پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

کامپیوتر یا کنسول کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟

کامپیوتر یا کنسول کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟

کامپیوتر یا کنسول کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ 

در بحث بین طرفداران کنسول و کامپیوترهای شخصی مشخصا PC بازها برنده اند زیرا کامپیوترها از آنجایی که در دسترس طیف وسیع تری از کاربران قرار دارند بر کنسول هاي بازی اولویت دارند. اضافه بر این, به روزرسانی کامپیوترهای شخصی به مراتب ساده تر و ارزان تر از ارتقای کنسول هاي بازی هست.

 

تازه بی گمان قدرت بدون مرز این سیستم ها می‌شویم. ولی با این حال تصمیم گرفتیم این بار بازی را به زمین حریف ببریم تا حرف خود را به گونه اي دیگر اثبات کنیم. تصمیم گرفتیم یکبار با دقت به قیمت و یکبار با دقت به مشخصات PS4 پرو, دو رایانه متفاوت بسازیم و عملکرد آن را با پلی استیشن سونی سنجش کنیم. اتفاقی که اگر نتیجه آن به نفع رایانه باشد, به تمام بحث هاي این دو رقیب خاتمه خواهد داد!

 

روایت اول

ساختن کامپیوتری هم قیمت PS4 PRO وقتی دست و پای شما بسته هست!

اجبار هست بگوییم از همان اول میدانستیم چه اتفاقی میوفتد. کامپیوتری که با یک میلیون و 500 هزار تومان بودجه جمع شود هر چند میتواند نیرومند باشد ولی در اساس اصلی رقابت که بازی هست نمیتوان روی آن حساب زیادی باز کرد. با این حال به سراغ جمع کردن سیستمی با قیمت یک میلیون و 500 هزار تومان رفتیم تا ببینیم می‌توانیم از لحاظ قیمتی و قدرتی به پای پلی استیشن برسیم یا نه ولی یک نکته خاص را مطلوب گرفتیم.

 

اینکه سیستم فقط شبیه پلی استیشن نبوده و واقعا کاربردی باشد. بتوان واقعا قطعات آن را کنار هم قرار داد و خوشنود بود نه اینکه فقط از روی قیمت فرض کرد این قطعات کنار هم کار می‌کنند و یا در بازار موجود میباشند. «امری که بسیار دست و پای ما را بست!»

 

اول به سراغ پردازنده می‌رویم. پردازنده اي که بتواند در برابر مدل تک پردازنده AMD جگوار هشت هسته اي PS4 قد علم کند و گرچه قیمت مناسبی داشته باشد مدل Core i37100 اینتل هست, این مدل در بازار به قیمت معقولی رسیده هست ولی هم چنان چه برای بازی و چه از لحاظ قیمتی میتوان انتخاب هاي دیگری هم پیدا کرد.

 

انتخاب پردازنده نسبتا سریع تر 7650K-A8 به جای 7600-A8 اضافه بر افزایش راندمان پردازشی, در افزایش نرخ فریم بازی هاي اجرا شده بر روی هسته گرافیکی مجتمع این APU هم کارساز هست و تا سقف 60 درصد راندمان بهتری در بازی ها نسبت به پردازنده هاي هم رده اینتلی مثل 6320/6300-Core i3 عرضه خواهد کرد. گرچه تفاوت قیمت با مدل قبلی هم ناچیز هست و حدود 300 هزار تومان تمام میشود.

کامپیوتر یا کنسول کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟

حافظه اصلی پلی استیشن 4 پرو هشت گیگابایت هست. به همین دلیل حافظه سیستم را هم به هشت گیگابایت یعنی دو ماژول چهار گیگابایتی افزایش دادیم, اما به علت کاهش قیمت برخی مدلهای حافظه توانستیم مدل منتخب را به فرکانس 2133 مگاهرتز ارتقا دهیم. با انتخاب ماژول هاي حافظه Crucial Ballistix 4GB با فرکانس بالاتر میتوانیم هم راندمان پردازشی و هم راندمان گرافیکی APU را به سطح بالاتری ارتقا دهیم.

