پارس ناز پورتال

قاصدک 24

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید 

تایلند کشوری بسیار عجیب است،انواع عرف و رسومات عجیب و رفتارهای عجیب مردم را می توان در سراسر این کشور مشاهده نمود. تایلند یکی از پرطرفدارترین کشور هـای توریستی است. این کشور جاذبه‌هـای بسیار زیادی برای آدم‌هایي با سلیقه‌هـای مختلف دارد که هم عجیب‌وغریب هستند و هم بسیار زیبا.

 

و فرهنگ و تاریخی دارد که حتی آدم‌هـای بی‌تفاوت و بی‌علاقه را هم سر ذوق می‌آورد و غذاهایی دارد که حتی اشتهای کسانی را که اهل غذا نیستند هم تحریک میکنند. واقعیت زیادی در مورد تایلند وجوددارد که شما را بـه بازدید از این کشور علاقمند میکنند. دراین نوشتار 20 واقعیت در مورد تایلند را برای شما گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید۱. بودیسم دین اصلی تایلند است. تقریباً ۹۳.۶ درصد جمعیت آن بودایی هستند.
20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیددراین کشور بودیسم بـه بخشی از دین مردم محلی مبدل شده‌است و بـه شدت تحت تاثیر ترواده است. بودیسم در طول دوره‌ي بین قرن‌هـای ۵ و ۱۳ از هند بـه تعداد زیادی از کشور هـای جنوب شرقی آسیا آمده‌است.

 

در بین تمام کشور هـای جنوب شرقی آسیا، تایلند تنها کشوری است که هرگز تحت استعمار اروپائی‌ها نبوده‌است.

 

در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بریتانیا و فرانسه تصمیم گرفتند تایلند را مستعمره نکنند. انها احساس کردند که این کشور بـه عنوان یک منطقه‌ي بی‌طرف برای جلوگیري از درگیری میان مستعمرات انها عمل خواهد کرد. تا سال ۱۹۳۲ و قبل از سال رسیدن بـه دموکراسی، تایلند یک نظام پادشاهی داشته‌است و شصت سال نیز تحت سلطه‌ي نیروهای نظامی کشور بوده‌است.

 

۳. تایلند ۱۴۳۰ جزیره دارد که مشهور ترین انها فی فی، پوکت و کو لیپه هستند. جزیره‌ي فی فی در فیلم “ساحل” ساخته‌ي دنی بویل نیز بـه تصویر کشیده‌ شده‌است.سواحل و جزایر تایلند، بعضی از تفریح‌گاه‌ها و مکان‌ها گردشگری خارق‌العاده‌ي تایلند برای گردشگران هستند. بسته بـه محل قرارگیری، تمام جزایر بـه سه دسته اصلی تقسیم می شوند – گروه جزایر آندامان، گروه جزایر جنوب خلیج تایلند و گروه جزایر شرق بانکوک.

 

 اسم قدیمی بانکوک بسیار طولانی است
“Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit”.

 

این اسم طولانی بـه این معنی است: “شهر فرشتگان، شهر بزرگ جاودانه‌ها، پایتخت با شکوه نه سنگ قیمتی، جایگاه سلطان، شهر قصر‌هـای سلطنتی، منزل‌ي خدایان، ساخته شده توسط ویشواکارما و بـه فرمان ایندرا.”

 

این اسم در طول سلطنت سلطان مانگکوت اتخاذ شد ودر تولید آن هم از کلمات پالی و هم از کلمات سانسکریت استفاده شده‌است. اسم کوتاه این شهر یعنی بانکوک بـه معنای ” روستای واقع شده بر روی یک نهر” است چرا که جزایر زیادی همراه با رودخانه‌ها و کانال‌هایي که غالبا متقاطع هستند در آن وجوددارد.

 

۵. کوچکترین پستاندار جهان، خفاش خوک‌بینی کیتی، در قسمت‌هـای غربی تایلند یافت میشود. این خفاش فقط دو تا سه سانتیمتر طول و فقط ۲ گرم وزن دارد!

