پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

همه چیز درباره عفونت گوش در کودکان

همه چیز درباره عفونت گوش در کودکان

همه چیز درباره عفونت گوش در کودکان 

کودکان و نوزادان در ابتلا به بیماری عفونت گوش بسیار مستعد هستند و والدین دراین خصوص باید به نکاتی دقت نمایند. ساعاتی از نیمه شب گذشته و کودک شما بیدار است و گریه می‌کند. هیچ نشانه اي برای این بی قراری وجود ندارد جز این‌که او گوشش را می‌کشد. نخستین «و بدترین» فکر شما میتواند این باشد: عفونت گوش.

 

خوشبختانه تعداد بچه هایي که عفونت گوش میگیرند رو به کاهش است اما همان‌ گونه در مورد نیمی از بچه هاي زیر یکسال این موضوع بسیار رایج است. بچه هایي که چون هنوز به زبان نیامده اند عنوان مشکل برای آنها سخت است و باید از نشانه ها متوجه مشکل شان شد. اگر نمی‌خواهید دچار مشکلات گوش برای کودکتان شوید, برخی از توصیه هاي پزشکان دراین باره را دنبال نمایید.

 

گوش هاي کوچک آسیب پذیر

عفونت گوش وقتی رخ می‌دهد که مایعات از طریق شیپور یا لوله استاش که با پشت گلو تماس دارد به گوش میانی «واقع در پشت گرده گوش» بخزد. شیپور استاش در واقع یک لوله قابل ارتجاع است که گوش میانی رابه ناحیه پشت بینی مرتبط میکند و هوای دو طرف گوش را متعادل می‌کند. تحت شرایط طبیعی,

 

لوله مثل شیرفلکه عمل میکند, باز و بسته شود تا اجازه دهد که هوا وارد شده و مایع- همراه باکتری و ویروس- خارج شود. نوزادان لوله هاي استاش افقی تری نسبت به بچه هاي بزرگ‌تر دارند, بنابر این اگر کودک شما سرما بخورد آبریزش بیشتری به پشت گلویش خواهدریخت, گذرگاه هایي که به سهولت میتواند مسدود شود. وقتی که این موضوع رخداد میوفتد, مایع میتواند محیط عالی برای رشد و تکثیر ویروس ها و باکتریها باشد.

 

سرماخوردگی رایج ترین علت مسدود شدن شیپور استاش است و بیشتر مشکلات مربوط به گرفتگی شپیور استاش به خاطر آن است. عفونت سینوس ها و آلرژی بینی هم علل رایج انسداد استاش هستند. به عبارت ساده تر میتوان گفت که گرفتگی بینی باعث گرفتگی گوش هم می‌شود. کلا این علائم می‌تواند

 

بسته به عوامل تا چند ساعت یا چند هفته باقی بماند. این علائم به احتمال زیاد در عرض چند ساعت یا چند هفته رفع می‌شوند و همانگونه که نشانه ها رفع می‌شود شنوایی بهتر میشود و این اختلال در شنوایی برای مدت دوران کوتاهی پیش می‌آید.

 

تشخیص راحت نیست
این باور غلطی است که عفونت هاي گوش ممکن است بطور کلی از بین رفته و خودش کاملا پاک شود. علایمی ممکن است برای همیشه بماند, ناپایداری و سختی خواب یا گرفتگی سریع با یک سرماخوردگی. بعد از همه ی اینها, کودک تعدادی بی قراری و بی تابی را تجربه کرده است؟ حتی اگر پزشکان بتوانند

 

درست روی مشکل دست بگذارند, تشخیص این موضوع خیلی راحت نیست به خصوص در نوزادانی که کانال گوششان خیلی کوچک است و غالباً با جرم گوش مسدود می‌شود. دکتر کودک شما همیشه باید داخل گوش نوزادتان را چک کند. او از ابزار به خصوصی برای خارج کردن جرم گوش استفاده میکند ودر هر مراجعه پرده گوش را برای عفونت و التهاب معاینه می‌کند.

 

میتوانید خطر را کم کنید
هر چیزی که برای پیش گیری از پخش میکروب هاي سرماخوردگی, از جمله شستن دستها و واکسن زدن سر دوران مقرر, می‌تواند به دفع مسایل گوش و عدم ابتلای این عضو به مشکلات متعدد کمک کنند. واکسن پنومو کوکال کودک شما را در مقابل آسیب هاي باکتریایی که با جدی ترین عوارض در تماس است

 

محافظت میکند. فوت کردن دود سیگار در گوش کودک هم میتواند از عفونت ها محافظت کند هر چند این راهکار چندان توصیه نمی‌شود اما بعنوان یک راهکار سنتی از سمت افراد بکار گرفته میشود به خصوص در شرایطی که درمان اصولی و علمی در معرض نباشد و کودک درد شدیدی را تجربه کرده

 

و شما به هیچ چیز دسترسی نداشته باشید. کودکانی که شیر مادر می‌خورند, از خطر کمتری برای ابتلا به عفونت گوش برخوردار هستند چرا که بعنوان اصلی ترین علت؛ شیر مادر به کودک ایمنی ارایه داده و به لوله استاش برای پیشگیری از مسدود شدن کمک میکند.

همه چیز درباره عفونت گوش در کودکان

همینطور در مورد شیر مادر که در همه ی توصیه هاي دکتری در مورد مزایای آن تاکید شده است یک مضمون دیگر هم وجوددارد که کودکان قدری محکم تر آنرا می مکند, سینه مادر طبق معمول عمودی تر بوده و مثل شیشه شیر مستقیما و بدون مک زدن محکم شیر به دهان کودکان سرازیر نمی‌شود.

