پارس ناز پورتال

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز 

در اینبخش با 10 بهترین خواص و مضرات گوشت قرمز آشنا می شویم. هر گاه اسم گوشت قرمز بـه گوش مان میخورد از خودمان می پرسیم: بخوریم یا این کـه اصلا مصرف نکنیم؟ بحث ها درمورد گوشت قرمز بـه حدی پیچیده اسـت کـه در مصرف آن دچار دودلی می شویم. بهترین راه این اسـت کـه بدانیم گوشت قرمز چـه فوایدی دارد و ازآن سو چـه خطراتی دارد تا بـه خوبی بدانیم کـه مصرف ان برای مـا خوب اسـت یا خیر.

 

در ابتدا خواص و فواید گوشت قرمز

گوشت بـه دو نوع گوشت قرمز کـه بـه گوشت گوسفند، گاو، شتر، فک، شیر دریایی و مانند این ها و گوشت سفید کـه بـه گوشت ماکیان از جمله مرغ، بوقلمون، بلدرچین و شترمرغ گفته می شود، تقسیم میگردد. گوشت قرمز در ایران نسبت بـه گوشت سفید مصرف بیشتری دارد. این نوع از گوشت دارای مقادیر زیادی چربی و پروتئین اسـت و مزایای زیادی بـه همراه دارد.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

از جمله آن‌ها پیشگیري از کم‌خونی، مفید برای بارداری، حفظ سلامت قلب و عروق، التیام بیماری‌هاي روانی، درمان کم‌خونی، بی‌خوابی، تأخیر در بروز آب‌مروارید، تعادل در کلسترول، مناسب برای رژیم لاغری، تقویت عضلات، تأمین‌کننده انرژی و محافظ پوست اسـت. گوشت قرمز حاوی پروتئین، آب، چربی، کربوهیدرات و سایر مواد مغذی اسـت. گوشت علاوه بر داشتن این مواد، آب کافی نیز در خود ذخیره دارد.

 

ارزش غذایی گوشت در مصرف روزانه به شرح زیر است

= چربی ۲ گرم

= انرژی ۲۷%

= آهن ۱۳ گرم

= اسید چرب امگا ۳ ۳۰ گرم

= سلنیوم ۱۰۰ گرم

= پروتئین ۲۰ تا ۲۵ گرم

= ویتامین د ۱۰ گرم

= ویتامین ب ۶ گرم

= روی ۱۰۰ گرم.

 

خواص گوشت قرمز

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

خوردن گوشت علاوه بر این کـه رژیم غذایی شـما را غنی می کند، موادمعدنی بـه مانند آهن و پروتئین را برای افزایش قدرت عضلات و خون‌سازی بهتر تأمین می کند. البته روش‌هاي متعددی برای تأمین مواد لازم بدن و جایگزینی برای گوشت وجوددارد اما تنها خود گوشت اسـت کـه بـه مانند یک بسته کامل غذایی عمل می کند و باقی جای گزین‌ها فقط توانایی تأمین بخشی از نیازهای بدن را دارند.

 

جلوگیری از کم‌ خونی

یکی از خواص گوشت قرمز این اسـت کـه آهن موجود در آن مسئول خون‌رسانی و تأمین هموگلوبین بدن اسـت. اکسیژن توسط گلبول‌هاي قرمز در سراسر بدن بـه گردش در می آید و باعث انجام فرایندهای شیمیایی در طول بدن و اندام‌ها میشود. کمبود گلبول‌هاي قرمز یا عدم وجود آهن کافی باعث بـه وجود آمدن کم‌خونی می شود.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

کم‌خونی با مصرف مواد غذایی غنی از آهن و ویتامین‌هاي مختلف قابل نظارت اسـت. علائم اصلی کم‌خونی را می توان در خستگی‌هاي نا بـه هنگام دانشت. شـما میتوانید از گوشت بعنوان عاملی برای درمان کم‌خونی استفاده کنید.

 

مناسب برای دوران بارداری

مصرف گوشت قرمز بـه صورت نظارت شده برای بانوان باردار توصیه شده اسـت. مادران با خوردن گوشت مواد مغذی رابه بدن خود و جنین میرسانند. جنین می ‌بایست پروتئین، موادمعدنی و ویتامین‌هاي لازم برای رشد مغز، استخوان، عضلات و سیستم تنفسی را دریافت کند.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

کمبود مواد مغذی در خوراک مادر میتواند موجب بـه وجود آمدن آسیب‌هاي جدی بـه جنین شود و نوزاد با مشکلات مادرزادی بدنیا بیاید. از این رو مادر باید در خوردن غذاها و رعایت رژیم غذایی خود محتاط‌تر باید عمل کند. بعنوان توصیه همیشگی، هیچوقت بدون مشورت دکتر در غذای دوران بارداری تغییر ایجاد نکنید حتی اگر خوردن ماده غذایی بسیار مفید و ضروری باشد.

