پارس ناز پورتال

اخذ ویزای تحصیلی

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

5 عامل برتری ساندویچ پانل بر مصالح ساختمانی سنتی

5 عامل برتری ساندویچ پانل بر مصالح ساختمانی سنتی

امروزه در ساختمان‌سازی، از متریال‌های گوناگونی استفاده می‌شود که هر یک از این متریال‌ها، ویژگی‌های مختص به خود را دارند و کاربردهایشان با یکدیگر متفاوت است. یکی از متریال‌های ساختمانی پیش‌ساخته که امروزه بسیار موردتوجه قرار گرفته‌است، ساندویچ پانل است.

 

 ساندویچ پانل از سه‌لایۀ سفت‌وسخت متشکل شده‌است که یک هستۀ سبک‌وزن به هر دو طرف اتصال پیدا می‌کند. گاهی این متریال را با عنوان کامپوزیت و یا پانل‌های عایق‌بندی ساختاری می‌شناسند.

 

از انواع ساندویچ پانل به دلیل وزن سبکی که دارند، در مواقع خاص برای ساخت دیوار و سقف استفاده می‌کنند. لایۀ میانی ساندویچ پانل از ماده‌ای عایق و سبک‌وزن است که از مواد گوناگونی همچون پشم‌شیشه، پلی‌استایرن، پلی‌یورتان، پشم سنگ یا XPS ساخته می‌شوند.

5 عامل برتری ساندویچ پانل بر مصالح ساختمانی سنتی

دو طرف لایه‌های این متریال با ورق‌هایی از جنس گالوانیزه، ورق رنگی یا آلومینیوم پیش‌رنگ‌شده یا ورق آلوزینک پیش‌رنگ‌شده پوشانده می‌شود. وظیفۀ اصلی این مادۀ ساختمانی، عایق حرارتی است و به‌طورکلی به‌عنوان یک روکش خارجی در ساختمان‌ها به‌کار گرفته می‌شود. انواع این پانل‌ها از ویژگی‌های ظاهری خوبی برخوردار هستند که این مزیت موجب استقبال فراوان افراد شده‌است.

5 عامل برتری ساندویچ پانل بر مصالح ساختمانی سنتی

معرفی انواع ساندویچ پانل

 

ساندویچ پانل‌ها ازلحاظ کاربرد و ساختار، به دو دسته تقسیم می‌شوند، این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از:

5 عامل برتری ساندویچ پانل بر مصالح ساختمانی سنتی

1. انواع ساندویچ پانل از نظر کاربرد

ساندویچ پانل‌ها ازلحاظ کاربرد، به دو دستۀ دیواری و سقفی تقسیم می‌شوند که به شرح زیر است:

 

1_1) ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری نوعی مصالح پیش‌ساخته محسوب می‌شود که برای پوشش‌دهی سازه‌های مختلفی همچون دیوار کانکس‌های پیش‌ساخته، سردخانه‌ها، سوله‌های صنعتی، ساختمان‌های ویلایی، سوله‌های ورزشی و کارخانه‌ها به‌کار گرفته می‌شوند.

 

این پانل‌ها در مقایسه با ساندویچ پانل‌های سقف، از فرازونشیب کمتری برخوردار هستند و در قسمت میانی آن‌ها، فوم‌هایی با جنس پلی‌اورتان، پلی‌استایرن و فوم xps به‌کار می‌رود. ضخامت انواع ساندویچ پانل دیواری براساس کاربردی که دارند تعیین می‌شود؛ مثلاً به‌طور معمول، پانل‌هایی با ضخامت 10 سانتی‌متر برای دیوارهای سردخانه مناسب است.

