پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

10 علت درد سینه زنان 

در اینبخش 10 علت درد سینه زنان را بررسی می کنیم و با روشهای درمان درد سینه در زنان آشنا میشویم. احساس درد در سینه ها یکی از شکایات رایج در بین خانمها می‌باشد، با توجه بـه اطلاعاتی کـه در تلویزیون و وبسایت هاي گوناگون منتشر می شود اکثر زنان با احساس درد در سینه ناخودآگاه بـه سرطان فکر می کنند، اما نباید نگران باشید زیرا کـه علل زیادی برای این دردهای مزمن وجوددارد.

 

درد سینه ناشی از یک لباس زیر بدجنس

طبق بررسی جدید انجام شده بر روی بیش از ۱۰۰۰۰ زن توسط Women,s Wear Daily، ۶۴ درصد زنان لباس زیری با سایز اشتباه می پوشند. و این می تواند موجب مشکلاتی بدتر از ظاهری نازیبا شود.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

راموس میگوید: در سینه بندهایی با اندازه نامناسب، سوزش ناشی از پارچه، زخم و فشار ناشی از کشها همگی موارد شایعی هستند کـه موجب درد سینه می شوند. بجای این کـه ۱۲ ساعت یا بیشتر از اوقات روز را دریک کابوس غم انگیز بی پایان بمانید، ارزش آنرا دارد کـه با پرداخت کمی پول بیشتر، چیزی کـه آسان و متناسب اسـت، بپوشید.

 

تبریک می گویم خانم شـما باردار هستید

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

دکتر راموس می گوید اغلب نخستین نشانه‌هاي بارداری، تورم، حساسیت و درد سینه‌ها اسـت. مبارک باشه! هورمون‌هایتان را مقصر این موضوع بدانید: در مراحل اولیه بارداری، سینه‌ها سریع تر از کودک رشد میکنند. همان‌ گونه کـه سطح استروژن شـما افزایش می یابد، آن ها حجم مجراهای شیر خودرا افزایش می دهند کـه بـه نوبه خود میتواند درد و حساسیت سینه را افزایش دهد.

 

شـما بـه لوسیون بدن مورد علاقه‌ تان آلرژی دارید

دایانا راموس متخصص زنان و رئیس کمیته ملی پیشگیری از سلامت و مراقبت‌هاي بهداشتی در ایالات امریکا می گوید: تعداد زیادی از لوسیون‌هاي بدن قرار اسـت پوست را صاف و آبرسانی کنند اما بعضی دیگر دقیقا برعکس عمل میکنند و باعث قرمز، ملتهب و دردناک شدن پوست می شوند. وی توضیح میدهد کـه مواد شیمیایی موجود در تعداد زیادی از محصولات آرایشی میتواند باعث ایجاد واکنش حساسیت‌زا روی پوست شوند.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

دیگر عوامل آلرژی زا شامل پودرهای رختشویی، محصولات مراقبت از مو «بدلیل رفتن انها روی قفسه سینه بـه هنگام دوش گرفتن» مواد آرایشی و ضد آفتاب هستند. اگر اخیرا یکی از محصولات زیبایی بدن را استفاده کرده اید ودر حال حاضر درد سینه دارید ممکن اسـت کـه بین انها ارتباطی وجود داشته باشد. سعی کنید کـه آن محصول زیبایی را کنار بگذارید تا ببینید درد سینه شـما رفع می شود یا نه.

 

بیش از اندازه ورزش میکنید

ورزش درمان همه ی دردهاست مگر این کـه آن درد رابه وجود بیاورد. فشار بیش از حد بـه قفسه سینه از طریق حرکت شنا در کلاس آمادگی جسمانی و یا ورزش با یک لباس زیر تنگ می تواند قفسه سینه شـما رابه طور جدی دردناک کند.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

دکتر راموس می گوید: عضلات مستقیما زیر بافت سینه قرار دارد، بنابر این می توانید تفاوت بین درد عضلانی سینه و درد سینه را متوجه شوید. بهترین نشانه در عضلانی در سینه این اسـت کـه این نوع درد بعد از چند روز استراحت از بین خواهد رفت.

