پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

15 بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

 

در اینبخش با 15 بهترین راه هاي پیشگیری از سرماخوردگی آشنا میشویم. در آستانه فصل پاییز هستیم و با توجه بـه تغییرات دمایی دراین فصل شاهد بروز انواع سرماخوردگی هاي فصلی هستیم. قطعا هیچکس نمیخواهد با آبریزش بینی و گرفتگی صدا و بیحالی بدن روزهای خودرا سپری کند، همیشه بهترین راه پیشگیری اسـت نه درمان. در ادامه روشهای جلوگیري از سرماخوردگی را مرور می‌کنیم.

 

هر بار کـه با شخصی دست می‌دهید دستتان را بشویید

 

اما بـه همان بسنده نکنید. دکتر مارک منگل، رئیس انجمن دکتر خانواده در دانشکدۀ دکتری دانشگاه سینت لوئیز می‌گوید،”تا حد ممکن دست هایتان را بشویید.”

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

جریان آب زیاد روی دست هایتان هرگونه جرمی را رقیق کرده و از دست هایتان پاک می کند. لازم نیست خیلی سخت گیر باشید و بـه سراغ مواد ضد عفونی کننده بروید و یا وسواس بـه خرج دهید ولی مراقب باشید کـه بـه صورت مداوم نسبت بـه شست و شوی معمول دست خود اقدام کنید.

 

دست هایتان را از صورت دور نگه دارید

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

منگِل میگوید، لمس کردن بینی و چشم ها ممکن اسـت بشما آسیب بزند. چشم ها و بینی محتمل ترین جاها برای ورود میکروب ها هستند. خیلی ساده سعی کنید زمانی کـه در محیط هاي مستعد قرار می‌گیرید اگر فرصت و جالی برای شست و شوی ندام دستها نیست حدالامکان دستها را از صورت و مخصوصا چشم و بینی دور نگه دارید.

 

خواب کافی

مـا در وب سایت هاو کن یو بار ها در مقالات مختلفبر روی یکی از مهم‌ترین ارمکان زندگی سالم، یعنی خواب مانور داده ایم و این جا هم باز بـه سراغ خواب سالم و کافی می رویم.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

گویا داشتن خواب کافی و طبیعی کار سختی نیست. زمانی کـه احساس بیماری می کنید بـه خواب بیشتری نیاز دارید. وقتی بدن تان خسته باشد نمی تواند بـه خوبی مبارزه کند، بنابر این منگِل پیشنهاد می کند هر شب 8 تا 10 ساعت برای زمانی کـه دچار مشکل سلامتی هستید خواب مناسب داشته باشید و استراحت کنید.

 

واکسن ها را فراموش نکنید

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

شاید سال گذشته بخاطر کمبود این واکسن ها نتوانسته باشید آنها را تزریق کنید. ولی امسال سعی کنید این واکسن را تزریق کنید و خودتان را در برابر تب و آنفولانزا واکسینه کنید. هزینه زیادی نخواهند داشت ولی کمتر افراد در رابطه با استفاده از این واکسن ها اقدام می‌کنند و این در حالی اسـت کـه یکی از کارامد ترین روشها برای پیشگیري از ابتلا بـه آنفولانزا و… استفاده از واکسن ها اسـت.

 

با غذا هاي سالم بدن تان را تقویت کنید

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

ممکن اسـت فکر کنید این کـه همیشه غذا هاي سالم بخورید کار سختی اسـت اما خوردن میوه ها و سبزیجات تازۀ فراوان می تواند سیستم ایمنی تان را پشتیبانی کند. و این بسیار آسان تر از مقابله با تب و آنفولانزا اسـت. برای داشتن تغزیه سالم و رژیم غذایی متوانید بـه سراغ مقالات زیر بروید.

 

ورزش کنید

ورزش کنید تا عرق کنید. طبق گفتۀ پزشکان ورزش کردن منظم می تواند عملکرد سیستم ایمنی تان را تقویت کند. بر هیچکس مزایا و فواید ورز کردن پوشیده نیست و شـما می توانید اطلاعات تکمیلی را دراین رابطه از لینک هاي زیر مطالعه و مشاهده کنید.