 

سلامت قلب و عروق

شاید برای شـما عجیب باشد کـه مـا درباره سلامت قلب و عروق توسط خوردن گوشت قرمز صحبت کنیم. گوشت قرمز بر اساس عقاید تعداد زیادی از مردم بعنوان عامل چربی رسان بـه بدن شناخته میشود و از این رو برای سلامتی قلب و عروق ناسالم شمرده می شود.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

این در حالی اسـت کـه گوشت دارای منابع غنی از پروتئین، انرژی و اسیدهای چرب امگا ۳ اسـت کـه بـه نوبه خود باعث افزایش میزان کلسترول مفید خون و کاهش کلسترول مضر می شود. این مواد غذایی برای افزایش قدرت بافت‌هاي بدن و سلول‌هاي قلب ضروری هستند و عملکرد آن‌ها را تسهیل میکند. برای احتیاط شـما باد مصرف گوشت خودتان در طول روز را نظارت کنید تا از تجمع چربی بیش از حد در اندام‌ها پرهیز کنید.

 

کاهش مشکلات حافظه

با بالا رفتن سن، مشکلات زیادی از جمله مشکلات حافظه بـه سراغ انسان می آید. زوال عقلی کـه بـه دنبال آن بیماری‌هایي بـه مانند آلزایمر و فراموشی‌هاي کوتاه مدت اسـت باعث کاهش کیفیت زندگی افراد در سنین بالا میگردد. مغز بعنوان یک عضله نیاز بـه دریافت مقادیر کافی پروتئین و اسیدهای چرب امگا ۳ اسـت.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

در صورتی کـه مغز میزان کافی امگا ۳ دریافت کند، احتمال بروز فراموشی و زوال در آن کاهش پیدا میکند. از رو اسـت کـه شـما می ‌بایست در رژیم غذایی خود، گوشت قرمز را جای دهید. گوشت قرمز حاوی مقدار کافی اسید امگا ۳ درکنار پروتئین‌هاي لازم برای بدن اسـت. این دو ماده غذایی درکنار سایر ترکیبات مغذی و معدنی موجود باعث تقویت قدرت حافظه و پیشگیری از بیماری‌هاي ناشی از افزایش سن می شوند.

 

جلوگیری از آب‌ مروارید

آب‌مروارید یا کاتاراکت نوعی بیماری چشم با دلایل گوناگون اسـت کـه با تار شدن عدسی چشم آغاز می شود و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی فرد مختل می شود. مصرف یک رژیم غذایی سالم بـه میزان زیادی می تواند از بروز بیماری آب‌مروارید پیشگیری کند.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

گوشت قرمز بعنوان یک ماده غذایی غنی از انواع ویتامین‌ها، موادمعدنی و مغذی عاملی برای نظارت آب‌مروارید اسـت. با خوردن گوشت قرمز اسید چرب امگا ۳ لازم برای محافظت از چشم در برابر بیماری آب‌مروارید تأمین میشود. علاوه بر این موادمعدنی کافی برای مقابله با انواع دیگر بیماری‌هاي هم خانواده با آب‌مروارید نیز در بدن ذخیره می گردد.

 

درمان کم‌ خونی

آهن برای تأمین خون و اکسیژن‌رسانی در اندام‌هاي مختلف بدن لازم و ضروری اسـت. افرادی کـه کم‌خونی دارند اغلب دچار خستگی و مشکلات دیگر بـه مانند کاهش قدرت در انجام کارها هستند. خوشبختانه می توانید با مصرف گوشت قرمز بعنوان یک منبع غنی از آهن، کم‌خونی خود رابه مرور زمان رفع کنید.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

علاوه بر این کـه شـما کم‌خونی را درمان میکنید، فشار خون شـما نیز بـه ثبات لازم خواهد رسید. متخصصان بر این باورند کـه عدم تعادل در فشار خون موجب بروز بیخوابی و الگوهای خواب نامناسب میشود از این رو خوردن گوشت قرمز بـه صورت رعایت شده، باعث کاهش احتمال بروز کم‌خونی می گردد. اگر بتوانید گوشت را در وعده‌هاي غذایی خود قرار دهید، همانند یک کودک خواهید خوابید.

 

تعادل در کلسترول خون

گوشت قرمز بعلت داشتن مقادیر زیاد موادمعدنی می تواند سطح کلسترول خون شـما رابه تعادل برساند. کلسترول در بدن شـما بـه دو صورت وجوددارد کـه عده اي از آن‌ها مضر و دیگری برای رشد و نمو بدن ضروری اسـت. خوردن گوشت کلسترول‌هاي مضر را کاهش و میزان کلسترول ضروری را افزایش می دهد.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

از این بشما توصیه میکنیم با درنظر گرفتن تعادل در مصرف گوشت قرمز بطور هفتگی از این ماده غذایی پرسود استفاده کنید. البته اگر شـما کلسترول خون بالایی دارید بهتر اسـت قبل از مصرف گوشت با دکتر مشورت کنید.

