پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

کاربرد بلبرینگ‌ها در صنعت

کاربرد بلبرینگ‌ها در صنعت

بلبرینگ یکی از مهم‌ترین قطعات مهندسی‌شده و کاربردی است که ماشین‌آلات را قادر می‌سازد تا با سرعت بسیار بالا حرکت کنند و بارهای زیادی را به راحتی حمل کنند. به طور کلی، بلبرینگ‌ها وسایلی هستند که برای فعال کردن حرکت چرخشی یا خطی و در عین حال کاهش اصطکاک و تنش استفاده می‌شوند.

 

این قطعات می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند و گاهی اوقات به عنوان یاتاقان‌های ضد اصطکاک شناخته می‌شوند. در ادامه به بررسی بیشتر انواع آن و شرکت‌های معروف در این حوزه می‌پردازیم.

 

انواع بلبرینگ‌ها کدام هستند؟

بلبرینگ یک بخش اصلی و مهم در ماشین آلات مختلف است که برای تنظیم حرکت و کاهش اصطکاک یک قطعه متحرک استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی که از قسمت‌های چرخان ماشین‌آلات پشتیبانی می‌کنند، یاتاقان نامیده می‌شوند. به عنوان مثال برای جلوگیری از انحراف در شفت دستگاه در حین چرخش، از این قطعات استفاده می‌شود.

 

بر اساس نوع تحمل بارهایی که بر بلبرینگ وارد می‌شود، می‎توان آن‌ها را به 3 دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد:

 

1- شعاعی:

 این نوع یاتاقان، بار شعاعی را تحمل می‌کند و نباید هیچ‌گونه مقاومتی در برابر چرخش داشته باشد، چرا که این امر در کاهش راندمان آن‌ها تأثیرگذار است. از انواع آن‌ها می‌توان به بلبرینگ‌های شیارعمیق، خودتنظیم و لغزشی اشاره کرد.

 

* بلبرینگ‌های شیارعمیق

در بازار به این بلبرینگ، شش هزاری هم گفته می‌شود و بسته به طراحی و کارکرد خود انواع متفاوتی دارند:

 

* بلبرینگ یک ردیفه: هم بار شعاعی و هم بار محوری را تحمل می‌کنند. دارای شیار ساچمه‌ای هستند و به صورت واشر پلاستیکی یا فلزی عرضه می‌شوند.

 

* بلبرینگ دو ردیفه: از نظر طراحی بسیار شبیه به نوع یک ردیفه هستند. این نمونه هم هر دو بار شعاعی و محوری را تحمل می‌کند. به آن‌ها ساچمه گرد هم می‌گویند.

 

* بلبرینگ ضد زنگ: از جنس فولاد ضد زنگ هستند. در برابر رطوبت، مقاومت خوبی را از خود نشان می‌دهند.

 

* بلبرینگ سرامیکی: تمام قطعات از سرامیک ساخته شده و چون قابلیت تحمل بار در آن‌ها زیاد است، موردتوجه صنایع مختلف قرار گرفته‌اند.

 

* بلبرینگ خودتنظیم:

 

منظور از خودتنظیمی این است که در حین انحراف، شیارهایی روی ساچمه وجود دارد که به صورت منحنی شکل است. ساختار مفصلی این بلبرینگموجب شده در صنایع بسیار کاربردی و مؤثر باشند. به سه صورت وجود دارند:

 

* بلبرینگ خودتنظیم بدون واشر

* بلبرینگ خودتنظیم با واشر

* بلبرینگ خودتنظیم به همراه حلقه داخلی

 

2- محوری:

این قطعه، بار محوری را تحمل می‌کند و زمانی از آن استفاده می‌شود که نیروی محوری به میزان قابل توجهی کم باشد که به آن بلبرینگ کف گرد هم می‌گویند. دارای چندین نوع هستند:

 

* بلبرینگ کف گرد سه تکه

* بلبرینگ کف گرد سری 51000

* بلبرینگ کف گرد 52000

 

3- شعاعی محوری:

این یاتاقان، هم بار شعاعی و هم بار محوری را تحمل می‌کند که از انواع آن می‌توان به بلبرینگ تماس زاویه‌ای یک ردیفه و دو ردیفه اشاره کرد.

 

* بلبرینگ تماس زاویه‌ای یک ردیفه

قابلیت تحمل بار شعاعی و محوری را در یک جهت دارند. به دو صورت:

 

4- نصب به صورت تکی با پسوند CB

5- نصب به صورت تکی بدون پسوند

 

* بلبرینگ تماس زاویه‌ای دو ردیفه

این قطعات دارای عرض کمی هستند و در هر دو جهت قابلیت تحمل بارهای شعاعی و محوری را دارند. به آن‌ها کنی کاپ هم گفته می‎شود.