 

به‌طورکلی عرض مفید ساندویچ پانل‌های دیواری 1 متر و عرض غیرمفید 1.03 متر محاسبه شده‌است. ورق‌های به‌کاررفته در این نوع از پانل‌ها، گالوانیزه و آلومینیوم است. ازجمله مزایای ساندویچ پانل دیواری، می‌توان به سبک بودن ساندویچ پانل و کاهش وزن سازه، افزایش طول عمر مفید ساختمان و تأسیسات، عایق حرارتی و برودتی و عایق صوت، مقاوم در برابر زلزله، سرعت در اجرا، مقاوم در برابر رطوبت، قابلیت جابه‌جایی و نصب مجدد و همچنین کاهش هزینه‌های ناشی از طولانی‌شدن پروژه‌ها اشاره کرد.

 

1_2) ساندویچ پانل سقفی

سقف هر سازه‌ای نقش بسیار مهمی در میزان استحکام و مقاومت آن سازه دارد. به همین دلیل متریال مورداستفادۀ شما در ساخت سقف، از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از متریال‌های مورداستفاده در ساخت سقف سازه‌ها، ساندویچ پانل سقفی است؛ این پانل پوششی سقفی به شمار می‌آید که به‌صورت دولایه ورق، با فوم تزریق‌شده در میان آن، برای ساخت و اجرای سقف سازه‌های مختلف به‌کار می‌رود.

 

لایه‌های درونی این پانل‌ها از جنس پلی‌استایرن، فوم پلی‌اورتان و پشم سنگ و لایه‌های بیرونی آن‌ها، از جنس آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه است. ورق‌های انواع ساندویچ پانل سقفی به‌صورت طرح سفال، کرکره‌ای، شادولاین و طرح ذوزنقه‌ای تولید می‌شود. این نوع ساندویچ پانل به علت گام‌هایی بلندی که دارد، از ورود آب به درون سازه جلوگیری می‌کند.

 

ازجمله مزایای این متریال می‌توان به تنوع در طرح و رنگ، عایق حرارت، برودت، عایق صوت و رطوبت و کاهش اتلاف انرژی، قابل‌استفاده در هر اقلیمی و با هر شرایط آب‌وهوایی، قیمت اقتصادی، مقاومت در برابر حوادث طبیعی چون بادهای شدید، زمین‌لرزه، رانش زمین یا آتش‌سوزی، افزایش طول عمر سازه، مقاوم در برابر حشرات موذی و رشد قارچ‌ها، وزن کم و سهولت حمل‌ونقل، مقاوم در برابر زنگ‌زدگی و مواد شیمیایی، قابل بازیافت بودن و سازگاری با محیط‌زیست، امکان جابه‌جایی و نصب در پروژه‌های ساختمانی دیگر اشاره کرد.

 

2. انواع ساندویچ پانل از نظر ساختار

ساندویچ پانل‌ها از لحاظ ساختار نیز به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند؛ این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از:

 

2_1) ساندویچ پانل پلی‌یورتان

انواع ساندویچ پانل ساخته‌شده از فوم پلی‌یورتان، در صنعت ساخت‌وساز کاربردهای گسترده‌ای دارند، زیرا این فوم یکی از باکیفیت‌ترین فوم‌ها محسوب می‌شود. فوم پلی‌یورتان در هنگام ساخت این نوع ساندویچ پانل در بین لایۀ میانی پانل تزریق می‌شود؛ تزریق این فوم موجب افزایش مقاومت و استحکام سازه‌های پیش‌ساخته می‌شود. استفاده از این نوع پانل در ساخت سازه‌های صنعتی و غیرصنعتی، مزایای بسیاری را به همراه دارد؛

 

این مزایا شامل برخورداری از ضریب انتقال حرارتی پایین، یعنی ضدحریق بودن، مقاوم در برابر خوردگی و آسیب‌های فرسایشی، مقام در برابر نفوذ رطوبت، مقاوم در برابر مواد اسیدی و حلال‌ها، برخورداری از خاصیت آنتی‌باکتریال، عایق سبک، جلوگیری از ورود حشرات و جانوران موذی و همچنین مقاوم در برابر نوسانات دمایی می‌شود. چگالی ساندویچ پانل‌های پلی‌یورتان از 30 تا 1000 کیلوگرم بر مترمکعب متغیر است.

