پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی 

در اینبخش با 10 بهترین خواص سیر آشنا میشویم. سیر گیاهی از دسته مارچوبه سانان می‌باشد، ریشه این گیاه کـه شباهت زیادی بـه پیاز دارد از قدیم مورد توجه انسانها بوده و قدمت کشف خواص سیر بـه قبل از میلاد مسیح میرسد. در گذشته ودر زمان فراعنه مصر یک پر سیر را روی بلندترین هرم حکاکی کردند. سیر چقدر برای بدن مـا مفید اسـت؟ در ادامه بیشتر صحبت میکنیم. 

 

ارزش غذایی سیر

ارزش غذایی سیر را در هر ۱۰۰ گرم ازآن مشاهده می کنید:

= انرژِي ۱۴۹ Kcal

= کربوهیدرات ۳۳٫۰۶ گرم

= پروتئین ۶٫۳۶ گرم

= چربی کل ۰٫۵ گرم

= کلسترول ۰ میلی‌گرم

= فیبر غذایی ۲٫۱ گرم

 

ویتامین‌ های سیر

= فولات ۳ میکروگرم

= ویتامین ب ۳ ۰٫۷۰۰ میلی‌گرم

= ویتامین ب ۵ ۰٫۵۹۶ میلی‌گرم

= ویتامین ب ۶ ۱٫۲۳۵ میلی‌گرم

= ویتامین ب ۲ ۰٫۱۱۰ میلی‌گرم

= ویتامین ب ۱ ۰٫۲۰۰ میلی‌گرم

= ویتامین آ ۹ IU

= ویتامین ث ۳۱٫۲ میلی‌گرم

= ویتامین اي ۰٫۰۸ میلی‌گرم

= ویتامین کا ۱٫۷ میکروگرم

 

مواد معدنی موجود در سیر

= کلسیم ۱۸۱ میلی‌گرم

= مس ۰٫۲۹۹ میلی‌گرم

= آهن ۱٫۷۰ میلی‌گرم

= منیزیم ۲۵ میلی‌گرم

= منگنز ۱٫۶۷۲ میلی‌گرم

= فسفر ۱۵۳ میلی‌گرم

= سلنیوم ۱۴٫۲ میکروگرم

= روی ۱٫۱۶۰ میلی‌گرم

 


 

خوردن سیر و افزایش قدرت ایمنی بدن

بر اساس مطالعات انجام شده روی حیوانات و سلول‌ها، عصاره سیر می تواند انواع سلول‌هاي سفید بـه مانند لنفوسیت، ماکروفاژ، مونوسیت و نوتروفیل ها رابه واسطه افزایش گلوتاتیون تحت تأثیر قرار دهد و رشد آن‌ها را التیام ببخشد. گلبول سفید تأمین کننده سلامت بدن و اندام‌هاي داخلی اسـت و متأسفانه خود هیچ حفاظی برای محافظت از خود ندارد.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

لذا شـما با خوردن مواد مغذی میتوانید قدرت سیستم ایمنی خودتان را افزایش دهید و کمتر سرما بخورید یا مریض شوید. هم چنین با افزایش گلبول‌هاي سفید مبارزه علیه رادیکال‌هاي آزاد شدت گرفته و سطح آن‌ها در اندام‌هاي داخلی کاهش می یابد.

 

خواص سیر در کاهش فشار خون

قرن‌ها اسـت کـه مردم چین از خواص سیر بعنوان کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنند و اکنون نوبت مـا شده اسـت کـه درکنار قرص‌هاي فشار خون از خواص سیر برای کاهش دادن فشار خون استفاده کنیم. سالانه تعداد زیادی در سراسر جهان بدلیل فشار خون بالا و هم چنین مشکلات ناشی ازآن جان خودرا از دست میدهند.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

فشار خون بالا بـه خودی خود نمیتواند باعث مرگ شود بلکه سکته مهم ترین عارضه ناشی از فشار خون بالا اسـت کـه دلیل اصلی مرگ و میر نیز مربوط بـه آن می شود. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی خواص سیر مشخص شده اسـت کـه این سبزی پرخاصیت میتواند فشار خون افراد را دریک دوره ۲۴ هفته‌اي نظارت کند و از افزایش آن بعد از گذر ۲۴ هفته‌اي، پیشگیری کند.