 

فاصله را حفظ کنید

فاصله تان رابا افرادی کـه علائم سرماخوردگی از قبیل عطسه و سرفه را نشان می‌دهند، حفظ کنید. گرچه این یک راهکار آشکار اسـت، اما فراتر از غریبه ها و همکاران بکار گرفته می شود. تا حد امکان از اعضای خانواده و دوستان بیمار اجتناب کنید.

 

مطابق اصول بهداشتی عمل کنید

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

همیشه از ژل هاي ضد عفونی کننده کـه می توانند همیشه در کیف یا جیب شـما باشند، یا دستمال هاي مرطوب با پایۀ الکل برای تمیز کردن استفاده کنید. اما قبل از خرید حتماً برچسب روی محصول را بخوانید تا از الکلی بودن آن مطمئن شوید. دستمال هاي مرطوب غیر الکلی آن قدر ها مؤثر نیستند. در استفاده از این موارد هم زیاده روی نکنید.

 

دلیل دیگری برای ترک سیگار

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

بر اساس مطالعات انجام شده روی عفونت و افرادی کـه سیگار می‌کشند، سیگار کشیدن، با ایجاد تغییرات ساختاری در مجرای تنفسی و کاهش واکنش هاي ایمنی، خطر ابتلا بـه عفونت را افزایش می دهد. بـه ویژه سیگار کشیدن بـه مخاط آسیب می‌رساند. مخاط فیبرهای مو مانند داخل بینی مـا هستند. این امر می تواند خطر ابتلا بـه عفونت را افزایش دهد.

 

در استفاده از وسایل عمومی دقت داشته باشید

بـه ناچار روزانه بار ها و بارها با وسایلی کـه عموم افراد از انها استفاده میکنند سر و کار دارید، و استفاده نکردن از انها اجتناب ناپذیر اسـت. شـما باید شست و شو هاي منظم را در دستور کار قرار دهید ودر رابطه با مواردی کـه می توانید از انها پیش گیری کنید هم چون ظروف سس فست فود ها و رستوران ها و … دقت بیشتر داشته باشید.

 

دلیل دیگری برای خرید

طبق گفتۀ ژوزف براکو، نویسنده کتاب “تجویز پزشکان خوب برای سرماخوردگی و تب”، کیف پول مـا میکروب هاي زیادی رابه خود می‌گیرند. پس ممکن اسـت هر بار کـه کیف دستی تان را بر می دارید بار دیگری در دسترس عفونت ها قرار گیرید و ممکن اسـت بیماری ها بشما سرایت کنند.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

پیشنهاد او این اسـت: کیف هاي دستی پارچه اي تان را در طول زمستان کنار بگذارید و کیف هاي ونیلی یا چرمی دست بگیرید تا آسان تر بتوانید تمیزشان کنید. از سوی دیگر اسکناس ها و سکه ها بـه خودی خود منبعی بزرگ برای تجمع میکروب ها هستند، سعی کنید حدالامکان از کارت هاي اعتباری بجای پول نقد کمک بگیرید.

 

عادت هاي اشتباه

جویدن ناخن هایتان می تواند بشما آسیب برساند. میکروب ها زیر ناخن ها جمع می شوند و جویدن ناخن ها یک راه سریع برای هضم این میکروب ها اسـت. هم چنین قرار دادن انگشتان در دهان ودر گوش هر کدام بـه خودی خودی می توانند دلیلی برای سرما خوردگی باشند.

 

سعی کنید لبخند بزنید

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

تحقیقاتی کـه جدیداً انجام شده اند، نشان داده اند کـه شادی می تواند کمک کند. دکتر کارل کارنتسکی، استاد روانشناسی در دانشگاه ویلکس، دریافت کـه رابطۀ جنسی سالم، تفکر مثبت، بازی کردن با حیوان خانگی، و دیگر رفتارهای لذت بخش سیستم ایمنی شـما را تقویت می کند.

 

می‌خواهی کجا عطسه کنم؟

شاید عجیب بنظر برسد، اما وقتی مجبورید سرفه و عطسه کنید، آرنجتان را خم کنید ودر خم شدگی آنجا عطسه کنید، نه در دستانتان. از آنجایی کـه دستها منبع میکروب هستند، انجام اینکار مانع از توزیع جرم ها می شود. البته این یک روش برای زمان اضطرار اسـت ودر دست داشتن و یا همراه داشتن دستمال می تواند کار شـما ساده کند.

