جستجو در پارس ناز

یک شرکت آی تی چه خدماتی باید ارائه دهد؟

یک شرکت آی تی چه خدماتی باید ارائه دهد؟

به طور ساده اگر بخواهیم بگوییم، تجهیزات آی تی در یک شرکت نیاز به نگهداری درست و اصولی دارند تا بتوانند به درستی کار بکنند. از طرفی دیگر کارکنان یک مجموعه تا حد زیادی وابسته به تجهیزات شبکه و کامپیوتر ها هستند و از این رو نگهداری و رفع مشکلات این تجهیزات برای بسیاری از مجموعه ها در الویت قرار دارد.

 

همچنین مجموعه های بسیاری هستند که اگر لحظه ای اختلال و قطعی در شبکه داشته باشند، ضرر های زیادی را متحمل می شوند که غیر قابل جبران است! در نتیجه شرکت ها نیاز به متخصصین و یا خدمات شرکت آی تی دارند تا بتوانند جلوی موارد این چنینی را بگیرند. حال شرکت های آی تی باید مجموعه ای از خدمات مختلف را به این منظور ارائه دهند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

 

نگهداری از اطلاعات

اطلاعات در یک مجموعه مهم ترین دارایی آن ها محسوب می شود و این اطلاعات در تجهیزات شبکه به ویژه سرور ها ذخیره میشوند. در نتیجه مهم ترین وظیفه شرکت های آی تی حفاظت و نگهداری از اطلاعات ذخیره شده است.

 

یکی از مهم ترین کارهایی که به این منظور انجام می شود تهیه بکاپ های منظم از اطلاعات ذخیره شده است. این بکاپ ها باید به گونه اجرا و نگهداری شوند تا در صورت وقوع هر نوع حادثه قابل استفاده باشند و اطلاعات تحت هیچ شرایطی از بین نرود.

 

متاسفانه بسیاری از شرکت های آی تی تنها اقدام به تهیه بکاپ های اتوماتیک بر روی سرور می کنند که در برخی از مواقع این نوع بکاپ ها غیر قابل استفاده هستند، چرا که اگر اتفاقی برای خود سرور بیفتد، بکاپ ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است نتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

آپدیت تجهیزات شبکه

شما باید به این موضوع توجه کنید تا بکاپ های شما در درجه اول در جایی خارج از سرور و هر تجهیز آنلاینی نگهداری شوند تا در شرایط مورد نیاز بتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

 

امنیت شبکه

امنیت شبکه از جمله موضوعاتی است که گستردگی خیلی زیادی دارند و متناسب با هر مجموعه ای می تواند متفاوت باشد، ما در اینجا نمیخواهیم درباره جزییات فنی به شما بگوییم، هدف ما عنوان کردن منطق امنیت و راه کار های ساده ای است که یک شرکت خدمات آی تی باید برای امنیت شبکه شما انجام دهد.

 

آپدیت تجهیزات شبکه

مهم ترین موضوعی که خیلی از مواقع امنیت شبکه شما را در حد زیادی تامین می کند، آپدیت تمامی تجهیزات سخت افزاری متصل به شبکه شماست. آپدیت سرور ها و سیستم عامل های آنها، آپدیت سیستم عامل کامپیوترها، آپدیت آنتی ویروس ها، آپدیت نرم افزار های مورد استفاده، آپدیت تجهیزات شبکه جانبی تر مانند سیستم عامل سوئیچ ها، روتر و مودم ها همه از جمله مواردی هستند که امنیت شبکه را تا حد فوق العاده بالایی تضمین می کنند و یک شرکت آی تی می بایستی آن را انجام دهد. اما چرا؟

 

دلیل این موضوع این که هر شرکت سازنده سخت افزار کارشناسان زیادی در حوزه امنیت شبکه دارد و نتیجه کار همگی آن ها در غالب آپدیت هایی که بر روی تجهیزات شما نصب می شود، نمایان می شود. شاید شما در ظاهر متوجه تغییرات خاصی نشوید اما در باطن تجهیزات با هر بار آپدیت، تغییرات زیادی اتفاق می افتد که خود از بروز اتفاقات بد در آینده جلوگیری می کند!

 

متاسفانه خیلی از افراد فکر می کنند حتما باید یک اتفاق بد بیفتد تا برای رفع آن کارهای مورد نیاز انجام شود اما اصول و قوائد به صورت است که از بروز اتفاقات مختلف در حد امکان جلوگیری شود.

 

جلوگیری از اتفاقات غیر قابل جبران توسط شرکت آی تی

 

شاید برخی از مدیران با خود بگویند که زمانی که اتفاقی افتاد آن را رفع خواهند کرد اما موضوع اینجاست که برخی از اتفاقات غیر قابل جبران هستند، به عنوان مثال شما زمانی که اطلاعاتی را به طور ناخواسته از دست می دهید، شاید زمان بسیار زیادی لازم باشد تا دوباره بخواهید آن اطلاعات را تولید کنید و این موضوع سال ها زمان بر باشد.

 

پس به این نتیجه میرسیم که جلوگیری از اتفاقات مختلف در شبکه که هر کدام می تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات شود لازم و ضروری است و باید توسط شرکت آی تی به درستی و کامل انجام شود.

