پارس ناز پورتال

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی 

در این بخش با بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی آشنا می شویم. گوجه فرنگی یکی از سبزیجات محبوب با میوه ای قرمز، آبدار و یکی از گیاهان بومی قاره آمریکا می باشد، گوجه فرنگی از این جهت در دسته سبزیجات قرار می گیرد که: از نظر باغبانی (گوجه فرنگی) دارای هسته نمی باشد و میوه هایی که هسته ندارند در دسته سبزیجات قرار می گیرند. در ادامه این مطلب با پارس ناز همراه باشید.

 

خواص و فواید گوجه فرنگی 

گفته می‌شود که گوجه‌فرنگی درمان همه‌ی دردهای انسان است و بر اساس مطالعات انجام شده معلوم می‌شود که این ماده‌ی خوراکی می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند و حتی توانایی حفظ سلامت عضلات را نیز دارد.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

مصرف گوجه‌فرنگی به صورت خام یا آب آن سلامت عضلات را حفظ می‌کند. از آن‌جایی که گوجه‌فرنگی سرشار از پروتئین است، تاثیر مثبتی روی تقویت عضلات دارد. این ماده‌ی غذایی مقوی همچنین می‌تواند درد عضلانی را از بین ببرد و ساختار عضلات را بهبود ببخشد.

 

سلامت چشم‌ها را حفظ می‌کند

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی برای سلامتی تاثیر مثبتی است که روی چشم‌ها دارد. با توجه به مطالعات متعدد، مصرف گوجه‌فرنگی می‌تواند از بروز بیماری‌های چشم جلوگیری کند. گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین A، تیامین، فولات، نیاسین، فلاونوئیدها، ب کمپلکس و غیره است. بنابراین در حفظ سلامت چشم و حتی درمان بیماری‌های چشم بسیار مفید است.

 

از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند

گوجه‌فرنگی حاوی عوامل ضد رادیکال‌های آزاد قدرتمندی است. آنتی‌اکسیدان‌های فلاونوئیدی گوجه‌فرنگی مانند زآگزانتین و همچنین لیکوپن به عنوان یک ماده‌ی مغذی عالی در مبارزه با رادیکال‌های آزاد درون بدن عمل کرده و از بدن در برابر آن‌ها محافظت می‌کنند.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

این تاثیر گوجه‌فرنگی به زندگی سالم و بدنی سالم منجر خواهد شد. گوجه‌فرنگی همچنین اثرات قابل‌توجهی برای جلوگیری از رخ دادن ۹ بیماری خطرناک دارد مانند بیماری‌ ایدز و بسیاری از انواع سرطان‌ها.

 

از بالا رفتن وزن بدن جلوگیری می‌کند

ثابت شده‌است که گوجه‌فرنگی برای سالم و زیبا نگه داشتن بدن بسیار عالی است. یکی از خواص گوجه فرنگی برای زیبایی و سلامتی این است که می‌تواند مانع از بالا رفتن وزن بدن شود.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

بر اساس مطالعات انجام‌شده مشخص شده‌است که اگر هر روز صبح گوجه‌فرنگی مصرف کنید، چربی‌های ناخواسته درون بدن را از دست می‌دهید. راه دیگری برای حفظ وزن مناسب بدن، یا حتی کاهش وزن، نوشیدن آب گوجه‌فرنگی است. چنین تاثیری به این دلیل است که گوجه‌فرنگی با متوقف کردن تخمیر در روده‌ها اشتها را کاهش می‌دهد.

 

دندان‌ها را سالم نگه می‌دارد

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی این است که می‌تواند سلامت دندان‌ها را حفظ کند. گوجه‌فرنگی حاوی کلسیم زیادی است که برای دندان‌ها بسیار مفید است و استحکام آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

 

استخوان‌ها را قوی و سالم نگه می‌دارد

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

همان‌طور که در بالا ذکر شد گوجه‌فرنگی حاوی کلسیم است که برای سلامتی دندان‌ها بسیار فایده دارد. این عنصر برای استخوان‌ها نیز بسیار مفید است. کلسیم موجود در گوجه‌فرنگی حتی می‌تواند استخوان‌ها را سالم و محکم نگه دارد و همچنین استخوان‌ها را در داخل بدن تقویت می‌کند.

 

از انباشته شدن چربی‌ها جلوگیری می‌کند

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی برای زیبایی این است که می‌تواند از انباشه شدن چربی در بدن جلوگیری کند. با توجه به حقایق تغذیه‌ای، گوجه‌فرنگی حاوی ۴ گرم کربوهیدرات، ۱۸ کالری، ۱ گرم پروتئین و ۰ گرم چربی اشباع است. بنابراین این ماده‌ی خوراکی در جلوگیری از انباشته شدن چربی در بدن کمک می‌کند چرا که حاوی کالری کمی است.

