پارس ناز پورتال

درمان بواسیر ، شقاق و یا یبوست
قاصدک 24

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

مجموعه : آموزش آشپزی
20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ 

در اینبخش با 20 خوشمزه ترین غذا هاي دنیا کـه با تخم مرغ طبخ می شوند آشنا خواهیم شد. تخم مرغ یکی از پرکاربردترین مواد غذایی اسـت کـه در تمام جهان بعنوان یکی از شاخص ترین ماده هاي غذایی شناخته می شود. مردم نقاط مختلف دنیا با استفاده از تخم مرغ غذا هاي خوشمزه اي درست می کنند کـه در ادامه این مطلب 20 تا از بهترینها رابه شـما معرفی می کنیم. با مجله پارس ناز همراه باشید.

 

بهترین غذاها که با تخم مرغ آماده می شوند

رولمن در کتابش نوشته: «شاخص‌ترین ماده غذایی را می توان تخم مرغ دانست کـه هم ترکیبی از زیبایی و سادگی اسـت و هم معجزه‌ي طبیعت و هم موهبتی میان مواد غذایی.» کانگ نیز در مورد تخم مرغ نوشته: «انسان از همان اولین باری کـه از تخم پرندگان تغذیه کرد با لذتش آشنا شد. تخم مرغ رابه شیوه‌هاي گوناگونی مصرف می کنند ودر همه ی جای دنیا طرفداران بسیاری دارد.»

 

شاک‌شوکا – خاورمیانه و شمال آفریقا

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

شاک‌شوکا یکی از انواع املت و از غذا هاي معروف در خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب میشود. این املت را در کشور هـای غربی اغلب با ماهیتابه‌اي آهنی می‌پزند و هنگام طبخش نیز تکه‌هاي درشت نان تست در آن می‌ریزند و یکی از لذیذترین صبحانه‌ها بـه شمار می آید. البته انچه کـه شاک‌شوکا رابه غذایی بی‌نظیر تبدل می کند تخم مرغ نرم همراه با سس کچاپ تند اسـت.

 

همبرگر با تخم مرغ – استرالیا

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

غذا هاي استرالیایی بـه استفاده از مواد تازه مشهورند اما یکی از پرطفدارترین و لذیذترین غذا هاي استرالیایی همین همبرگر با تخم مرغ اسـت کـه عکسش را می بینید. در همبرگرهای استرالیایی چند تکه‌ي کوچک بیف دایره‌اي رابا پیازداغ و پنیر میان دو تکه نان می گذراند دراین نوع همبرگر خاص نیز یک لایه تخم مرغ بـه آن می‌آفزایند. کاهو و گوجه فرنگی نیز درصورت تمایل بـه این همبرگر اضافه می شوند.

 

املت – فرانسه

هنوز هیچکسی نمی داند املت از کجا پدیدار شده، نه ریشه‌ي واژه‌اش مشخص اسـت و نه مبدأ خود غذا. با این حال طبق دانشنامه‌اي کـه شورای ترویج مصرف تخم مرغ در کشور آمریکا تهیه کرده املت ظاهرا ریشه در روم باستان و واژه‌ي «اووِمِل» بـه معنای «تخم مرغ و عسل» دارد. اما این املتی کـه امروزه مصرف میکنیم و عاشقش هستیم از خوشمزه ترین غذا هاي دنیا اسـت و احتمالاً از فرانسه آمده.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

املت انواع طبخ متفاوتی هم دارد اما ژاک پیپِن میگوید برای پختن املت فرانسوی باید سبزیجات تازه بـه تخم مرغ هم‌زده افزود و همراه کره در ماهیتابه‌اي داغ بگذارید تا بپزد. سپس هنگامیکه صدای جلز و ولزش بلند شد باید ماهیتابه را تکان داد و تخم مرغ را یک دقیقه بـه هم زد و سپس از یک سمت بـه روی خودش خم کرد. هاوارد هِلمِر این غذا را طی ۴۲ ثانیه پخته و نامش را در کتاب رکورد هـای گینس بـه ثبت رسانده اسـت.