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

این خفاش‌ها، چنان‌چه از اسم‌شان نیز پیداست «خفاش خوک‌بینی کیتی»، بینی شبیه بـه خوک دارند. این گونه‌هـای آسیب‌پذیر در در غارهای آهکی در امتداد رودها زندگی میکنند ودر جنگل‌هـای اطراف رودها از حشرات تغذیه میکنند. از آنجایی که پستانداران تنها می توانند هر بار یک بچه بـه جهان بیاورند، این گونه‌ها بـه علت تخریب محل زندگی‌شان در حال انقراض هستند.

 

تقاضا برای حشرات خوردنی در تایلند بـه حدی زیاد است که وادار هستند سالانه بیش از ۸۰۰ تن حشره از کامبوج، میانمار، چین و لائوس وارد کنند.
20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیدبـه گفته‌ي سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، بیش از ۲۰ هزار تسهیلات پرورش جیرجیرک ثبت شده در تایلند وجوددارد و پرورش حشرات خوراکی خود بـه تنهایی ۳۰ میلیون دلار درآمدزایی دارد. بـه غیر از جیرجیرک، حشرات دیگری که بـه عنوان غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از کرم‌هـای بامبو، انگشت‌گز و ملخ.

 

۷. در تایلند بیرون رفتن از منزل بدون پوشیدن لباس زیر، غیر قانونی است.تعداد زیادی از قوانین این‌چنینی دیگر در تایلند وجوددارد که ممکن است برای افراد خارجی خنده‌دار باشد. دراین کشور همینطور عدم استفاده از پول متعارف تایلند، پشت فرمان نشستن بدون این که بلوز یا پیرهن بر تن داشته باشی یا پرت کردن آدامس جویده شده در پیاده‌رو غیر قانونی است. بـه نظر می‌رسد که پوشیدن لباس درست و مناسب در جامعه‌ي تایلندی اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

۸. در سپتامبر ۱۹۹۶، دو گربه بـه اسم فت و پلوی دریک مراسم بسیار باشکوه که ۱۶، ۲۴۱ دلار هزینه و ۵۰۰ مهمان داشت، ازدواج کردند و بیش از ۶۰، ۰۰۰ دلار هدیه دریافت کردند.این مجلس عروسی مطابق با مد روز انجام شد. داماد، یعنی فِت، یک کت و شلوار صورتی پوشید و با رولس رویز وارد شد. عروس، پلوی، لباس ساتن صورتی رنگِ زیبایی پوشیده بود

 

و با بالگرد وارد مجلس شد. صاحب فت بـه عنوان جهیزیه مبلغ ۲۳۲۰۲ دلار بـه صاحب پلوی پرداخت کرد. ” چشم الماسیِ” فت که در واقع یک صفحه‌ي رنگی آبی است، در اثر بیماری آب سیاه «گلوکوم» ایجاد شده‌است.

 

۹. در جشنواره‌ي گیاهخواری تایلند، نسخه‌اي از جشنواره‌ي نه روزه‌ي امپراتور تائوئیسم، دوستداران و شرکت‌کنندگان اقدام بـه انجام کارهای وحشتناک میکنند.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیداین جشنواره بـه عنوان راهی برای احترام بـه خدایان و اجدادشان برگزار میشود. بریدن بدن یا قطع عضو بدون استفاده از بیهوشی ودر حالتی مثل خلسه – توسط شرکت‌کنندگان انجام میشود با این ادعا که چنین اقداماتی انها را در طول روزهای آینده آرام و متمرکز نگه می‌دارد.

 

دوشیزه تیفانی، یک مسابقه‌ي زیبایی برای دگرجنسگونه‌ها، همه ی ي ساله برگزار می شود و بیش از ۱۵ میلیون تماشاگر را جذب تلویزیون ملی تایلند میکند.این مسابقه طیف گسترده‌اي از آدم‌ها را در حیطه‌هـای مختلف در بر میگیرد، از جمله پزشکان، مهندسان، داروسازان و دانشجویان دانشگاه. انها برای کسب عنوان دختر شایسته‌ي خوش‌عکس،

 

دختر شایسته‌ي جذابیت، دختر شایسته‌ي اخلاق و دختر شایسته‌ي مردمی رقابت می کنند. این مسابقه بـه منظور ترویج دستمزد و برابری جامعه‌ي دگرجنسگونه‌ها در تایلند است.

