پارس ناز پورتال

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا 

در اینبخش با 15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا آشنا میشویم. با شنیدن نام اعتیاد همیشه بـه یاد مواد مخدر یا داروها می افتیم، اما شاید برای تان جالب باشد تا بدانید: تقریباً هر چیزی می تواند اعتیادآور باشد! دراین پست با عجیب ترین اعتیادها آشنا میشویم، در فهرست امروز موارد عجیبی همانند خوردن شیشه و تتو زدن وجوددارد کـه می تواند برای تان جالب باشد. با پارس ناز همراه باشید.

 

اعتیاد به خوردن شیشه

احتمالا هم اکنون دود از سرتان خارج شده! چطور میتوان شیشه خورد؟ شیشه‌هاي تیز برنده هستند و حتی دست هم نمیتوان بـه آنها زد چـه برسد بـه خوردن، بلعیدن و وارد شدن بـه معده! اما باید بدانید شیشه خوردن، اعتیاد چندان نادری هم نیست و حتی نام علمی نیز دارد: هایالوفِجیا «Hyalophagia»!

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

گفته می شود این اعتیاد با هدف جلب توجه شکل می گیرد اما برای کسانی کـه اینکار را انجام میدهند واقعا خطرناک اسـت و میتواند جراحاتی بـه‌ دنبال داشته باشد. این کـه کسی تصمیم بگیرد برای دیده و مطرح شدنِ نامش در جهان بـه خوردن لامپ و شیشه روی بیاورد در نوع خود عجیب اسـت چـه برسد بـه خوردن چنین شئی خطرناکی!

 

اعتیاد به پیرسینگ

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

مردم فقط بـه واسطه جراحی‌هاي زیبایی و تتو بـه‌ دنبال تغییر ظاهر خود نیستند؛ پیرسینگ نیز از دیگر کارهایی اسـت کـه تعداد زیادی از مردم برای ایجاد تغییر انجام میدهند. این مساله کاملا عادی اسـت. اما وقتی در اینکار زیاده‌روی می شود، بعنوان اعتیاد و یک اختلال شناخته می شود. باید بدانید در دنیا کسانی هستند کـه اعضای مختلف بدن خود رابه صورت کاملا افراطی پیرسینگ می کنند و این نشان ‌دهنده اعتیادشان بـه اینکار اسـت.

 

اعتیاد به کشیدن و کندن موها

کشیدن و کندن موها رابا نام اختلال موکنی «trichotillomania» هم می‌شناسند اقدامی بیمارگونه برای کندن مکرر موی خود اسـت. کسانی کـه چنین اعتیادی دارند گاهی در شرایطی قرار میگیرند کـه کنترلی روی خود ندارند ودر آن لحظه تنها کاری کـه میخواهند انجام دهند، کندن موهاست. البته این اختلال فقط بـه کندن موی سر محدود نمیشود و هر جای بدن کـه مو داشته باشد ممکن اسـت هدف بیمار قرار بگیرد.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

افرادی کـه چنین اعتیادی دارند اغلب مضطرب، سراسیمه و عصبی هستند و پس از کندن موها، آنرا در دهان گذاشته و می‌جوند. بلعیدن مو ممکن اسـت بـه توده‌هاي متراکم مو در معده همراه با کم خونی متعاقب آن، شکم درد، هماتز «استفراغ خون» تهوع و استفراغ، انسداد روده، و حتی عمل سوراخ کردن منجر شود. شیوع این اعتیاد در بزرگسالان بین یک تا دو درصد برآورد شده اسـت.

 

اعتیاد به خوردن خاک و گچ و رنگ

هرزه‌ خواری هم نوعی اختلال دکتری اسـت و با نام پایکا «Pica» شناخته می شود. افرادی کـه بـه اعتیاد پایکا مبتلا هستند هر ماده‌اي کـه دستشان بیاید میخورند. خوردن گِل‌ولای یکی از نمونه‌هاي بارز و رایج هرزه‌خواری اسـت کـه در عده اي از فرهنگ‌ها نیز رواج دارد. وقتی خوردن خاک بیش از حد و بـه صورت مکرر باشد، یک اعتیاد و اختلال محسوب میشود.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

بد نیست بدانید هرزه‌خواری یا پایکا بـه خوردن مواد بدون ارزش غذایی هم چون خاک، گچ، یخ و رنگ گفته می شود کـه حداقل بـه مدت یک ماه ادامه داشته باشد. این اختلال دلایل مختلفی می تواند داشته باشد، از جمله می توان بـه کم خونی فقر آهن، اختلالات روانی و کمبود روی اشاره کرد.

