پارس ناز پورتال

7 درمان خانگی سیاتیک فوری که اغلب نادیده گرفته می شود!

7 درمان خانگی سیاتیک فوری که اغلب نادیده گرفته می شود!

سیاتیک اصطلاحی است که برای توصیف درد، ضعف، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا سایر علائم در انتهای کمر و پایین پا به دنبال مسیر عصب سیاتیک استفاده می شود. عصب سیاتیک بزرگترین عصب ساق پا است که توسط ریشه های عصبی از قسمت پایین کمر شروع شده و تا پشت ساق پا امتداد می یابد.

 

درد سیاتیک اغلب ناشی از بروز مشکل در دیسک های کمری است که معمولا با درمانهای خانگی تسکین می‌یابد. در ادامه به نقل از وب سایت طب لاین شاپ لیستی از موثرترین درمان خانگی سیاتیک که شامل کمپرس سرد و گرم، برخی از داروهای گیاهی و استفاده از زانوبند و کمربند طبی است را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

استفاده از کمپرس سرد و گرم؛ درمان خانگی سیاتیک

 

سرما و گرما درمانی یکی از درمانهای خانگی سیاتیک بسیار موثر هستند. برای تسکین درد به این روش باید به ترتیب 5 دقیقه از کمپرس سرد و 5 دقیقه از کمپرس گرم استفاده کنید. به طور کلی کمپرس سرد برای کاهش تورم و کمپرس گرم برای کاهش سفتی عضلات استفاده می‌شود.

 

داروهای بدون نسخه؛ درمان درد سیاتیک با مسکن

 

برای درمان سیاتیک در خانه می توانید نگاهی به جعبه داروهای خود بیاندازید. مسکن های بدون نسخه یکی از اولین راهکارهایی است که برای کاهش درد سیاتیک توصیه می شود. استامینوفن، آسپرین، NSAIDها، ناپروکسن و برخی دیگر از مسکن های رایج برای تسکین درد سیاتیک توصیه می شوند.

درمان خانگی سیاتیک ،داروهای بدون نسخه؛ درمان درد سیاتیک با مسکن ،

تحرک داشتن؛ تمرینات کششی موثر در رفع درد سیاتیک

 

اینکه مبتلا به سیاتیک هستید و احتمالا درد بسیار شدیدی را در قسمت کمر و پا احساس می کنید، اصلا به این معنا نیست که باید تمام مدت استراحت کنید. انجام تمرینات سبک ورزشی مثل یوگا، راه رفتن در آب و پیاده روی می تواند بشدت سبب تسکین درد سیاتیک شود.

 

با این حال، ورزشهای کششی بهترین راهکار برای افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکت در ستون فقرات شناخته می‌شوند. اغلب تمرینات کششی بسیار ساده هستند و امکان انجام آن برای مبتلایان به درد سیاتیک وجود دارد. تمرینات کشش کبوتر، حرکت چرخش ستون فقرات، حرکت گربه گاو و حرکت برد داگ از مهم ترین و موثرترین تمرینات درمان خانگی سیاتیک هستند.

درمان خانگی سیاتیک پا ،درمان سیاتیک به کمک داروهای گیاهی در خانه ،خوراکی های مفید برای سیاتیک

استفاده از زانوبند زاپیامکس؛ درمان خانگی سیاتیک پا

 

اگر درد سیاتیک از کمر به پاها سرایت کرده است بهتر است علاوه بر درمان خانگی سیاتیک از زانوبند طبی به خصوص انواعی که شامل تکنولوژی UIC هستند استفاده کنید. تکنولوژی UIC شامل امواج اولتراسوند، نور مادون قرمز و کلاک پالس است.

 

به کمک این تکنولوژی عصب سیاتیک به روش گرما، ماساژ و تکانه‌های الکتریکی تسکین می‌یابد. یکی از انواع زانوبندها که دارای تکنولوژی UIC هستند زانوبند زاپیامکس است.بنابر مطالعه انجام شده توسط وب سایت پزشکی ncbi استفاده از زانوبند طبی می تواند حدود ۸۰ درصد از انواع زانو دردها را درمان کند.