 

۱۱. یکی از بازارهای مواد خوراکی تایلند درکنار ریل قطار واقع شده‌است. هر بار که قطار می آید مغازه‌داران مواد خوراکی را داخل می‌برند و بعد از رفتن قطار دوباره انها را بیرون می‌آورند.بازار مواد خوراکی ماکلانگ احتمالا یکی از فعال‌ترین بازارها است بـه این معنی که موجب میشود مغازه‌داران حسابی ورزش کنند.

 

این مغازه‌داران مدام جعبه‌ي سبزیجات، ماهی و تخم‌مرغ را بـه داخل مغازه می‌برند و بعد دوباره انها را بیرون می‌آورند. این بازار بـه همین علت مشهور شده‌است و “Talat Rom Hup” نامیده‌ میشود بـه معنی “بازار سایبان را بکش پایین.”

 

در تایلند یک معبد نه چندان مشهور وجوددارد بـه اسم وات سامفران که ۱۷ طبقه است و یک اژدهای بزرگ دور آن پیچیده و تا بالای آن ادامه دارد.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

هر چند این معبد بـه ندرت بـه عنوان یک مکان گردشگری برجسته عنوان میشود، اما دارای یک مجسمه‌ي بزرگ برنزی از بودا است. بنا بـه گفته‌ي کسانی که از معبد بازدید کرده‌اند، مجسمه‌ها و زیارتگاه‌هـای گوناگونی دراین معبد وجوددارد. اژدهای دور این معبد یک بدنه‌ي توخالی است که دربخش‌هایي ازآن میتوان قدم زد در حالی‌که تعداد زیادی از بخش‌هـای دیگر آن برای عموم بسته است.

 

۱۳. در جشنواره‌ي بوفه‌ي میمون که سالانه در لوپبوری برگزار می شود، بیش از ۲،۰۰۰ جمعیت محلی میمون‌ها با میوه و سبزیجات تغذیه می شوند.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

استان لوپبوری در شمال بانکوک واقع شده ودر طی این جشنواره حدود ۴۰۰۰ کیلو گرم میوه برای تغذیه‌ي میمون‌ها استفاده می شود. این جشنواره برگزار میشود تا میمون‌ها برای تاثیری که در جذب گردشگران دارند، مورد تحسین قرار بگیرند و پاداش دریافت کنند.

 

در تایلند یک معبد وجود داشت که معبد ببر نامیده‌ میشد و بـه عنوان یک پناهگاه برای ببرها و جذب توریست ساخته شده‌است.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

در ابتدا که معبد درسال ۱۹۹۹ ساخته شد، هشت ببر در معبد وجود داشت. بـه این ببرها در معبد آموزش داده شده بود که رفتاری آرام و دوستانه با توریست‌ها داشته باشند و اجازه بدهند که توریست‌ها با انها عکس بگیرند. با این حال، معبد بـه علت بعضی مناقشات و گزارش‌هـای سوء استفاده از حیوانات از سمت فعالان دستمزد حیوانات دچار رسوایی شد، تا این که در ماه مه ۲۰۱۶ و پس از پیدا شدن ۴۰ توله ببر یخ‌زده توسط ماموران بسته شد.

 

۱۵. هر سال در رودخانه‌ي مکونگ پدیده‌اي رخ می دهد که با اسم “گوی‌هـای آتشفشانی نگا” شناخته میشود. دراین پدیده توپ‌هـای آتش خود بـه خود بر سطح آب می آیند و بعد ناپدید می‌شوند. با دقت بـه افسانه‌هـای محلی، این توپ‌هـای آتشین توسط مار ناگا روی سطح رودخانه پرتاب می شوند و بعد محو میشود.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

هیچ شواهد علمی در رابطه با این پدیده وجود ندارد، هر چند تفسیری وجوددارد که مطابق با آن محیط باتلاقی، گاز فسفین قابل اشتعال آزاد میکند که مبدل بـه یک گوی آتشین میشود. تفسیر دیگری نیز وجوددارد که بر اساس آن تشکیل پلاسما در هوا رخ می دهد.