 

استخوان‌ بندی قوی

گوشت منبع غنی از ویتامین D اسـت. کمبود در کلسیم و ویتامین D باعث بروز مشکلات در استخوان‌بندی افراد از جمله کودکان میشود. ویتامین D بعنوان عاملی برای جذب کلسیم در بدن عمل می کند. کودکان بیش از بزرگسالان باید گوشت مصرف کنند تا دچار مشکلاتی از جمله راشیت نشوند.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

کمبود کلسیم و ویتامین D عاملی برای شکنندگی سریع استخوانها و کاهش تراکم استخوانی در افراد اسـت؛ بنابر این گوشت قرمز رابه صورت هفتگی میل کنید تا علاوه بر لذت بردن از خوردن آن، سلامت جسمانی مناسب داشته باشید.

 

تقویت عضلات

یکی از خواص گوشت قرمز این اسـت کـه حاوی مقادیر زیادی پروتئین در خود اسـت. علاوه بر پروتئین، ترکیب روی نیز در آن وجوددارد. شـما با خوردن گوشت میزان کافی از پروتئین را در اختیار عضلات خود قرار میدهید.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

اگر بدن‌ساز هستید بجای استفاده از پروتئین‌هاي مصنوعی میتوانید از مصرف گوشت بطور نظارت شده برای تأمین پروتئین عضلانی استفاده کنید. روی ترکیبی اسـت کـه در طولانی‌مدت اثرات خودرا نشان می دهد. با خوردن گوشت شـما عضلاتی قوی و سالم‌تر خواهید داشت.

 

سلامت پوست

پروتئین بعنوان عاملی برای سلامتی پوست و دوری از مشکلات آن شناخته شده اسـت. خوردن غذاهایی با پروتئین غنی شده باعث رطوبت رسانی کافی بـه پوست و حفظ درخشش طبیعی آن می شود. از طرف دیگر وجود پروتئین کافی از بروز بیماری‌هاي مختلف از جمله اگزما و لک روی پوست پیشگیری میکند.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

علاوه بر این اگر پوست شـما دچار مشکلات حادی بـه مانند زخم شده باشد خوردن پروتئین مواد لارم برای بازسازی دوباره آنرا در اختیار شـما قرار می دهد؛ بنابر این برای استفاده از خواص گوشت قرمز آنرا از سبد غذایی خود حذف نکنید.

 

انرژی کافی

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

بدنی انرژی کافی دارد کـه سالم باشد. شـما می ‌بایست در مورد آنچه کـه میخورید و انرژی بـه دست می‌آورید هوشیار باشید. یکی از خواص گوشت قرمز این اسـت کـه مقادیر زیادی ویتامین C در خود دارد کـه میتواند بعنوان تبدیل کننده کربوهیدرات بـه گلوکز عمل کرده و انرژی لازم برای فعالیت‌هاي روزانه را در اختیار شـما قرار دهید.

 


 

و اما مضرات گوشت قرمز برای بدن و سلامتی

 

باوجود این کـه مـا در مورد فواید گوشت قرمز صبحت زیادی داشتیم ولی خوردن بیش از حد هر ماده غذایی میتواند موجب بروز مشکلات در بدن شود؛ بنابر این قبل از این کـه رژیم غذایی خودرا تغییر دهید و مصرف گوشت را بالا ببرید، با دکتر و متخصص تغذیه وضعیت سلامتی خودتان را در بین بگذارید. در آخر مضرات مصرف گوشت قرمز و علائم خطر مصرف آنرا مرور می کنیم.

 

التهاب

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

از مضرات مصرف زیاد گوشت قرمز میتواند التهاب زیاد باشد. گوشت، غذایی اسـت کـه دیر هضم می شود، حتی اگر بـه خوبی پخته شده باشد. این مسئله باعث افزایش آنزیم‌هاي گوارشی میشود. اگر گوشت در سنین پایین مصرف شود، اسید آراشیدونیک «اسید چرب امگا۶» را در بدن نگه می‌دارد‌ کـه باعث درد و التهاب می شود. التهاب بـه موارد زیر منجر می شود:

= لوزه
= درد مفاصل
= زخم

 

سرطان

گوشت حاوی مواد شیمیایی سمی ارگانیک اسـت. دیوکسین یکی ازآن‌هاست. دیوکسین ذره‌اي میکروسکوپی از خاکستر دستگاه آشغال سوز در علوفه اسـت کـه توسط دام‌ها از جمله گاوها و مرغ‌ها خورده میشود. دانشمندان متعدد میگویند دیوکسین یک هورمون شیمیایی اسـت کـه عملکرد سلول‌هاي بدن را مختل کرده ودر نتیجه احتمال بروز سرطان را افزایش میدهد.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

علاوه بر دیوکسین، برای گاوهای مزرعه، از نور مصنوعی با استفاده از اشعه گاما کـه توسط رادیو اکتیو، کوبالت ۶۰ ، یا یک نور الکتریکی دیگر تولید می شود، استفاده می شود. هدف استفاده از نور، از بین بردن باکتری‌هاي گوشت اسـت. بـه هرحال، رادیو اکتیو، رادیولیتیک را در گوشت تولید می کند کـه اثر سرطان‌زایی دارد.