 

2_2) ساندویچ پانل اکس‌پی‌اس

ساندویچ پانل اکس‌پی‌اس که در ساخت آن از فوم اکس‌پی‌اس استفاده شده‌است، یکی از انواع ساندویچ پانل‌ها به شمار می‌آید. این پانل توانایی رقابت با پانل پلی‌یورتان را ندارد. اما می‌توان گفت یک عایق خوب در برابر حرارت، صورت و رطوبت است و عملکرد خوبی را به نمایش گذاشته است.

 

ازجمله مزایای این نوع ساندویچ پانل می‌توان به‌ سهولت در نصب و اجرا، وزن سبک، سرعت در اجرا، عایق در برابر برودت، قیمت پایین‌تر و کیفیت خوب اشاره کرد. در مونتاژ این متریال، از چسب پلی‌یورتان استفاده می‌شود که باعث شده‌است ورق‌ها و لایه‌های آن از مقاومت خوبی در اتصال با یکدیگر برخوردار باشند.

 

2_3) ساندویچ پانل پلی‌استایرن

ساندویچ پانل‌های پلی‌استایرن در دو نوع سقفی و دیواری به تولید می‌رسند و در ساخت آن‌ها، فوم عایق پلی‌استایرن مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پانل‌ها عایق‌های صوتی و برودتی هستند. در مقابل عایق خوبی در برابر حرارت و گرما محسوب نمی‌شوند.

 

ساندویچ پانل‌های پلی‌استایرن در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون تولید می‌شوند. ضخامت این پانل‌ها میان 4 تا 25 سانتی‌متر است و در طول و عرض‌های گوناگونی مطابق با درخواست مشتری ساخته می‌شوند.

 

فوم پلی‌استایرن مورداستفاده در این نوع پانل، از مقاومت بسیار خوبی در برابر نفوذ آب و رطوبت برخوردار است. این پانل‌ها به سه دستۀ پلی‌استایرن معمولی، پلی‌استایرن منبسط‌شده و پلی‌استایرن اکسترودشده طبقه‌بندی می‌شوند.

 

عوامل برتری انواع ساندویچ پانل بر مصالح سنتی

 

انواع ساندویچ پانل از جهات گوناگونی بر مصالح سنتی برتری دارند، ازاین‌رو استفاده از آن‌ها نیز متداول و پرطرفدار شده‌است. 5 عامل مهم برتری ساندویچ پانل‌ها بر مصالح ساختمانی عبارت‌اند از:

 

* ایمنی سازه

همیشه و در هر زمانی، ایمنی یک سازه از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ یک سازه باید در برابر عوامل مختلفی همچون زلزله، عوامل مخرب محیطی و حریق ایمن باشد. ساندویچ پانل‌ها دارای وزن کمی هستند که این ویژگی یک مزیت محسوب می‌شود، زیرا این سبک بودن موجب کاهش چشمگیر خسارات ناشی از زلزله می‌شود. استفاده از ساندویچ پانل‌ها موجب سبک شدن وزن سازه نیز می‌شوند.

 

اما این سبک‌شدن تأثیری بر کاهش مقاومت و ایمنی سازه ندارد، بلکه در برابر فشارها و ضربه‌ها بسیار مقاوم هستند. این پانل‌ها با جذب نیروی وارده، مقاومت بهتری را در مقایسه با چوب از خود نشان می‌دهند، ازاین‌رو در ساخت دیواره‌ها و سقف کاذب به‌کار گرفته می‌شوند.

 

* مقاوم در برابر خوردگی و عایق صوت و حرارت

پانل دیواری و پانل سقفی برخلاف دیواره‌های متداول بتنی، در برابر رطوبت هوا و شرایط خورندۀ محیطی دچار آسیب و مشکل نمی‌شوند، ازاین‌رو سازۀ شما به تعمیرات کمتری نیاز پیدا می‌کند. باتوجه‌به تعمیرات کمتر، هزینه‌های آن نیز کمتر می‌شود. درصورتی‌که مصالح ساختمانی دیگر هزینۀ تعمیر بسیاری را برای شما به ارمغان می‌آورند.

