پارس ناز پورتال

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

 

در اینبخش با بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم آشنا میشویم. در دنیای امروز آپارتمان نشینی امری اجتناب ناپذیر اسـت، وجود گل و گیاه در خانه می تواند تاثیرات مثبت بسیاری بر روی روحیات مـا داشته باشد و همچنین گیاهان قادرند تا حد زیادی بـه تصویه هوای خانه کمک کنند، در ادامه این مطلب با بهترین گیاهان مقاوم و مناسب برای نگه‌داری در آپارتمان آشنا می‌شویم. با پارس ناز همراه باشید.

 

آگلونما

آگلونما یا همیشه سبز چینی، ۲۲ گونه ي مختلف دارد و بعضی معتقدند خوش شانسی می آورد. گیاه زینتی آگلونما بـه نور کمی احتیاج دارد و گیاه بومی قاره ي آسیا اسـت.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

خاک این گیاه همیشه، اما نه چندان زیاد، باید مرطوب باشد. از قرار دادن این گیاه در محیط هاي سرد ودر معرض نور شدید خورشید خودداری کنید. اگر پوست حساسی دارید، هنگام کار با این گیاه دستکش بـه دست کنید چون شیره ي این گیاه می تواند باعث تحریک پوست شود. ملکه نقره اي، رایجترین گونه ي گیاه آگلونما اسـت و برگ هاي آن طرح هاي چشمگیری دارد.

 

پاپیتال انگلیسی

پاپیتال انگلیسی یا عشقه را اگرچه عمدتاً با گلدان از جایی آویزان می کنند اما میتوان ترتیبی داد کـه ساقه هاي زیبای آن دور یک نرده یا ستون بپیچند و بـه رشد خود ادامه دهند. این گیاه صدها گونه ي مختلف دارد؛ بعضی از انها کاملاً سبز هستند و بعضی هم ترکیبی از سبز با زرد، طلایی یا سفید کرمی.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

خاک این گیاه را باید همیشه بـه یک میزان ثابت مرطوب نگه دارید و زود بـه زود بـه برگ هاي آن آب اسپری کنید تا جلوی خشک شدن برگ هاي آنرا بگیرید «در زمستان رطوبت آن باید تا حدودی کمتر باشد». برای التیام روند تخلیه ي آب اضافی گلدان می توانید کف گلدان رابا لایه ي نازکی از ریگ بپوشانید.

 

گیاه ماری

سانسیویریا کـه بـه گیاه ماری، شمشیری و زبان مادر شوهر هم معروف اسـت، گیاهی بـه شدت جان سخت بوده و خشکاندن آن کاری تقریبا غیر ممکن اسـت. سانسیویریا گیاه بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا اسـت. این گیاه بـه نور زیادی نیاز ندارد و از روی برگ هاي بلند و خطوط زرد و سفید-نقره اي کـه روی آنها قرار دارد بـه اسانی قابل تشخیص اسـت.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

سانسیویریا از الیاف گیاهی مستحکمی برخوردار اسـت. این گیاه همچنین مثل یک دستگاه تصفیه کننده عمل می کند و عناصر مضر موجود در هوا رابه موادی بی ضرر تبدیل می کند. مقدار آبی کـه بـه سانسیویریا میدهید باید متوسط باشد. برای آب دادن بـه این گیاه ابتدا اجازه دهید خاک آن بطور کامل خشک شود و هردو هفته یک‌بار رطوبت خاک آنرا بررسی کنید.

 

سرخس شاخ گوزنی

پلاتیسریوم یا سرخس شاخ گوزنی، ۱۸ گونه ي مختلف دارد و گیاه بومی آمریکای جنوبی اسـت. این گیاه با نور کم سازگار اسـت و بهمین دلیل گزینه ي بسیار مناسبی برای اتاق هاي کم نور خانه بـه شمار میرود کـه از نور مستقیم خورشید بـه دور هستند.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

پلاتیسریوم در طبیعت بـه تنه ي درخت ها می چسبد، اما شـما می توانید از این گیاه زیبا درون گلدان لذت ببرید و یا آن رابه شکل تزئینی از جایی آویزان کنید. یک‌بار در هفته آب دادن برای این گیاه کافی اسـت «در زمستان حداکثر هر ۱۰ روز یکبار». برای آب دادن بـه این گیاه باید تمام ریشه ي آنرا حداکثر ۱۵ دقیقه درون آب فرو ببرید.

