پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند

مجموعه : اخبار سینما
5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند 

برخی مجریان هستند که در صحبت ها و گفتگوهای خود مدام به مسائل و مشکلات مردم جامعه میپردازند مانند برنامه دورهمی یا حالا خورشید. 

 

درباره پنج چهره شاخص که در بزنگاه هاي حساس بجای برنامه سازی برای خوشایندن مدیران بالادستی, هوشمندانه کنار مردم می‌ایستند و برای تلویزیون کسب آبرو می‌کنند. این گزارش به مناسبت محبوبیت رضا رشیدپور در روزهای پرسوء تفاهم تدوین شده است.

 

پیش درآمد

“او مجری سیاست تثبیت شده تلویزیون است” این کامنت و نمونه هاي بی شمار مشابه را می‌توان در سایت هاي مختلف دید که گزارشگر گزارش “زندگی بدون شبکه هاي اجتماعی” را نشانه رفته اند.

 

نظرهایی که در چند روز اخیر رصد کردیم, نشان میدهد غالب هموطنان نگاهی بدبینانه به تلویزیون دارند حتی وقتی میدانند معاونت سیاسی به خاطر آن گزارش توبیخ شده است. معتقدیم تلویزیون در بزنگاه هاي حساس باید طوری رفتار کند که مورد وثوق مردم قرار گیرد.

 

بله, دست برنامه سازان بسته است اما با خلاقیت و ایستادن کنار مردم می‌توان کسب اعتماد کرد. اصلا میتوان خیلی کارها را نکرد مثل همین گزارش “زندگی بدون شبکه هاي اجتماعی”. این اتفاق بهانه اي شد تا عملکرد چند چهره راکه برای تلویزیون اعتبار میخرند. مرور کنیم؛

 

همان هایي که نام شان نه تنها بیننده می آورد که ذیل این اتهام قرار نمی‌گیرند که “مجری سیاست تثبیت شده هستند”. به لیست, چند نام دیگر را می‌توان اضافه کرد از جمله سروش صحت که سریال “لیسانسه ها” و برنامه “کتاب باز” را روی آنتن دارد.

 

رضا رشیدپور – حالا خورشید

“حالا خورشید” در گام اول یک برنامه سرحال صبحگاهی است. رضا رشیدپور با علم به این موضوع سعی کرده مدل اجراهای قبلی را کنار بگذارد. او برای ایجاد شفافیت نخواسته در قید سری برنامه هاي شیشه اي اش بماند و برای چالش سراغ مدل “دید در شب” نرفته. سعه صدر دیگر ویژگی مثبت برنامه است که گاهی مهمان هاي تلویزیون را نشان می‌روند اما رشیدپور نه هول می‌شود و نه مانع از انتقاد آن ها.

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند

نمونه اش را میان حرف هاي صریح همسر سرمهندس نفتکش ایرانی شاهد بودیم که کلی انتقاد روانه صدا و سیما کرد. برگ برنده دیگر رشیدپور گام برداشتن همراه با اتفاقات روز است. گاهی گرانی تخم مرغ محور می‌شود و گاهی فیلترینگ تلگرام. رشیدپور کنار مردم می‌ایستد و زبان انها می‌شود

 

یعنی بجای ترسیدن از مواجهه با ماجرای فیلتر شدن, خیلی رک می‌گوید خود او هم از این اتفاق ناراحت است و دست به دامان فیلترشکن شده. حتی به معاونت سیاسی صدا و سیما متلک می اندازد که گزارشی از خوشحالی مردم به خاطر قطع تلگرام پخش کرده بود. این همراهی است که باعث می‌شود بریده حرف هاي او دست به دست بچرخد.

 

عادل فردوسی پور – نود

زبان سرخش خیلی وقت ها برایش گران تمام شده اما تاثیری در تغییر شاکله فکری عادل فردوسی پور نداشته است. می‌دانیم که حمایت مدیران تلویزیون از “نود” جسارت فردوسی را تقویت کرد اما هر شخصی “جنبه” حمایت را ندارد. او فریفته افشاگری ها و افزایش روز به روز بیننده هایش نشد

 

و وظیفه اصلی اش را فراموش نکرد. رسالت اصلی او “برنامه سازی” است؛ آن هم با استاندارد و تراز بالا. هر سال دکور و آیتم هاي “نود” را تغییر می‌دهد و با آغوش باز سراغ ایده هاي جدید همکارانش میرود.طبعا “نود” خالی از ایراد نیست, بحث حالا چیز دیگری است: عادل فردوسی پور بجای غلتیدن به سمت مدیران ورزشی و چهره هاي مطرح فوتبال,

 

کنار مردم ایستاد و زبان گویای انها شد. اصلا به خاطر چنین جایگاهی است که گاه طیفی از هواداران یک تیم وی را دشمن خود می‌دانند و از هر گونه اظهارنظرش تعابیر فرامتن می‌کنند. عادل در بزنگاه هاي حساس, مردم را رها نکرد و نشان داد با انها همدل و همراه است. این مانیفست, اعتبار او و “نود” را باعث شده است

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند

مهران مدیری – دورهمی

دریک دوره بین او و تلویزیون شکرآب شد اما مهران مدیری علیه این رسانه لب به شکایت باز نکرد. او خوب میدانست ریشه محبوبیتش در تلویزیون است و مسئولان بهتر می‌دانستند مدیری برای شان مایه اعتبار است. او در “دور همی” نقش منتقد اجتماعی را بازی میکند و میـــخواهد زبان مردم باشد.