 

انواع ساندویچ پانل‌ها در مقایسه با چوب، در محیط‌های مرطوب دوام و طول عمر بهتری دارند. ازآنجایی‌که این مصالح ساختمانی در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاوم هستند، ازلحاظ بهداشتی نیز از جایگاه خوبی برخوردارند. این پانل‌ها در برابر تجمع میکروب‌ها عملکرد بسیار خوبی را از خود ارائه می‌دهند و می‌توان گفت تجمع میکروب‌ها روی آن امکان‌پذیر نیست.

 

ساندویچ پانل‌ها به علت برخورداری از هسته‌ای با جنس فوم عایق، از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کنند. این پانل‌ها در برابر صوت و حرارت از مقاومت خوبی برخوردار هستند و از نفوذ صدا، سرما و گرما به درون سازه جلوگیری می‌کنند.

 

* برخورداری از قابلیت بازیافت

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که به انواع ساندویچ پانل در برابر مصالح سنتی ساختمانی برتری می‌بخشد، قابلیت بازیافت آن‌هاست. از این پانل‌ها می‌توان مجدداً در صنعت استفاده کرد، ازاین‌رو گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که حامی محیط‌زیست هستند.

 

* برخورداری از سرعت در حمل و نصب آسان

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای انواع ساندویچ پانل در مقابل مصالح سنتی، برخورداری از سرعت در حمل و نصب آسان آن‌هاست. پانل‌ها به دلیل وزن سبکی که دارند، به‌راحتی حمل می‌شوند و فرآیند نصب ساندویچ پانل‌ها در ارتفاعات بالا نیز به‌سادگی و با سرعت بالا انجام می‌گردد.

 

* قیمت تمام‌شده و صرفه‌جویی در هزینۀ پی‌سازی و اسکلت

قیمت تمام‌شدهٔ پروژه‌های ساندویچ پانل‌ها باتوجه‌به سرعت حمل‌ونقل و نصب آن‌ها، هزینه‌های ساخت‌وساز شما را تا مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. مصالح سنتی برای استفاده، نیاز به ترکیب چند محصول دارند. اما انواع ساندویچ پانل، مصالح از پیش‌ساخته و آماده هستند؛

 

به همین دلیل نیز هزینه‌های شما کاهش می‌یابد. استفاده از این پانل‌ها می‌تواند هزینه‌های شما را 30 تا 50 درصد باتوجه‌به نوع و کاربرد پانل کم کند. یکی دیگر از عوامل برتری ساندویچ پانل‌ها بر مصالح سنتی، صرفه‌جویی در هزینۀ پی‌سازی و اسکلت است که دلیل آن وزن اندک سقف و دیوار ساخته‌شده از پانل است.

 

عوامل مؤثر در قیمت ساندویچ پانل

 

ازجمله مهم‌ترین عوامل مؤثر در قیمت انواع ساندویچ پانل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

* نوع ساندویچ پانل:

یکی از عوامل مؤثر در تعیین قیمت پانل‌ها، نوع آن‌هاست. ساندویچ پانل‌های سقفی از گام‌های متفاوتی برخوردار هستند که موجب ایجاد قیمت‌های گوناگون در آن‌ها می‌شود. همچنین ساندویچ پانل‌های دیواری با نوع سقفی از نظر ظاهری دارای تفاوت‌هایی هستند؛ مواد و مصالح این پانل‌ها، کاربردهایی که دارند، میزان و مدت زمان مصرف آن‌ها و… نیز ازجمله مواردی هستند که تعیین‌کنندۀ قیمت محسوب می‌شوند.