 

تعیین سطح دسترسی کاربران

شاید در ابتدا تصور کنید امنیت شبکه مجموعه ها برای جلوگیری از نفوذ افراد غیر مجاز و خارج از مجموعه شما انجام می شود و یا برای جلوگیری از نفود بدافزار های مختلف به شبکه شما انجام می شود اما در واقعیت بخش مهمی از امنیت شبکه مربوط به عوامل داخلی است اما چگونه؟

رفع مشکلات توسط شرکت آی تی

در یک مجموعه اعضای مختلفی در حال فعالیت هستند که کار هر کدام از اعضا به کار دیگر اعضا می تواند مرتبط باشد اما هر کدام اطلاعاتی را اختیار دارند که فقط مربوط به خود اعضا همان بخش است و افراد دیگر در شبکه نباید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند!

 

متاسفانه در بسیاری از مجموعه ها تصور می کنند تمامی افراد کامل حرفه ای هستند و امکان ندارد یک فرد به صورت اشتباه اطلاعاتی را حذف کند، این در حالی است که هر کسی در طول زندگی خود اشتباهاتی می کند که این موضوع در محیط کاری که افراد بیشتر زمان خود را در آن سپری می کنند نیز وجود دارد و تمامی افراد دسترسی های زیادی به اطلاعات افراد و قسمت های مختلف دارند که سطح دسترسی آن ها کنترل نشده است!

 

یک کارشناس شرکت آی تی وظیفه دارد که این دسترسی ها را متناسب با هر فرد و واحد تنظیم کند تا کمترین مشکل برای آن مجموعه به وجود بیاید و از بسیاری از اتفاقاتی که هر چند ممکن است به ندرت اتفاق بیفتد، جلوگیری شود.

 

خدمات آی تی باید این موضوع را با مدیران مجموعه در میان بگذارد تا مدیران نسبت به سطح دسترسی کاربران اعلام نظر بکنند و خدمات آی تی این کار را به همان شکلی که مدیران گفته اند، پیش ببرد.

 

آنتی ویروس معتبر در آی تی

لزوم اصلی استفاده از آنتی ویروس ها برای مقابله با باج افزار هایی است که چندین ساله اطلاعات کاربران را هدف قرار داده اند و اگر شبکه شما به باج افزار آلوده شود بجز بکاپ های آفلاین هیچ راه بازگشتی برای استفاده از اطلاعات وجود ندارد.

 

یکی از ابزار هایی که در کنار تمامی روش ها و ابزار های دیگر می تواند امنیت شبکه را برای جلوگیری از نفوذ و تاثیر باج افزار ها افزایش دهد استفاده از آنتی ویروس های معتبر است. همچنین تاثیر نهایی آنتی ویروس ها در شرایطی است که به درستی طبق موارد فنی شبکه مورد نظر تنظیم و راه اندازی شده باشد. به عبارتی دیگر تنظیمات پیش فرض آنتی ویروس ها بهترین گزینه برای محافظت شما نیستند!

 

رفع مشکلات توسط شرکت آی تی

مشکلات آی تی در هر شبکه ای ممکن است اتفاق بیفتد که این موضوع اجتناب ناپذیر است اما این مشکلات در درجه اول باید به حداقل خود برسد و همین موارد حداقلی هم باید در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شوند.

دسترسی ساده به شرکت آی تی

در نتیجه یکی دیگر از مهم ترین خدمات شرکت آی تی رفع این مشکلات است که خیلی از مجموعه ها به دلیل رفع نشدن این مشکلات به دنبال جایگزین کردن شرکت آی تی و کارشناس it مربوطه هستند. به گونه ای دیگر باید تاکید کنیم که مجموعه ها به خروجی اهمیت زیادی می دهد و باید شرکت آی تی مربوطه بتواند خروجی قابل قبولی را در رفع مشکلات آی تی ارائه دهد.

 

از طرفی دیگر باید اشاره کنیم که تمامی مواردی که در این مقاله گفته شده به صورت مستقیم بر روی رفع مشکلات توسط شرکت آی تی تاثیر دارد و شرکت آی تی به واسطه مجموعه کارهایی که گفته شد می تواند یک خروجی درست را از خود نشان دهد. پس رفع مشکلات آی تی یک موضوع کلی است و به عوامل مختلف زیادی بر میگردد که از ابتدای مقاله به آن ها اشاره کردیم.

 

دسترسی ساده به شرکت آی تی

این مورد را میتوانستیم به نوعی از لحاظ اهمیت در ابتدا مقاله عنوان کنیم چرا که دسترسی راحت و سریع به شرکت آی تی برای خیلی از مجموعه ها اهمیت دارد. این موضوع شاید به ظاهر ساده به نظر برسد اما موضوع کاملا دشواری است که خود به موارد زیادی بر میگردد.

 

حجم پروژه های شرکت آی تی

اگر یک شرکت آی تی خارج از حجم مورد نظر خود اقدام به ارائه خدمات آی تی بکند، بار کاری شرکت آی تی زیاد شده که نتیجه آن عدم دسترسی راحت برای رفع مشکلات آی تی شرکت های دیگر است.

 

این موضوع هم بسیار زیاد درباره شرکت های مختلف آی تی دیده می شود که شرکت های مختلف خدمات گیرنده آی تی درگیر آن هستند و در برخی موارد بخاطر تنها همین موضوع اقدام به جایگزینی شرکت آی تی می کنند.