 

پوستی درخشان به شما می‌دهد

خواص گوجه فرنگی برای پوست و زیبایی یکی از بهترین فواید این ماده‌ی خوراکی است. اولین فایده‌ی عالی گوجه‌فرنگی برای پوست و زیبایی این است که می‌تواند پوست را درخشان کند. گوجه نه تنها برای سلامت بدن فایده دارد بلکه برای درخشش و سلامت پوست نیز مفید است.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

گوجه‌فرنگی را به طور مستقیم روی پوست استعمال کنید و اجازه بدهید به مدت حدود ۱۰ دقیقه بماند. این کار تاثیر مثبتی روی پوست دارد. مصرف گوجه‌فرنگی سبب می‌شود که پوست‌تان بسیار براق و سالم بماند. چنین تاثیری به این دلیل است که گوجه‌فرنگی حاوی ویتامین C است.

 

آکنه را درمان می‌کند

آکنه به ویژه در میان نوجوانان همواره مشکل شایعی بوده‌است. این مشکل پوستی سبب شده که علم پزشکی تلاش زیادی برای پیدا کردن بهترین راه‌حل جهت تولید محصولات ضد آکنه داشته باشد. از سویی دیگر مطالعات پزشکی ثابت کرده‌اند که گوجه‌فرنگی در این زمینه نیز فواید زیادی دارد و قادر است آکنه را درمان کند.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

بر طبق برخی مطالعات، گوجه‌فرنگی حاوی ویتامین C و A است که برای مبارزه با آکنه بسیار قدرتمند هستند و همچنین خواص ضد باکتری دارند. اسیدیته‌ی بالای گوجه‌فرنگی در درمان و از بین بردن آکنه و همچنین راش‌های پوستی نیز بسیار قدرتمند است. برای انجام این درمان شما می‌توانید گوجه‌فرنگی را دو نیم کنید و آن را روی قسمتی از صورت که آکنه دارد بمالید.

 

روش دیگری که می‌توانید از گوجه‌فرنگی برای از بین بردن آکنه استفاده کنید به این صورت است که باید پوست گوجه‌فرنگی را بگیرید، آن را له کنید و بعد روی صورت بگذارید. اجازه بدهید خمیر گوجه‌فرنگی به مدت حدود ۱۰ دقیقه روی صورت‌تان بماند و بعد آن را شستشو دهید. این فرآیند قطعا مشکل آکنه را درمان خواهد کرد.

 

منافذ باز پوست را درمان می‌کند

بر طبق برخی مطالعات ثابت شده‌است که گوجه‌فرنگی برای درمان منافذ باز بسیار مفید است. ویتامین C موجود در گوجه‌ فرنگی باعث می‌شود منافذ باز کوچک شوند.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

نوشیدن آب گوجه‌فرنگی یکی از شیوه‌هایی است که می‌توانید برای کوچک کردن منافذ باز پوست امتحان کنید. روش دیگر این است که می‌توانید گوجه‌فرنگی را به طور مستقیم روی پوست به خصوص قسمت‌هایی که دارای منفاذ باز هستند، بمالید.

 


 

10 نشانه حساسیت به گوجه فرنگی

شاید جالب باشد بدانید گوجه فرنگی در ایران اول به نام «بادمجان ارمنی» یا «بادمجان رومی» شناخته می‌شد. در ابتدا هم پرورش گوجه‌فرنگی‌های کوچک که امروزه گوجه گیلاسی نامیده می‌شوند، مرسوم بود. اما پس از مدتی گوجه‌های بزرگتر وارد کشور شدند که به دلیل تفاوت اندازه با گوجه‌های رایج در آن زمان، به «گوجه فرنگی» مشهور شدند.

 

گوجه‌فرنگی ممکن است باعث ریفلاکس معده شود

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

گوجه‌فرنگی بسیار اسیدی است و بنابراین ممکن است باعث بروز رفلاکس معده در افرادی شود که مشکلات معدوی همچون ورم معده یا رفلاکس دستگاه گوارش دارند. حتی اگر بدن سالمی داشته باشید اما گوجه‌فرنگی یا سس گوجه‌فرنگی زیادی مصرف می‌کنید هم ممکن است که چنین سوزش و ترش کردنی را تجربه کرده باشید.

 

مصرف زیاد گوجه‌فرنگی در برخی افراد باعث بروز درد مفاصل می‌شود

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

مصرف زیاد گوجه‌فرنگی می‌تواند منجر به بروز درد مفاصل شود. به این خاطر که این میوه نوعی قلیا به نام سلانین دارد که باعث شکل‌گیری کلسیم در بافت‌ها می‌شود. مقدار زیاد این قلیا باعث ایجاد التهاب، درد و ورم مفاصل می‌شود.

