پارس ناز پورتال

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

10 عجیب ترین بیماری های دنیا 

در اینبخش با 10 عجیب ترین بیماری هاي دنیا و هم چنین عجیب ترین روشهای درمانی در دنیای دکتری آشنا میشویم. برخی بیماری ها بـه قدری عجیب هستند کـه در نگاه اول واقعی بنظر نمیرسند، مثلاً تا چند وقت پیش کـه ارتباطات مانند امروز گسترده نبود فکر می‌کردیم سندروم گرگینه یا دست بیگانه فقط در فیلمهای تخیلی وجود دارند اما امروز می فهمیم کـه کاملا واقعی و عجیب هستند.

 

بیماری جنون گاوی

حتماً نام بیماری «جنون گاوی» را شنیده اید: این بیماری بـه مغز گاو‌ها حمله میکند و باعث میشود آن‌ها رفتار غیر قابل نظارت داشته باشند، وزن کم کنند و بـه سختی راه بروند. این بیماری پیشرفت نسبتا کندی دارد و حدود چهار تا پنج سال طول میکشد، یعنی گوشت حیوان بیمار می تواند بـه سیستم غذایی انسان منتقل شود.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

هر چند انسان دقیقا این بیماری را نمیگیرد، اما دچار نوعی از این بیماری بنام «کروتزفلد یاکوب» می شود کـه باعث درد، مشکلات رفتاری و شناختی قبل از شروع زوال عقل میشود. پس از بروز نخستین علائم، میانگین امید بـه زندگی فقط سیزده ماه اسـت!

 

بیماری سندروم گرگینه

این بیماری کـه ناشی از یک ژن جهش یافته، اما غالب اسـت، باعث رشد مو در سراسر بدن بیمار، از جمله صورت، دست‌ها و حتی کف پا‌ها می شود. حتی اگر فقط یکی از والدین حامل ژن آن باشد، ممکن اسـت کودک با این سندروم بدنیا بیاید.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

در واقع چند بیماری مختلف وجوددارد کـه باعث رشد بیش از حد مو میشود. هرچند اینروزها با استفاده از موم یا لیزر میتوان آن‌ها را برطرف کرد، اما بیشتر مبتلایان ترجیح میدهند خودشان رابه زحمت نیندازند و بگارند مو هرجا کـه می خواهد رشد کند.

 

بیماری کوری چهره

این بیماری کـه با نام «prosopagnosia» هم شناخته میشود، طبق معمول «نه همیشه» بعد از آسیب بـه سر ایجاد می شود. دراین بیماری، افراد توانایی تشخیص دیگران از روی چهره را از دست می دهند و اغلب از مدل مو، کلاه، لباس و حتی راه رفتن افراد برای شناخت دوستان و اعضای خانواده خود استفاده می کنند.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

کسانی کـه با این بیماری بدنیا می آیند، طبق معمول خجالتی و منزوی میشوند و با کسانی دوست میشوند کـه ویژگی‌هاي برجسته و قابل تشخیص دارند. این بیماری هیچ درمان شناخته شده‌اي ندارد، اما گاهی با درمان آسیب التیام می یابد و یا شخص راهکارهایی برای مقابله با خجالت خود پیدا میکند.

 

بیماری سندروم دست بیگانه

بنظر میرسد این بیماری بخشی از یک فیلم وحشتناک باشد: دست بیمار خود بخود حرکت می کند و سعی می کند وی را بکشد، اما این بیماری کاملا واقعی اسـت! این بیماری طبق معمول بدلیل مداخلات دکتری یا حوادثی ایجاد می شود کـه باعث جداشدن دو نیمکره مغز می شود. طبق معمول دست بیگانه کُشنده نیست و فقط شامل برداشتن و جابه‌جا کردن اشیای کوچک می شود.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

طبق معمول دستی کـه غالب نیست از این بیماری رنج می برد و با دست غالب باید مانع رفتار‌هاي نامناسب دست بیگانه شد. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما می توان دست بیگانه را مثل یک بچه شیطان فریب داد! بـه دست بیگانه یک اسپینر یا چیزی شبیه بـه آن بدهید تا مشغول باشد و حوادث وخیم ایجاد نکند.