 

لاکی بامبو

دراسینا یا لاکی بامبو، ساقه هایي عمودی و شاخ و برگ هایي سبز و شاداب دارد. این گیاه بـه نور کم و غیر مستقیم احتیاج دارد و برای اتاق هاي کم نور خانه و دفتر کار بسیار مناسب اسـت.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

ریشه هاي این گیاه باید درون آب قرار بگیرد و آب آن هر ۲ تا ۴ هفته یکبار تعویض شود. گیاه لاکی بامبو را در خاک هم می توانید بکارید بـه شرطی کـه شرایط مناسبی برای تخلیه ي آب اضافی گلدان ایجاد کنید و آنرا زود بـه زود آب دهید، اما نباید آنرا از آب اشباع کنید.

 

سمبرگ

دیفن باخیا یا سمبرگ، گیاه بومی کشور مکزیک، منطقه ي هند غربی و آرژانتین اسـت. این گیاه ساقه هایي عمودی و لکه ها و خطوطی سفید رنگ دارد. دیفن باخیا بـه نور کمی نیاز دارد و بـه بیشتر از ۵۰ گونه ي مختلف تقسیم می شود کـه بعضی از انها در دسته ي گیاهان زینتی قرار می گیرند.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

این گیاه در هوای گرم و خشک بهتر رشد می کند، اگرچه خاک آن همیشه باید رطوبت متوسطی داشته باشد. سمبرگ را از معرض کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید چون درصورت خورده شدن باعث واکنش شدیدی در لب ها، زبان، دهان و حلق بـه صورت احساس سوزش و تاول می شود و صحبت و غذا خوردن را دشوار و دردناک می کند.

 

گیاهان هوازی

تیلاندسیا یا گیاهان هوازی، یک سرده متشکل از ۶۵۰ نوع گیاه مختلف اسـت کـه همگی بومی جنگل ها، کوهستان ها و بیابان هاي شمال کشور مکزیک، منطقه ي جنوب شرقی ایالات متحده ایالات امریکا، منطقه ي کارائیب و مرکز آرژانتین هستند. گیاهان هوازی رطوبت هوا را از طریق برگ هاي خود جذب می کنند، بهمین دلیل در محیط هاي مرطوب بهتر رشد می کنند.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

این گیاهان بـه نور کمی نیاز دارند و برای مراقبت بهتر از انها می توانید ۴ بار در هفته بـه آنها آب اسپری کنید. این گیاهان در طبیعت، بـه دور شاخه ها و پوست درختان، صخره هاي عریان و حتی خطوط تلفن می پیچند. از آنجایی کـه این گیاهان کاربرد زینتی هم دارند، از انها اغلب در ساخت تراریوم استفاده می شود یا آنها را درون صدف هاي دریایی بزرگی می کارند.

 

گیاه دوستی

پیله آ یا گیاه دوستی، یک گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی اسـت و برگ هایي تخم مرغی شکل و مخمل مانند دارد. این گیاه خار و تیغ زیادی دارد اما نگه‌داری ازآن ساده اسـت، با این حال، دریک محیط مرطوب مثل تراریوم بهتر رشد می کند.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

ارتفاع این گیاه بـه حدود ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر میرسد، بهمین دلیل گزینه ي مناسبی برای مکان هاي کوچک بـه شمار می‌رود. توصیه می شود این گیاه را در دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد و دور از وسایل گرمایشی یا پنجره هایي کـه هوای سرد از میان انها جریان دارد، نگه دارید.