کاربرد بلبرینگ‌ها در صنعت

الزامات مهم در استفاده از بلبرینگ‌

بلبرینگ‌ها‌ یکی از حیاتی‌ترین قطعات برای هر ماشین‌آلات صنعتی هستند، آن‌ها با دقت بالا برای کاهش اصطکاک و حمل بار در طول حرکت چرخشی ضروری هستند. انتخاب و نصب درست این قطعات برای اطمینان از عملکرد بهینه دستگاه بسیار مهم است.

 

آن‌ها نه تنها عملکرد ماشین‌آلات شما را افزایش می‌دهند، بلکه طول عمر آن را بالا برده و در عین حال زمان خرابی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهند. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید هنگام انتخاب بلبرینگ در نظر بگیرید، مانند سرعت، بار و شرایط کار. اگر اطلاعات کافی در این حوزه را ندارید، بهتر است برای راهنمایی بیشتر در مورد انتخاب بهترین یاتاقان با یک متخصص بلبرینگ مشورت کنید.

 

در اینجا برخی از الزامات مهم در استفاده از بلبرینگ‌ عنوان شده که باید در نظر بگیرید:

 

* فضای موجود

اولین چیزی که هنگام انتخاب یاتاقان‌های توپی باید در نظر بگیرید فضای نصب کافی برای آن‌ها است. مهم نیست که یک یاتاقان چقدر برای نیازهای دستگاه شما مناسب است، اگر فضای کافی موجود نباشد، نمی‌توان آن را به درستی نصب کرد.

 

* سرعت چرخش

هر یاتاقان دارای سرعتی است که در آن بهینه عمل می‌کند. دستگاهی که در سرعت‌های بالا کار می‌کند، به نوع دیگری از یاتاقان، نسبت به دستگاهی که با سرعت پایین کار می‌کند، نیاز دارد. یاتاقان‌های خاصی مانند بلبرینگ شیار عمیق و یاتاقان تماس زاویه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند در سرعت‌های بالا مقاومت کنند.

 

* بررسی شرایط محیطی

یکی دیگر از نکات مهم در استفاده از بلبرینگ‌ها این است که نسبت به شرایط محیطی اطراف خود توجه کافی داشته باشید. اگر به هر دلیلی یاتاقان‌های توپی در شرایط نامناسبی مثل آلودگی هوا قرار بگیرند، دچار لرزش، ضربه و حتی اختلال صدا می‌شوند.

 

* بررسی سختی

هنگامی که بلبرینگ به هر دلیلی مثل فشار بار تغییر شکل الاستیک می‌دهد، باید بتوانیم این تغییر شکل را از طریق استفاده از قطعاتی با مقاومت بالا کنترل کنیم.

 

دقت در حین کار

در حین استفاده از دستگاه‌های مختلف باید دقت و توجه کافی داشته باشید، چرا که این امر در عملکرد بلبرینگ تأثیرگذار خواهد بود. از یاتاقان‌های توپی با دقت بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

* شیارعمیق

* تماس زاویه‌ای

کاربرد بلبرینگ‌ها در صنعت

شرکت‌های معروف بلبرینگ‌سازی

امروزه شرکت‌های مختلفی در حوزه طراحی و ساخت بلبرینگ حضور دارند که هر کدام سابقه طولانی و بالایی در این زمینه دارند و انتخاب را برای مشتریان خود کمی سخت‌تر کرده است. از جمله‌ آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 

* بلبرینگ SKF: برندی سوئدی است و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مطرح در حوزه تولید یاتاقان در کل کشور است.

 

* بلبرینگ NSK: از شناخته شده‌ترین برندهای ژاپنی در حوزه بلبرینگ است.

 

* بلبرینگ INA: برندی آلمانی که در حوزه طراحی و تولید رولربیرینگ و یاتاقان لغزشی شناخته شده است.

 

* بلبرینگ FAG: از شرکت‌های مطرح آلمانی در حوزه تولید بلبرینگ است.

 

سخن پایانی

امروزه فاکتورهای مختلفی از قبیل، نوع طراحی، مواد مورد استفاده و حتی فناوری ساخت قطعات در خرید بلبرینگ باکیفیت نقش دارد. با وجود مارک‌های بسیار زیاد موجود در بازار، بهتر است قبل از خرید با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید.

 

هم‌چنین می‌توانید برای خریدی مطمئن به فروشگاه ایمن رول که دارای سابقه 27 ساله در حوزه فروش این قطعات باکیفیت است مراجعه کنید و به بررسی و مشاوره در رابطه با انواع بلبرینگ صنعتی بپردازید.