پارس ناز پورتال

فیلم و سریال

قاصدک 24

بچه های آسمان

10 نکته مهم برای شستشو اصولی و صحیح مو در حمام

10 نکته مهم برای شستشو اصولی و صحیح مو در حمام

10 نکته مهم برای شستشو اصولی و صحیح مو در حمام

برای آنکه موهایی سالم، تمیز و زیبا داشته باشیم، باید روش صحیح شستن آنها را بدانیم. شستن موها در داخل حمام یکی از کارهایی است که مانند دیگر کارها، اصول خاص خود را دارد. اگر این اصول رعایت نشود، موها شکننده  و آسیب دیده خواهد شد. در واقع موها بخش مهمی از جذابیت ظاهری افراد هستند که این زیبایی در گرو سالم بودن آنها است.

 

بنابراین شما با یاد گرفتن روش‌های صحیح شستن موهای خود، خرید شامپو و نرم کننده مناسب و غیره در کنار سلامت موهای خود، زیبایی و جذابیت را برای خودتان فراهم می‌کنید. در ادامه به روش صحیح شستن موها در حمام می‌پردازیم. پس ما را همراهی کنید.

 

1- خرید شامپو مناسب

برای داشتن موهایی تمیز و سالم در درجه اول خرید شامپو مناسب اهمیت دارد. شما باید شامپویی را انتخاب کنید که با موهای شما سازگار باشند. اگر موهای خشک یا چربی دارید باید شامپوی انتخابی شما متناسب با همان جنس از موها باشد.

 

2- استفاده از ماسک مو

اگر زمان مناسب و کافی دارید می‌توانید قبل از وارد شدن به حمام از ماسک‌هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن کرچک، روغن بادام و غیره استفاده کنید. این ماسک‌ها به تقویت موهای شما کمک کرده و موجب درخشندگی آنها می‌شوند.

 

استفاده از برخی ماسک‌های گیاهی موجود در بازار نیز در این زمینه توصیه می‌شود. برای مثال انواع ماسک مو لافارر یک ماسک ترمیم کننده بدون سولفات است که با خرید آن از مزایای چند روغن طبیعی مانند روغن زیتون، روغن بادام و غیره در یک محصول بهره مند می‌شوید.

 

3- بخار دادن موها پیش از شامپو

منافذ پوست سر معمولا با روغن و خاک آلوده می‌شوند به همین دلیل هم بهترین راه برای تمیز کردن آنها بخار دادن موها است. برای این کار باید یک حوله را در آب داغ فرو ببرید و آب اضافی آن را بگیرید. حوله را در دور سرتان بپیچانید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه بماند و سپس دوش بگیرید.

 

4- میزان استفاده از شامپو

مقدار شامپویی که می‌خواهید به موهای خود بزنید بستگی به حجم موهای شما دارد. برای مثال آقایان که معمولا موهای کوتاه‌تری دارند یک بار شامپو کردن برایشان کافی است. اما خانم‌ها به خصوص خانم‌هایی که موهای پر  و بلندی دارند تنها با شامپو در بار اول آلودگی سطحی از موهایشان پاک می‌شود. بنابراین احتمالا نیاز باشد که یک بار دیگر هم به موهایشان شامپو بزنند تا احساس تمیزی بیشتری داشته باشند.

10 نکته مهم برای شستشو اصولی و صحیح مو در حمام

5- مدت ماندن شامپو روی سر

در حالت کلی نیازی به باقی ماندن شامپو بر روی سر نیست. به همین دلیل هم زمانی که برای شست و شوی موها و ماساژ دادن موها با شامپو در نظر می‌گیرید، کافی است و نیازی نیست شامپو بر روی موها مدتی باقی بماند. البته این موضوع در ارتباط با شامپوهای درمانی فرق می‌کند و این دسته از شامپوها با توجه به تجویز پزشک نیاز است که حداقل 3 تا 5 دقیقه بر روی موها باقی بمانند تا اثر خود را بر روی پوس سر شما باقی بگذارند و سپس آبکشی شود.

