پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل

قاصدک 24

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست 

در اینبخش بـه معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست صورت میپردازیم. پوست جوان و شاداب از گذشته هاي دور یکی از معیار هـای زیبایی در بین انسانها بوده اسـت. در زمان امروز هم خیلی از افراد بـه دنبال داشتن پوستی شفاف و شاداب هستند. همیشه نیاز بـه عمل هاي زیبایی نیست، راهکارهایی طبیعی هم وجود دارند کـه میتوانند فوق العاده مفید باشند. در ادامه بیشتر صحبت میکنیم.

 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از بهترین ماسک هاي صورت اسـت کـه می‌تواند خستگی، استرس و تیرگی پوست را برطرف سازد. برش هایي از گوجه فرنگی را یک‌بار در هفته و بـه مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید با اینکار پوست تان هموار، مرطوب و جوان می‌شود.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

اگر مبتلا بـه تورم هاي پوستی هستید، اینکار رابا آب گوجه فرنگی انجام دهید. برای بهتر شدن رنگ پوست صورت، از ماسک طبیعی گوشت گوجه فرنگی و روغن زیتون استفاده کنید.

 

سیب زمینی

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

سیب زمینی نیز برای جوانسازی پوست بسیار خوب عمل میکند. با دارا بودن خاصیت ضدچروک بـه شفافیت و روشن شدن پوست تان کمک میکند.

 

لیمو

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

لیمو یکی از ترکیباتی اسـت کـه سبب سفید شدن پوست و از بین بردن لک هاي پوستی و آکنه می‌شود. موجب هموار شدن پوست نیز میشود. بعنوان یک لوسیون و بـه صورت روزانه آنرا روی پوست خود بمالید.

 

آلوورا

آلوورا را هم بـه صورت مایع و هم مستقیم از خود گیاه آن تهیه و روی پوست خود بمالید. با گذشت زمان نه چندان طولانی، متوجه تغییرات پوست خود خواهید شد. این ماده سبب درخشش سطح پوست تان می‌شود. آلوورا بـه از بین رفتن لکه هاي پوستی کمک می‌کند و التهابات حاصل از آکنه را نیز برطرف می سازد.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

برای سوختگی هاي سطحی نیز میتوان ازآن استفاده کرد. از آب آلوورا بعنوان لوسیون استفاده کرده و هرروز آنرا روی پوست خود بمالید. پالپ هاي آنرا نیز له کرده و هفته اي یکبار و بـه مدت ۱۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید.

 

خیار

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

ماسک خیار نیز برای درمان آکنه بسیار مفید اسـت. بـه علاوه خیار بـه جوانسازی پوست نیز کمک میکند. برش هاي خیار رابه مدت ۱۵ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. این روش را هفته اي چند بار بکار ببرید.

 

جوش شیرین

جوش شیرین سبب جوانسازی پوست تان شده و سلول ها را برای ساخت انواع جدید آن آماده می سازد. بهتر اسـت کـه آن رابه تنهایی روی پوست خود قرار نداده و بعنوان ماسک یا اسکراب ازآن استفاده کنید.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

مقداری جوش شیرین رابا روغن زیتون ترکیب کرده، بعنوان اسکراب و یکبار در هفته آنرا بر روی صورت خود بمالید. برای تهیه ماسک نیز، یک قاشق چایخوری جوش شیرین رابا یک قاشق هم اندازه ماست طبیعی ترکیب کرده و بـه مدت ۱۰ دقیقه روی صورت خود قرار دهید. با اینکار متوجه همواری، شفافیت و سفت شدن بافت هاي پوستی خواهید شد.

 

عسل

عسل نیز بعنوان یکی از بهترین مرطوب کننده هاي طبیعی پوست بـه شمار می‌آید و مملو از موادمعدنی و ترکیبات مفید اورگانیک دیگری نیز اسـت. بـه ساخت سلول هاي جوان نیز کمک میکند. اگر بطور مداوم مصرف شود، در از بین بردن چروک ها نیز موثر خواهد بود اما این را نیز بخاطر بسپارید کـه درصورت ابتلا بـه حساسیت، عسل گزینه مناسبی برای شـما بـه شمار نمی‌آید.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

عسل را روی پوست صورت و گردن خود مالیده و پس از ۲۰ دقیقه آنرا بشویید. برای ساخت ماسک ضد چروک میتوانید اندکی عسل رابا همان مقدار دارچین ترکیب کنید.