 

در سینه ناشی از عفونت در بدن شماست

مجراهای شیری مسدود شده، مو هاي در حال رشد «بله مو هاي روی سینه کاملا طبیعی اسـت»، غدد عرق بسته شده و بیماری باکتریایی همگی می توانند موجب عفونت‌هاي موضعی در سینه شـما شوند.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

عفونت‌‌ها بوسیله قرمزی، تورم و درد مشخص میشوند و ممکن اسـت باعث شوند نوک سینه چرک، خون یا ترشحات سبز، قرمز یا قهوه‌اي ترشح کند. هم چنین ممکن اسـت دچار تب و ناراحتی شوید. اگر فکر می کنید کـه عفونت دارید، بلافاصله باید بـه دکتر مراجعه کنید تا بـه تعیین علت و ارائه یک درمان مناسب بپردازد.

 

درد سینه ناشی از داروهای ضد بارداری

هر دارویی کـه هورمون‌هاي شـما را تغییر میدهد ممکن اسـت سبب درد سینه بعنوان یک عارضه جانبی شود. دکتر راموس میگوید: شایع ترین عوامل بوجود آورنده این موضوع این اسـت کـه قرص‌هاي ضد بارداری سطح استروژن را افزایش می دهند.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

اما روشهای جلوگیري از بارداری، داروهای جای گزین هورمون و داروهای تیروئید نیز میتواند باعث حساسیت، تورم، تحریک و درد سینه شوند. اغلب این عوارض جانبی در طول زمان کاهش مییابد اما اگر این اتفاق نیفتاد، با دکتر خود در مورد داروهای جای گزین صحبت کنید.

 

خب شـما یک زن هستید

بلوغ، قاعدگی، دوران پیری و یائسگی اساسا تمام مراحل زندگی یک زن بـه غیر از دوران کودکی تحت تاثیر سطح هورمون‌ها اسـت بنابر این عجیب نیست کـه نشانه اصلی همه ی انها درد سینه اسـت. دکتر راموس توضیح می دهد کـه شایع ترین نوع درد سینه، در دوره قاعدگی رخ میدهد و طبیعی اسـت.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

وی می گوید بهترین راه برای شناخت این کـه آیا طبیعت جسمانی موجب درد سینه اسـت یا نه، پیگیری سیکل‌هاي زنانه و ثبت کردن علائم اسـت تا بتوانید الگوها را ببینید. هم چنین توجه داشته باشید کـه داروهایی کـه برای درمان ناخوشی‌هاي سندرم پیش از قاعدگی، پیش از یائسگی و یائسگی استفاده می شوند همانند کرم‌ها یا قرص‌هاي استروژن و پروژسترون هم میتوانند موجب درد سینه شوند.

 

درد سینه در مادران شیرده

شیر مادر بهترین غذا برای نوزادان و کودکان زیر ۲ سال اسـت برهمین اساس کارکرد اصلی اندام پستان در زنان شیردهی بـه فرزندان و تغذیه نسل بشر اسـت و این اندام بـه خوبی اینکار را انجام میدهد.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

در دوران بارداری، سینه‌ها و مجاری شیر بزرگ شده و بـه منظور آماده شدن برای تنها منبع تغذیه برای یک انسان، کامل می شوند. همه ی این فرایندهای رشد سینه همراه با درد فراوانی اسـت و حتی پس از این کـه نوزاد متولد می شود و عمل شیر خوردن را انجام میدهد. یک مشاور شیردهی می تواند برای یک مادر شیرده حیاتی باشد.

 

ممکن است سینه دچار آسیب شده باشد

بـه ندرت پیش می آید کـه زنی دچار آسیب در ناحیه سینه نشده باشد. دکتر راموس میگوید: هر نوع آسیب دیدگی می تواند باعث سوزش شود. بسته بـه نوع آسیب کـه ناشی از ضربه خوردن با یک توپ باشد یا گیر کردن کمربند ایمنی در تصادف خودرو و یا عمل جراحی بر روی سینه انجام شده باشد، همه ی این آسیب‌ها میتواند سینه شـما را دردناک کند.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

خوشبختانه نهایت آسیب وارده بـه سینه بـه سرعت برطرف می شود اما اگر برطرف نشد باید بـه دکتر خود مراجعه کنید تا مسائل اساسی مانند چسبندگی بافت مجروح یا ترک خوردگی دنده را رد کند.