 

هر چند این مطالعات روی خواص سیر بـه صورت آزمایشی انجام شده اسـت و نمی توان بـه سرعت در مورد خواص سیر نتیجه گیری کرد. خواص سیر برای کاهش فشار خون بدلیل وجود ترکیبی با عنوان آنتولول اسـت. این ترکیب مغذی موجود در سبزی‌هاي مختلف بـه بدن شـما کمک خواهد کرد کـه در مقابل فشار خون وارد شده بـه عروق مقابله کند.

 

جالب اسـت در مورد خواص سیر بدانید کـه همین ترکیب در اکثر قرص‌هاي نظارت کننده فشار خون نیز دارای آنتولول اسـت. اگر شـما فشار خون بالایی دارید بهتر اسـت قبل از این کـه بـه سراغ مصرف کردن سیر بروید و بجای قرص‌هاي فشار از خواص سیر استفاده کنید، با دکتر خود مشورت نمایید ودر نهایت با صلاح دید او، مصرف سیر را درکنار قرص‌هاي نظارت کننده فشار خون، ادامه دهید.

 

خواص سیر در درمان طبیعی زخم‌ ها

در مقاله کنونی مربوط بـه خواص سیر بارها و بارها خواص سیر بعنوان یک ضد باکتری و ضد عفونی کننده را مرور خواهید کرد. دراین قسمت از خواص سیر متوجه خواهید شد کـه می تواند برای درمان زخم‌ها از سیر بعنوان یک درمان خانگی استفاده کنید. وجود قارچ و هم چنین باکتری روی زخم عمده دلیل عفونت زخم اسـت کـه شـما را میتواند تا مرز قطع عضو هم پیش ببرد.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

این در حالی اسـت کـه سیر بـه سادگی عفونت‌ها را کاهش داده و بشما در التیام زخم کمک میکند. از خواص سیر بـه این صورت استفاده کنید کـه دو تا چهار حبه سیر بـه همراه یک فنجان الکل رقیق شده تهیه نمایید. سه حبه از سیر را داخل هاون له کنید و الکل رقیق شده رابه آن اضافه نمایید. حال اجازه دهید کـه بـه مدت دو تا سه ساعت مرهم باقی بماند و ترکیبی معجزه آفرین حاصل شود.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

سپس آنرا از درون صافی عبور دهید. بـه این ترتیب محلول شفافی بـه دست خواهید آورد. اکنون پارچه‌اي پنبه‌اي و نرم را درون محلول غوطه‌ور کنید و آن روی زخم خود بمالید. مسلماً برخورد این محلول با زخم باعث سوزش خواهد شد اما در نهایت بـه درمان شـما کمک می کند.

 

اینکار را باید در طول روز بـه مدت ۲ تا ۳ بار انجام دهید. سیر برای التیام زخم‌ها بسیار مفید و کاربردی اسـت و نیابد خواص سیر دراین مورد را بعنوان یک راه حل درمان خانگی فراموش کنید. درضمن برای رقیق کردن الکل کـه در دستورالعمل بالا شاهد آن بودید، کافی اسـت مقداری الکل را درون لیوان با آب ترکیب کنید. اینکار غلظت الکل را کاهش خواهد داد.