 

اعتیاد به خوردن صابون، پودر ماشین لباسشویی و مایع ظرفشویی

 

خوردن مواد شوینده و بهداشتی بسیار عجیب و غیر قابل درک اسـت اما باید بدانید چندان نادر هم نیست. شمار کسانی کـه چنین اعتیاد عجیبی دارند کم نیست. این اعتیاد را نیز می توان زیرمجموعه هرزه‌خواری دانست. شاید گاز زدن صابون‌هاي جامد موجب مرگ شـما نشود اما بی شک اوضاع معده و روده‌تان را خراب خواهند کرد. البته گفتنی اسـت کـه چندین مورد مرگ در اثر خوردن پودر شوینده لباس در دنیا ثبت شده اسـت.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

این فقط یک فعالیت عادی در بین نوزادان، خردسال و کودکان نیست، بلکه بعضی از افراد در گوشه و کنار جهان حتی در بزرگسالی نیز این حرکت رابه صورت مکرر تکرار می کنند. این اعتیاد نه تنها موجب شرمساری و خجالت اسـت، بلکه مشکلات دهان و دهان، پینه بستن پوست و بیماری نیز بـه‌ دنبال دارد. اگر بـه مکیدن انگشت شست دست خود اعتیاد دارید، حداقل قبل از چنین کاری مطمئن شوید کـه انگشت و ناخن ‌هایتان تمیز هستند.

 

اعتیاد به خوردن و نوشیدن مواد قندی

این اعتیاد با این کـه خوشمزه بنظر می رسد اما دانشمندان اعتقاد دارند کـه از اعتیاد بـه مواد مخدر میتواند بدتر باشد. واقعیت این اسـت کـه قند و شکر تقریباً در همه ی مواد خوراکی موجود اسـت و نمی توان ازآن دوری کرد. اما مصرف بیش از اندازه این ماده میتواند بـه شکل اعتیاد خودنمایی کند.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

وقتی با خوردن انواع شیرینی‌ها، شکلات‌ها، آب‌میوه‌هاي قندی و … احساس سرخوشی بشما دست می دهد و همیشه برای خوردن این خوراکی‌ها ولع دارید، یعنی احتمالا بـه مصرف قند و شکر اعتیاد پیدا کرده اید. این اعتیاد زمانی واقعی می شود کـه درصورت ترک قند و روی آوردن بـه شیرین‌کننده‌هاي طبیعی، احساس اضطراب، حساسیت روحی، سردرد و دردهای عضلانی پیدا کنید

 


 

لیست دوم از عجیب ترین اعتیادها

 

اما حقیقت آن اسـت کـه بعضی از امور روزمره و ساده ي زندگی مـا هم اعتیادآور هستند در حالی‌کـه از این موضوع بی اطلاعیم؛ از عادت ها و رفتارهایمان گرفته تا حتی محصولات بهداشتی اي کـه استفاده میکنیم. اعتیاد بـه هر شکلی و هر چیزی زیان آور اسـت. 

 

نرم کنندۀ لب

شاید تا بحال کسانی را دیده باشید کـه دائماً از نرم کننده ي لب استفاده می کنند. این مسأله بی دلیل نیست. بعضی از مواد تشکیل دهنده ي این محصولات در نهایت باعث خشکی لب ها می‌شوند و شـما را وادار می کنند دائماً از نرم کننده استفاده کنید.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

در نتیجه تکرار این عمل، شـما گرفتار یک چرخه ي معیوب میشوید. هم چنین احساس اعتیاد بـه نرم کننده ي لب زمانی بـه وجود می‌آید کـه شخص بـه شدت بـه بافت نرم کننده روی لب هایش عادت میکند و وقتی نرم کننده نزده باشد احساس فقدان می‌کند.

