پارس ناز پورتال

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

 

در اینبخش با 27 عادت عجیب مردم در کشور هـای مختلف آشنا می‌شویم. هر کشوری رسوم و سنت هاي خاص خودرا دارد و علیرغم این‌کـه این عادات برای هر ملتی معنای خاصی دارد، در جایی دیگر ممکن اسـت کمی عجیب و البته وحشتناک بنظر برسد. کشور هـای اروپایی، آمریکای جنوبی و همچنین جنوب شرقی آسیا دارای عجیب ترین سنت ها هستند. در ادامه با آنها آشنا میشویم. با پارس ناز همراه باشید.

 

روس‌ ها بـه لبخند نزدن علاقه شدیدی دارند

روس‌ها در لبخند زدن زیاد خوب نیستند. مطالعات یک روان شناس بنام کیوبا کیرس بـه او نشان داد کـه هرچه جامعه‌اي فاسدتر باشد احتمال این‌کـه لبخند کمتر ارزشمند انگاشته شود و شخص لبخند زننده غیر قابل اعتماد دانسته شود بیشتر اسـت.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

و نکته جالب این اسـت کـه روسیه یکی از کشور‌هاي دارای بیشترین مقدار فساد در جهان اسـت. در رده‌بندی کشور‌هاي دارای بیشترین فساد دربخش عمومی درسال ۲۰۱۷، روسیه در رتبه ۱۳۵ در بین ۱۸۰ کشور جهان قرار گرفت.

 

مردم پاراگوئه بـه رییس جمهور فراموش‌ شده ایالات متحده علاقه وسواس‌ گونه دارند

 

تعداد زیادی از روسای جمهور ایالات متحده گرچه سالها از مرگشان می‌گذرد، اما همان‌ گونه معروف هستند. اما مردم پاراگوئه یکی از روسای جمهور ایالات متحده کـه سالها پیش از دنیا رفته ودر هیچ کجای جهان و حتی خود ایالات متحده نیز چندان شناخته شده نیست، رابه خوبی می‌شناسند. نام او روثرفورد بی هیز اسـت کـه از سال ۱۸۷۷ تا ۱۸۸۱ رییس جمهور ایالات متحده بود.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

این علاقه وسواس‌گونه گیج کننده اسـت مگر این‌کـه بدانید کـه در دهه ۱۸۶۰، پاراگوئه در مقابل اتحادی از سه کشور آرژانتین، برزیل و اروگوئه جنگید. همانگونه کـه انتظار می‌رفت این جنگ برای پاراگوئه خوب پیش نرفت و این کشور بخش‌هاي زیادی از خاک خود رابه برزیل و آرژانتین واگذار کرد. بعد از جنگ دولت آرژانتین ادعای مالکیت بخش وسیعی از مناطق غیرمسکونی و وحشی شمال پاراگوئه کـه چاکو نام داشت را کرد.

 

در روزگاری کـه نه سازمان مللی بودو نه دادگاه بین‌ المللی، دو کشور از ایالات متحده خواستند کـه این معضل را حل نماید و رییس جمهور هیز بـه نفع پاراگوئه حکم داد. بدین ترتیب پاراگوئه یک شهر و یک تیم فوتبال رابه نام این رییس جمهور نامگذاری کرد. آن‌ها تصویر صورت هیز را روی تمبر‌هاي خود چاپ کرده و مجسمه‌اي از او در حیاط یک مدرسه ابتدایی در شهر ویلا هیز نصب گردید. 

 

عابرین پیاده در چین بـه عبور از مناطق ممنوعه علاقه دارند

 

 

عبور از عرض خیابان در چین کمی پیچیده اسـت. برای مثال، اگر از مسیر ممنوعه‌اي از عرض خیابان عبور کنید و نه از مسیر خط‌کشی شده مخصوص عابرین پیاده، مقامات عکس شـما را روی صفحات نمایش بزرگ سطح شهر بعنوان افراد متخلف منتشر خواهند کرد. اگر بخواهید این عکس برداشته شود دو انتخاب دارید: یا بـه مدت ۲۰ دقیقه بـه یک افسر پلیس کمک کنید یا مقداری جریمه بپردازید.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

