پارس ناز پورتال

قاصدک 24

همه چیز درباره بارداری در زنان کارمند

همه چیز درباره بارداری در زنان کارمند

همه چیز درباره بارداری در زنان کارمند 

دوران بارداری برای زنان کارمند امری ساده نخواهد بودو باید همراه با مراقبت هایي باشد، کارمندان در دوران بارداری مرخصی هم دریافت می‌کنند. اغلب خانمها در دوران بارداری بکار و فعالیت خود بیرون از خانه ادامه میدهند. اما اگر شما هم دراین وضعیت هستید باید بدانید بارداری ممکن است شرایطی ناخوشایند برای شما ایجاد کند.

 

پس بهتر است بدانید چگونه میتوان ناراحتی ها و دردسرهای دوران بارداری را کاهش داد. علاوه بر این باید نسبت به مواردی که می تواند سلامت شما و کودک رابه خطر بیندازد نیز آگاه باشید.

 

آیا هنگام بارداری میتوانم فعالیت حرفه‌ای خودرا ادامه دهم؟
بله. بارداری، بیماری نیست و زن باردار تنها باید کمی محتاطانه‌تر رفتار کند. طی ۳ ماه نخست بارداری هیچ‌گونه منعی برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای وجود ندارد.

 

تهوع، سرگیجه زنان باردار در محل کار
تنها حالت تهوع، سرگیجه و دردهای شکمی ممکن است کمی خطرناک باشد. در ۳ ماهه دوم بارداری باید بیشتر مراقب فعالیت زیاد بدنی باشید. ايستادن‌های طولاني‌مدت و انجام كارهاي فيزيكي دشوار مناسب خانم باردار به خصوص از ۳ ماهه دوم بارداري به بعد نيست.

 

احتمال زایمان زودرس زنان شاغل
شرايطي كه خانم باردار دراين حالات به فعاليت اجتماعي خود ادامه دهد احتمال زايمان زود هنگام در اوايل ۳ ماهه پاياني بارداري وجوددارد. از طرف ديگر اضافه وزن و سنگيني و فشار روي پاها باعث مي‌شود خانم باردار نتواند براي چند ساعت روي پا يا در يك وضعيت ثابت بماند. راه‌رفتن‌های مرتب نيز در محل كار گاهي مزاحم همكاران است.

 

زنان کارگری که باید سرپا بایستند یا وسایل سنگین حمل مي‌کنند باید بسیار مراقب باشند چون احتمال زایمان زودرس یا سقط جنین در آنان وجوددارد. در ۳ ماهه آخر بارداری توصیه میشود زنان بیشتر استراحت کنند و تا حد ممکن تعداد مرخصی‌ها را بیشتر کنند یا بطور کامل مرخصی زایمان بگیرند چون فعالیت بدنی میتواند عامل زایمان پیش از موعد باشد.

 

در دوران بارداری بايد به ريتم بيولوژيك بدن احترام گذاشت. به مرور كه جنين رشد مي‌كند و شكم بزرگ تر مي‌شود، خانم‌های باردار بيشتر احساس خستگي مي‌كنند و ادامه دادن كار دشوار مي‌شود. نباید فراموش کنیم اولويت، سلامت فرزند است. پس اگر شاغل و باردارید این نکته‌ ها را در محیط کار مد نظر قرار دهید:

 

۱- از فعاليت‌های طولاني خودداري كنيد و هر چند دقيقه يك بار به خصوص اگر احساس خستگي كرديد، استراحت كنيد.

 

۲- هرگز وسایل سنگین بلند نکنید.

 

۳- اگر در محل كار امكان استراحت و دراز كشيدن وجود داشت مي‌توانید در ساعت ناهار كمي استراحت كنید اما اگر موقعيت مهيا نباشد اين موضوع مشكل‌آفرين مي‌شود. می توانید پاره وقت کار کنید و زودتر برای استراحت به خانه برگردید.

