پارس ناز پورتال

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

10 زیباترین شهرهای هندوستان 

در اینبخش با 10 زیباترین شهر هـای هندوستان آشنا می‌شویم. هندوستان کشور مذاهب و فرهنگ هاي رنگارنگ می باشد، این کشور از زمان هاي بسیار دور مقصد جهان گردان بوده اسـت. این کشور 72 ملت شناخته شده دارد و هند رابه نام سرزمین 72 ملت هم می شناسند، نام هندوستان یک نام پارسی برای این کشور می‌باشد و این واژه در سرود ملی هند برای میهن پرستی دراین کشور بکار می رود.

 

جیپور

جیپور عموما با عنوان «شهر صورتی» شناخته میشود و دلیلش این اسـت کـه درسال ۱۸۷۶ برای خوش‌آمدگویی بـه شاهزاده ولز و ملکه ویکتوریا، تمام ساختمان‌هاي جذاب شهر رابه رنگ صورتی درآوردند و امروزه نیز میتوانید این رنگ را در سراسر شهر مشاهده کنید. شهر صورتی هم چنین بزرگ‌ترین شهر ایالت راجستان و مرکز این ایالت اسـت.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

جیپور بـه همراه آگرا و دهلی، سه ضلع مثلث طلایی هند هستند کـه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را هرساله با تور دهلی آگرا جیپور جذب می کنند. برای سفر بـه این سه شهر در هند، می توانید بهترین قیمت‌هاي تور مثلث طلایی هند را در کجارو مشاهده و ازطریق فروشنده‌هاي معتبر کـه با کجارو همکاری دارند، خریداری کنید.

 

واراناسی یا بنارس

واراناسی یکی از زیباترین، تاریخی‌ترین و مذهبی‌ترین شهر هـای شمال هند اسـت. قدمت اولین سکونتگاه‌ها دراین شهر بـه قرن ۱۱ قبل از میلاد می رسد و آن رابه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه‌هاي جهان تبدیل کرده اسـت.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

این شهر مقدس برای پیروان هندو و جین، خانه طیف گسترده‌اي از دست‌فروش‌ها، روحانیون هندو، کارآفرینان، کشیشان، زائران و خانواده‌ها اسـت. صحنه‌هایي از نیایش در رودخانه در مقابل پس‌زمینه‌اي از معابد فریبنده، قطعا یکی از تاثیرگذارترین‌ها در جهان اسـت.

 

اودایپور

این شهر بـه مکانی پرطرفدار برای ساخت فیلم، از جمله فیلم اختاپوسی جیمز باند «۱۹۸۳» تبدیل شده اسـت. اودایپور کـه بیشتر بخاطر دریاچه‌هاي زیبا، معابد و کاخ‌هایش شهرت دارد، یکیدیگر از شهرهایی اسـت کـه در ایالت راجستان واقع شده و قطعا جزو آن شهرهایی اسـت کـه بازدید ازآن را نباید از دست داد. عاشقان هند حتماً از شنیدن این کـه این شهر یکی از عاشقانه‌ترین شهرها اسـت، خوشحال میشوند.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

اودایپور باغ‌هاي بسیار زیبا هم دارد کـه زیبایی‌اش را دوچندان کرده اسـت. در طول سال‌ها، این شهر بـه مکانی پرطرفدار برای ساخت فیلم، از جمله فیلم اختاپوسی جیمز باند «۱۹۸۳» تبدیل شده اسـت. اودایپور شهری رنگ بـه رنگ اسـت، چون مردم محلی دوست دارند لباس‌هایي با رنگ‌هاي شاد بپوشند و نمایشگاه‌ها و جشنواره‌هاي مختلفی در طول سال دراین شهر برگزار میشود.