 


 

اگر دچار سرماخوردگی شدیم چه کنیم؟

ویروس‌هاي سرماخوردگی عمدتاً متعلق بـه گروه Rhinovirus هستند اما ویروس‌هاي دیگر نیز می توانند این بیماری را ایجاد کنند. این ویروس از طریق چشم، بینی و دهان وارد بدن شـما میشود. آنرا از طریق هوا حاوی قطرات آلوده، تماس مستقیم با افراد آلوده از طریق دست‌ها و مواد آلوده مانند حوله، دستگیره، تلفن، صفحه‌کلید و غیره پخش می شود.

 

سیر

سیر دارای خواص ضد باکتری و ضدویروسی اسـت کـه می تواند علائم سرماخوردگی را از بین برد. سیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن میشود کـه باعث باز شدن مجاری تنفسی و دفع سموم ازبدن میشود.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

آلیسین ترکیبی اسـت کـه فقط در سیر تازه خرده شده دیده میشود ودر هنگام آشپزشی غیرفعال میشود. این ترکیب خواص ضدویروسی علیه ویروس رینوویروس و برخی ویروس‌هاي دیگر را دارد.

 

عسل

از عسل برای درمان سرماخوردگی می توان استفاده کرد زیرا برای تسکین گلو و هم چنین کوتاه شدن طول مدت سرماخوردگی مفید اسـت. مقدار بالای مواد مغذی و آنزیم‌ها در عسل کمک می کند تا باکتری‌ها و ویروس‌هایي کـه باعث سرماخوردگی میشوند را از بین ببرد.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

عسل ممکن اسـت در درمان سرفه و درمان سرماخوردگی در کودکان نقش داشته باشد. توجه: برای درمان سرماخوردگی از عسل خام یا فرآورده نشده استفاده کنید. ساده ترین درمان خانگی سرماخوردگی، مخلوط کردن 1 قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و 2 قاشق چای‌خوری عسل مصرف کنید. هر 2 ساعت آنرا مصرف کنید.

 

زنجبیل

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

از زنجبیل برای درمان سرماخوردگی و علائم آن بدلیل خواص ضدویروسی و ضدالتهابی آن میتواند بهره برد. خوردن زنجبیل خام یا نوشیدن چای زنجبیل تا 3 بار در روز، برای تهیه چای زنجبیل دو فنجان آب جوش رابا 1 قاشق غذاخوری زنجبیل خردشده را مخلوط‌کنید و پس از 5 دقیقه زنجبیل‌ها را خارج کنید و کمی آب‌لیمو و عسل بـه چای اضافه کنید.

 

سوپ مرغ

خوردن سوپ مرغ برای درمان سرماخوردگی مفید اسـت. این غذا از قدیم مورداستفاده قرارگرفته اسـت، بلکه مطالعات نشان داده‌اند کـه ازنظر علمی نیز این غذا برای درمان سرماخوردگی موثر اسـت. سوپ مرغ دارای تعداد زیادی از مواد مغذی ضروری و ویتامینی اسـت کـه بـه درمان نشانه‌هاي سرماخوردگی کمک می کند.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

خواص آنتی‌اکسیدانی بالا سبزی‌ها موجود در سوپ مرغ باعث سرعت بخشیدن بـه روند بهبودی میشود. سوپ مرغ اسـت باعث کاهش التهاب و عفونت دربخش بالایی دستگاه تنفسی بدن مـا میشود و بـه مـا احساس بهتری می دهد. این غذا نمی تواند راهی برای پیشگیری باشد اما برای درمان سرماخوردگی میتوان ازآن استفاده کرد.

 

آب و نمک

آب و نمک باعث جلوگیري از تکثیر و هم چنین از بین رفتن ویروس می شود. در طول روز یک لیوان آب همراه با یک قاشق چای‌خوری نمک را مخلوط‌کنید و غر غره کنید تا آسان‌تر نفس بکشید.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

یک لیون دیگر آب و نمک هم برای شست و شوی بینی خود استفاده کنید تا از جمع شدن خلط پیشگیري بشود هم چنین سینوس‌ هاي شـما تمیز شود. این روش یکی از بهترین روش‌هاي درمان سرماخوردگی اسـت.

