پارس ناز پورتال

قاصدک 24

11 مورد از بهترین خواص مفید چای سیاه

11 مورد از بهترین خواص مفید چای سیاه

11 مورد از برترین خواص خوب چای سیاه 

چای سیاه را همه ي ما بعنوان نوشیدنی اثبات روزمره مورد بهره گیری قرار می دهیم،نوشیدن چای سیاه بسیار خوب هست و خواص آن را برای شما ذکر می کنیم. تا به حال اتفاق افتاده هست در دورهمی‌هاي دوستانه وقتی می‌ خواهید یک فنجان دیگر چای بنوشید، دیگران شما را از خوردن آن منع کنند؟ هرچند افراط در هر چیزی ممکن هست اثرات منفی به دنبال داشته باشد، اما نوشیدن یک فنجانِ دیگر چای آنقدرها هم که همه ي فکر میکنند، بد نیست.

 

من هم مانند بیشتر ایرانی‌ها عاشق یک فنجان چای درجه‌ي یک هستم؛ هرچند اگر یک روز صبح چای نخورم آسمان به زمین نمی‌ آید، اما همه ي وقت از نوشیدن چای لذت میبرم و مشتاق نوشیدن چای اول صبح هستم.

 

وقتی صحبت از نوشیدنی گیاهی باشد، چه چای سبز چه چای سیاه، از آنجا که ممکن هست هر کدام از این‌ها روی افراد گوناگون اثرات متفاوتی داشته باشند، هرگز نباید پیشنهاد‌هاي پزشکان را نادیده گرفت. در واقع همۀ‌ چیز بستگی به شرایط بدنی کسی دارد که آن ماده‌ي خوراکی را مصرف میکند. در عین حال تحقیقات گوناگون نشان می‌ دهد غرق شدن در لذت نوشیدن یک یا دو فنجان چای سیاه در روز می توانید گزینه خوبی باشد و ضرری برای سلامتی ما نخواهد داشت.

 

همان‌طور که احتمالا خودتان هم میدانید، چای سیاه و سبز هر دو محصول گیاهی به نام کاملیا سینسیس (Camellia Sinesis) میباشند که با دو روش متفاوت عمل‌آوری میشوند. اضافه بر خشک‌کردن برگ‌ها، نور و گرما دادن، چای سیاه گذشته از فرآیند‌هاي گرمایشی نهایی، تخمیر هم می‌ شود.

 

همراه ما باشید، در این مطلب میخواهیم درمورد‌ي فواید نوشیدن یک یا دو فنجان چای سیاه، این نوشیدنی گرم، دلچسب و محبوب ما ایرانی‌ها با شما صحبت کنیم. بهتر هست این نوشیدنی پرطرفدار را بدون افزودنی‌هایي مانند قند یا شکر نوش‌جان کنید تا از خواص چای سیاه بهره‌مند شوید.

 

۱. به سلامتی دهان و دندان کمک می‌ کند

مطالعات انجام‌شده توسط انجمن تحقیقات سلامت تجارت چای نشان میدهد چای سیاه دندان‌ها را از شر پلاک‌هایي که روی آن ها تشکیل میشوند، خلاص می کند. از طرفی چون رشد باکتری‌ها را محدود می کند، مانع از پوسیدگی دندان می‌ شود. چای ترکیبات پلی‌فنولی (ترکیبات آلی موجود در گیاهان که ارزش درمانی زیادی دارند) دارد

 

که باکتری‌هاي مسبب پوسیدگی دندان را می‌ کشد و مانع از رشد آنزیم‌هاي باکتریایی می‌ شود. این آنزیم‌ها همان موادی میباشند که به‌صورت ماده‌ای چسبنده در می‌ آیند و پلاک‌هاي دندانی را ایجاد میکنند.

 

۲. به داشتن قلبی بهتر کمک میکند

در مطلب‌ای با عنوان «مصرف چای سبز و سیاه و خطر سکته» که در سال ۲۰۰۹ بعنوان یک تحقیق فراتحلیلی منتشر شد، آمده هست خطر سکته‌ي مغزی در افرادی که هرروز ۳ فنجان یا بیشتر چای مینوشند، ۲۱۱ درصد کمتر از افرادی هست که معمولا کمتر از یک فنجان چای سیاه یا سبز مصرف میکنند.