 

کاربونارا

تخم مرغ، پنیر، گوشت خوک دودی، فلفل سیاه و پاستا مواد اصلی این غذا را تشکیل می دهند. کاربونارا ریشه در روم باستان دارد و گفته می شود این غذا زمانی احیا شد کـه ایتالیایی‌ها پس از پایان جنگ جهانی دوم بـه پاستایشان کمی بیکن و پودر زرده‌ي تخم مرغ «جیره‌ي غذایی آمریکایی» اضافه میکردند. بـه هرحال طبخ کاربونارا حدود ۴۰۰ نوع مختلف دارد.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

امیلیو دِنته فِراچی مورخ محصولات غذایی گفته مردمان روم باستان بجای بیکن از پانشیتا یا گوآنچاله «نوعی گوشت دودی»، از زرده‌ي تخم مرغ تازه بجای پودر زرده‌ي تخم مرغ و هچنین از پنیر پکورینو رومانو بجای پنیرهای دیگر استفاده میکردند. کاربونارا ازآن دسته غذاهایی اسـت کـه هم قدمت بسیار قدیمی دارد و هم طبخش بسیار راحت اسـت.

 

اِگز بِنِدیکت

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

اگز بندیکت را هم برای صبحانه و هم برای ناهار می توان سرو کرد. ریچل کانگ در کتابش نوشته: اگز بندیکت نامش را وامدار لي‌گرَنت بندیکت، صاحب رستوران دِلمونیکوز اسـت و شاید هم برگرفته از نام یک کارگزار بورس بنام لموئِل بندیکت باشد کـه در رستورانی در والدورف غذایی سفارش داد تا خماری الکل را از سرش بپراند اما در عوض آنچه برایش سرو کردند تخم مرغ و نان تست و بیکن و سس هالیندز بود.

 

باقالی قاتق – ایران

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

باقالی قاتق از محبوب ترین غذا هاي دنیا اسـت و بـه خطه‌ي شمال ایران اختصاص دارد. ایرانی‌ها با استفاده از سبزیجات مختلفی هم چون اسفناج و سبزی طعمی دل‌نشین و فراموش‌نشدنی بـه این غذا می‌افزایند.

 

کوکو – ایران

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

کوکوی ایرانی در زمره لذیذترین خوراکی هاي دنیا قرار دارد و نسخه‌ي ایرانی فریتاتا اسـت. کوکو رابا تخم مرغِ هم‌زده و ترکیبی از انواع سبزیجات و ادویه‌جات تهیه می کنند. سرآشپز يُتام آتِلینگهای کتاب آشپزی‌اش بـه یکی از دستور پخت‌هاي کوکوی ایرانی اشاره کرده و از مزه‌ي ترش ایرانی‌پسند این غذا گفته اسـت. او پیاز، بادنجان، سیر، زعفران و تخم مرغ را از مواد اولیه‌ي کوکوی ایرانی برشمرده.

 

کره و تخم مرغ – فنلاند و استونی

کره-تخم مرغ کـه بـه «موناوُي» نیز معروف اسـت یکی از اجزای خوان فنلاندی و استونیایی بـه شمار می آید. موناوی طبق معمولً با برنج، یا همراه سیب‌زمینی پرشده با شیرینی‌هاي تهیه شده از آرد چاودار سرو می شود و نوع دیگرش نیز آن گونه اسـت کـه آنرا روی نان چاودار می‌مالند و میل می کنند.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

برخی نیز بر این باورند کـه موناوی یکی از انواع غذایی بـه اسم «مایونز و تخم مرغ» اسـت اما این غذا درواقع ترکیب تخم مرغ پخته‌ي همزده با کره اسـت. برای طبخ موناوی باید تخم مرغ را کامل بپرزید و بعد با یک قاشق غذاخوری کره بـه هم بزنید و سپس با نمک نوش جان کنید.

 

بیکن، تخم مرغ و پنیر – آمریکا و بریتانیا

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

این غذای بی‌نظر و بی نهایت لذیذ ابتدا در انگلستان پخت شد و سپس بـه ایالات امریکا راه یافت. ساندوچ بیکن، تخم مرغ و پنیر کـه غذای صبحانه بـه حساب می آید محبوب کارگران یقه‌آبی بودو نیروی جسمی لازم را برایشان فراهم میکرد. ترکیب جادویی تخم مرغ نیمرو، بیکن نمک‌اندود و پنیر آب‌شده روی نان ساندویچ لذتی بی‌حد و حصر را برای صبحانه یا ناهار بـه ارمغان می‌آورد.