 

سفید کردن دندان ها

بلیچورکسیا «Bleachorexia» اصطلاحی اسـت کـه بـه اعتیاد بـه سفید کردن دندان ها اشاره دارد. افراط در استفاده یا استفاده ي غلط از محصولات سفید کننده ي دندان مثل لیزرها، نوارها، ژل ها، دهان شویه ها یا خمیر دندان ها می تواند منجر بـه حساس شدن دندان ها، دردهای دندانی، تحریک لثه و تضعیف مینای دندان ها شود.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

این عادت اغلب بطور موقت اما گاهی هم برای همیشه ادامه دارد. بدتر از همه ی آنکه با اینکار با گذشت زمان، موادمعدنی دندان ها از بین می‌رود، چون محصولات سفید کننده مینای دندان را از بین برده ودر نتیجه دندان ظاهری شفاف پیدا میکند.

 

کرم مرطوب کننده

اگر بیشتر از دو بار در روز از کرم مرطوب کننده استفاده میکنید، باید دست از اینکار بکشید. چون با اینکار در حقیقت پوست تان رابه مرطوب کننده وابسته می‌کنید. تئوری هایي در اینباره مطرح شده کـه بیان میکند استفاده ي مداوم از کرم هاي مرطوب کننده ي سنگین می تواند پوست را تنبل کند.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

شـما با اینکار یک حائل ساختگی روی پوست خود در برابر محیط پیرامون بـه وجود می آورید و بـه این ترتیب پوست دیگر وادار نیست برای حفظ رطوبت خود وظایف طبیعی اش را انجام دهد. بهمین دلیل اگر کرم مرطوب کننده را فوراً از پوست تان پاک کنید، خواهید دید کـه پوست خشک و ملتهب می شود.

 

این تصور نادرستی اسـت کـه همه ی باید دائما از مرطوب کننده استفاده کنند. تنها در صورتی کـه مشکل پوستی اي مثل اگزما دارید یا پوست تان خشک، پوسته پوسته، قرمز یا خارش دار شده، استفاده از کرم مرطوب کننده می تواند مؤثر باشد. با این حال، اگر پوست تان شرایط طبیعی اي دارد، لزومی ندارد دائما از مرطوب کننده استفاده کنید. در هنگام خرید مرطوب کننده، بـه دنبال کرم هاي سبکی باشید کـه بـه اسانی پخش میشوند.

 

قطره هاي چشمی

اگر در اثر آلرژی چشم هایتان قرمز میشوند و بهمین دلیل دائماً از قطره هاي چشمی استفاده می‌کنید، باید بدانید کـه این قطره هاي بدون نسخه می‌توانند اعتیادآور باشند. قطره هاي چشمی بـه لطف عناصر فعال شان مثل تتراهیدروزولین، قرمزی چشم ها را از بین میبرند. تتراهیدروزولین ماده اي با خاصیت انقباضی اسـت کـه عروق خونی ملتحمه ي چشم را منقبض می‌کند.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

بعضی افراد دائما از این قطره ها استفاده می کنند چون بعضی از آنها تأثیر بازگشتی دارند. در بعضی موارد، استفاده ي زیاد از این قطره ها می تواند باعث قرمز شدن چشم ها می شود. اگر چـه در ابتدا این قطره ها بـه حل مشکل کمک می کنند اما بعدا خود تبدیل بـه عامل این مسأله می‌شوند.

 

جراحی هاي زیبایی

جراحی زیبایی می تواند بـه سرعت تبدیل بـه نوعی اعتیاد شود. برای مثال، بیمارانی کـه قصد استفاده از بوتاکس را دارند ابتدا می خواهند نتیجه ي تزریق شان چهره اي طبیعی باشد. اما بعد از آنکه تأثیر بوتاکس در محو شدن خطوط  عمیق چهره ي خودرا دیدند، توجه شان بـه خطوط ریزی جلب می شود کـه در حالت هاي مختلف چهره بـه وجود می‌آیند و تصمیم می گیرند انها را هم از بین ببرند.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

بـه این ترتیب، آن ظاهر طبیعی خیلی زود تبدیل بـه چهره اي سنگی و بی حالت می شود. این مسأله در مورد تزریق لب ها و گونه ها و عمل لیپوساکشن هم صدق می‌کند. کسانی کـه بـه جراحی هاي زیبایی اعتیاد پیدا می کنند، طبق معمول متوجه این مسأله نیستند اما اغلب، پزشکان از جراحی کردن آنها امتناع می کنند. این افراد از مطبی بـه مطبی دیگر میروند تا دکتری را پیدا کنند کـه با جراحی آنها موافقت کند.د.