 

6- پخش کردن شامپو در کف دست

بسیاری از افراد شامپو را به صورت مستقیم بر روی موها و سر خود می‌ریزند. این کار اشتباه است، شما باید مقداری شامپو را ابتدا در کف دست خود بریزید و دست‌های خود را به هم بمالید تا شامپو روی دست‌ها پخش شود. این کار کمک می‌کند تا با حرارت دست، عملکرد شامپو بهتر و بیشتر شود. در واقع بهتر است که کف شامپو بر روی دست شما ایجاد شود.

 

توجه داشته باشید که شستشوی روزانه موها همراه با شامپو می‌تواند آسیب جدی به آنها وارد کند. دلیل این امر هم آن است که موها برای سالم ماندن به چربی طبیعی نیاز دارند که این چربی توسط ریشه موها تولید می‌شود و استفاده زیاد از شامپو می‌تواند این چربی طبیعی را از بین ببرد.

 

7- ماساژ شامپو روی پوست سر

برای شامپو زدن و ماساژ آن روی سر بهتر است از نوک انگشتان خود استفاده کنید. شامپو را به همه قسمت‌های سر و موهای خود پخش کنید و با نوک انگشتانتان به آرامی بر روی پوست سر و موها ماساژ دهید. در این زمینه توجه داشته باشید که از ناخن خود استفاده نکنید.

10 نکته مهم برای شستشو اصولی و صحیح مو در حمام

8- استفاده از آب ولرم یا سرد

همانطور که استفاده از ابزارهای گرم مانند سشوار در آرایش موها بسیار مضر هستند و به آنها آسیب می‌زنند، آب داغ هم می‌تواند به موها این آسیب را وارد کند. آب داغ روغن طبیعی موجود در موها را از بین می‌برد و کوتیکول‌های مو باز شده و رطوبت آن از دست می‌رود.

 

اما دوش گرفتن و شستن موها با آب سرد یا ولرم می‌تواند کوتیکول‌های مو را ببندد و رطوبت داخل آن را نگه دارد. در این صورت شما موهایی شفاف‌تر و نرم‌تر خواهید داشت. بنابراین از آب داغ برای آبکشی موهای خود استفاده نکنید و یا حداقل از آب نیمه گرم و ولرم استفاده کنید.

 

9- شانه زدن موها

همواره توصیه شده که شانه زدن موها در هنگام خیس بودن آنها در حمام آسیب جدی به موها وارد می‌کند. بنابراین بهتر است قبل از ورود به حمام موها را شانه کنید و گره آن را از هم باز کنید. اگر این کار را قبل از حمام انجام دهید گردش خون در کف سر شما بهتر می‌شود و موها نیز تغذیه بهتری می‌شوند، برای راهنمایی بیشتر جهت روش صحیح شانه زدن مو این مطلب را بخوانید.

 

زمانی که موها را پیش از شستن و در خارج از حمام شانه می‌زنید، شامپو به خوبی به کف سر شما می‌رسد و از تجمع چربی در کف سر شما جلوگیری می‌شود. با این حساب موهایی درخشان‌تر خواهید داشت و کف سر شما دچار شوره نخواهد شد. در این زمینه بهتر است از شانه‌های دانه درشت استفاده کنید.

 

10- استفاده از نرم کننده طبیعی

اگر موهایی خشک یا وز دارید و مایل به استفاده از یک نرم کننده طبیعی و گیاهی هستید می‌توانید از یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل و یک قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا استفاده کنید. این دو را با هم ترکیب کنید و پس از آنکه آب اضافی موها را با حوله گرفتید ساقه موها را با آن ماساژ دهید.

 

این نرم کننده طبیعی برای موهای خشک و معمولی بسیار عالی است و تاثیر آن تا شستشوی بعدی بر روی موهای شما باقی می‌ماند.  پس از خشک کردن موها می‌توانید برای ایجاد حس دلپذیرتر برای خودتان از یک مدل اسپری بادی اسپلش خوشبو بر روی آنها اسپری کنید. انواع برندهای ویکتوریا سکرت، سی گل، مای به تولید اسپری بادی اسپلش پرداخته‌اند که شما می‌توانید آنها را با قیمت‌های متنوع در انواع زنانه و مردانه خریداری کنید.