 

استراحت

باید بـه بدن خودتان وقت بدهید تا بـه درمان سرماخوردگی دست بزند، پس لازم اسـت کـه 8 ساعت خواب داشته باشید تا گلبول‌ هاي سفید و لنفوسیت تی«T» کشنده بیشتری برای مبارزه با این ویروس ساخته شوند.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

از فعالیت‌هاي سنگین بـه‌ویژه فعالیت‌هاي بدنی خودداری کنید تا انرژی بیشتری ذخیره شود. لازم اسـت استرس رو چند روزی از زندگی خودتان حذف کنید و آرامش بیشتری داشته باشید.

 

گرم ماندن

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

لازم ست کـه دمای بدن خودرا بالا نگه‌دارید زیرا میکروب‌ها در دمای بالا می‌میرند برای همین اسـت شـما تب می کنید. پس لباس‌هاي بیشتری بپوشید یا درجای گرم مانند کنار بخاری و زیر پتو بمانید.

 

پیاز قرمز

پیاز قرمز برای درمان سرماخوردگی استفاده می شود، در بین پیازهای، پیاز قرمز آنتی‌اکسیدان‌هایي مانند کورستین دارد کـه مفید اسـت. کسانی کـه از سرماخوردگی رنج میبرند میتوانند از شربت پیاز قرمز استفاده کنند. برای تهیه این شربت، بـه پیازِ قرمز و عسل نیاز دارید.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

2 الی 3 شماره پیاز قرمز رابه‌صورت افقی بـه برش‌هاي ریز تقسیم کنید. سپس درون یک شیشه درب دار قرار دهید و عسل خام را اضافه کنید تا شیشه پر شود. شیشه را ببندید و بـه مدت 12 الی 15 ساعت بگذارید. یک قاشق غذاخوری از این شربت را چند بار در روز بنوشید تا گلودرد و سایر علائم سرماخوردگی شـما از بین رود.

 

فلفل سیاه

فلفل سیاه “سلطان ادویه‌جات” اسـت و دارای تعداد زیادی از ویژگی‌هاي ارتقا سلامت اسـت. غنی از تعداد زیادی از ترکیبات اسـت کـه مسئول آنتی‌اکسیدان، ضد میکروبی و اثر محافظتی بر روی معده اسـت. فلفل سیاه دارای ترکیباتی بنام piperine اسـت کـه مسئول خواص دارویی فلفل سیاه اسـت. از فلفل سیاه میتوان برای درمان خانگی سرماخوردگی استفاده کنید.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

اگر از آبریزش بینی رنج میبرید هنگام غذا خوردن، بـه مواد غذایی خود فلفل اضافه کنید. شـما هم چنین میتوانید با 1 قاشق غذاخوری فلفل سیاه را دریک لیوان آب گرم مخلوط‌کنید و بخورید. اگر شـما نمیتوانید فلفل سیاه مصرف کنید یا بنوشید، می توانید از بوی آن در طول روز استفاده کنید.

 

دارچین

دارچین میتواند برای درمان خانگی سرماخوردگی و درد ناشی از گلودرد استفاده کرد. سینامالدئید جز اصلی پوست دارچین اسـت. کـه دارای خواص آنتی‌اکسیدان و ضدالتهابی اسـت.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

یک قاشق غذاخوری پودر دارچین و 2 شماره میخک را دریک فنجان آب اضافه کنید و بـه مدت 15 دقیقه بجوشانید و سپس درحالی‌کـه گرم اسـت بـه آن عسل اضافه کنید و این چای را 1 الی 3 بار در روز بنوشید.

 

ویتامین C

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب اسـت کـه هم چنین بـه‌عنوان اسید اسکوربیک شناخته میشود. شـما می توانید آن رابه‌طور فراوانی در میوه‌ها و سبزی‌ها بـه‌خصوص مرکبات پیدا کنید.

15 تا بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی

ویتامین C باعث افزایش متابولیسم گلوکز بدن می شود. هم چنین بـه بدن کمک میکند تا یک ماده شیمیایی تولید کند کـه برای سیگنالینگ مناسب سیستم عصبی مهم اسـت. ویتامین C هم چنین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.