 

۴- نحوه نشستن و وضعيت بدني زن باردار در محيط كار مهم است. كمردرد از جمله مشكلات و ناراحتي‌های شايع در دوران بارداري است. براي پيشگيري از اين موضوع از يك بالشتك پشت كمرتان استفاده كنيد. سعي كنيد پشت ميز كارتان كاملا صاف بنشينيد. بلندي صندلي‌تان را تنظيم كنيد تا كاملا متناسب با ميزتان باشد.

 

پاهاي‌تان را زير ميز دراز كنيد و آن‌ها را كمي بالاتر از سطح زمين قرار دهيد. اگر شغل‌تان به گونه‌ای است كه مدت زمان طولاني بايد سرپا بايستيد كاملا صاف بايستيد و مرتب پاهاي‌تان را عوض كنيد تا وزن‌تان روي يك پا نيفتد.

 

۵- فرقي نمي‌كند كار شما ايستاده است يا نشسته. به هرحال هر از گاهي راه برويد و ماهيچه‌ های‌تان را بكشيد تا خون در بدنتان به گردش بيفتد. مي‌ توانيد از فرصت‌ ها استفاده كرده ودر راهرو يا پاركينگ قدم بزنيد. حتي اگر فرصت قدم زدن نداريد در كنار اتاق كارتان حركات كششي انجام دهيد.

 

۶- اگر مجبورید نشسته کار کنید، از ۳ ماهه دوم بارداری به بعد پاهای‌تان را دراز کنید تا دچار ورم پا نشوید.

 

۷- از ماه ششم بارداری به بعد بطور مداوم ایستاده کار نکنید.

 

۸- حتماً به همراه خود میوه و غلات به دفتر کارتان ببرید و مصرف کنید. خوردن حجم کم غذا در چند وعده مانع از سنگین شدن معده و بروز حالت تهوع میشود.

 

زنان باردار استرس کار را باید نظارت کنند
اگر در محیط کار خود استرس زیادی داشته باشید، بطور حتم انرژی شما برای مراقبت از خود و کودکتان کاهش می‌یابد. پس بهتر است استرس خودرا کاهش دهید:

 

– می توانید برای بازرسی استرس فهرستی از کارهای روزانه رابه ترتیب اولویت شان تهیه کنید؛ شاید عده ای از این کارها را بتوان حذف کرد یا به فرد دیگری سپرد.

 

– درباره نگرانی هایتان با دوست، همکار یا همسر خود صحبت یا سعی کنید به شیوه های مختلفی مانند تنفس آرام و عمیق خودتان را آرام کنید.

 

چگونه میتوانم با خستگی ناشی از بارداری کنار بيایم؟

بارداری در زنان کارمند,تهوع و سرگیجه زنان باردار در محل کار,بارداری در زنان شاغل

زنان باردار پس از بازگشت از محل کار باید حتماً استراحت کنند

 

بهترین کار خوب خوابیدن است. عصرها زود بخوابید و دیر از خواب بیدار شويد. هنگام خواب نیز بالشی زیر پاهای‌تان قرار دهید تا پاهای‌تان کمی بالاتر قرار بگیرد. تا حد ممکن ساعات معاشرت خود با وسایل نقلیه را کاهش دهید. در وسايل حمل و نقل عمومي حتماً جايي براي نشستن پيدا كنيد. در ساعت‌های پرترافیک به خصوص بعدازظهرها از وسايل حمل و نقل عمومي كه شلوغ هستند، استفاده نكنيد و پس از بازگشت از محل کار حتماً ساعتی را استراحت کنید.

 

آیا مسافرت حرفه‌ای در دوران بارداری مجاز است؟
بهتر است دراین دوران از هر نوع مسافرتی خودداری کنید زیرا احتمال زایمان پیش از موعد را افزایش می دهد. درصورت نیاز پیش از ماه هفتم بارداری حتماً هواپیما یا قطار را برای مسافت‌های طولانی انتخاب کنید و اگر با ماشین وادار به مسافرت هستید هر چند وقت یکبار استراحت و کمی پیاده‌روی کنید.

 

کار کردن و بارداری باهم تناقض ندارند به شرط آن‌که خودرا با آن هماهنگ کنید. از همسرتان نیز بخواهید تا حد ممکن بشما در کارهای منزل کمک کند.