در شهر دای، ایستگاه‌هاي زرد روشنی نصب شده کـه پای افراد متخلف رابا اسپری رنگ می کنند. این سیستم با سنسور‌هاي لیزری کار می کند. اگر زودتر از موعد مقرر از روی خط عابر پیاده عبور کنید پای شـما رنگ خواهد شد. علاوه بر این، ایستگاه‌هاي مذکور بـه تکنولوژی تشخیص چهره مجهز اسـت و خیلی زود تصویر شـما را روی صفحه نمایش بزرگی کـه درکنار تقاطع قرار دارد بـه نمایش عموم میگذارد.

 

ایرانی ها بـه جراحی زیبایی علاقه‌اي وسواس‌ گونه دارند

 

همه ی مـا از این موضوع آگاهیم، اما آمار نشان میدهد کـه بین سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ بیش از ۲۴۰هزار جراحی رینوپلاستی قانونی در ایران انجام شده اسـت. نود درصد کل جراحی‌هاي زیبایی در ایران مربوط بـه زیبایی بینی اسـت بـه طوریکه ایران بالاترین میزان جراحی رینوپلاستی را در جهان بخود اختصاص داده اسـت.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

یکی از دلایل رونق جراحی زیبایی بینی در بین زنان ایرانی ۲۰ تا ۳۰ سال این اسـت کـه بدلیل پوشش سر زنانه، صورت در کانون توجه قرار می گیرد و بهمین دلیل زنان بیش از هر قسمت دیگری ازبدن خود سعی در بی‌نقص کردن صورت شان دارند.

 

ایسلندی‌ها شیفته شیرین‌بیان هستند

ایسلند با جمعیتی حدود ۳۴۰هزار نفر با عنوان سرزمین شیرین‌بیان شناخته می شود. مردم این کشور علاقه‌اي دیوانه‌وار بـه شیرین بیان دارند بـه طوریکه در تمام پمپ بنزین‌ها و سوپرمارکت‌ها انواع آب نبات با مزه شیرین‌بیان سیاه یافت میشود. بستنی فروشی‌ها نیز بستنی شیرین‌بیان نرم سرو می کنند کـه می تواند با یک لایه سخت از همین گیاه پوشانده شود.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

همچنین بطور عام، مردم ایسلند علاقه دارند شکلات را در ترکیب با شیرین‌بیان بخورند. آن‌ها مقدار بسیار زیادی پودر شیرین‌بیان، کشمش با لایه‎اي از شیرین‌بیان و آدامس‌ و شکلات‌ با پوشش این گیاه دارند. اما دلیل این همه ی علاقه وسواس‌گونه بـه شیرین‌بیان در ایسلند چیست؟

 

در دورانی کـه نخستین مردمان در ایسلند اقامت کردند پرورش گیاه در زمین خشک و آب و هوای سرد این منطقه تقریبا غیرممکن بود. همچنین بدلیل آب‌هاي یخ زده‌اي کـه در اطراف وجود داشت وارد کردن مواد نیز بسیار دشوار و خطرناک بود. اما دراین میان گیاه شیرین‌بیان بـه اسانی دراین شرایط رشد میکرد و خیلی زود جای همه ی چیز را برای ایسلندی‌ها گرفت.

 

همه ی آلمانی‌ها یک فیلم کوتاه بریتانیایی کمتر شناخته‌شده را می‌شناسند

 

همه ی ساله در روز قبل از کریسمس، بیش از ۱۷میلیون آلمانی «۲۱درصد از جمعیت کشور» دور تلویزیون‌هاي خود جمع می شوند تا یک کمدی ۱۸دقیقه‌اي مربوط بـه دهه ۱۹۶۰ تلویزیون بریتانیا بنام «شام برای یک نفر» «Dinner For One» را تماشا کنند. داستان این کمدی دریک مهمانی شب رخ میدهد. یک پیرزن دوستانش را برای جشن تولد ۹۰ سالگی‌اش بـه شام دعوت می کند.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

مشکل این اسـت کـه این دوستان سال‌هاست مرده‌اند. از این رو پیشخدمت او وادار اسـت نه تنها غذا آماده کند بلکه نقش هر یک از دوستان وی را نیز بازی نماید کـه باعث وقوع اتفاقاتی خنده‌دار میشود. این سنت تلویزیونی عجیب کـه دهه‌هاست در کشور آلمان رواج دارد باعث شده کـه عبارت آلمانی خاص و بازی‌هایي با ارتباط با این کمدی در کشور آلمان شکل گیرند.