 

لوکو موکو – آمریکا

اگر نگران مصرف روزانه‌ي کالری‌تان هستید اصلاً سراغ لوکو موکو نروید. این غذا کـه از خوشمزه ترین غذا هاي دنیا اسـت و غذای بسیار پرکالری نیز محسوب می شود اصالتش بـه زمانی برمی‌گردد کـه گروهی نوجوان گرسنه چند غذای شکم‌پرکن سفارش داده بودند از جمله برنج، گوشت همبرگر و تخم مرغ نیم‌رو.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

اما از آنجایی کـه این غذا هم بـه شدت سنگین بودو هم ارزان و هم طبخش ساده بود طولی نکشید کـه در هاوایی بـه یکی از غذا هاي محبوب بدل شد و بعد بـه کالیفورنیا و ژاپن نیز رسید. نسل جدید گوشت دنده و نیمروی بلدرچین را برای لوکو موکو سفارش میدهند اما سنتی‌ها همان‌ گونه مصرند کـه از همان مواد غذایی اصلی و سنگین استفاده شود.

 

کُخوک موسیو – فرانسه

کخوک موسیو کـه در لغت بـه معنای «ساندویچ آقایان» اسـت اولین بار اوایل قرن بیستم در بخشی از پاریس طبخ شد و شامل نان و پنیر و ژامبون میشد. اما بعد ها فردی عاقل و خوش‌ذوق تخم مرغ را هم بـه آن افزود و نامش را کخوک مادام یا «ساندوچ خانم‌ها» گذاشتند.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

سوای تخم مرغ نیمرویی کـه هم چون خورشید روی ساندوچ کخوک مادام می‌درخشد آنچه کـه این ساندویچ را منحصر بـه فرد می کند جزئیات انکارناپذیر طبخ فرانسوی‌اش اسـت، افزودنی‌هایي از جمله کره‌ي تصفیه‌شده، نان بِریوش، پنیر سوئیسی و سس مورنی و پنیر فراوان و کمی جوز هندی.

 

تخم مرغ کاری – هند

تخم مرغ کاری یکیدیگر از خوشمزه ترین غذا هاي دنیا اسـت کـه مثل تمام غذا هاي کاری دیگر نیز فوت و فن خاص خودش را دارد کـه از نسل بـه نسل منتقل شده. از هر شخصی جویا شوید تقریبا هر شخصی می گوید همان نوع طبخی را دوست دارد کـه مادر، پدر یا مادربزرگ و پدربزرگشان درست می کردند.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

تخم مرغ کاری از هر نوعش کـه باشد می توان با خاطرجمعی گفت کـه ترکیبی از تخم مرغ پخته‌شده با حداقال چند مورد از مواد مختلف دیگری اسـت کـه از جمله‌ي آن‌ها اشاره کرد بـه: پیاز، سیر، گوجه‌فرنگی، برگ درخت کاری، زنجبیل، زیره سبز، هل، فلفل دلمه‌اي، گَرِم ماسالا، فلفل سیاه و گشنیز. رسماً میتوان گفت تخم مرغ کاری هم چون بهشتی روی بشقابی اسـت.

 

املت مِنِمِن – ترکیه

نام این املت برگرفته از مکانی در ترکیه اسـت، محلی کـه این املت برای صبحانه شهرت بسیاری دارد و اغلب نیز همراه ماست و نان معمولی یا نان تست سرو می شود. منمن را نیز هم چون شاکشوکا با تخم مرغ هم‌زده و فلفل و گوجه فرنگی طبخ می کنند. این املت خوشمزه را میتوان همراه پنیر فتا، پیاز و سوجوک «نوعی سوسیس خشک‌شده» میل کرد.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

اوزلم وارِن، نویسنده‌ي ترک‌زبان، در کتاب «از سیر تا پیاز تخم مرغ» می نویسد منمن اغلب در ظروف مسی ترکیه‌اي بـه اسم ساهان پخته میشود و البته نمیتوان آنرا صرفاً غذای صبحانه دانست، اما برای شامی سبک بی‌نظیر اسـت و حتی یک ناهار کامل نیز بـه حساب می آید.