 

برخی افراد با مصرف زیاد گوجه‌فرنگی دچار بیماری‌های کلیه می‌شوند

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، مواد موجود در گوجه‌فرنگی سبب ساخته شدن کلسیم در بدن می‌شود. بعلاوه، این میوه حاوی اکسالیت هم هست – ماده‌ای که وقتی زیاد مصرف شود به کندی و خیلی سخت هضم می‌شود.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

به همین خاطر ممکن است سبب شکل‌گیری سنگ کلیه شود. گوجه‌فرنگی همچنین حاوی مقادیر زیادی پتاسیم نیز هست که می‌تواند عملکرد کلیه را معیوب کند. اگر دچار بیماری‌های کلیوی هستید، توصیه می‌کنیم مصرف گوجه‌فرنگی را به حداقل برسانید.

 

مصرف گوجه‌فرنگی می‌تواند حساسیت ایجاد کند

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

گوجه‌فرنگی حاوی ماده‌ای به نام هیستامین است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و به جنگ میکروب‌ها می‌رود. البته مصرف این ماده ممکن است با واکنش‌های آلرژیک همانند تحریک و خارش پوست یا التهاب زبان همراه باشد. به همین خاطر در کسانی که به گوجه‌فرنگی حساسیت دارند ممکن است این نشانه‌ها بسیار شدیدتر از حالت عادی نمایان شود.

 

گوجه‌فرنگی سبب بدتر شدن سندرم روده تحریک‌پذیر می‌شود

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

اگر از سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) رنج می‌برید، گوجه‌فرنگی می‌تواند سبب تحریک نشانه‌های این اختلال شود. نشانه‌ها شامل حالت تهوع، گرفتگی عضلات دردناک، نفخ، تشکیل گاز معده و روده یا یبوست هستند. در صورت داشتن هر کدام از این نشانه‌ها، درست این است که از مواد غذایی اسیدی همچون گوجه‌فرنگی و سس کچاپ دوری کنید.

 

در صورت زیاده‌روی در مصرف گوجه‌فرنگی ممکن است به لیکوپنودرمی مبتلا شوید

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

لیکوپن نوعی رنگدانه است که در گوجه‌فرنگی و دیگر مواد غذایی یافت می‌شود. اگر این ماده به اندازه درست و کافی مصرف شود، برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید است. اما اگر در مصرف آن افراط شود، می‌تواند به تغییررنگ پوست بدن منجر شود که «لیکوپنودرمی» (lycopenodermia) گفته می‌شود.

 

مصرف زیاد گوجه‌فرنگی می‌تواند سبب بروز مشکل در مثانه و کیسه ادراری شود

گوجه‌فرنگی اسید بسیار زیادی دارد و در نتیجه می‌تواند به مثانه آسیب برساند. اگر دچار بی‌اختیاری ادرار هستید یا از دیگر مشکلات مربوط به مثانه رنج می‌برید، بهتر است از مصرف مواد غذایی اسیدی همچون گوجه‌فرنگی پرهیز کنید. باید بدانید که نمونه‌ی پخته شده‌ی گوجه‌فرنگی هم برای این بیماری مناسب نیست.

 

برگ گوجه‌فرنگی می‌تواند سمی باشد

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

هرگز نباید برگ گوجه‌ فرنگی را مصرف کنید زیرا حاوی مواد سمی و مضر برای بدن انسان است. توجه داشته باشید که مصرف زیاد از حد برگ گوجه‌فرنگی می‌تواند به مرگ فرد منجر شود. دانشمندان دریافته اند ماده‌ای شیمیایی به نام گلیکوالکالید در برگ‌های گوجه فرنگی وجود دارد که مصرف آن می‌تواند باعث معده درد و بروز اختلالات عصبی شود. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

 

روی پوست گوجه‌فرنگی‌های غیر ارگانیک مقادیر زیادی سموم آفات باقی‌مانده است

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

در حا حاضر گوجه‌فرنگی به صورت صنعتی تولید می‌شود و در نتیجه، گلخانه‌ها برای حفظ کیفیت گوجه فرنگی و دفع آفات، از سموم زیادی هنگام کشت استفاده می‌کنند. در صورتی که این میوه را به درستی نشویید این مواد شیمیایی وارد بدن می‌شوند و ممکن است بیماری‌های مختلفی را به وجود بیاورند.

 

گوجه‌فرنگی می‌تواند نشانه‌های بیماری خودایمنی بدن را تشدید کند

گوجه فرنگی به دسته‌ای از گیاهان تعلق دارد که به آنها بادنجانیان می‌گویند. این خانواده غالبا دارای آلکالوئیدهای سمی هستند که می‌تواند سبب بروز التهاب در بدن شود که برای افراد مبتلابه بیماری‌های خودایمنی بسیار مضر است. چنین افرادی باید همه میوه‌های خانواده بادنجانیان را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

10 بهترین خواص گوجه فرنگی برای سلامتی و زیبایی

خودایمنی دسته‌ای از اختلالات دستگاه ایمنی است. بیماری خودایمنی هنگامی رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به خود بدن را آغاز می‌کند بیماری‌های خودایمنی می‌توانند اندام‌ها و بافت‌هایی از جمله گلبول‌های سرخ خون، عروق خونی، غده تیروئید، لوزالمعده، عضلات، مفاصل و پوست را درگیر کنند.