 

به همین دلیل خرید زانوبند زاپیامکس؛  به دلیل دارا بودن همزمان ویژگی های زانوبند کشی، برقی و ارسال پالس های الکتریکی در درمان انواع زانو درد ساختاری (پارگی مینیسک، رباط صلیبی و …) و یا زمینه ای (آرتروز، نقرس، روماتیسم) توصیه می شود.

 

درمان سیاتیک به کمک داروهای گیاهی در خانه

 

یکی از انواع درمان سیاتیک در خانه استفاده از دمنوش ها و یا ضمادهایی است که با استفاده از گیاهان و روغن های طبیعی حاوی مواد ضدالتهاب و ضد درد تهیه می شود. از بهترین درمانهای خانگی سیاتیک به کمک گیاهان دارویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • شیر سیر: سیر دارای خواص ضد التهابی است که به کاهش التهاب عصب سیاتیک کمک می کند. برای تهیه این نوشیدنی درمانی سیر ساییده شده را در شیر و آب مخلوط کرده و بجوشانید و وقتی ولرم شد مقداری عسل به آن اضافه کنید تا مزه دار شود. توصیه می شود نوشیدنی سیر شیر را دو بار در روز استفاده کنید.

 

  • زنجبیل: زنجبیل به دلیل خاصیت تسکین دهنده درد، به رفع مشکل سیاتیک کمک می کند. برای استفاده از آن زنجبیل و روغن زیتون را مخلوط کرده و روی ناحیه دردناک ماساژ دهید.

 

  • زردچوبه: زردچوبه به دلیل دارا بودن کورکومین دارای اثرات ضدالتهابی است و به تسکین درد سیاتیک کمک می‌کند. علاوه بر مصرف خوراکی ترکیب آن با روغن کنجد و استفاده موضعی از آن نیز می تواند منجر به تسکین درد سیاتیک پا و یا کمر شود.

 

  • آب کرفس: آب کرفس حاوی ویتامین‌های C و E است که برای درمان سیاتیک مفید است. می توانید نوشیدنی حاوی آب کرفس و عسل تهیه کنید و روزانه دو بار از آن استفاده کنید.

 

  • آلوئه ورا: آب آلوئه ورا درد سیاتیک را تسکین داده و منجر به کاهش التهاب در بدن می شود. علاوه بر مصرف خوراکی مصرف موضعی آن نیز در تسکین درد سیاتیک موثر است.

 

استفاده از کمربند طبی؛ درمان سیاتیک کمر در خانه

 

کمربندهای طبی برای ایجاد فشار و ثبات در قسمت تحتانی کمر طراحی شده اند، و به همین دلیل ممکن است به کاهش برخی از انواع درد و ناراحتی در بخش کمر کمک کنند. اما در این بین برخی از انواع کمربندهای طبی هستند که علاوه بر فشار از تکنولوژی های دیگر مثل گرمادرمانی،

 

ماساژدرمانی و پالس های الکتریکی بهره می برند و به این ترتیب قدرت تسکین درد در آنها بالاتر است؛ در این بین می توان به کمربند پلاتینر اشاره کرد. این کمربند حاوی تکنولوژی اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس است و از این رو کارایی بسیار بالاتری در تسکین کمر درد سیاتیک دارد.

 

خوراکی های مفید برای سیاتیک

مصرف برخی از انواع خوراکی ها به خصوص سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج و کلم پیچ و همچنین میوه های حاوی مواد ضدالتهابی مثل زغال لخته و بلوبری برای تسکین سیاتیک مفید است. همچنین تحقیقات اخیر نشان می دهد مصرف ویتامین b12 به سنتز غلاف چربی (میلین) که اعصاب را می پوشاند کمک می کند. به این ترتیب هدایت تکانه ها و عملکرد عصبی به سهولت انجام می شود.

 

نتیجه گیری

درد سیاتیک ناشی از فشردگی ریشه های عصبی است که در نتیجه بیرون زدگی و فتق دیسک کمر ایجاد می شود. درمانهای خانگی مثل کمپرس سرد و گرم، مصرف مسکن، ورزش و استفاده از کمربند و زانوبند طبی می‌تواند منجر به تسکین درد سیاتیک شود. با این حال توجه به رفع منشا درد همواره باید در اولویت قرار بگیرد.