 

افزایش گنجایش هم به جز کارکرد روان تر, باعث افزایش نسبی فریم دهی کارت گرافیکی یکپارچه APU نیز خواهد شد. چرا که رم سیستم در حالت دو کاناله کار خواهد کرد و پهنای باند بالاتری خواهد داشت. هر کدام از این رم ها حدود 140 هزار تومان قیمت دارند و در مجموع 280 هزار تومان پای ما تمام می‌شود.

 

قیمت مادربردی که بتواند از یک سیستم گرافیکی مفید حمایت کند بیش از 600 و 700 هزار تومان تمام می‌شود ولی خب اگر این انتخاب را بکنیم, همینجا بازی را به طرفداران پلی استیشن می‌بازیم. به دلیل همین در بازار به دنبال انتخاب معقول تری میگردیم و خوشبختانه مدل Asus A88X-Plus را پیدا میکنیم. این مدل حدود 380 هزار تومان قیمت دارد و می‌تواند به خوبی از کارت گرافیکی و رم و دیگر قطعات حمایت کند. به علاوه میتوان بعداً قطعات بهتری هم روی آن بست.

 

پلی استیشنی که ما در نظر گرفتیم یک ترابایت حافظه دارد. برای رقابت با این حافظه خیلی انتخاب زیادی نداریم. اکثر هاردهای یک ترابایتی موجود در بازار حدود 180 هزار تومان قیمت دارند. ما هم ریسک نکرده به سراغ یک برند معتبر میرویم. انتخاب ما در این رده مدل Seagate Barracuda با سرعت 7200 دور و گنجایش یک ترابایت هست. این مدل حدود 180 هزار تومان قیمت دارد. یک DVDROM هم می‌خواهیم. برای این مورد خیلی سخت نگرفته و با مدل ASUS 24XSATA سر و ته قضیه را جمع می‌کنیم. این مدل در بازار قیمتی حدود 65 هزار تومان دارد.

 

برای فراهم سازی برق مجدد باید خرج مان را بالا ببریم. حالا بودجه مان به حدود یک میلیون و 200 هزار تومان رسیده و هنوز کارت گرافیک را نیز تهیه نکرده ایم. برای فراهم سازی برق نمی‌توانیم خیلی کنس بازی به خرج بدهیم و باید یک مدل 450 واتی بخریم. در این میان مدل GP450A-UK شرکت GREEN انتخاب خوبی به نظر می‌رسد. هر چند قیمت آن 200 هزار تومان هست. اگر بخواهیم یک کیس هم در نظر بگیریم باید حدود 100 هزار تومان دیگر پیاده شویم.

 

خب در همین جا به سقف قیمتی خود رسیدیم! یک میلیون و 500 هزار تومان و بدون کارت گرافیک! خوشبختانه حالا یک رایانه دارید که می‌تواند بازی هاي سبک و قدیمی را اجرا کند ولی آیا میتواند از لحاظ گرافیکی مقابل پلی استیشن بایستد؟ مسلما نه! علت اصلی این موضوع هم آن هست که پلی استیشن کلیه قطعات خود را به صورت زیاد تهیه کرده و به علاوه همه ي آن ها از همه ي لحاظ با یکدیگر هماهنگ میباشند.

 

به همین دلیل خرج آن بسیار پایین تمام می‌شود. در حالیکه برای رایانه باید تک تک قطعات را جدا خرید و از طرفی مواظب هماهنگ بودن هر یک از آن ها با یکدیگر هم باشیم; امری که باعث میشود شمار زیادی از قطعات ارزان قیمت از فهرست ما خارج شوند.

 

ولی از طرفی خیلی هم بازی را نباختیم. حقیقتش برای کارت گرافیک مدل رده میانی و ارزان قیمت KX 400 را مطلوب داشتیم. این مدل و مدل بالاتر خود یعنی RX 470 قیمتی حدود 400 هزار تومان دارند. یعنی فقط اگر می توانستیم این مدل را به سیستم اضافه کنیم خیلی رخداد بهتری می افتاد زیرا در سیستم ما از پردازنده تولید AMD بهره گیری کرده ایم. با خرید یکی از کارت هاي گرافیکی تولید AMD و فعال کردن فناوری CrossFire می توانستیم گرافیک مجتمع در این APU را با قدرت گرافیکی کارت مجزا یکپارچه کرده و راندمان بالاتری بگیریم و در نهایت روی سونی را کم کنیم ولی حیف! 400 هزار تومان کم آوردیم!

