرده باشید، با این حال از سرسبزی و خوش آب و هوا بودن آن شنیده‌اید. در تمامی طول سال مسافران بسیار زیادی از نقاط مختلف کشور برای تماشای طبیعت و دریا به شمال کشور سفر می‌کنند.

 

شمال بیشترین جنگل‌ها را در خود جای داده است و بسیار سرسبز است. یکی از زیباترین مسیرهای ریلی در ایران، مسیر ریلی تهران ساری است که برای گشت‌وگذار جذابیت‌های زیادی دارد. لازم به ذکر است که تا ایستگاه گرمسار با قطار تهران مشهد هم‌مسیر هستید و پس ز آن شما راهتان از مسافران مشهد جدا خواهد شد.

 

در این مسیر، شما از ۹۵ تونل خواهید گذشت. به عبارتی دیگر ۲۷ کیلومتر از مسیر خود را در تونل‌ها هستید. تونل گدوک یکی از طولانی‌ترین تونل‌ها در مسیر ریلی ایران است. این تونل نیز در همین مسیر واقع شده است.

 

بعد از تونل و پل گدوک، مقداری رطوبت وارد آب و هوا می‌شود و میزان شرجی بودن کمی بیشتر می‌شود. همچنین سرسبزی جنگل‌های شمال را نیز مشاهده خواهید کرد. جنگل‌ها در دامنه‌ی البرز قرار گرفته‌اند.

 

اگر تا به حال از جاده فیروزکوه عبور کرده باشید، در مسیر فیروزکوه به ورسک، سه خط طلا را مشاهده کرده‌اید. سه خط طلا جایی است که مسیر راه ‌آهن دور کوه می‌چرخد. در این مسیر، قطار در هر یک دوری که می‌چرخد، بخشی از کوه را بالا می‌رود. خط راه آهن در این مسیر از فاصله دور شبیه سه خط موازی به نظر می‌رسد.

 

به همین دلیل به آن سه خط طلا گفته می‌شود. اگر بلیط قطار تهران ساری خریداری کردید، باید بدانید که در مسیر از ۱۵۰۰ پل خواهید گذشت که مشهورترین آن پل ورسک است. این پل حدوداً ۷۰ سال پیش ساخته شده است و طولی معادل ۸۶ متر دارد. جالب است بدانید که پل ورسک با ارتفاع بیشتر از ۶۰ متر در کتاب گینس ثبت شده است.

چه مسیرهایی را بهتر است با قطار سفر کنیم؟

قطار تهران لرستان

 

یکی دیگر از مسیرهایی که بهتر است از قطار استفاده کنید، مسیر قطار تهران لرستان است. استان لرستان یکی از زیباترین مقاصد سفر به خصوص در فصل‌های بهار و تابستان است. لرستان به شهر آبشارها شهرت دارد. آبشار بیشه که بزرگترین و مشهورترین آبشار لرستان است ایستگاه قطار اختصاصی دارد.

 

برای دسترسی به آن کافی است بلیط قطار تهران لرستان خریداری کنید و در ایستگاه بیشه پیاده شوید. پس از ۴۰۰ متر پیاده‌روی به آبشار بیشه خواهید رسید. زیبایی‌های مسیر قطار تهران لرستان کم از تهران ساری نیست.

 

این استان به غیر از جاذبه‌های طبیعی، حاذبه‌های تاریخی زیادی دارد. در مسیر تهران لرستان ایستگاه‌هایی همچون ازنا، دورود، بیشه و سپیددشت قرار گرفته است.  شما می توانید در صفحه بلیط قطار سفرمارکت مبدا خود یعنی لرستان را سرچ کنید و انواع بلیط این مسیر را بخرید.

چه مسیرهایی را بهتر است با قطار سفر کنیم؟

سفر با قطار به مشهد

 

مشهد یکی از شهرهای گردشگری ایران است که مسافران زیادی از داخل و خارج از کشور به آن سفر می‌کنند. مسیر قطار تهران مشهد و به طور کلی مسیرهای منتهی به مشهد از شلوغ‌ترین مسیرهای ریلی در ایران هستند. در این مسیر قطارهای بی‌شماری فعالیت می‌کنند. در نتیجه شما می‌توانید مطابق با سلیقه خود هر قطار را انتخاب کنید.

 

سفر با قطار به اردبیل

 

اردبیل یکی از زیباترین شهرهای ایران است که همه آن را با وجود چشمه‌های آبگرم متعدد و جاده اسالم به خلخال می‌شناسند. اغلب مسافرانی که از تهران به اردبیل سفر می‌کنند از مسیر گیلان به سمت اردبیل می‌روند تا بتوانند از جاده زیبای اسالم به خلخال عبور کنند. اردبیل، طبیعتی منحصربه‌فرد و بکر دارد.

 

این طبیعت در اطراف اردبیل و مسیرهای منتهی به آن نیز دیده می‌شود. به همین دلیل اگر بلیط قطار به اردبیل خریداری کرده‌اید، فرقی نمی‌کند که در کدام شهر هستید، در نزدیکی‌های اردبیل می‌توانید طبیعتی زیبا را از پنجره قطار مشاهده کنید. ایستگاه قطار این شهر در اغلب روزهای سال شلوغ است.

 

قطار تهران بندرعباس

 

اغلب افراد از جاذبه‌های گردشگری جنوب ایران بی‌خبر هستند. شهرهای جنوبی به خصوص جزیره‌های خلیج فارس بهترین مقاصد گردشگری ایران در فصل‌های پاییز و زمستان هستند. بخش‌های جنوبی به مرکز و شمال کشور دور است به همین دلیل استفاده از خودروی شخصی کمی سخت و خسته‌کننده است.

 

در این مسیرها قطار و هواپیما گزینه‌های خوبی برای سفر هستند. اگر می‌خواهید در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنید و هم‌زمان از جاذبه‌های گردشگری موجود در مسیر لذت ببرید، بلیط قطار تهران بندرعباس را به عنوان وسیله نقلیه سفر انتخاب کنید.

 

در مسیر سفر به بندرعباس از مناطق مختلفی با پوشش‌های گیاهی گوناگون عبور می‌کند و همزمان رطوبت و شرجی بودن مسیر نیز بیشتر می‌شود.

 

نکات کلی در سفر با قطار

  • بهتر است مسیرهای پرتردد را برای سفر با قطار انتخاب کنید. زیرا در این مسیرها قطارهای متعددی مشغول فعالیت هستند و شما می‌توانید بلیط قطار مطابق با سلیقه و نیازهای خود خریداری کنید.
  • خرید قطار در فصل‌های مناسب سفر کمی سخت‌تر می‌شود زیرا تقاضا افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل بهتر است بلیط خود را از یک ماه زودتر رزرو کنید.
  • مسیرهای طولانی با قطار ممکن است کمی خسته‌کننده باشند. اما با این حال این کار هزینه‌های سفر شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.