پارس ناز پورتال

قاصدک 24

قاصدک 24

ترمیم عضو جدا شده بدن انسان با الهام از کارمولک

ترمیم عضو جدا شده بدن انسان با الهام از کارمولک

ترمیم عضو جدا شده بدن انسان با الهام از کارمولک ، مدتها بود که توانایی مارمولک ها در ترمیم دم خود دانشمندان را به حیرت واداشته بود.اکنون محققان ژنی را کشف نموده اند که مارمولک را قادر می سازد دم خود را مشابه دم اولیه ترمیم نماید.

 

 مارمولک جزو حیواناتی است که برای رهایی از شر دشمنان دمش را رها نموده و بعدا بدن شروع به ترمیم عضو جدا شده می نماید.دانشمندان دانشگاه اریزونا با الهام گیری از این موضوع سعی دارند آنرا به انسان گسترش داده و در اینده بتوانند عضو جدا شده بدن انسان را نیز ترمیم نمایند.

 

پروفسور کنرو کوزومی رئیس بخش تحقیقاتی این پروژه می گوید سیستم ژنتیکی مارمولک با انسان مشابه است.مارمولک ها شبیه ترین حیوانات به انسان می باشند و قادرند کل ضمائم چادرینه ای را مجددا بازسازی نمایند.

 

وی می افزاید ما متوجه شدیم در نقطه جدا شده بدن تعداد 326 ژن در حال بازسازی مجدد دم هستند.به محض زخم شدن یا جدا شدن دم مارمولک ژنها واکنش نشان داده و همگی شروع به ترمیم قسمت زخمی می نمایند.

ترمیم عضو جدا شده بدن انسان با الهام از کارمولک

حیوانات دیگری مانند سمندرها،ماهی ها و قورباغه ها نیز قادر به خودترمیمی دم جدا و گاهی اوقات ترمیم عضو جدا شده بدن خود هستند.

 

در واقع فرایند Wnt pathway’ ،سیگنالهای مولکولی را برای کنترل سلولهای بنیادین در بسیاری از بافتها من جمله مغز،فولیکول مو و رگهای خونی را اماده می سازد.

 

مارمولک ها بافتهای منحصر به فردی دارند که در رشد دم جدا شده به صورت توزیعی فعال هستند.

 

به گزارش دیلی خبر الیزابت هاچینز که مطالعاتش در  در روزنامه علمی Public Library of Science One به چاپ رسیده است می گوید:ترمیم فرایند زودهنگام نیست.بیش از 60 روز این فرایند به طول می انجامد.در واقع مارمولک ساختار پیچیده ترمیمی را شکل می دهد که در ان سلولها درون بافتها در ناحیه دم رشد می نمایند.

 

پروفسور کوزومی می گوید:این فرایند ترمیمی راه را برای مطالعات بیشتر در خصوص رشد اعضای بدن انسان من جمله غضروف،ماهیچه در اینده خواهد گشود