 

روغن نارگیل

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

روغن نارگیلی کـه تصفیه نشده باشد، برای مرطوب کردن و سفت کردن پوست موثر اسـت. بـه علاوه سبب لایه برداری پوست شده و آنرا صاف و هموار می سازد. مواد اورگانیک موجود در آن نیز سبب التیام وضعیت پوست می‌شود. ظاهر پوست را جوان کرده و بـه شادابی پوست تان کمک می‌کند. بـه آرامی لایه ضخیمی از روغن نارگیل را روی پوست قرار داده و پس از ۵ دقیقه آنرا از روی صورت تان پاک کنید.

 

روغن زیتون

یکی از سلامت ترین و بی آسیب ترین راهکارها برای جوان نگه داشتن پوست، استفاده از روغن زیتون اسـت. یک قطره روغن زیتون می‌تواند خاصیت ضدچروک، مرطوب کننده و هموار سازنده پوست را بر عهده داشته باشد. نکته مهمی کـه در مورد آن وجوددارد این اسـت کـه بـه هیچ وجه سبب بروز حساسیت نمیشود.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

یک قطره روغن زیتون را صبح و عصر هم چون لوسیون بر روی پوست مالیده و بجای کرم هاي ضدچروک آنرا دور چشم خود بمالید. اندکی از این روغن را هرروز روی ماسک یا کرم روزانه خود قرار داده و استفاده کنید.

 

ویتامین E

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

آیا میدانستید کـه کپسول هاي کوچک «ویتامین اي» کـه بـه اسانی میتوانید از نزدیک ترین داروخانه محل زندگی خود تهیه کنید، سبب جوانسازی، التیام وضعیت پوست و سفت و شفاف شدن آن میشود؟ میتوانید برای مرطوب کردن صورت و لب ها ازآن استفاده کنید.

 

روغن نسترن

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

روغن نسترن بعنوان اکسیری برای جوانسازی پوست بـه شمار می‌آید. اگر بـه صورت مداوم ازآن استفاده کنید، بـه التیام وضعیت چروک هاي اطراف چشم تان کمک میکند و نشانه هاي افزایش سن را نیز کاهش می‌دهد. بجای استفاده از لوسیون همیشگی خود از یک قطره نسترن استفاده کنید. میتوانید چند قطره ازآن رابه کرم یا ماسک روزانه خود نیز اضافه کنید.

 

شکر

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

شکر یکی از در معرض ترین مواد طبیعی اسـت کـه میتوان ازآن برای تهیه اسکراب و پاک سازی پوست استفاده کرد. با اینکار لایه هاي مرده پوست ازآن جدا شده و پوست هموار و درخشنده می‌شود. بنابر این صورت تان را اندکی مرطوب کنید و هفته اي یکبار روی آن شکر قرار دهید. با انجام انچه گفته شد و با بـه کارگیری مواد طبیعی، صورتی بـه همواری و درخشش یک کودک داشته باشید و ازآن لذت ببرید.

 


 

چه زمانی باید نگران پوست خود باشیم؟

تا این جا با مواد طبیعی آشنا شدیم کـه می‌توانند شادابی و جوانی پوست مـا را تمدید و تقویت کنند، اما از کجا باید بدانیم کـه پوست مـا نیاز بـه ترمیم دارد یا خیر؟ در پایان این مطلب با مواردی آشنا خواهیم شد کـه بـه مـا می‌گویند: باید بیشتر بـه فکر مراقبت و ترمیم پوست خود باشیم.