 

بیماری بیماری مرد سنگی

یکی از غم انگیزترین بیماری‌هاي این مطلب، مرد سنگی اسـت کـه هیچ درمانی ندارد و بـه سختی می توان آنرا تسکین داد. دراین بیماری، سیستم ایمنی بدن مبتلایان درست کار نمیکند و آسیب‌هاي بافت‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها رابه استخوان تبدیل می کند. حتی بدون آسیب هم، بخش‌هاي نرم و گوشتی بیمار استخوانی می شود و یک اسکلت داخلی ثانویه ایجاد میکند کـه ابتدا بیمار را بی‌حرکت کرده و سپس وی را می کشد.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

هنگامیکه پیشرفت بیماری بـه اوج خودش رسید، بیمار باید انتخاب کند کـه میـــخواهد بـه حالت ایستاده، نشسته یا دراز کشیده خشک شود: چون در ادامه پیشرفت بیماری، فرد مبتلا دراین حالت ثابت شده و قادر بـه حرکت نخواهد بود. صفحاتی از استخوان روی دنده‌ها و ریه‌ها ایجاد شده و باعث مشکلات تنفسی می شوند، اما قلب، زبان و دیافراگم دچار مشکل نمی شوند.

 

این بیماری حدود ۱۰ سالگی تشخیص داده میشود و بیمار با مراقبت تا حدود ۴۰سالگی عمر می کند. متاسفانه، تعداد زیادی از پزشکان برای تشخیص مشکل بافت برداری میکنند کـه باعث میشود ناحیه بافت برداری شده بـه استخوان تبدیل شود. انگشتان بدشکل دست و پا نخستین نشانه‌هاي ابتلا بـه این بیماری هستند.

 

بیماری باکتری گوشتخوار

این یک بیماری اسـت کـه اگر در حال غذا خوردن یا در جمع رسمی باشید «یا کلا هر زمانی»، دوست ندارید درباره‌اش در گوگل جست‌وجو کنید. باکتری گوشتخوار نوعی عفونت اسـت کـه اغلب با بیش از یک نوع باکتری ایجاد می شود. این عفونت بـه سرعت حرکت میکند و بافت‌هاي نرم بدن را بی‌رنگ میکند، میخورد و باعث درد و تب می شود.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

این بیماری منطقه آسیب دیده را ابتدا قرمز، سپس بنفش، سپس وقتی بافت می‌میرد سیاه و فاسد می کند. تنها درمان این بیماری تفکیک ناحیه اسـت کـه اساسا بـه معنای بریدن آن قسمت بـه امید گرفتن همه ی باکتری‌هاي موجود در منطقه بریده شده و شروع مصرف آنتی‌بیوتیک اسـت. در موراد شدیدتر، قطع عضو لازم اسـت و گاهی منجر بـه مرگ می شود.

 

بیماری سندروم بوی ماهی

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

این بیماری یک اختلال متابولیک اسـت کـه با نوسانات هورمونی بدتر میشود، یعنی زنان را بیش از مردان تحت تاثیر قرار می‌ دهد. هیچ کس دوست ندارد بوی بد بدهد، اما افراد مبتلا بـه این بیماری بوی بدی می دهند. همانگونه کـه از نامش پیداست، بویی شبیه بـه ماهی فاسد و کار زیادی هم برای آن نمی توانند بکنند. درمان‌هاي هورمونی و نظارت بر غذا‌هایي کـه میخورند تا حدی بـه بازرسی علائم کمک می کند.

 

بیماری سندروم آلیس در سرزمین عجایب

این یک مشکل عصبی‌روانشناختی اسـت کـه در آن همه ی چیز بزرگ‌تر، کوچک تر، دورتر یا نزدیکتر از واقعیت بنظر میرسد. این بیماری اغلب درکنار میگرن ظاهر می شود و هم چنین در نتیجه مصرف دارو‌هاي روان گردان و برخی تومور‌هاي مغزی هم دیده می شود. جالب اسـت کـه لوئیس کارول، نویسنده آلیس در سرزمین عجایب هم از میگرن رنج می‌برده و شاید بر اساس درک خودش از اشیای اطراف، داستان آلیس را نوشته باشد.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

این بیماری اغلب در کودکی تجربه می شود و وقتی بیمار در رخت خواب اسـت یا وقتی در حال خوابیدن اسـت رایج اسـت. بیشتر مبتلایان التیام می یابند. البته حتی هنگام بیماری هم علائم را همیشه تجربه نمی کنند. این نگران کننده اسـت، چون وقتی نخستین بار اتفاق می‌افتد، بیمار نمیداند چـه اتفاقی افتاده اسـت.