 

انتقادهایش گاهی بیش از حد لخت است و ابزاری می‌شود برای مخالفان دولت. در دوره جدید, نقدهایش اصولی تر و همگام با اتفاقات روز است. استنداپ هایش علی رغم داشتن مخالفانی سرسخت به دل جماعت زیادی مینشیند و گاه و بیگاه در مناسبت هاي مختلف برده آنرا دست به دست می‌کنند.

 

کسی نیست نداند مدیری حتی وقتی بی رحمانه دولتمردان را نقد میکند, سفارشی نپذیرفته بلکه حرف دل خود اوست. شاید چنین روشی به زعم برخی درست نباشد اما نمی‌توان مدیری را متهم به دولت ستیزی کرد. او فعلاً “نقد میانه” را انتخاب کرده و انتقادهایش حساسیت سری پیش “دورهمی” را ندارد. مهران مدیری جزو مجریانی است که رفتار و سکناتش همراهی برانگیز است و باعث اعتماد مردم به تلویزیون میشود.

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند

احسان علیخانی – ماه عسل

اصولا مجریانی که توبیخ میشوند پیش مردم به محبوبیت می‌رسند! البته نمی‌خواهیم محبوبیت احسان علیخانی رابه مخالفت خوانی اش تقلیل دهیم ولی او بارها چوب نقدهای تند و تیزش را خورده. مشهور ترین آن به ماجرای ویژه برنامه سال تحویل و کنایه به رییس جمهور وقت باز می‌گردد

 

که منجر به ممنوع الکاری اش شد. در “ماه عسل” هم تعداد زیادی از اوقات نقدهایش گزنده بوده. در طرف مقابل اما بر تعداد هواداران علیخانی اضافه شده تا جاییکه وقتی طرح محسنین را راه اندازی می‌کند با استقبال چشمگیر مواجه میشود.
علیخانی حرف هاي “شعاری” و “باب طبع مدیران” کم نمی‌زند

 

اما ادبیات گفتاری اش به گونه اي است که به دل هوادارانش مینشیند. کسی هم پیش خود نمیگوید “اي بابا او مجری اوامر مسئولان بالادستی است!” نه؛ علیخانی آداب محبوب شدن را یاد گرفته و فهمیده تا وقتی میتواند ازآن مراقبت کند که کنار مردم ایستاده باشد نه مسئولان تلویزیون بهمین خاطر است که هر حرفی نمیزند و با ظرافت روی مرز باریک “مجری تلویزیون بودن” و “زبان مردم بودن” حرکت میکند.

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند

رامبد جوان – خندوانه

مدل برنامه سازی و اصولا شخصیتی رامبد جوان یک تفاوت اساسی با عادل فردوسی پور و رضا رشیدپور دارد. او با “زبان شیرین” سراغ موضوعات مختلف می‌رود و اگرهم بخواهد به مسئولان یا مردم نقد کند, خنده از لبش نمی افتد. رامبد اهل کنایه زدن و دنبال کردن مسائل حاد روز نیست. او نخواسته ردای یک مجری مخالف خوان بر تن کند که البته با توجه به رسالت “خندوانه” روش او کاملا اصولی است.

 

رامبد جوان اما یک ویژگی بزرگ دارد و آن برخورداری از محبوبیت, همپای دیگر سلبریتی هاي تلویزیون است تا جاییکه این موقعیت حتی در بازیگری نصیب او نشد. رامبد جوان با مدل برنامه سازی و اجرای متفاوتش, طیف زیادی از بیننده ها را جذب تلویزیون کرد و آن گونه برای آن وجاهت خرید.

 

جوان هر کاری کند متهم نمیشود که مجری سیاست صدا و سیماست؛ او آن قدر ذکاوت دارد که فرمایش مدیران را از فیلتری عبور درست دهد و دافعه ایجاد نکند. اینگونه است که طرح ها ایده ها و کمپین هاي او با اقبال فراوان مواجه می‌شود و وقتی برای کمک رسانی مالی اقدام میکند, عددهای بزرگی به دست می‌آید.

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند

5 مجری ایرانی که همیشه طرفدار مردم هستند ,مجریان مردمی ایران,مجریان طرفدار مردم در ایران,رضا رشیدپور,مهران مدیری,احسان علیخانی