 

و در نهایت شاید به سرطان سینه مبتلا هستید

سرطان سینه یکی از ترسهای همیشگی زنان اسـت اما این موضوع بـه دلایل زیر در انتهای فهرست قرار میگیرد: این دلیل برای درد سینه بـه ندرت رخ می دهد. سرطان سینه ممکن اسـت نشانه‌هایي از قبیل توده‌ها، نشت یا تغییرات در نوک پستان را نشان دهد و اغلب نشانه‌هاي آشکاری وجود ندارد.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

دکتر راموس میگوید: اکثریت قریب بـه اتفاق زنان مبتلا بـه درد، سرطان سینه ندارند اما این بـه این معنا نیست کـه نباید نگران آن باشید. برای رفع نگرانی شـما توصیه میکنیم کـه با دکتر خود در مورد تمامی عوامل خطرآفرین، معاینه و بررسی منظم و مهمتر از همه ی شناخت بدن خود، صحبت کنید.

 

وی میگوید: مهم‌ترین کارهایی کـه می توانید برای سلامت سینه خود انجام دهید، پیگیری سیکل‌هاي زنانه و علائم و توجه کردن بـه تغییرات در بدن اسـت. اگر هر چیز متفاوتی را مشاهده کردید صرفنظر از انچه هست، دکتر شـما باید بداندو البته بهترین راه برای غلبه بر نگرانی شـما پیشگیری از سرطان اسـت و با این مواد غذایی می توانید از سرطان سینه پیشگیری کرده ودر صورت ابتلا مشکلات را کاهش دهید.

 


 

5 روش موثر برای درمان درد سینه در خانم ها

 

یک راه برای از بین بردن درد ناشی از درد ناگهانی سینه پس از پریودی، استفاده از کمپرس داغ یا سرد اسـت. پزشکان کلینیک مایو میگویند کـه استفاده از کمپرس سرد یا گرم بر روی سینه هاي دردناک می تواند بـه کاهش برخی ناراحتی ها کمک کند.

 

چگونگی استفاده از کمپرس سرد برای درد سینه

یک کیسه نخود یخ زده یا یخ را دریک کیسه آب بندی شده قرار دهید. این پک یخ می تواند مطابق با شکل سینه شـما باشد. پک یخ را دریک حوله نازک قرار دهید و 15 دقیقه روی سینه اي کـه درد میکند قرار دهید. سه یا چهار بار در روز برای کمک بـه درمان درد سینه پس از پریودی از این روش استفاده کنید.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

اگر پس از پریودی نوک سینه هاي شـما خارش یا درد دارد، یک کمپرس سرد از یک کیسه چای بابونه بردارید. چای کیسه اي را دریک فنجان آب جوش قرار داده و بعد از یک دقیقه آنرا بردارید و یک ساعت در یخچال قرار دهید. چای کیسه اي را 10 دقیقه برای کمک بـه تسکین ناراحتی بر روی نوک سینه حساس قرار دهید.

 

گرمادرمانی

چگونگی گرما درمانی برای درد سینه:

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

بطری آب گرم رابا آب گرم پر کنید ودر حوله بپیچید. حوله را روی سینه قرار دهید تا درد و احساس سنگینی سینه ها کاهش یابد و بگذارید 15 دقیقه بماند. اینکار را 2 تا 3 بار در روز برای تسکین درد پس از پریودی انجام دهید.

 

روغن پامچال

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

روغن پامچال یک درمان طبیعی برای کاهش درد سینه پس از پریودی یا قبل ازآن اسـت. براساس یک مطالعه، روغن پامچال و ویتامین E بـه کاهش درد سینه ها کمک می‌کند. محققان دریافتند پس از 6 ماه، علائم درد منظم سینه در زنان بـه میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 

رژیم خودرا تغییر دهید

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

گاهی اوقات تغییر رژیم غذایی می تواند بـه کاهش نشانه هاي درد سینه بعد از پریودی کمک کند. پزشکان کلینیک مایو پیشنهاد می کنند رژیم غذایی رابه رژیم کم چرب تغییر دهید تا بـه کاهش میزان اسیدهای چرب در بدن شـما کمک کند. هم چنین حذف کافئین بـه بعضی از خانمها کمک کرد پس از پریودی، کاهش درد را مشاهده کنند.