 

خواص سیر در جلوگیری از آلزایمر

زوال عقل و بـه دنبال ان آلزایمر یکی از مشکلات افراد در دوران کهن‌سالی اسـت کـه می توان گفت بیشتر افراد مسن را درگیر می کند. افراد جوان و میان سال نیز ممکن اسـت دچار زوال عقل شوند اما میزان و درصد آن‌ها بسیار کمتر اسـت. استفاده کردن از مواد مغذی در طول زندگی بـه مغز کمک خواهد کرد تا دیرهنگام تر بـه زوال دچار شود.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

خواص سیر بعنوان یک ماده مغذی همیشه در صدر توصیه‌هاي پزشکان برای رسیدن بـه یک مغز سالم در دوران کهن‌سالی بوده اسـت. سیر بـه واسطه داشتن آنتی اکسیدان هاي فراوان از بروز واکنش‌هاي رادیکالی در سطح مغز پیشگیري میکند و بـه این ترتیب شـما مغز فعال‌تر و بـه دور از زوال خواهید داشت. برای بهره بردن از خواص سیر لازم نیست کار خاصی بجز خرد کردن ان و مصرف کردن بـه همراه غذا انجام دهید.

 

سیر باعث متوقف کننده رشد انگل

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

انگل در بدن انسان وجوددارد اما عده اي از انگل‌ها مفید و دیگری مضر هستند. آلیسین سیر، با کاهش پروتئین حیاتی انگل کـه در جذب مواد غذایی، رشد و تکثیر آن نقش مهمی دارد، موجب می شود تا انگل توان رشد و تحرک نداشته باشد و از بین برود. هم چنین سـیر سیستم ایمنی رابه دلایل گفته شده، التیام می‌بخشد. از این رو میتوان بـه سلول‌هاي بدن نیز در مبارزه با انواع انگل‌ها خاطرجمعی کرد.

 

خوردن سیر از سرطان پیشگیری می کند

ترکیبی با عنوان علمی S-allylmercaptocysteine «SAMC» در سـیر وجوددارد کـه رشد سلول‌هاي سرطانی را کاهش و مرگ آن‌ها رابه دنبال دارد. دلیل اینکار، کاهش تولید پروتئین‌هاي ضروری برای رشد سلول‌هاي سرطانی و هم چنین افزایش پروتئین‌هاي مفید در مبارزه علیه سلول‌هاي سرطانی اسـت.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

دیگر ترکیب مهم و گوگردی Diallyl trisulfide اسـت کـه توانایی مبارزه با تومور مغزی در موش‌ها را از خود ثبت کرده اسـت. این ماده با مهار آنزیم خاص HDAC از رشد سلول‌هاي تومور مغزی پیشگیری میکند. از دیگر ترکیبات ضد سرطانی در سـیر می توان بـه Diallyl sulfide اشاره کرد. این ترکیب شیمیایی میتواند سلول‌هاي سرطانی در مری و کبد را از بین ببرد و رشد آن‌ها را کاملاً متوقف کند.

 

سرطان پوست بدلیل مصرف سـیر و هم چنین وجود ترکیب Allyl sulfides در آن، در شرایط آزمایشگاهی نظارت و متوقف شده اسـت. تا زمانی کـه تحقیقات انسانی تکمیل نشده اسـت از سـیر برای کاهش احتمال بروز سرطان باید استفاده کرد. از جمله سرطان‌هاي دیگر کـه سـیر میتواند احتمال بروز آن‌ها را کاهش و روند بهبودی را افزایش دهد می توان بـه:

 

= سرطان سینه

= سرطان ریه

= سرطان روده و دستگاه گوارش

= سرطان کبد

= سرطان مثانه

= سرطان پروستات

 

خواص سیر برای جوان‌ سازی پوست

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

سیر می تواند سلامت سلول‌هاي پوستی را افزایش دهد. با افزایش سلامتی آن‌ها، عمر سلول نیز افزایش پیدا می کند و هرچقدر سلول شاداب‌تر باشد، پوست شـما شاد و جوان‌تر بنظر خواهد رسید. همان‌ طور کـه اشاره کردیم، آنتی اکسیدان نیز عامل دیگری برای حفظ سلامت سلول‌هاي پوستی اسـت. بهمین دلیل اسـت کـه تعداد زیادی از افرادی از خواص سیر برای جوان‌سازی پوست استفاده می کنند.