 

گیاه گندمی

کلروفیتوم یا گیاه گندمی یا عنکبوتی، گونه هاي مختلفی دارد کـه بـه رنگ سبز یا چند رنگ هستند و اغلب از درون گل هاي سفید و کوچکی شروع بـه رشد می کند. در بین گیاهان آپارتمانی اي کـه با نور کم سازگار هستند، گیاه گندمی را شاید بتوان سازگارترین و ساده‌ترین انها از نظر نحوه ي نگه‌داری دانست. این گیاه آلودگی هوای محیط را کاهش میدهد.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

گیاه گندمی را باید در خاکی قرار دهید کـه تخلیه آب مناسبی داشته باشد و آنرا جایی دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. اگر ریشه هاي آن از سوراخ انتهای گلدان بیرون زده، در بهار آن رابه گلدان بزرگ تری انتقال دهید «اوایل بهار، یعنی قبل از شروع فصل رویش گیاهان، بهترین زمان برای عوض کردن گلدان گیاهان آپارتمانی اسـت».

 

برگ انجیری

مونسترا یا برگ انجیری کـه بـه گیاه پنیر سوئیسی هم معروف اسـت، برگ هاي بزرگ و شکاف داری دارد و با نور کم سازگار اسـت. این گیاه کـه گزینه ي مناسبی برای دفتر کار محسوب می شود، بـه سرعت رشد می کند و بهمین دلیل باید فضای زیادی برای آن در نظر گرفته شود.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

توصیه می شود گیاه برگ انجیری را زمانی کـه هنوز جوان اسـت سالی یکبار بـه گلدان بزرگ تری انتقال دهید تا خاک آن تازه و رشد آن بیشتر شود. ارتفاع این گیاه در زیستگاه طبیعی خود یعنی جنگل هاي گرمسیری بـه حدود ۳/۵ متر یا بیشتر می‌رسد.

 


 

۱۰ راهکار کاربردی برای نگهداری از گیاهان خانگی

داشتن چند گلدان کوچک در خانه میتواند بـه تمیز کردن هوا و کاهش استرس کمک کند. علاوه بر این ها شـما میتوانید با استفاده از گیاهان جلوه‌اي زیبا و بکر بـه خانهٔ خود ببخشید. اگر تصمیم دارید از این دوستان سبزرنگ نگه داری کنید، بهتر اسـت روش‌هایي راکه بـه رشد و تازگی آنها کمک میکنند بشناسید.

 

اسفنج را فراموش نکنید

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

اگر گلدانتان بعد از آب دادن خیلی زود خشک میشود، از این ترفند ساده استفاده کنید تا رطوبت خاک ماندگارتر باشد. برای اینکار هنگام عوض کردن خاک گلدان یک اسفنج مرطوب را ته آن جای بدهید. این اسفنج مثل یک مخزن آب عمل میکند و همچنین اگر بطور اتفاقی آب اضافه در گلدان بریزید، از سرازیر شدن آب روی زمین جلوگیري میکند.

 

با آنها چای بنوشید

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

برای گیاهان سرخسی، گاردنیاها و دیگر گیاهان اسیددوست برنامه‌اي مشخص کنید و گاهی همراهشان چای بنوشید. هنگام آبیاری چای دمی را جای گزین کنید یا چند برگ چای مرطوب را داخل خاک قرار دهید تا گیاه شـما ظاهری شاداب و مجلل بخود بگیرد.

 

برای آنها روزنامه بخوانید

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

اینکار واقعاً میتواند از دو جهت برای سلامت گیاهان مفید باشد؛ یکی این کـه کربن دی‌اکسید موجود در نفس شـما میتواند بـه چرخهٔ تبادل گاز آنها نیرو ببخشد و دیگر این کـه اگر نور طبیعی کافی برای روزنامه خواندن شـما وجوددارد، میتوانید بفهمید کـه گیاهانتان هم نور کافی برای رشد در اختیار دارند.