 

مردم تایوان علاقه خاصی بـه اتومبیل‌هاي برداشتن اسباب‌بازی دارند

 

در تایوان اتومبیل‌هاي برداشت اسباب‌بازی بر کشور حکومت می کنند بـه طوری‌كه تنها درسال گذشته بازی‌هاي این چنینی در تایوان سه برابر شده‌اند. بـه ادعای وزیر تجارت تایوان، در هردو سوپرمارکت این کشور یکی از این دستگاه‌ها وجوددارد بـه طوریکه درسال‌هاي اخیر بـه بزرگ ترین منبع درآمد مالیاتی تایوان در صنعت سرگرمی تبدیل شده‌اند.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

افزایش تعداد این دستگاه‌هاي بازی بـه نحوی بوده کـه بانک مرکزی این کشور را نیز وادار بـه عکس‌العمل کرده تا با تولید سکه‌ هاي بیشتر بـه درخواست بالا برای سکه مورد استفاده دراین دستگاه‌ها پاسخ دهد. جوایز موجود دراین دستگاه‌ها تنها بـه عروسک‌هاي حیوانات خلاصه نمی شود، زیرا اخیراً از اقلامی مانند سشوار، لباس زیر زنانه و حتی سبزیجات نیز بعنوان جایزه شانسی استفاده میشود.

 

بخش از این علاقه بـه دلایل اقتصادی باز می گردد، زیرا درآمد‌ها در تایوان نسبتاً ثابت بوده و قیمت این دستگاه‌هاي بازی نیز بسیار پایین اسـت. بدین ترتیب مردم برای افزایش درآمد‌هاي خود بـه این دستگاه‌ها بـه چشم یک سرمایه‌گذاری خوب نگاه می کنند، در حالی‌کـه کسانی کـه از این دستگاه‌ها استفاده میکنند آن‌ها یک وسیله سرگرمی ارزان قیمت می بینند. بدین ترتیب این یک بازی برنده-برنده یا بدون برنده اسـت.

 

آرژانتینی‌ها بـه روانکاوی وسواس دارند

آرژانتینی‌ها کاناپه را دوست دارند، و بطور خاص دراز کشیدن روی آنرا. در آرژانتین بـه ازای هر ۱۹۴ نفر یک روانکاو وجوددارد کـه آن‌ها رابا اختلاف دراین زمینه در صدر کشور‌هاي جهان قرار داده اسـت. فنلاند با ۵۷ روانکاو برای هر ۱۰۰هزار نفر در رتبه دوم قرار گرفته اسـت.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

روانکاوی برای هر شخص معمولی در آرژانتین چنان مهم اسـت کـه رییس جمهور کنونی کشور نیز مردم رابه رفتن نزد روانکاو تشویق میکند. دولت این کشور بر این باور اسـت کـه روانکاوی و مراجعه بـه روانپزشک برای باز کردن در ثبات اقتصادی کشور و کاستن از تورم بالا در آرژانتین حیاتی اسـت.

 

کارشناسان بر این باورند کـه:

این احساس نیاز آرژانتینی‌ها از این موضوع نشأت میگیرد کـه اغلب آن‌ها از خانواده‌هایي هستند کـه از اسپانیا و ایتالیا بـه این کشور مهاجرت کرده‌اند. در واقع آن‌ها با مشکلات هویتی مواجهند. در دهه ۱۹۹۰، یک عبارت معروف در مورد مردم این کشور وجود داشت: «آرژانتینی‌ها ایتالیایی‌هایي هستند کـه اسپانیایی صحبت کرده، مانند فرانسوی‌ها رفتار کرده و فکر میکنند بریتانیایی هستند».