 

بیماری سندروم زیبای خفته

این بیماری کـه با نام سندروم کلاین-لوین هم شناخته میشود، باعث خواب بسیار زیاد در مبتلایان می شود کـه عمدتا پسران نوجوان هستند. آن‌ها پانزده تا بیست و یک ساعت در روز می خوابند و هنگام بیداری اشتها و میل جنسی زیادی از خود نشان میدهند. این با رفتار عادی یک نوجوان تفاوت زیادی دارد و ممکن اسـت با توهم، افسردگی و بازگشت بـه رفتار کودکانه همراه باشد.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

هیچ علت شناخته شده‌اي برای این بیماری وجود ندارد، هیچ درمان رسمی هم ندارد، اما اگر بیمار از اضطراب رنج میبرد باید بـه او خاطرجمعی دارد و وی را تشویق بـه خواب منظم و عادت بـه امور عادی کرد. هر دوره از این بیماری کـه از یک هفته تا یک ماه طول می کشد در نهایت خود بخود تمام میشود. لیتیم در مدیریت علائم بیماری موثر اسـت، اما مبتلایان نباید زیاد فعالیت‌هایي مثل رانندگی کنند.

 

بیماری توهم کوتارد

توهم کوتارد یا بیماری مرده متحرک، یک بیماری روانی اسـت کـه در فرد باور می‌می کند کـه مرده اسـت، یا برخی اندام هایش را از دست داده اسـت. این بیماری شبیه افسردگی اسـت، اما بیمار توهماتی دارد کـه وجود خودرا انکار می کند.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

نخستین بیمار کـه تحت درمان پزشک کوتارد قرار گرفت، تا حد مرگ گرسنگی کشید، چون فکر می کرد مرده و نیازی بـه خوردن ندارد ودر واقع اجزای بدن برای پردازش غذا را ندارد. منشا این بیماری روانی اسـت، اما از طریق مشکلات مغزی و عدم تعادل شیمیایی هم ایجاد میشود. این بیماری با دارو، درمان و گاهی شوک الکتریکی درمان میشود.

 


 

و در ادامه عجیب ترین روش های درمانی در دنیای پزشکی

 

در ادامه عجیب ترین بیماری ها میپردازیم بـه عجیب ترین روشهای درمانی، فکرش را میکردید کـه در مواردی سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر یک درمان محسوب شود؟ یا این کـه جریان برق با ولتاژ بالا را ازبدن تان عبور دهند! در آخر این مقاله با این روشهای عجیب‌وغریب آشنا میشویم.

 

عرق درمانی

عرق درمانی ترکیبی از مشاوره گروهی/روان‌درمانی و تعریق گروهی اسـت. تعریق گروهی یک تعامل اجتماعی اسـت در حالیکه واکنش‌هاي روان‌فیزیولوژی بـه قرارگیری در دسترس گرما را هم تجربه میکنید. تعریق گروهی جایگاه فرهنگی محکمی دارد و هزاران سال اسـت کـه در سراسر جهان برای التیام سلامتی وجود داشته اسـت.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

از نمونه‌هاي آن میتوان بـه سونا در فنلاندی، بانیا در روسیه، مراسم کلبه تعریق سرخپوست‌هاي آمریکایی، حمام اسلامی، موشی بور در ژاپن و سیفوتو در آفریقا اشاره کرد. تعریق گروهی هزاران سال اسـت کـه برای اهداف جسمی و روحی استفاده می شود.