 

تقویت ریشه مو با سیر

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

ریزش مو ممکن اسـت عاملی حیاتی در داخل بدن داشته باشد. نوعی از ریزش مو وجوددارد کـه سلول‌هاي سفید در آن نقش ویرانگر ریشه مو را ایفا می کنند. دراین مورد سـیر میتواند بعنوان یک عامل متوقف کننده تخریب ریشه از ریزش مو پیشگیري کند. بنابر این این خواص سیر می تواند بـه داد افرادی کـه دچار ریزش مو هستند بیاید.

 

بهبود دهنده اسکار پوستی

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

پوست شـما اگر دچار آسیب شده باشد، بـه وسیله رشد دوباره کلاژن و دیگر عوامل ترمیم می شود اما در برخی موارد، افزایش رشد ناگهانی کلاژن، موجب بروز اسکارهای پوستی میشود. مطالعات نشان داده کـه سـیر می تواند این اسکارهای پوستی را نظارت و از رشد ناگهانی آن‌ها در هنگام ترمیم زخم پیش گیری کند. پس از این خواص سیر بهره کافی را ببرید.

 

سیر برای درمان بیماری دهان و دندان

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اسـت کـه سـیر را می توانید بعنوان درمان کننده پلاک دندان و حذف باکتری‌هاي بـه وجود آورده پلاک از روی دندان‌هاي خود استفاده کنید. پلاک دندان بحثی اسـت کـه سابق بر این در جیمیتو بطور مفصل درباره آن سخن گفته‌ایم. افزایش پلاک موجب جرم دندان ودر نهایت نابودی آن میشود.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

سیر هم چنین میتواند مشکلات شایع و بیماری‌هاي دهانی بـه مانند عفونت لثه، برفک روی زبان و هم چنین افت‌هاي موضعی را درمان کند. سـیر درکنار انتی بیوتیک ممکن اسـت اثرات یک دیگر را تکمیل و شدت ببخشند. سـیر بـه واسطه الیسین میتواند آنزیم‌هاي گوگردی کـه باکتری‌ها برای ادامه زندگی و رشد لازم دارند را بازرسی و حذف کنند.

 


 

دانستنی‌ های خارق‌ العاده درباره سیر

 

چـه کسی عطر و طعم تند و دلپذیر سیر را در غذا دوست ندارد؟ بیشتر مردم این سبزیجات خوشمزه را دوست دارند و از خوردن آن لذت میبرند، خیلیها هم بخاطر خواص زیادی کـه برای سلامتی دارد ازآن استفاده میکنند. ظاهراً از دوران باستان سیر همیشه تاثیر زیادی بر بشر داشته، چون بـه تعداد زیادی از خرافات، افسانه ها و درمان‌هاي خانگی راه یافته و البته کاربرد‌هاي بی‌شماری در ملل مختلف دارد.

 

حقایق خارف العاده درباره سیر

مدت‌ها پیش، برخی فرهنگ‌ها اعتقاد داشتند کـه سیر قدرت از بین بردن ارواح شیطانی را دارد. تعداد زیادی از خانه‌ها سیر‌هاي بافته را بالا یا کنار در ورودی آویزان میکردند تا شیاطین را دور کنند. هنوز هم خانواده‌هایي هستند کـه این سنت را ادامه میدهند.

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

شاید سیر بافته بعنوان تزئین هم بکار می‌رفته، اما برخی افراد معتقدند سیر از خانه‌شان محافظت می کند. حتی مصریان باستان سفال‌هایي بـه شکل سیر رابا فرعون‌هایشان دفن می کردند تا نیرو‌هاي شیطانی را ازآن‌ها دور نگه دارد. باستان شناسان در آرامگاه سلطان توت‌عنخ‌آمون هم سیر پیدا کردند.