 

مردم استرالیا شیفته القاب هستند

همه ی مـا از دادن القاب بـه افراد و فعالیت‌ها لذت می بریم. برای مثال هر یک از مواد مخدر ده‌ها اسم در بین افراد متخصص دارد، اما دراین میان بهترین القاب متعلق بـه استرالیایی‌هاست کـه علاقه خاصی بـه نسبت دادن القاب بـه چیز‌ها دارند. بر اساس دیکشنری‌هاي آکسفورد، معروفترین واژه ابداع شده در قرن بیست و یکم توسط استرالیایی‌ها بـه مـا عرضه شده اسـت:

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

«سلفی». استرالیایی‌ها آمبولانس را آمبو و گوشی‌هاي همراه را موبو می نامند. در واقع آن‌ها هر واژه جمعی رابه شکل کوتاه شده ادا میکنند. برخی بر این باورند کـه علاقه استرالیایی‌ها بـه القاب بـه ارزش‌هاي ملی مردمان این کشور مانند دوستی، نزدیکی، غیررسمی بودن و همبستگی آن‌ها با دیگر مردم کشور بازمی‌گردد.

 

دانمارکی‌ها همیشه میخواهند آسان باشند

هنر دانمارکی «hygge» یک وسواس ملی دراین کشور اسـت کـه از واژه «hugga» متعلق بـه قرن شانزدهم این کشور نشأت می گیرد. مردم دانمارک علاقه زیادی بـه آسان بودن و لذت بردن دارند. در فصل زمستان این هنر دانمارکی در بالاترین حد خود قرار دارد.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

هوا سرد و ناخوشایند بوده و شرایط بیرون مانع از حس hygge میشود، اما در داخل خانه کنار شومینه، با جوراب‌هاي پشمی و هات چاکلت و لیوانی شیر در دست، شرایط بسیار آرام بخش و آسان اسـت. این علاقه بـه آرامش و اسانی باعث شده کـه در رده‌بندی شادی در مقیاس جهانی، مردم دانمارک پس از فنلاندی‌ها در رتبه دوم شادترین مردم جهان قرار داشته باشند.

 


 

مکان های عجیب تر و عادات و سنت های عجیب تر

 

مکان هاي شگفت انگیز بسیاری در گوشه و کنار جهان وجوددارد کـه سالیان سال بخاطر آداب و رسوم عجیب‌وغریب شان شهره عام و خاص هستند. افرادی کـه کمتر بـه این نقاط سفر کرده اند و یا با رسوم عجیب آنها آشنا نیستند، شاید آنرا نوعی تابو و یا حتی غیر انسانی تصور کنند.

 

پریدن از روی نوزادان در اسپانیا

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

ساکنان مناطق شمالی اسپانیا در مراسمی بنام El Colacho نوزدان را در ملحفه می پیچانند و انها را در خیابان درکنار هم می خوابانند. آنگاه مردان با پوشیدن لباسهایی عجیب‌وغریب خود رابه شکل شیاطین در آورده و با پریدن از روی نوزادان شیطان را از انها دور می کنند.

 

اسم تان رابا جوهر قرمز ننوسید

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

در کره جنوبی از گذشته هاي دور مرسوم بوده کـه نام مردگان رابا جوهر قرمز می‌نوشتند. امروز نیز نوشتن اسامی با جوهر قرمز نوعی تابو دراین کشور بـه شمار میرود.

 

اثبات شجاعت در برزیل

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

در کشور هـای مختلف مردان جوان برای این‌کـه میزان شجاعت خود رابه دیگر دوستانشان بـه اثبات برسانند، آداب و رسوم متفاوتی را اجرا می کنند. در برزیل جوانان برای اثبات شجاعت، دستان خودرا در کیسه اي پر از مورچه هاي قرمز عصبانی قرار می‌دهند تا بـه همه ی ثابت کنند تحمل درد را دارند. نیش این مورچه ها واقعا دردناک اسـت.

 

فستیوال میمون ها در تایلند

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

در بانکوک مردم از سراسر شهر گرد هم می‌آیند و یک فستیوال باشکوه و پر زرق و برق برای میمون ها ترتیب می‌دهند. تصور کنید میمونها بر سر میز بوفه مملو از غذاها و میوه ها جمع شده اند ودر حال غذا خوردن هستند.