 

گِل درمانی

همه ی مـا با استفاده از گِل در استراحتگاه‌هاي بهداشتی آشناییم، جاییکه افراد حمام گِل می گیرند تا پوستشان بهتر شود. اما تعداد زیادی از افراد نمیدانند کـه گِل در درمان‌هاي داخلی هم استفاده می شود. گاهی اوقات از گِل برای پوشش روی قرصها استفاده میشود، اما در دوز‌هاي بالاتر برای درمان اختلالات روده هم مصرف میشود. حتی ناسا هم از گِل درمانی استفاده می کند.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

بی‌وزنی منجر بـه تقلیل سریع استخوانها می شود، بنابر این از تعدادی شرکت داروسازی خواسته شد تا مکمل کلسیم تولید کنند، اما ظاهراً هیچ یک ازآن‌ها بـه اندازه گِل موثر نبودند. گِل مخصوصی کـه دراین مورد استفاده میشد ترامین بود، یک خاک سرخ رنگ کـه در کالیفرنیا یافت میشود. پزشک بنجامین ارشوف از انستیتوی پلی تکنیک کالیفرنیا نشان داد کـه مصرف خاک اثرات بی‌وزنی را خنثی می کند.

 

برق درمانی

درمان با ضربه الکتریکی تشنج‌آور یا الکتروشوک یا برق درمانی، یک روش درمان روانی اثبات شده، اما بحث برانگیز اسـت کـه در آن بـه بیماران بیهوش شوک الکتریکی وارد می شود. امروزه از برق‌درمانی برای درمان افسردگی‌هاي شدیدی استفاده میشود کـه بـه درمان‌هاي دیگر پاسخ نداده اند و هم چنین برای درمان اختلال دوقطبی، کاتاتونیا و اسکیزوفرنی هم استفاده می شود.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

این درمان نخستین بار در دهه ۱۹۳۰ معرفی شد و بعنوان روش درمانی در دهه ۱۹۴۰ و ۵۰ بـه صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت. امروزه یک میلیون نفر در جهان هر سال از این درمان استفاده میکنند کـه طبق معمول دریک دوره ۶-۱۲ جلسه‌اي، دو یا سه بار در هفته انجام میشود. افراد زیادی از این روش در درمان افسردگی نتیجه گرفته اند.

 

ریختن آب روی سر

دراین روش طبق معمول از آب سرد استفاده می شود. از ریختن آب سرد برای شوک دادن بـه بدن و نوعی تب‌دار کردن استفاده می شود. برخی روش‌هاي مراقبه مثل تومو هم اثرات مشابهی در بالا بردن دما دارند.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

ریختن آب سرد مثل شنا کردن در یخ اسـت و اثر آن طبق معمول شدیدتر و ماندگارتر از دوش آب سرد اسـت. بـه اتمام رساندن حمام با دوش آب سرد یک روش درمان طبیعی سنتی و قدیمی اسـت. برخی معتقدند این روش برای کشتن باکتری‌هاي مضر و رها کردن باکتری‌هاي مفید در بدن مفید اسـت.

 

ادرار درمانی

اصطلاح ادراردرمانی بـه کاربرد‌هاي مختلف ادرار انسان برای مصارف دارویی یا آرایشی، از جمله نوشیدن ادرار خود و ماساژ پوست با ادرار خود یا دیگران اشاره دارد. هیچ مدرک علمی برای استفاده درمانی از ادرار وجود ندارد. ادرار کردن روی زخم نیش عروس دریایی یک روش درمانی عامیانه اسـت، اما هیچ اثر مفیدی ندارد و حتی ممکن اسـت تاثیر عکس داشته باشد، چون یاخته‌هاي باقی مانده در محل نیش را فعال میکند.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

ادرار حاوی مواد مفیدی مثل ویتامین ث اسـت، اما این مواد بدلیل عدم استفاده یا بیش از حد بودن دفع شده اند؛ بنابر این استفاده مجدد ازآن باعث دفع مجدد می شود. بارزترین تاثیر فیزیولوژیکی مصرف ادرار، حداقل با معده خالی، اسهال اسـت.

 

فصد خون

فصد خون عبارت اسـت از گرفتن مقدار قابل توجهی از خون بیمار برای درمان یا جلوگیری از بیماری‌ها. این رایج ‌ترین عمل دکتری بود کـه توسط پزشکان دریک دوره زمانی تقریباً دو هزار ساله تا اواخر قرن نوزدهم انجام می ‌شد.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

در اکثر موارد، استفاده از این روش برای بیماران مضر بود، اما باعث مرگ نمی‌شد. این روش هنوز یکی از موثرترین درمان‌ها برای آهن اضافی خون و درمان سلول‌هاي قرمز اضافی اسـت کـه در بیماری‌هایي مثل پورفیری رخ میدهد.

