پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

همه چیز درباره کافئین ماده دوست داشتنی قهوه

همه چیز درباره کافئین ماده دوست داشتنی قهوه

همه چیز درباره کافئین ماده دوست داشتنی قهوه 

کافئین ماده اي هست که در قهوه بـه وفور وجود دارد و بـه همین دلیل مصرف کنندگان قهوه در دنیا چندان میباشند چراکه کافئین تاثیرات زیادی روی بدن دارد. کافئین مادهٔ شیمیایی و خوردنی‌اي هست که در مواد محتلفی مانند چای, قهوه و شکلات وجود دارد. کافئین چیزی هست که خیلی از ما بـه طور معمول در روز مصرف می کنیم.

 

۱.بین ۱۰ تا ۲۰ گرم کافئین می تواند موجب مرگ افراد شود. این میزان برابر هست با ۶۰۴۹ گالن قهوه.

 

۲. قهوه‌های تیره‌تر کافئین کمتری نسبت بـه قهوه‌های روشن دارند.

 

۳. قهوه بـه طور معمول ۳ برابر چای و نوشابه کافئین دارد.

 

۴. حساسیت بـه کافئین ارثی و ژنتیکی هست.

 

۵. بعضی از گل‌ها دارای شهدهایی میباشند که حاوی میزان کمی کافئین هست. این شهدها باعث می‌شوند که حشرات باز هم بـه سمت آن گل‎ها بروند. هم‌چنین تحقیقات نشان می دهند که کافئین بـه بهبود و افزایش حافظهٔ بلندمدت زنبورها کمک می‌کند.

 

۶. مصرف متعادل کافئین در روز ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم هست. مقادیر بالاتر از ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم چندان و سنگین تلقی شده و منجر بـه بی‌خوابی, تحریک پذیری و تپش قلب شدید می‌شود.

 

۷. در سراسر دنیا ۹۰٪ از بزرگسالان بـه گونه اي کافئین مصرف میکنند.

 

۸. فنلاند بیشترین میزان کافئین را نسبت بـه دیگر کشورها مصرف می‌کند. یعنی بـه طور متوسط ۴۰۰ میلی گرم در روز. پس از فنلاند نیز سوئد, دانمارک, نروژ, بلژیک, هلند, کشور کشور کشور آلمان, اتریش, سوئیس و فرانسه قراردارند.

 

۹. زنان قهوه را ۲۵٪ سریع‌تر از مردان متابولیزه میکنند.

 

۱۰. نام علمی کافئین 1.3.7-trimethylxanthine هست.

 

۱۱. کافئین خالص, یک پودر تلخ و سفید و بـه شدت سمی هست.

 

۱۲. کافئین بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شروع بـه تاثیرگذاری می‌کند و اثرات آن معمولاًً ۸ تا ۱۴ ساعت ادامه پیدا میکنند. اگر چـه این میزان بـه جنسیت, سن, وزن و حتی نژاد افراد بستگی دارد.

 

۱۳. بـه جز قهوه و چای حدود ۶۰ گیاه دیگر هم میباشند که حاوی کافئین‌اند.

 

۱۴. کافئین فعالیت سیستم گوارشی را افزایش میدهد و همین طور بسیار اسیدی هست؛ یعنی ۲ چیزی که ریسک ابتلا بـه اسهال را افزایش می دهند.

 

۱۵. کافئین نخستین بار در سال ۱۸۱۹ با مشارکت یک دانشمند و نویسندهٔ آلمانی کشف شد.

 

۱۶. مصرف حدودا ۲۵۰ میلی گرم کافئین در طول روز, که برابر با حدود ۲ تا ۳ فنجان قهوه هست, هشیاری را افزایش داده, تمرکز را بهبود می‌بخشد, استرس را از بین می‌برد و حتی ممکن هست باعث افزاشی طول عمر و کاهش خطر ابتلا بـه نارسایی قلبی نیز بشود.

 

۱۷. مصرف قهوه ریسک ابتلا بـه دیابت نوع ۲ و مریضی‌های قلبی را کاهش میدهد.

 

۱۸. افرادی که سیگار می کشند کافئین را ۵۰٪ سریعتر از افرادی که سیگار نمی کشند متابولیزه میکنند.

 

۱۹. ۱ گرم کافئین « برابر با ۶ فنجان قهوهٔ غلیظ» می‌تواند باعث بی خوابی, بی قراری, زنگ زدن گوش‌ها, گیجی, لرزیدن, تپش قلب نامنظم, تب, استفراغ و اسهال شود. مسمومیت شدید هم‌چنین ممکن هست باعث تهوع, تشنج و خونریزی گوارشی شود.

 

۲۰. نوشیدنی‌های انرژی‌زا تقریباً نصف یک فنجان قهوه« گاهی کمتر» کافئین دارند.

 

۲۱. از میان شغل‌هایي که بیشترین میزان مصرف کافئین را دارند میتوان؛ دانمشندان/تکنسین‌های آزمایشگاه, بازاریابان, مدیران آموزشی, ویراستارها/نویسندگان, پزشکان, تهیه کنندگان غذا, پروفسورها و متخصصان مالی را نام برد.

 

۲۲. مطالعات نشان می دهند که قهوه می‌تواند بـه مبارزه با افسردگی کمک کند. هرچند مصرف بیش از اندازه کافئین, یعنی مصرف بیش از۴۰۰ میلی گرم در روز, ریسک ابتلا بـه افسردگی را افزایش می دهد.

 

۲۳. با این‌که شکلات کمتر از ۱۰ میلی گرم کافئین دارد, اما هرچه شکلات‌ تلخ‌تر باشد کافئین بیشتری دارد.

 

۲۴. کافئین می‌تواند بـه میزان کمی باعث افزایش سطح متابولیسم شود, اما شواهد کافی برای نشان دادن تاثیر آن در کاهش وزن وجود ندارد.