 

بنگلور

در یکی از آخرین نظرسنجی‌ها، بنگلور اولین شهر قابل زندگی هند انتخاب شد. در گذشته بخاطر وجود فضاهای سبز متعدد و بزرگ، بـه این شهر القاب «بهشت بازنشستگان» و «باغ شهر هند» را می‌دادند. با این حال درسال‌هاي اخیر، توسعه باعث تحت تاثیر قرار دادن و کاهش فضاهای سبز شهری شده اسـت.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

اما بنگلور هنوز هم بـه قدری فضای سبز و زیبایی دارد کـه بتوان آنرا در لیست زیباترین شهر هـای هند قرار داد. در حومه این شهر هنوز هم جنگل‌هاي سبز انبوه وجوددارد کـه تنفس در بنگلور را دلپذیر می کند. این شهر هم چنین مرکز اصلی صنعت آی‌تی اسـت و طبق معمول بـه آن «سیلیکون ولی هند» میگویند.

 

دهلی

از مهمترین جاهای دیدنی دهلی میتوان بـه قلعه سرخ، مسجد جامع و معبد نیلوفر آبی اشاره کرد. درست اسـت کـه دهلی نو پایتخت هند و خانه قوه مجریه، مقننه و اجرایی کشور اسـت؛ اما این شهر فقط دراین کلمات خلاصه نمیشود؛ دهلی نو و ایلات دهلی کـه این شهر در آن قرار گرفته اسـت، چیزهای زیادی برای عرضه بـه گردشگران دارد. این جا قطبی خلاق و جهان‌شهری بزرگ با تنوعی از آثار هنری و فعالیت‌هاي فرهنگی اسـت.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

گردشگران میتوانند نه تنها برای تجربه بهترین غذاها و زندگی شبانه، بلکه برای بازدید از خیره‌کننده‌ترین معابد، مساجد و قلعه‌ها نیز بـه دهلی بروند. از مهمترین جاهای دیدنی دهلی میتوان بـه قلعه سرخ، مسجد جامع و معبد نیلوفر آبی اشاره کرد کـه جزو برنامه گشت‌هاي تورهای دهلی بـه شمار میروند.

 

چنای

چنای شهری زیبا اسـت کـه بـه‌عنوان دروازه ورود بـه جنوب هند محسوب می شود و فرهنگی متمایز بر اساس سنت‌هاي تامیل دارد. در عین حال این جا شهری مدرن و جهانی اسـت، با جمعیتی بسیار متنوع. برای مثال چشم ‌انداز معماری این شهر شامل معابد باستانی زیبا درکنار ساختمان‌هاي بلند مدرن میشود.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

علاوه بر هنرهای محلی فریبنده و مناظر فرهنگی کـه گردشگران زیادی را از سراسر جهان بـه چنای می‌کشاند، این شهر مقصدی مهم در گردشگری دکتری نیز محسوب میشود.

 

میسور

میسور در جنوب هند قرار دارد و تا حد زیادی یکی از شهرهایی با سیستم شهری منطم هند، دومین شهر تمیز این کشور و پایتخت فرهنگی ایالت کارناتاکا اسـت.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

مراکز یوگای میسور نیز شهرت زیادی دارد؛ در حقیقت اصالت یوگا آشتانگا بـه این شهر بازمی‌گردد. برای پیدا کردن بهترین مدارس یوگا میتوانید بـه منطقه Gokulam میسور بروید. دراین منطقه عده اي از مشهور ترین مدارس یوگای هند، مثل موسسه تحقیقات یوگا آشتانگای S.K. Pattabhi Jois قرار دارد.

 

آگرا

آگرا، شهر زیباترین و قابل احترام‌ترین ساختمان هند، یعنی تاج محل اسـت. این مقبره بزرگ مرمری مسحورکننده، بخشی از عجایب هفت گانه جهان اسـت. آگرا دو بنای دیگر نیز دارد کـه در میراث جهانی یونسکو بـه ثبت رسیده اسـت «قلعه آگرا و فاتحپور سیکری»؛ بهمین دلیل این شهر قطعا ارزش سفر و بازدید دارد.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

هر زمانی کـه میخواهید بـه آگرا سفر کنید، تورهای متنوع آگرا از آژانس‌هاي مختلف را در کجارو مشاهده و سفرتان رابا ارزان‌ترین قیمت برنامه‌ریزی کنید.