 

نبرد گوجه فرنگی در اسپانیا

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

La Tomatina بزرگ ترین نبرد گوجه فرنگی در تمام دنیاست. والنسایی هاي ساکن بونول از گوجه فرنگی بعنوان اسلحه استفاده می کنند و بزرگ ترین جنگ سال را راه می‌اندازند.

 

رسم عجیب عروسی در کشور آلمان

درست قبل از مراسم عروسی خانواده هاي عروس و داماد و دوستان نزدیکشان دریک مراسم غیررسمی گرد هم می‌آیند. بعد از صرف شام همه ی مهمانان شروع بـه شکستن بشقاب ها و گلدان ها می کنند، آنها بجز شیشه هاي پنجره همه ی چیز را می شکنند.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

وقتی تمام خانه تبدیل بـه جهنمی شد پر از خورده شیشه آنوقت عروس و داماد باید دست بکار شوند و همه ی چیز را تمیز کنند. این سنت، همبستگی عروس و داماد برای ساختن زندگی و درست کردن اوضاع را نشان می دهد و بـه انها گوشزد می کند کـه باید خودشان را برای مسئولیت هاي زندگی مشترک آماده کنند.

 

شب جادوگران در جمهوی چک

پراگ پر اسـت از آداب و رسوم عجیب‌وغریب. عشاق جوان از روی آتش می پرند. مردان جوان مجرد نیز نشانه اي از خود بر درخانه دختران جوان قرار میدهند. روزگاری دراین منطقه اعتقاد بر این بود کـه در فاصله اعیاد یعقوب مقدس و سن فیلیپ نیروهای شیطانی بیش از هر زمانی دیده می شوند.

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

اهالی جمهوری چک معتقداند درست کردن آتش، سوارکاران شیطان را از آنها دور می کند و اکنون نیز پس از سالیان سال هنوز سنت درست کردن آتش و پریدن ازآن در پراگ پابرجاست.سنت هاي عجیب در سراسر جهان

 

حنابندان در کشور هـای مسلمان

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

رسم حنابندان در تعداد زیادی از کشور هـای اسلامی مرسوم اسـت. قبل از مراسم عروسی خانواده، بستگان و دوستان عروس گرد او می‌آیند و نقوشی متنوع را بر روی دستها، پاها و بازوهای عروس با حنا نقش می بندند. البته این نقوش دائمی نیستند و بعد از یکی دو روز پاک می شود.

 

کشتی گرفتن شترها در ترکیه

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

در ترکیه مردم از تماشای مبارزه شترهای نر لذت میبرند. بـه خصوص کـه این نبرد بر خلاف مبارزه خروس ها و گاوهای نر کـه در اسپانیا مرسوم اسـت، جراحتی در بر ندارد. با این وجود از تماشاچیان خواسته می شود از شترهای مبارز فاصله بگیرند. چون ممکن حین مبارزه بزاق دهانشان راکه بوی بسیار بدی هم دارد روی تماشاچیان بیندازند.

 

نوشیدنی استقبال در فیجی

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

در سفر بـه کشور هـای اقیانوسیه میزبانان شـما با نوعی نوشیدنی بومی کـه از ریشه گیاهی خاص تهیه ودر کاسه هاي چوبی سرو می شود بـه استقبال شـما آمده و از شـما پذیرایی می کنند. این نوشیدنی کاوا نام دارد و بعضی افراد معتقد هستند کـه حاوی مقادیر کمی مواد مخدر نیز هست.

 

پر کردن دندان در اندونزی

با 27 عادت عجیب مردم در کشورهای مختلف آشنا شوید

در بالی یک مراسم عجیب‌وغریب وجوددارد کـه پیش از مراسم عروسی برای عروس و داماد انجام می شود. یکی از دندانهای عروس و یکی از دندان ها داماد پر می شود. اینکار برای این انجام می شود کـه نیروهای شیطانی و خصایص اهریمنی مثل: خشم، شهوت، عصبانیت، طمع و حسادت از جسم آنها خارج شود.