 

* نوع ورق گالوانیزه:

ورق‌های گالوانیزه از کیفیت‌های گوناگونی برخوردار هستند، طبیعی است که ورق‌های گالوانیزه ارزان‌تر، موجب کاهش قیمت ساندویچ پانل می‌شوند. درمقابل هرچه کیفیت ورق‌های گالوانیزه بیشتر باشد، قیمت آن‌ها نیز بیشتر است، ازاین‌رو ساندویچ پانل‌ها نیز از قیمت بالاتری برخوردار خواهند بود.

 

به‌طور معمول در ساندویچ پانل‌های ارزان، از ورق‌های گالوانیزه بی‌کیفیت و نامرغوب استفاده می‌کنند، درنتیجه افرادی که قیمت پایین برای آن‌ها اهمیت دارد، این پانل‌ها را خریداری می‌کنند. نکتۀ حائز اهمیت این است که کیفیت پانل‌ها، بر کیفیت و ایمنی سازۀ شما تأثیر می‌گذارد، پس توصیه می‌شود برای جان افراد احترام قائل شوید و از پانل‌های قیمت مناسب و باکیفیت استفاده کنید.

 

* کیفیت تزریق فوم در ساندویچ پانل‌ها:

در میان ورق‌های یک ساندویچ پانل استاندارد و اصولی، فوم به میزان یکسان و به‌صورت یکنواخت تزریق می‌شود. درصورتی‌که تزریق فوم به شکل اصولی انجام نشود، در زمان تزریق، مقداری هوا به داخل ورود پیدا می‌کند؛ هوای واردشده به‌مرور زمان موجب فرورفتگی و آسیب‌دیدگی انواع ساندویچ پانل می‌شود. آسیب واردشده بر پانل‌ها، موجب آسیب به سازه و کاهش ایمنی آن خواهد شد.

 

سخن پایانی

 

ساخت‌وساز یکی از کارهای بسیار مهمی است که بشر در تمام ادوار برای زندگی بهتر انجام داده‌است. برای ساخت ساختمان‌ها، از مصالح مختلفی همچون بتن، شن، ماسه، گچ، آجر و… استفاده می‌شود. ساندویچ پانل نیز ازجمله متریال مورداستفاده در ساخت‌وساز است که امروزه جایگاه ویژه‌ای در این حوزه به خود اختصاص داده‌است.

 

انواع ساندویچ پانل دارای یک ساختار سه‌لایه با هسته‌ای در مرکز و دولایه ورق فلزی در اطراف هستند. از این متریال پیش‌ساختۀ ساختمانی، به‌منظور پوشش‌دهی داخلی و خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

 

دلیل نام‌گذاری این پانل‌ها به ساندویچی، شباهت آن‌ها به ساندویچ است. در میانۀ این پانل‌ها، ماده‌ای عایق و سبک تزریق می‌شود و در دو طرف آن ورق‌های فولادی قرار دارند. لایهٔ بیرونی ساندویچ پانل‌ها باید از ماده‌ای سخت و محکم ساخته شود.

 

در هنگام خرید این پانل‌ها، باید به موارد گوناگونی همچون، نوع، کیفیت، مادۀ تزریق‌شدۀ لایۀ میانی، قیمت، ورق‌های مورداستفاده و… توجه کنید. یادتان باشد که ساندویچ پانل‌ها را باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید تا بتوانید محصولی مناسب و باکیفیت در اختیار داشته باشید.

 

از این پانل‌ها در ساخت دیوارها و سقف‌های سردخانه‌ها، اتاقک‌های قابل جابه‌جایی، انبارها، کارگاه‌ها، ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی، ساخت اتاقک‌های ایزوله در محیط‌های صنعتی و بهداشتی چون بیمارستان و سایر فضاها استفاده می‌کنند.

 

https://www.aryabaron.com/sandwichpanel/

ایران، مشهد، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (میثاق)، آیت الله هاشمی رفسنجانی 34/1

051-36228800