 

به خاطر همین است که توصیه می‌شود وقتی که به نوزادتان با شیشه شیر می‌دهید بجای این‌که وی را روی قشری صاف بخوابانید سعی کنید که سرش را در ارتفاع بالاتر قرار دهید که این موضوع می‌تواند کمک کند که میکروب ها در شیپور یا لوله استاش به دام بیفتند. شیر مادر را جدی بگیرید.

 

آنتی بیوتیک دیگر خودکار نیست
در گذشته وقتی که عفونت گوش رخداد می افتاد به شکل روتین برای افراد مبتلا به گوش درد بدون دقت به منشاء مشکل, آنتی بیوتیک تجویز میکردند. حتی اگر آن عفونت به خاطر ویروس بود که به آنتی بیوتیک واکنش نشان نمی‌دهد این تجویز صورت می‌گرفت. اما از چند سال پیش, انجمن پزشکان آمریک

 

در استفاده آنتی بیوتیک برای عفونت گوش تجدید نظر کرده اند. تحقیقات نشان داده است که استفاده زیاد از آنتی بیوتیک, باکتری را مقاوم کرده و حتی مرض چاقی کودکان امکان دارد به خاطر این داروها باشد که تعادل باکتری هاي خوب در روده را مختل می‌کند و باعث چاقی کودکان میشود که تا پیش از این به آن دقت نشده بود.

 

با دقت به این یافته ها ممکن است دکتر شما قبل از نوشتن نسخه, بخواهد کودک شما را دو یا سه روز تحت نظر بگیرد تا ببیند که عفونت خودش از بین رفته یا نه, که این موضوع میتواند هم در مورد عفونت باکتریایی یا یک عفونت ویروسی رخداد بیفتد. این موضوع تا وقتی که کودک شما حداقل شش ماه داشته و تب بالا یا درد شدیدی نداشته باشد, ایمن است.

 

نوزادان ممکن است به خاطر تاخیر در درمان در معرض ریسک بالایی قرار بگیرند. در دوره معاینه, درد گوش با توصیه دکتر تان می‌تواند با استامینوفن یا ایبوپروفن درمان شود. اگر نوزاد شما مدام در گوشش مایع می‌رود,

 

شنوایی اش رابه وسیله متخصص گوش و حلق و بینی چک کنید. ممکن است دکتر یک جراحی کوچک برای قرار دادن لوله هاي کوچک در داخل گوشش توصیه کند که اینکار میتواند به کشیده شدن آب گوشش کمک کند.

 

بیشتر کودکانی که لوله در گوش شان کار می گذارند عفونت کردن گوش شان کاملا متوقف میشود. بنظر متخصصان اگر در گوش این نوزادان این لوله را بگذارید راحت تر از تشخیص و درمان عفونت گوش شان خواهد بود. بنابر این در دوره فعلی تمام مشکلات گوش منجر به تجویز دارو از طرف دکتر نخواهدشد

 

و پزشکان گوش و حلق و بینی با وسواس بیشتری داروها به خصوص آنتی بیوتیک ها را برای کودکان تجویز میکنند و این رخداد هم در مرحله اي میوفتد که علت در گوش مشخص شده باشد.

 

مراقبت مادرانه
1. نوزاد هنوز سیستم ایمنی تکامل یافته اي ندارد. در زمینه عفونت هاي گوش, خطرات رابا جدی گرفتن و اکسیناسیون به خصوص در مقابل آنفلوانزا کاهش دهید. بهتر است فرزندتان را پیش از ابتلا در مقابل آن واکسینه کنید.

 

2. تعداد زیادی از اطرافیان علاقه نشان میدهند بچه را در بغل گیرند, ببوسند و… غالباً مواقع لمس اعضای صورت کودک به خصوص بینی, گونه و گوش ها امری متداول است. علاوه بر پدر و مادر کودک لازم است قبل از لمس نوزادان, دیگران همدست خودرا بشویند تا از انتشار باکتری هایي که خود به انها مقاوم شده اندو انتقال آن به نوزاد پیشگیری کرده باشند.

 

3. یکی از اشتباهات غالباً مادران شیر دادن به نوزاد در حالت خوابیده است. اینکار میتواند علاوه بر خطراتی که در جریان بلع شیر به وجود می آورد و مشکلاتی که برای مراحل گوارش آن خواهد تولید, سبب ریزش قطرات به درون گوش کودک شود و سبب ایجاد مشکل ودر صورت تکرار چرک و عفونت شود.

 

4. شنا در استخر, حمام ودر معرض باران قرار گرفتن کودکان نیز نه همیشه, اما در مواردی ممکن است به علت خشک نکردن آب درون گوش منجر به ایجاد محیطی برای رشد میکروب ها یا باکتریها شود. مکانیسم گوش انسان به گونه اي است که در مقابل ورود تعداد زیادی از مواد هم چون آب واکنش مناسبی نشان می‌دهد و چربی خاصی که دراین محیط وجوددارد, بطور متداول باعث پیشگیری از ورود قطراتی چون آب به عمق گوش می‌شود.

 

5. هرگز از وسایلی مثل گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش کودک تان استفاده نکنید. این وسایل علاوه بر آن که غالباً از پنبه در آنها استفاده شده میتوانند پرزهای پنبه را در حین تمیز کردن و نظافت گوش در مجرا باقی بگذارند و بجای نظافت آن خود مبدل به عاملی برای ایجاد عفونت یا گوش درد شوند.