 

اهرام بزرگ مصر به لطف سیر ساخته شد

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

دانشمندان معتقدند کـه مصریان باستان نخستین کسانی بودند کـه سیر برداشت کردند. طبق تحقیقات متعدد برده‌هاي سختکوشی کـه اهرام را می‌شاختند هرروز سیر می خوردند تا قویتر شوند و از بیماری‌ها مصون باشند. اگر می خواستید یک برده مرد سالم در مصر باستان بخرید، باید ۷ کیلو گرم سیر می‌دادید.

 

سیر به فتوحات رومی کمک کرد

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

معروف اسـت کـه سربازان رومی قبل از عزیمت بـه میدان جنگ سیر میخوردند. چون معتقد بودند سیر بـه آن‌ها شجاعت لازم برای شکست دشمنان و فتح کشور‌هاي جدید را میدهد. اما این کافی نبود. هروقت آن‌ها کشور جدیدی فتح میکردند، مزارع سیر می‌کاشتند تا شجاعت خود رابه قلمروی جدیدشان منتقل کنند.

 

سیر محافظی در برابر ببر‌ها

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

کره اي‌ها هم با هدف دیگری از سیر استفاده میکردند. ظاهراً قرن‌ها پیش، کره اي‌ها قبل از عبور از مسیر‌هاي کوهستانی ترشی سیر میخوردند، چرا؟ کوه‌هاي آن‌ها زیستگاه طبیعی ببر‌هایي اسـت کـه ممکن بود جلوی راهشان را بگیرند. کره اي‌ها اعتقاد داشتند کـه ببر‌ها بو و طعم سیرترشی را دوست ندارند، بهمین دلیل بـه کسیکه سیر خورده حمله نمی کنند.

 

روش عجیب از بین بردن بوی سیر

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

طبق معمول بعد از خرد کردن سیر، انگشتانتان بوی بدی میگیرند. مـا بشما می گوییم چطور بوی دست تان را از بین ببرید: دستان خودرا زیر شیر آب سرد بگیرید و آن‌ها رابه یک شیء استیل بمالید.

 

یک شهر آمریکایی به نام سیر

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

شهری در ایالات متحده وجوددارد کـه بـه زبان سرخپوستی بـه معنای سیر اسـت. این کلمه سرخپوستی «Chicagaoua» اسـت. میتوانید حدس بزنید چـه شهری؟ بله، شیکاگو! می دانستید نام آن بـه معنای سیر اسـت؟

 

سیر خام خرد شده سالم‌ تر است

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

سیر یک ماده غذایی سالم اسـت. اما بـه شکل خام و خردشده سالم‌تر اسـت و خواص بیشتری دارد. از سوی دیگر، سیر جوانه زده هم قابل استفاده اسـت، اما طعم و خواص آن بـه اندازه سیر عادی نیست.

 

طعم تند سیر به دلیل واکنش شیمیایی است

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

طعم و بوی سیر بخاطر واکنش شیمیایی اسـت کـه در اثر شکستن سلول‌هاي سیر ایجاد میشود. «هنگام خرد کردن یا له کردن» بنابر این اگر بـه دنبال عطر و طعم قوی تری از سیر هستید، تا جاییکه میتوانید سیر را خرد کنید.

 

سیر در برابر بیماریها

10 بهترین خواص سیر برای سلامتی و زیبایی

امّا آخرین و مهمترین مورد. سیر در سراسر دنیا با خواص بیشمارش شناخته میشود. مصرف منظم سیر در درمان بیماری‌هاي قلبی، سرطان، سرماخوردگی و آنفلونزا موثر اسـت. هم چنین سیر کلسترول خون را کاهش می دهد، گرفتگی عروق را کاهش می دهد ودر درمان آکنه، دندان درد و واژینیت استفاده می شود. سربازان بریتانیایی در جنگ جهانی اول روی زخم هایشان سیر می‌گذاشتند تا سریع‌ تر درمان شود.