پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

3 عامل تاثیرگذار بر قیمت روز خودرو در بازار

3 عامل تاثیرگذار بر قیمت روز خودرو در بازار

قیمت روز خودرو در بازار

اگر شما هم قصد خرید خودروی دست دوم و کارکرده ای را دارید باید بدانید که یکی از مواردی که می تواند در قیمت روز خودرو در بازار و خرید شما موثر باشد، میزان افت قیمت خودرو بر اساس عوامل و موارد مختلف و متعدد است. بنابراین بهتر است پیش از خرید این موارد آشنا شوید.

 

در ادامه با هم به مسائلی خواهیم پرداخت که می‌تواند بر افت قیمت خودرو تاثیرگذار باشد؛ اما پیش از آنکه بر موارد تاثیرگذار بر قیمت روز خودرو در بازار و میزان افت خودرو بپردازیم، چیستی افت قیمت خودرو را بررسی خواهیم کرد.

 

افت قیمت خودرو شامل چه مواردی است؟

به شرط آنکه شرایط بازار عادی باشد افت قیمت خودرو تفاوت میان قیمت خرید و قیمت فروش خودرو خواهد بود. دقت داشته باشید در صورتی که بازار دارای شرایط نابسامانی مانند شرایط این روزهای بازار خودروی ایران باشدT افت قیمت خودرو مسئله ای غیر قابل محاسبه است.

 

این روزها اگر شما خودرو خریداری نمایید پس از چندین سال استفاده و حتی با شرایط نامناسب می توانید آن را بسیار بالاتر از قیمت خرید به فروش برسانید؛ اما واقعیت اینجاست که این شرایط را می‌توان شرایطی غیر معمول دانست و در صورتی که بازار دارای شرایط معمول و نرمال بازارهای خودروی دنیا باشد، هر خودرو پس از خرید دارای افت قیمت خواهد شد. بخشی از این افت قیمت را استهلاک خودرو و بالا رفتن سن این خودرو شامل میشود. در ادامه به بررسی گسترده تر عوامل تاثیر گذار بر قیمت روز خودرو خواهیم پرداخت.

 

1- سال ساخت خودرو

سال ساخت خودرو که نشان دهنده سن خودرو نیز می باشد، یکی از عواملی که بر تعیین قیمت روز خودرو در بازار تاثیرگذار خواهد بود. این عدد معمولاً در شناسنامه مالکیت خودرو و همچنین کارت خودرو ثبت شده است. علاوه بر سال ساخت خودرو مواردی مانند مدل خودرو، شرکت سازنده و تیپ خودرو بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند. دقت داشته باشید که شرکت‌های سازنده معمولاً کیفیت ساخت و همچنین خدمات پس از فروش متفاوتی را ارائه خواهند کرد.

 

پس طبیعی است که برخی از خودروهای ساخته شده توسط بعضی از شرکتهای سازنده خودرو از استقبال بیشتری برخوردار باشند؛ که در نتیجه بازار خرید و فروش بهتری را به خود اختصاص خواهند داد. همچنین در مورد تیپ خودرو می‌توان مواردی مانند فول، نیمه فول و یا لوآپشن بودن خودرو را نام برد. این موارد نیز بنا به قیمت و استقبال بازار از مواردی هستند که در تعیین قیمت روز خودرو در بازار تاثیر گذار است.

 

2- عدد کیلومتر شمار اتومبیل

عدد کیلومتر شمار اتومبیل می تواند نشان دهنده استهلاک خودرو باشد؛ چرا که میزان کارکرد خودرو رابطه مستقیمی با مستهلک شدن و یا افت قیمت خودرو دارد. البته در صورتی که خریدار خودرو هستید بایستی بدانید که نزدیک به ۲۵ درصد از خودروهای موجود در بازار خرید و فروش دست دوم خودرو کیلومتر واقعی خود را نشان نمی دهند و معمولاً این خودروها در کیلومتر شمال با دستکاری و کم کردن مواجه هستند.بنابراین بهتر است برای تشخیص کیلومتر واقعی اتومبیل از کارشناسان حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید تا از مواردی مانند پدالها، فرمان، دسته دنده و گودی صندلی کیلومتر واقعی خودروی مورد نظر را تخمین بزنند.

 

3- میزان متوسط مصرف سوخت

میزان مصرف سوخت از مسائلی است که برای مصرف کنندگان به‌خصوص با گران شدن قیمت بنزین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دقت داشته باشید که برخی از خودروها به دلیل تنظیم نبودن و یا انجام نشدن به موقع سرویس های مورد نظر ممکن است اندکی با واقعیت فنی‌خودرو تفاوت مصرف میزان سوخت داشته باشند؛ اما برخی از خودروها به صورت ذاتی خودروهای پرمصرف محسوب می‌شوند. این خودروها به طور معمول دارای استقبال کمتری به خصوص در بازار خرید و فروش دست دوم هستند که می تواند افت قیمت بیشتری را برای آنها ایجاد نموده و قیمت روز خودرو در شرایط پایین تری قرار گیرد.

3 عامل تاثیرگذار بر قیمت روز خودرو در بازار

کلام آخر اینکه در صورتی که تصمیم به خرید خودرو و یا فروش خودرو گرفته اید در هر دو صورت تعیین قیمت روز خودرو در بازار برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. بنابراین بهتر است به مسائلی که در بالا به آنها اشاره شد توجه داشته باشید تا در صورتی که به نظر شما یک خودرو با شرایط قیمتی غیرعادی روبه‌رو بود متوجه شوید. البته بهتر است برای پیشگیری از ریسک خرید و فروش حتما پیش از انجام هر گونه معامله خودرو خود را کارشناسی کنید.

 

همراه مکانیک با سابقه کار 7 ساله در زمینه کارشناسی خودرو در محل و انجام بیش از 150هزار کارشناسی با 93% رضایت مشتریان خود می‌تواند گزینه خوبی برای کارشناسی خودرو شما باشد. پس همین الان با مراجعه به سایت hamrah-mechanic.com درخواست کارشناسی خود را ثبت کنید.