 

تتو

اعتیاد مقوله اي روان تنی اسـت یعنی هم ذهن و هم جسم را درگیر می‌کند. نگرشی کـه درباره ي خودتان دارید روی بدن‌تان تأثیر می‌گذارد. اگر فکر میکنید داشتن تتو می تواند تصور دیگران از شـما را تغییر دهد، احتمالا معتقدید کـه یک تتوی جدید روی بدن‌تان می تواند دیگران را تحت تأثیر قرار دهد، خود باوری تان را بیشتر کند و دیگر نیازی بـه تتوهای بیشتر نخواهید داشت.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

اما در عین حال، ممکن اسـت تتوی جدید برایتان کافی نباشد. بنابر این دنبال عکسهای جدیدی برای تتو کردن می‌گردید، احساس درجا زدن، افسردگی یا خشم نسبت بـه خودتان پیدا میکنید و شادی اي کـه تصور می‌کردید رابه دست نمی آورید. بـه این ترتیب مانند یک ماده ي اعتیادآور گرفتار اینکار می‌شوید.

 

خرید کردن

اگر دائما نیاز بـه خرید درمانی را در خودتان احساس میکنید، باید مراقب باشید. اعتیاد بـه خرید دلایل مختلفی دارد، مثلاً با اینکار بـه دنبال حس بهتری نسبت بـه خودتان یا احساس اعتماد بـه نفس بیشتری هستید. هم چنین خرید کردن می تواند روشی برای آرام کردن خودتان، احساس تحت بازرسی داشتن اوضاع یا پر کردن یک خلاء باشد. اما از کجا بفهمیم کـه بـه خرید کردن اعتیاد پیدا کرده ایم؟

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

اگر خرید کردن برایتان روشی برای تغییر روحیه تان اسـت، اگر سعی کرده اید جلوی آنرا بگیرید اما موفق نشده اید، اگر خریدها و فیش هاي پرداخت تان را پنهان می‌کنید و / یا اگر در مورد این مسأله بـه خودتان و دیگران دروغ می‌گویید، پس بـه اینکار اعتیاد پیدا کرده اید. اعتیادتان بـه خرید، بـه ویژه اگر بیشتر خریدهایتان را آنلاین انجام می‌دهید، می تواند بـه اعتیادتان بـه تلفن همراه هم مربوط باشد.

 

ورزش

اعتیاد بـه ورزش بـه معنای آن اسـت کـه اگر روزی ورزش نکنید، احساس فقدان میکنید. کسانی کـه بـه ورزش کردن اعتیاد دارند تصور می کنند ورزش مهم‌ترین چیز در زندگی شان اسـت. هم چنین آنها از ورزش کردن بعنوان روشی برای نظارت احساسات شان استفاده می کنند.

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

اما چطور بفهمیم بـه ورزش اعتیاد پیدا کرده ایم؟ اگر برای آنکه احساس رضایت کنید مجبورید دائماً بیشتر ورزش کنید یا اگر ناگهان مقدار ورزش کردن تان کمتر شود حساس یا افسرده می‌شوید، اینها نشانه ي اعتیاد بـه ورزش هستند.

 

برنزه کردن

اعتیاد بـه برنزه کردن، بـه ویژه در بین زنان و مردان ۱۸ تا ۳۰ ساله بسیار شایع اسـت. این در حالی اسـت کـه تحقیقات نشان می دهد استفاده از دستگاه هاي برنزه کننده مثل سولاریوم نقش مهمی در ابتلا بـه سرطان پوست دارد. اما نشانه هاي اعتیاد بـه برنزه کردن چـه هستند؟

15 تا از عجیب ترین اعتیادهای دنیا | از پیرسینگ کردن تا خوردن خاک

پرتوهای فرابنفش، تولید هورمون شادی آور اندورفین در بدن را تحریک می کنند. بنابر این احساس نیاز بحال خوب بعد از برنزه کردن یکی از نشانه هاي این مسأله اسـت. بـه علاوه اگر تعداد دفعات استفاده ي شـما از دستگاه هاي برنزه کننده یا مدت زمان آن بیشتر شده، احتمالا بـه اینکار اعتیاد پیدا کرده اید.