 

تخم مرغ با سس رانچرا – مکزیک

تخم مرغ با سس رانچرا یکی از خوشمزه ترین غذا هاي دنیا اسـت کـه برای صبحانه سرو میشود و انواع بسیار گونانی در طبخ دارد. تخم مرغ، ترتیلا، لوبیای آب‌پز و کوبیده و سرخ‌شده، پنیر و سس سالسا مواد مورد نیاز برای طبخ این غذای خوشمزه هستند. سوسیس، گوآکاموله و خامه‌ي ترش نیز از جمله افزودنی‌هایي هستند کـه میتوان هنگام سرو غذا بـه آن افزود.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

البته اگر از طرفداران پنیر سنتی کوتیجا نیستید تقریبا هر نوع پنیری را میتوانید جایگزینش کنید. در یکیدیگر از انواع طبخ این صبحانه‌ي مکزیکی از هردو سس قرمز و سبز سالسا استفاده میشود. گابریلا کامارا، سرآشپز مکزیکی، برای تهیه‌ي دو سس قرمز و سبز سالسا دستور پختی بسیار لذیذ دارد کـه از نوعی گیاه خوشبو مکزیکی بنام اِپازوته استفاده می کند.

 

تورتیا اسپانیولا – اسپانیا

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

یکیدیگر از خوشمزه ترین غذا هاي دنیا تورتیا اسپانیولا اسـت کـه بیشتر بنام املت اسپانیایی شهرت دارد و گوجه فرنگی و تخم مرغ اجزای اصلی آنرا تشکیل می دهند. مجله‌ي آشپزی بُن اَپِتیت درباره‌ي دستور طبخ این غذا و نکته‌ي مهمش نوشته: «تخم مرغ باید کمی ناپخته بماند» تا بافت کاستاردی‌اش حفظ شود.

 

اسکاچ اِگ – انگلستان

نایجلا لاوسون اسکاچ اگ رابا چاشنی مایونز انبه و ترشی می‌پسندد. اسکاچ اگ همان تخم مرغ پخته اسـت کـه اطرافش با گوشت می‌پوشانند و سپس در زرده‌ي تخم مرغ می‌غلتانند ودر نهایت نیز آن رابه آرد سخاری آغشته و سپس همانند کتلت سرخ می کنند.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

لبته در گذشته از ماهی نیز در گوشت اسکاچ اگ استفاده می‌شده اما امروزه کـه تقریبا همه ی از گوشت خوک استفاده میکنند دیگر کسی سراغ ماهی نمیرود، البته گوردون رمزی استفاده از پودینگ سیاه و سیب سبز رنده‌شده را ترجیح میدهد.

 

پای کیش – فرانسه و آلمان

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

پای کیش نیز از دیگر خوشمزه ترین غذا هاي دنیا بـه حساب می آید کـه از تخم مرغ، شیر و ادویه‌جات تهیه میشود. این کیک روباز و خوش طعم را از دیرباز با خمیر شیرینی می‌پزند. گفته میشود پای کیش ریشه در اواسط دوران پادشاهی کشور آلمان دارد و بعد ها پایش بـه اقسا نقاط دنیا کشیده شده. این غذا پس از آنکه وارد فرانسه شد نام «لورن» را برایش برگزیدند و پیاز و بیکن بـه آن افزودند.

 

هاپِر – سریلانکا

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

هاپر یکی از صبحانه‌هاي معروف و پرطرفدار سریلانکاست و شباهت بسیاری با پن‌کیک یا کرِپ دارد اما برای طبخ آن از خمیر آرد برنج استفاده میشود و آن رابا شیر نارگیل، ادویه‌جات و تخم مرغ سرو میکنند. هاپر در طعم‌هاي شیرین و خوش‌طعمی تهیه می شود میتوان آنرا یکی از انواع بی‌نظیر غذا هاي کاری دانست.

 

پاوُلوا – استرالیا و نیوزلند

اهالی استرالیا و نیوزلند جفتشان مدعی هستند کـه تارت سفیده‌ي تخم مرغ بـه اسم پاولوا بـه آن‌ها تعلق دارد و دسر محبوب افراد بسیاری طی تابستان و تعطیلات بـه حساب می آید. اصالت این دسر در استرالیا بـه زمان سرآشپزی در شهر پِرت برمی‌گردد، فردی کـه ظاهرا دستور تهیه‌ي آنرا در مجله‌اي نیوزلندی دیده و تغییراتی نیز رویش اعمال کرده.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

از سویی دیگر نیز پاولوا در نیوزلند بـه سرآشپزی در هتل ولینگتن نسبت داده می شود کـه این دسر را سال ۱۹۲۶ بـه افتخار حضور آنا پاولوا در نیوزلند درست کرده. بـه هر روی این تارت از سفیده‌ي تخم مرغ و شکر خامه‌ي همزده یا خامه‌ي ترش تهیه میشود و رویش رابا میوه‌هاي خوش‌طعم و تازه و خوش‌رنگ تزئین می کنند کـه البته اغلب اوقات از میوه‌هاي استرالیایی مثل انواع توت یا میوه‌ي گل ساعتی استفاده میشود.