 

بیماری قلبی

گوشتی کـه از مزارع تجاری می آید، اسیدهای چرب امگا۳ پایین و امگا۶ بالا دارد. گوشت قرمز حاوی ماده‌اي بنام کارنیتین اسـت. این ماده توسط باکتری‌هاي موجود در دستگاه گوارش، شکسته میشود. فرآیند شکسته شدن گوشت در دستگاه گوارش، کلسترول خون را بالا میبرد.

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

کارنیتین شکسته شده بـه گاز تبدیل می شود. گاز، با فرآیند دگرگونی در قلب، باعث تولید ماده‌اي بنام TMAO میشود. TMAO عامل اصلی تجمع چربی در رگ‌هاي خونی اسـت. کارنیتین و TMAO می توانند خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهند. بنابر این، کاهش مصرف گوشت قرمز میتواند خطر این مشکلات را کاهش دهد.

 

مقاومت دارویی

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

طبق معمول بـه گاوهای مزرعه، دارو یا آنتی بیوتیک خاص داده می شود تا باعث افزایش وزن آن‌‌ها شده و از ابتلای آن‌‌ها بـه بیماری‌ هاي شایع در بین گاوها پیش گیری شود. آنتی بیوتیکی کـه بطور منظم بـه گاوها داده میشود، بر سلامت انسان نیز تاثیر میگذارد. در نتیجه، افرادی کـه گوشت گاو مصرف میکنند، در برابر دارو مقاوم می شوند.

 

افزایش فشار خون

چربی اشباع موجود در گوشت میتواند باعث افزایش فشار خون و خطر ابتلا بـه پرفشاری خون شود. مصرف گوشت کمتر، باعث طبیعی شدن فشار خون می شود.

 

افزایش خطر دیابت

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

بر اساس تحقیقات دانشگاهی، گوشت قرمز میتواند خطر ابتلا بـه دیابت را افزایش دهد. بـه هرحال، این مسئله بطور کامل اثبات نشده اسـت. تحقیقات متعدد نشان میدهند کـه گیاه‌خواران، قندخون و تری گلیسیرید پایینی دارند. در موارد متعدد، مشاهده شده کـه خطر دیابت بعد از مصرف گوشت قرمز بالاتر اسـت.

 

افزایش بوی بد بدن

بنا بر تحقیقات، افرادی کـه گوشت قرمز کمتر مصرف میکنند یا اصلا مصرف نمیکنند، نسبت بـه افرادی کـه غالبا گوشت مصرف میکنند، بوی بدن بهتری دارند.

 

افزایش وزن

ثابت شده کـه مصرف گوشت، وزن بدن را سریع‌تر افزایش میدهد. بنابر این، مصرف گوشت کمتر، برای برنامه رژیم غذایی مـا مفید اسـت.

 

اختلال در دستگاه گوارش

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

گوشت، فیبر پایینی دارد. مصرف گوشت زیاد باعث می شود، فضایی برای غذا هاي سرشار از فیبر در معده باقی نماند. در نتیجه، دچار مشکلات گوارشی میشویم. این وضعیت با خوردن میوه‌ها و سبزیجات کـه سرشار از فیبر هستند بـه وجود نمی آید. میوه‌ها و سبزیجات مانع از ابتلا بـه یبوست میشوند.

 

کاهش انرژی

محدود کردن مصرف گوشت و جای گزین کردن آن با سبزیجات و میوه‌ها، باعث بالا رفتن انرژی مـا می شود. سبزیجات میتوانند رگ‌هاي خونی مـا را باز کنند بنابر این اکسیژن میتواند بـه اسانی بـه همه ی اعضاء بدن برسد و تولید انرژی کند.

 

افزایش علائم پیری زودرس

10 بهترین خواص و مضرات مصرف گوشت قرمز

جای گزین کردن گوشت با میوه و سبزیجات، آنتی اکسیدان‌ها را افزایش داده و رادیکال‌ هاي آزاد را مهار می کند کـه باعث می شود پوست‌ مان از مشکلاتی مانند چین و چروک و لکه‌ هاي تیره خلاص شود.