 

کلکته

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

کلکته شهری جذاب برای گردشگران اسـت و مدت‌ها اسـت بـه‌عنوان پایتخت فرهنگی هند شناخته میشود. این جا زادگاه و سکونتگاه عده اي از بهترین شاعران، تهیه‌کنندگان فیلم، نویسنده‌ها و برندگان جایزه نوبل اسـت. کلکته شهر تضادها اسـت، جاییکه شـما با خانه‌هاي قدیمی اما زیبای بریتانیایی دوران راج، دانشگاه‌هاي تاریخی و باغ‌هاي شگفت‌انگیز مواجه میشوید.

 

بمبئی

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

بمبئی کـه در امتداد دریا قرار دارد، جهانی‌ترین کلان‌شهر هند اسـت و زمانی با نام مومبای شناخته می ‌شد. این شهر هم چنین بزرگ‌ترین شهر هند نیز اسـت و بی شک، مرکز مالی این کشور نیز بـه‌شمار میرود. بمبئی فرصت‌هاي زیادی برای اکتشاف دارد و برجسته‌ترین جای دیدنی آن، دروازه هند اسـت کـه درسال ۱۹۱۱ بـه منظور یادبور سفر سلطنتی ساخته شد.

 


 

حقایق جالب در مورد هند

بـه هرگوشه هند کـه بروید با جاذبه هاي شگفت انگیزی مواجه می شوید و این کشور پهناور مملو از تنوع و دیدنی هاي بی نظیر اسـت. تنوعی فوق العاده از نژادها، زبان ها، ادیان و باورها دراین کشور گرد هم آمده اند و بـه هر شهر هند کـه سفر کنید با چیزی جدید و جالب متوجه می شوید. اما جالب اسـت بدانید کـه هند در برخی زمینه ها رکورددار اسـت و عده اي از اولین هاي دنیا دراین کشور ساخته و بدنیا معرفی شده اند.

 

اولین شامپو در هند

در میان حقایق جالبی کـه در مورد کشور هند وجوددارد این موضوع از همه ی جالب تر و مورد بحث تر اسـت. طبق گفته ها هند اولین کشوری اسـت کـه برای اولین بار شامپو رابه شکل و شمایل امروزی برای شست و شوی سر استفاده کرده اسـت. انگور فرنگی خشک شده با چندین گیاه دیگر ترکیب می شود و برای شست و شوی سر استفاده می شود.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

این فرمول همان‌ گونه هم در برخی نقاط هند استفاده می شود و جالب اسـت بدایند کـه کلمه شامپو در واقع از واژه هندی champo گرفته شده اسـت! البته در کشور خودمان هم از دیرباز از گیاهان مختلف برای شستشو و استحمام استفاده می شده اما گفته می شود کـه شامپو «بـه آن شکل کـه دنیا می شناسد» را هندی ها معرفی کرده اند.

 

اولین الماس دنیا در هند کشف شد

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

هندوستان معادن بی شماری دارد و معادن الماس بی شک از جمله مشهور ترین آنها هستند. گفته می شود کـه اولین الماس در هند ودر کنار رودخانه هاي کریشنا و گوداواری حفاری و کشف شده اسـت. علاوه بر این، حتی اگر این گفته صحیح هم نباشد عده اي از بزرگترین الماس هاي دنیا در هند کشف شده اسـت.

 

مرتفع ترین زمین کریکت در هند قرار دارد

هند سال‌ها تحت استعمار انگلیس قرار داشته اسـت و یکی از یادگاری هاي انگلیس در هند، کریکت اسـت. هندی ها عاشق کریکت هستند و آنرا حتی از فوتبال هم بیشتر دوست دارند و پیگیری می کنند. در هند زمین هاي کریکت زیادی وجوددارد، اما در منطقه هیماچال پرادش مرتفع ترین زمین کریکت دنیا قرار دارد. این زمین بازی متعلق بـه مدرسه نظامی مشهور Chail اسـت ودر قرن ۱۹ ساخته شده اسـت.