 

خشکی شدید پوست

چربی زیاد پوست یکی از معضلات دوران نوجوانی اسـت اما با بالا رفتن سن پوست تان، ممکن اسـت با عکس این مشکل رو بـه رو شوید. از شکاف هاي درون لایه ي محافظ پوست، مولکول هاي ارزشمند رطوبت پوست هدر میروند و عوامل محرک ورود پیدا می‌کنند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مصرف سیگار و حتی اضطراب می‌تواند در تخریب پوست و ایجاد این شکاف ها در آن نقش داشته باشد.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

برای حفظ سلامتی و رطوبت پوست، از مرطوب کننده هایي استفاده کنید کـه حاوی موادی مثل امگاها، روغن نارگیل، سرامیدها و دایمتیکون باشند. با هفته اي یکبار گذاشتن یک ماسک نگهدارنده ي رطوبت یا ماسک کرم مغذی شب میتوانید پوست خودرا مرطوب نگه دارید.

 

چین و چروک دور چشم ها

خطوط نازک دور چشم ها شاید نخستین علامتی هستند کـه نشان میدهند پوست تان زودتر از موعد شروع بـه پیر شدن کرده. درمیس یا میانپوست لایه اي اسـت کـه پوست را سفت، کشیده و عاری از خطوط نازک نگه می دارد.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

با بالا رفتن سن، از سرعت کار تجدید سلولی کاسته میشود، ضخامت لایه شاخی کـه بیرونی ترین لایه ي پوست اسـت بیشتر می‌شود و فیبرهای الاستین درون میانپوست وضعیت آشفته اي پیدا می‌کنند. با استفاده از محصولات پوستی اي حاوی موادی مثل پپتیدها و سلول هاي بنیادی گیاهی میتوانید چین و چروک ها را پر کنید.

 

لکه هاي قهوه اي

اگر بـه تلفن همراه تان اعتیاد دارید، باید بدانید کـه این وسیله ي بـه ظاهر بی ضرر میتواند باعث پیر شدن پوست شـما شود. شاید فکر کنید کـه چون پوست تان را از نور خورشید حفظ میکنید دیگر دچار لکه هاي قهوه اي رنگ نخواهید شد، اما نور مرئی ِ انرژی بالایی کـه از تلفن همراه شـما ساطع میشود هم میتواند روی پوست صورت شـما لکه هاي قهوه اي رنگی بـه جا بگذارد.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

طول موج مشخصی از نور مرئی، بـه ویژه نور آبی رنگی کـه از کامپیوترها، تلفن هاي همراه و حتی بعضی از لامپ هاي فضاهای داخلی ساطع میشود هم می‌تواند در بروز این لکه ها نقش داشته باشد. تحقیقات نشان داده زنانی کـه در مناطق شهری زندگی می‌کنند ودر معرض میزان بالاتری از آلاینده ها هستند احتمال بروز این لکه هاي قهوه اي رنگ روی پوست در آنها بیشتر اسـت.

 

سفت شدن پوست

محکم شستن بیش از اندازه ي پوست، بـه آن آسیب میزند. شاید وقت هایي کـه بعد از شستن صورت تان احساس می‌کنید پوست تان سفت شده آنرا نشانه ي محکم بودن پوست تان بدانید، اما پوست شـما در واقع باید نرم و انعطاف پذیر باشد.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

اگر بعد از شست و شوی صورت، حس میکنید پوست تان سفت شده یا از تمیزی برق می‌زند، شـما در واقع بـه لایه ي محافظ پوست خود آسيب میزنید و پوست تان را خشک می‌کنید. حتما از شوینده هایي استفاده کنید کـه چربی طبیعی پوست را از بین نمی‌برند. بجای آنها از شوینده هاي ملایم و رطویت بخشی استفاده کنید کـه پوست را هم پاک‌سازی میکنند و هم بـه آن رطوبت میدهند.

 

خسته بودن چهره

طبق تحقیقات، خسته و نزار بودن چهره میتواند بدلیل مصرف مواد قندی باشد. ماده ي قند تأثیرات زیادی بر بدن می‌گذارد کـه افزایش ناگهانی انسولین و التهاب از جمله ي انها هستند. بـه علاوه، گلیکاسیون، کـه بـه پیوند قند با دیگر مولکول ها گفته می‌شود، پروتئین ها را سفت می‌کند، بـه آنها آسيب میزند و انها را در برابر رادیکال هاي آزاد آسیب پذیر میکند.