 

تارت تخم مرغ – چین

تارت تخم مرغ یکیدیگر از خوشمزه ترین غذا هاي دنیا بـه شمار می آید. این دسر محبوب افرادی بود کـه در قرون وسطا در انگلستان می‌زیستند ودر قرن سیزدهم نیز محبوب صومعه‌نشینان پرتقال بوده. اما آن نوع خاصش کـه امروزه در هنگ‌کنگ طبخ میشود ظاهرا بـه سال ۱۹۲۰ در گوآنگ‌ژو برمی‌گردد کـه آشپزها برای افزایش استقبال مشتریان فروشگاه‌ها دست بـه طبخ دسری جدید می زنند.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

کاستارد تخم مرغ در دهه‌ي ۱۹۴۰ میان چایخانه‌هاي هنگ‌کنگ رواج یافت. آنا لینگ در کتاب «از سیر تا پیاز تخم مرغ» نوشته این تارت در ماکائو بـه گونه‌اي دیگر نیز طبخ میشود کـه خامه‌ي بیشتری دارد و شیرین‌تر از دستور پخت کانتونی‌هاست. دستور پخت تارت تخم مرغ کـه در کانتونی استفاده می شود نوع تغییریافته‌ي تارت تخم مرغ پرتقالی اسـت کـه یک نانوای بریتانیایی با زن چینی‌اش تغییر داده.

 

ارزش غذایی تخم مرغ

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

تخم مرغ یکی از مغذی ترین مواد غذایی این سیاره اسـت. یک تخم مرغ وادار اسـت تمام مواد مغذی را در خود نگه دارد تا بتواند یک سلول تخم رابه یک نوزاد تبدیل کند. یک تخم مرغ پخته حاوی مواد زیر اسـت:

 

ویتامین A: 6٪ از RDA.

فولات: 5٪ از RDA.

ویتامین B5: 7٪ از RDA.

ویتامین B12: 9 درصد از RDA.

ویتامین B2: 15 درصد از RDA.

فسفر: 9 درصد از RDA.

سلنیوم: 22 درصد از RDA

 

تخم مرغ هم چنین حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین D، ویتامین E، ویتامین K، ویتامین B6، کلسیم و روی اسـت. یک تخم مرغ میتواند 77 کالری، 6 گرم پروتئین و 5 گرم چربی سالم داشته باشد. هم چنین می توان گفت کـه تخم مرغ دارای درصد کمی از تمام مواد غذایی ضروری می باشد. یک تخم مرغ غنی شده از امگا 3 و امگا 3S ویتامین A و E بیشتری برخوردار اسـت.

 

تخم مرغ غنی از پروتئین است

پروتئین تخم مرغ یک پروتئین کامل، قابل جذب و دارای بیشترین اسید آمینه هاي ضروری برای بدن اسـت کـه درصد جذب بالایی دارد. بیشترین واکنش هاي مهم و پیچیده شیمیایی بدن بـه وسیله گروهی از پروتئین ها بنام آنزیم ها و هورمون ها انجام می شود و تخم مرغ منبع بسیار خوبی برای تامین پروتئین مورد نیاز آنهاست.

20 خوشمزه ترین غذاها با تخم مرغ | از کوکو تا شاک شوکا

پروتئین تخم مرغ هم در سفیده و هم در زرده آن وجوددارد کـه نسبت آن 60 درصد بـه 40 درصد اسـت. بدلیل کیفیت بالای تخم مرغ، این ماده نقش مهمی در ایجاد سیری بـه خصوص هنگامیکه در وعده صبحانه مصرف شود دارد و بهمین دلیل باعث کاهش وزن می شود زیرا علاوه بر القای احساس سیری، میزان کالری بسیار کمی تولید می کند.

 

مطالعات نشان داده اسـت کـه مصرف پروتئین هاي دامی باکیفیت بالا کـه تخم مرغ سرآمد آنهاست بطور موثری از تحلیل توده عضلانی در طول سالخوردگی جلوگیري کرده و آنرا کاهش می دهد ودر هنگام کاهش وزن نیز بافت عضلانی را حفظ می کند. تخم مرغ با دارا بودن حدود 6 گرم پروتئین میزان 13درصد نیاز غذایی توصیه شده دریک رژیم غذایی بر پایه 2 هزار کیلو کالری را تامین می کند.