 

۳. چای یک آنتی‌اکسیدان هست

همان‌طور که گفتیم چای سرشار از پلی‌فنول هست و بعنوان یک آنتی‌اکسیدان از آسیب‌هایي که سیگار یا سایر مواد شیمیایی به DNA وارد می‌ کنند، پیش گیری می‌ کند. در واقع چای همان آنتی‌اکسیدان‌‌هاي میوه‌ها و سبزی‌جات را داراست که همۀ‌ي ما هرروز در رژیم خوراکی‌مان آن ها را مصرف می‌ کنیم. این آنتی‌اکسیدان‌ها مزایای زیادی برای یک زندگی‌ سالم دارند.

 

۴. به پیشگیری از سرطان کمک میکند

هرچند برای اطمینان از روش‌هاي پیشگیری از سرطان به تحقیقات بیشتری نیاز هست، اما بعضی مطالعات نشان میدهند که آنتی‌اکسیدان‌هایي مانند پلی‌فنول‌ها و ترکیباتی که در چای وجود دارند ممکن هست به پیشگیری از بعضی انواع سرطان‌ها کمک کند. در همین رابطه گفته میشود زنانی که به‌طور منظم چای سیاه می‌ نوشند کمتر از دیگران به سرطان تخمدان مبتلا می شوند.

 

۵. برای سلامت استخوان‌ها خوب هست

با دقت به آنتی‌اکسیدان فیتوکمیکال (مواد شیمیای گیاهی) موجود در چای، کسانی‌ که به‌طور منظم این نوشیدنی گرم را مصرف می‌ کنند، استخوان‌هاي قوی‌تری دارند و احتمال پیشرفت آرتریت (التهاب مفاصل) در انها کمتر خواهد بود.

 

۶. خطر ابتلا به دیابت را کاهش میدهد

براساس مطالعه‌‌ي تحقیقاتی که در جزایر حاشیه‌ي مدیترانه انجام شد، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در ساکنین سالمند این مناطق که در یک بازه‌ي زمانی طولانی به‌طور متوسط هرروز یک و نیم فنجان چای سیاه نوشیده بودند، ۷۰ درصد کاهش یافته بود.

 

۷. از استرس نجات‌تان می‌ دهد

همۀ‌ي ما به خوبی از خواص آرامش‌بخش چای سیاه آگاه هستیم و آن را تجربه کرده‌ایم. چای سیاه نه ‌تنها شما را در پایان یک روز طولانی و خسته‌کننده آرام‌تر می‌ کند بلکه مطالعات نشان میدهد اسید آمینه‌ي ال‌ تیاتین موجود در چای سیاه میتواند برای استراحت و تمرکز بهتر یاری‌تان کند. از طرفی مصرف منظم چای سیاه، ترشح هورمون استرس‌زای کورتیزول را نیز کاهش می‌ دهد.

 

۸. سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد

چای حاوی آنتی‌ژنی بنام آلکیل‌آمین (alkylamine) هست که پاسخ‌هاي ایمنی بدن را در موارد گوناگون تقویت میکند. علاوه‌ بر این چای ماده‌ای به‌نام تانن دارد که برای مبارزه با انواع ویروس‌ها به بدن کمک می کند. بنابراین برای مقابله با آنفولانزا، مشکلات معده و مقابله با ویروس‌ها‌يي که بدن معمولا در زندگی روزمره با انها روبه‌رو می‌ شود، خوب هست.

 

۹. به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌ کند

تانن موجود در چای سیاه اضافه بر این که به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌ کند، در درمان مریضی‌هاي معده و روده مؤثر هست و درضمن حرکات دستگاه گوارش و فعالیت روده‌ها را کاهش می‌ دهد.

 

۱۰. در افزایش انرژی بدن مؤثر هست

 به گزارش پارس ناز بر خلاف دیگر نوشیدنی‌هاي کافئین‌دار، که گرچه میزان کافئین‌شان از چای بیشتر هست، کافئین چای سیاه بدون آنکه تپش قلب را بالا ببرد، به افزایش گردش خون در مغز کمک میکند. چای سیاه متابولیسم و سیستم تنفسی را تحریک می‌ کند و فعالیت قلب و کلیه‌ها را بهبود می‌بخشد.

 

۱۱. چای سیاه عامل شادی هست

دوستان عزیزم؛ اگر یک فنجان چای سیاه درجه‌ي یک و دلچسب قادر هست لبخند روی لب‌هایتان بنشاند و حال‌تان را خوب کند، واقعا چه ضرری ممکن هست برای شما داشته باشد؟!