 

پوشیدن سوتین محافظ

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

اگر یک یا 2 هفته بعد از پریودی دچار درد شدید سینه میشوید، ممکن اسـت متوجه شده باشید استفاده از سوتین قوی بـه کاهش درد سینه کمک می‌کند. بعضی از پزشکان توصیه می کنند روز و شب سوتین بپوشید تا آسان تر بخوابید.

 

ماساژ

در تعداد زیادی از موارد، درد عضلانی در قفسه‌ي سینه یا قسمت فوقانی بدن میتواند در بروز درد یا حساسیت بـه لمس در پستان نقش داشته باشد. در چنین شرایطی، ماساژ بسیار کمک‌کننده اسـت.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

ماساژ گردش خون را التیام می‌بخشد و بـه این ترتیب درد و حساسیت بـه لمس را دراین ناحیه کاهش می دهد. این روش درمانی هم چنین میزان حبس مایع را تحت نظارت نگه می‌دارد، و بنابر این ناراحتی و درد این ناحیه را بیش‌تر کاهش می دهد.

 

1 مقداری روغن زیتون یا نارگیل گرم را روی سینه‌ها استعمال کنید.

2 بـه آرامی یکی از سینه‌ها رابا حرکات رو بـه بالا و سپس بـه صورت دایره‌اي ماساژ بدهید.

3 ماساژ را روی سینه‌ي دیگر با الگوی مشابه تکرار کنید.

4 این روش درمانی را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید تا این اختلال در شـما التیام یابد.

 

توجه:

هنگامی‌ کـه سینه‌ها را ماساژ میدهید، دقت کنید کـه باید اینکار رابه آرامی انجام دهید و هرگز ماساژ را آن‌قدری با فشار انجام ندهید کـه بافت سینه بطور عمقی تحت تاثیر قرار بگیرد.

 

چه زمانی برای درد سینه باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگرچه درد سینه می تواند موجب سوزش بسیار شدید در زمان هاي مختلف در دوران پریودی شود، اما درد سینه بـه ندرت نشانه اي از یک بیماری جدی اسـت. درد در هردو سینه بـه صورت همان زمان بـه ندرت نشانه اي از سرطان سینه اسـت. با این حال، در بعضی موارد، باید برای درد سینه بـه دکتر مراجعه کنید. عده اي از نشانه هاي درد سینه کـه باید با دکتر خود در بین بگذارید عبارتند از:

 

1 درد دریک سینه کـه دریک نقطه خاص وجوددارد

2 یا یک توده جدید در سینه، و این کـه دردناک اسـت یا خیر

3 تغییرات قابل مشاهده دریک یا هردو نوک سینه

4 تغییرات در پوست روی سینه

 

حرف آخر

در حالیکه طبق معمول درد سینه قبل یا در طول پریودی دیده می شود، بعضی از خانمها پس از پایان پریودی نیز درد سینه را تجربه می کنند. درد سینه پس از پریودی اغلب ناشی از تغییرات هورمونی در چرخه پریودی شـما اسـت. با این وجود، حساسیت سینه پس از پریودی می تواند منجر بـه التهاب، آسیب بـه سینه ها و یا حتی درد قفسه سینه شود کـه احساس سوزش شدید ایجاد می‌کند.

10 علت درد سینه زنان + 5 روش درمانی موثر و مفید

تعداد زیادی از خانمها کـه از درد سینه پس از پریودی شکایت دارند، علائم دیگری نیز دارند. تعداد زیادی از انها متوجه شده اند کـه نوک سینه هاي دردناک، سینه هاي بزرگ‌تر یا حتی بثوراتی روی سینه دارند. درد سینه 2 هفته پس از پریودی می تواند همراه با ترشحات تخمک گذاری و گرفتگی باشد. هم چنین یکی از نشانه هاي بارداری پس از پریودی شـما، حساسیت سینه اسـت.