 

زالودرمانی

زالو درمانی هنوز هم انجام می شود. این روش، درمان موثری برای کاهش انعقاد خون، التیام فشار خون بالا و تحریک گردش خون در عمل جراحی ترمیمی وصل کردن مجدد اندام‌هایي مثل پلک چشم، انگشتان و گوش‌ها استفاده میشود. اثر درمانی در نتیجه خون ریزی مداوم زخم‌هاي بـه جا مانده از زالو‌ها بـه دست می آید.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

رایج ‌ترین عارضه زالودرمانی خون ریزی طولانی مدت اسـت کـه بـه اسانی درمان می شود، اگرچه واکنش‌هاي آلرژیک و عفونت‌هاي باکتریایی هم ممکن اسـت رخ دهد. دستگاه‌هایي بنام «زالو‌هاي مکانیکی» اختراع شده کـه هپارین ترشح می کند و عملکردی مشابه زالودرمانی دارد.

 

درمان هلمینتیک «Helminthic»

درمان هلمینتیک نوعی ایمنی درمانی، درمان بیماری‌هاي خودایمنی و اختلالات ایمنی، با استفاده از آلودگی عمدی با کرم‌هاي انگلی «هلمینیت» یا تخم آن‌ها اسـت. این روش هر دردی را درمان میکند و گا‌ها برای درمان آسم یا تب یونجه هم بکار می رود.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

بسته بـه بیماری خودایمنی موردنظر، عفونت هلمنتیک منجر بـه التیام علائم در ۷۰درصد از بیماران می شود. کرم‌ها در دوز‌هاي خوراکی تجویز میشوند کـه دریک دوره چند هفته‌اي بطور مکرر مصرف میشوند و ممکن اسـت عوارض جانبی نسبتا شدیدی داشته باشند. برخی بیماران در دوره درمان ۸ دوز ۲۵۰۰ تخم کرمی دریافت میکنند.

 

باکتری مدفوع درمانی

باکتری مدفوع درمانی برای درمان انواع خاصی از اختلالات التهابی روده مثل کولیت مجروح استفاده میشود. این درمان بـه شکل تنقیه دریک دوره پنج روزه بـه بیمار داده می شود. برای ساخت مایعی کـه در تنقیه استفاده می شود، بـه یک «اهداکننده مدفوع» نیاز اسـت.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

بـه عبارت دیگر، یک نمونه مدفوع از فرد سالم «طبق معمول بستگان بیمار» گرفته شده و بعد از تبدیل بـه مایع، وارد مقعد بیمار میشود. تفکر پشت این درمان این اسـت کـه باکتری مدفوع فرد سالم در بیمار رشدکرده و وی را التیام می‌بخشد. چیزی کـه شاید چندش آورتر از تنقیه مدفوع دیگران باشد، این اسـت کـه این مایع ممکن اسـت از طریق لوله‌اي وارد بینی شود.

 

استعمال دخانیات

پزشکان قرن‌ها برای درمان انواع بیماری‌ها استعمال دخانیات را تجویز می کردند و اگرچه این عمل هنوز اتفاق می‌افتد، اما تعداد پزشکانی کـه این درمان را پیشنهاد میکنند بسیار کمتر شده اسـت. تحقیقات مربوط بـه بیماری‌هاي عصبی نشان داده کـه خطر ابتلا بـه بیماری پارکینسون یا آلزایمر در افراد سیگاری ۵۰درصد کمتر اسـت.

10 عجیب ترین بیماری های دنیا + 10 روش درمانی عجیب و غریب

هم چنین نیکوتین، علائم اختلال نقص توجه و بیش فعالی را التیام می‌بخشد و اثراتی روی مغز دارد کـه شبیه بـه محرک‌ها اسـت. اگرچه این یافته‌ها نباید هیچ کس رابه سیگارکشیدن تشویق کند، اما برخی تحقیقات روی فواید نیکوتین روی سلامتی تمرکز دارند.