 

آنها را در تعطیلات تنها نگذارید

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

آب دادن منظم بـه گیاهانتان را فراموش نکنید و زمانی کـه برای تعطیلات در خانه نیستید گلدان را بدون زیرگلدانی داخل سینک یا وان حمام بگذارید. زیر گلدان یک حولهٔ مرطوب مخملی قرار دهید و مطمئن شوید کـه حوله با سوراخ‌هاي آب تماس داشته باشد. شیر آب را کمی باز کنید، طوریکه قطره‌هاي آب بـه آرامی روی حوله بچکد. اینکار باعث می شود آب کافی از حوله بـه ریشه‌ها منتقل شود.

 

ریشه‌ها را فراموش نکنید

برخلاف باور عمومی آب پاشیدن بـه شاخ و برگ گیاهان راه مؤثری برای افزایش رطوبت گیاهان نیست؛ برای مرطوب نگه داشتن گیاه بهتر اسـت یک ظرف پر از سنگریزه زیر گلدان بگذارید و آن‌قدر توی ظرف آب بریزید کـه آب فقط با ته گلدان تماس پیدا کند.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

آب پاشیدن بـه گیاه البته برای تمیز و تازه نگه داشتن برگ‌ها و گیاهان تازه قلمه زده خوب اسـت. آبی کـه با آب‌پاش بـه گیاه می‌پاشید نباید از دمای اتاق سردتر باشد و هرگز روی گیاهانی کـه در معرض نور مستقیم خورشید قراردارند آب نپاشید.

 

بـه آنها آب گازدار بدهید

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

موادمعدنی موجود در آب گازدار بـه گیاهان سبز کمک می کند کـه رشد کنند. برای گرفتن بهترین نتیجه هفته‌اي یک‌بار کمی آب گازدار توی گلدان بریزید. علاوه بر این وقتی تخم‌مرغ آب‌پز می کنید آب بـه‌جامانده را دور نریزید و بگذارید سرد شود. این مایع مواد مغذی فراوانی بـه گیاهانتان میرساند.

 

یخ توی گلدان بگذارید

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

چند قالب کوچک یخ درست کنید و آنها را گوشه و کنار خاک گلدان قرار دهید. حواس تان باشد کـه قالب‌هاي یخ ساقهٔ گیاه را لمس نکنند. اینکار باعث میشود با ذوب شدن تدریجی یخ، رفته‌رفته و بـه صورت مساوی، آب بـه همه ی جای خاک نفوذ کند.

 

خاک آنها را عوض کنید

عوض کردن خاک را می توانید هر زمان کـه خواستید انجام دهید، اما بهترین زمان درست قبل از شروع رشد گیاه اسـت کـه در اکثر گیاهان خانگی در بهار اتفاق می‌افتد. چهار نشانه برای فهمیدن زمان عوض کردن خاک وجوددارد: برگ‌هاي جدید و کوچکی روی گیاه ظاهر می شوند.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

خاک گلدان نسبت بـه قبل زودتر خشک می شود. ریشه‌هاي گیاه از سوراخ آب پایین گلدان یا بالای خاک ظاهر می شوند. ریشه‌ها محکم بـه هم پیچ می خورند طوریکه اگر گیاه را از گلدان بیرون بیاورید، خاک چندانی بین ریشه‌ها نمی بینید.

 

جای مناسب برایشان انتخاب کنید

یادتان باشد کـه پنجره‌هایي کـه رو بـه جنوب باز میشوند از پنجره‌هاي شمالی آفتاب بیشتری میگیرند. پنجره‌هاي غربی و شرقی بسته بـه شرایط می توانند آفتاب‌گیر باشند یا نباشند.

معرفی 10 بهترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم

گیاهانی کـه شاخ و برگ‌هایشان رنگ روشنی دارند نیازمند آفتاب بیشتری هستند، پس در انتخاب گیاهان دقت کنید. هرروز یا هردو روز یک‌بار گلدان را کمی بچرخانید، زیرا شاخه‌ها ناخودآگاه بـه سمت نور کشیده میشوند و شکل خوبی پیدا نمیکنند.