 

از بین رفتن درخشندگی پوست

با پایین آمدن سرعت جوان سازی سلول ها، پوست صورت شـما درخشش خودرا از دست می‌دهد و شـما را کمتر جوان نشان می‌دهد. برای حفظ این درخشش میتوانید از محصولات دارای رتینول استفاده کنید. تحقیقات علمی ثابت کرده رتینوئیدها سلامت و ظاهر پوست را التیام می بخشند.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

رتینوئیدهای بر پایه ي ویتامین A ، سرعت ترن اوور سلولی «ریزش دائم سلول هاي مرده ي پوست و جایگزینی سلول هاي جوان تر» رابه حد طبیعی میرسانند – فرآیندی کـه با افزایش سن از سرعت ان کاسته میشود – تا پوست نرم، درخشان، یکدست و سالم باقی بماند. در دوران بارداری و شیردهی استفاده از این محصولات ممنوع اسـت.

 

گود رفتن گونه ها

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

اگر احساس می‌کنید صورت تان گود رفته و مثل سابق پر و شاداب نیست، ممکن اسـت علت آن از دست رفتن چربی زیر پوست تان باشد. این لایه ي چربی پوست را نگه می دارد، مثل یک ضربه گیر برای آن عمل می‌کند و آنرا پر و جوان نشان میدهد. با این حال، با بالا رفتن سن، از حجم این لایه کاسته میشود. اندکی افزایش وزن می‌تواند کمک کننده باشد.

 

نازک شدن پوست

شاید هنوز سن زیادی نداشته باشید، اما ممکن اسـت پیری زودرس پوست تان آن رابه نازکی پوست پدربزرگ ها و مادربزرگ ها کرده باشد. دو عامل در نازک و کاغذی شدن بافت پوست نقش دارند. اول سطح کلسیم بدن اسـت کـه برای محکم نگه داشتن پوست ضروری اسـت و با بالا رفتن سن پوست از میزان آن کاسته می‌شود. دوم افزایش pH پوست اسـت. این تغییرات pH می‌تواند کلاژن پوست را ازبین ببرد.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

از سرم هاي پوستی اي استفاده کنید کـه حاوی اسیدهای آمینه ي کلسیم و پپتید هستند. با استفاده از مرطوب کننده هایي حاوی مواد پروبیوتیک می‌توانید pH پوست خودرا تنظیم کنید. پروبیوتیک ها فعالیت آنزیم ها رابه حالتی کـه در آن پوست جوان و سالم اسـت نزدیک تر نگه می دارند.

 

برآمدگی هاي کوچک

این برآمدگی کوچک سفید یا گوشتی رنگ کـه بـه آنها میلیا گفته میشود، در نتیجه ي صدمات ناشی از نور خورشید یا استفاده از محصولات پوستی قوی بـه وجود می‌آیند. میلیا کیست کوچکی اسـت کـه درون آن نوعی پروتئین بنام کراتین وجوددارد ودر نتیجه ي ناتوانی موضعی پوستی در لایه برداری طبیعی خود بـه وجود می‌آید.

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

برای از بین بردن میلیا، از لایه بردارهای ملایمی استفاده کنید کـه فرآیند ترن اوور سلولی سلولی «ریزش دائم سلول هاي مرده ي پوست و جایگزینی سلول هاي جوان تر» را افزایش میدهند. این محصولات ممکن اسـت حاوی گلیکولیک اسید یا رتینول باشند. استفاده از کرم ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

 

آسیب پذیر شدن پوست در برابر صدمات

معرفی 12 بهترین ماده طبیعی برای جوانسازی پوست

پیری پوست آنرا در برابر صدمات آسیب پذیرتر می‌کند و میتواند روند التیام آنرا تا حدود چهار برابر کندتر کند. صدمات ناشی از نور خورشید می‌تواند بـه روند آسیب پذیرتر شدن پوست سرعت ببخشد. با نازک و شکننده تر شدن پوست و از دست رفتن بخشی از لایه ي چربی محافظ آن، ریسک آسیب دیدگی پوست بالا میرود. بـه علاوه، عروق خونی شکننده ي زیر پوست هم میتوانند آسان تر دچار پارگی شوند.