 

هند در پروژه کشف آب در ماه مشارکت داشته است!

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

در میان حقایق جالب در مورد هند این یکی جزء افتخارات هندی ها بـه شمار می رود. هند برای اولین بار کشف کرد کـه در کره ماه آب وجوددارد. سازمان تحقیقات فضایی هند با استفاده از ابزاری بنام Moon Mineralogy Mapper توانست این کشف رابا موفقیت انجام دهد.

 

هند اولین کشور تولید کننده شکر بوده است

هندوستان از جمله کشورهایی اسـت کـه از زمان هاي قدیم شکر تولید می کرده اسـت. مردمان ساکن دراین شبه قاره اولین کسانی بودند کـه استفاده از نیشکر و خاصیت هاي دارویی و غذایی آنرا متوجه شدند و شکر تولید کردند.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

البته همانند سایر موارد بالا برخی با این ادعا موافق نیستند و کشور هـای دیگر را اولین کشور تولید کننده شکر میدانند. اما حداقل این امر مسلم اسـت کـه هند جزو اولین کشورهایی بوده اسـت کـه بـه تولید شکر از نیشکر می پرداخته و ازآن در غذاها و داروهای مختلف استفاده می کرده اسـت.

 

اداره پست شناور در هند وجود دارد

هندوستان کشور پهناوری اسـت و جمعیت زیادی دارد. اما رکورد هـای هند بهمین جا ختم نمی شود و این کشور بیشترین تعداد اداره پست در دنیا را هم دارد. جالب اسـت بدانید کـه در کشمیر هند یک اداره پست شناور هم وجوددارد کـه در واقع داخل یک قایق ساخته شده اسـت.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

این اداره پست شناور روی دریاچه مشهور Dal Lake قرار گرفته ودر حال حاضر بـه یک جاذبه گردشگری مشهور تبدیل شده اسـت. برای گردشگران جالب اسـت کـه این اداره پست شناور را ببینند و از طریق آن نامه یا کارت پستالی برای عزیزانشان ارسال کنند.

 

روستایی به نام Snapdeal.com در هند وجود دارد

شاید اطلاع داشته باشید کـه هند یکی از کشور هـای پیشگام در زمینه فناوری اطلاعات و IT بـه شمار می رود. این کشور در دهه هاي اخیر پیشرفت هاي زیادی در زمینه فناوری و کامپیوتر انجام داده اسـت و تعداد زیادی از برترین دانشمندان این زمینه اهل هند هستند.

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

اما هند پا را از این هم فراتر گذاشته و روستایی بنام یک وب سایت تاسیس کرده اسـت! روستای شیو ناگار «Shiv Nagar» در اوتار پرادش بدلیل شرکت تجارت الکترونیک مشهور اسنپ دیل «Snapdeal» بنام این وب سایت تغییر نام داده اسـت. ۱۵ پمپ دستی دراین روستا قرار داده شده اسـت تا ساکنین روستا وادار نباشند کیلومترها راه بروند تا بـه آب برسند.

 

مرطوب ترین منطقه مسکونی جهان در هند قرار دارد

10 زیباترین شهرهای هندوستان + دانستنی های جالب درمورد هند

در ایالت مگالایا «Meghalaya» روستایی بنام Mawsynram قرار دارد کـه یکی از مرطوب ترین مناطق جهان اسـت. درسال ۱۹۸۵ میزان بارش باران این روستا حدود ۲۶۰۰۰ میلی متر گزارش شد و بـه این ترتیب عنوان مرطوب مکان در زمین بـه این منطقه داده شد. این روستا در میان تپه هاي زیبای کاسی «Khasi » در شمال شرقی هند قرار دارد ودر واقع بجز باران چیز زیادی برای عرضه بـه گردشگران ندارد.