 

روایت دوم

ساختن کامپیوتری هم قدرت PS4 PRO; وقتی زنجیرها باز میشود

در این مرحله تصمیم گرفتیم بی گمان سیستمی متناسب و اقتصادی شده و فقط با دقت به مشخصات PS4 PRO یک مدل مفید جمع کنیم. خوشبختانه در این مرحله زنجیر روایت قبلی را کنار گذاشته و فقط با هدف سنجش خروجی دو سیستم یک رایانه سر هم کردیم.

 

به دلیل اینکه در سری گذشته نتوانستیم کارت گرافیک را روی سیستم قرار دهیم این بار اول به سراغ آن رفتیم. بعنوان پردازنده گرافیکی, پلی استیشن PRO 4 از کارت گرافیک AMD که بر اساس معماری Polaris ساخته شده هست بهره گرفته هست. با در نظرگیری این مسئله باید به سراغ کارت گرافیک Radeon RX 480 برویم که پردازنده گرافیکی پرچمدار AMD Polaris به شمار می‌رود و قدرتی معادل 5.8 ترافلاپس را به ارمغان می آورد.

 

این کارت بالاتر از کارت پلی استیشن هست ولی مسئله اینجاست که RX 480 درست امثال پلی استیشن پرو, از VRAM هشت گیگابایتی GDDR5 بهره می‌برد و از جانب دیگر, این مقدار برای 470 به چهار گیگابایت میرسد. پس تنها انتخاب ما همین مدل می‌شود. پردازنده اصلی را هم نمونه پلی استیشن در نظر گرفتیم یعنی مدل تک پردازنده AMD جگوار هشت هسته اي.

کامپیوتر یا کنسول کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟

برای حافظه رم هم با همان روش قبلی دو رم چهار گیگابایتی روی سیستم قرار دادیم. بقیه موارد مثل هارد و درایو دیسک و غیره هم مثل روایت قبلی با قیمت هاي مناسبی تهیه کردیم. با بالا و پایین کردن قیمت ها در نهایت سیستم ما با قیمتی حدود دو میلیون تومان جمع شد. یعنی 500 هزار تومان اکثر از قیمت پلی استیشن پرو ولی از لحاظ عملکردی سرانجام چیزی که فکر میکردیم رخداد افتاد.

 

در شمار زیادی از بازی ها به لطف کارت گرافیک نیرومند «Radeon RX 480» میزان فریم بالاتری را شاهد بودیم و هم‌چنین برخی بازی هایي مثل «Shadow of Mordor» و یا «Killing Floor 2» که مخصوص پلی استیشن بهینه شده اند را با سرعت 60 فریم بر ثانیه اجرا کردیم. گرچه نمی‌توان گفت که این سنجش واقعا دقیق هست.

 

هر بازی با دقت به قدرت سیستم اجرا کننده بهینه سازی می‌شود و به همین دلیل عملکردهای متفاوتی را شاهد هستیم ولی به جرأت میتوان گفت یک رایانه معادل قدرت پلی استیشن به ویژه با دقت به قدرت گرافیکی میتواند عملکرد روان تری در اختیار شما بگذارد.

 

تازه از این موارد بگذریم که شما می توانستید با پرداخت فرضا یک میلیون و اکثر به قدرت پردازشی دست پیدا کنید که احتمالاً پلی استیشن سال دیگر هم دست پیدا نکند.گرچه تا همین جا هم پیروز شدیم رقابت را به خوبی و خوشی تمام کنیم. سال جاری بازی مساوی به اتمام رسید ولی با دقت به ارزان تر شدن قطعات و قدرتمندتر شدن سخت افزارهای کامپیوتری احتمالا بتوان سال دیگر پلی استیشن 4 پرو را شکست داد.