 

کودکان یک قبیله‌ي کوچ‌نشین دریایی بـه اسم موکن‌ها، میتوانند بـه وضوح زیر آب را مشاهده نمایید زیرا انها دوران زیادی را صرف غواصی در زیر آب برای پیدا کردن غذا میکنند و بـه این ترتیب چشم‌هـای‌شان عادت کرده‌است.
20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستیدبـه گفته‌ي آنا گیسلن از دانشگاه لاند در سوئد، این کودکان میتوانند هنگامی که بـه دنبال صدف و خیار دریایی هستند، بدون هرگونه مشکلی، چشم خودرا باز نگه دارند. با این حال، بزرگسالان این قبیله این توانایی را از دست می‌دهند، چرا که چشم ما با بالا رفتن سن انعطاف‌پذیری کم‌تری خواهد داشت.

 

۱۷. در تایلند متعارف است که مردم با جمله‌ي “آیا غذا خورده‌اید؟” بـه جای پرسیدن “حالتان چه‌طور است” باهم درود و احوالپرسی میکنند.چنان‌چه فرهنگ تایلند بـه میزان زیادی تحت تأثیر چینی‌ها که غذا و خوردن را بسیار جدی می دانند، قرار گرفته‌است مردم‌ طبق معمولً ابتدا درمورد‌ي غذا سوال میکنند.

 

همینطور، استفاده از عباراتی مثل “مهم نیست” یا “نگران نباش” در بین انها بسیار متعارف است، و این نشان می دهد که انها در اثر مشکلات و سختی‌هـای زندگی خودرا نمی بازند.

 

درسال ۱۸۸۰، ملکه‌ي تایلند سوناندا کوماریاتانا پس از واژگون شدن قایق‌اش غرق شد، در حالی که افراد زیادی دور و بر او بودند. در قانون تایلند لمس بدن ملکه ممنوع است بنابر این کسی نتوانست وی را نجات بدهد.این ملکه دخترش را نیز بـه همراه داشت که او هم در اثر این حادثه جان خودرا از دست داد. مراسم گرامیداشتی بـه یاد او و فرزند متولد نشده‌اش توسط سلطان چولالونگکورن برگزار شد. ملکه سوناندا ۱۹ ساله بود که درگذشت.

 

۱۹. تقریباً نیمی از کارگران مشغول بـه کار تولید پل راه‌آهن روی رودخانه‌ي کووی در کانچانابوری جان خودرا از دست دادند. این شهر که در غرب تایلند واقع شده در آن دوران تحت بازرسی ژاپن بود که کارگران و زندانیان جنگی را وادار بـه تولید این پل می کرد.

 

این مرگ و میرها توسط یک یادبود، دو موزه و فیلم‌هایي مثل پلی بر روی رودخانه کووی «۱۹۵۷»، بازگشت از رودخانه‌ي کووی «۱۹۸۹» و مرد راه‌آهن «۲۰۱۳» گرامی داشته شده‌اند. این کارگران و زندانیان در اثر حوادث، بیماری و بدرفتاری جان خودرا از دست دادند.

 

۲۰. پلیس‌هـای تایلندی که مرتکب جرائم جزئی شوند با یک بازوبند هلوکیتی بـه رنگ صورتی روشن مجازات می‌شوند. انها باید این بازوبند را بـه مدت چند روز روی بازوی‌شان ببندند.

20 واقعیت عجیب درباره تایلند که نمی دانستید

این بازوبند دارای یک تصویر هلو کیتی با دو قلب است. بـه گفته‌ي مقامات، علت استفاده از این بازوبندها ایجاد احساس شرم و خجالت در افسرانی است که دیر میکنند، در مکان‌هـای نامناسب پارک میکنند یا مرتکب هرگونه تخلف جزئی دیگری می‌شوند. این افسران اجازه ندارند بـه دیگران بگویند که چرا این بازوبندها را بسته‌اند.