پارس ناز پورتال

قاصدک 24

آیا آمادگی لازم را برای داشتن فرزند دارید؟

آیا آمادگی لازم را برای داشتن فرزند  دارید؟

ین سوال برای برخی از افراد، ساده ترین سوالی است كه می تواند مطرح شود: آنها همواره آمادگی آن را داشته اند كه صاحب فرزند شوند، زندگی شان بر همان منوالی می گذرد كه دوست دارند، و واقعا می توانند یك كودك را به زندگی خود راه بدهند. اما برخی دیگر ممكن است چندین سال برای آماده شدن جهت ورود یك كودك به زندگی شان تلاش كنند، یا احساس كنند كه پیش از بچه دار شدن بهتر است كمی تمرین كنند. كسانی هم هستند كه هیچ وقت به فكر بچه دار شدن نمی افتند. وضعیت شما هرچه كه باشد، حتی اگر می دانید كه می خواهید بچه دار شوید، باز هم می توانید تصمیم آگاهانه تری بگیرید.

اگر در تصمیم گیری پیرامون بچه دار شدن یا نشدن با مشكل مواجه هستید، یا اینكه می خواهید بدانید آیا برای این تغییر مهم و دائمی در زندگی خود آمادگی كافی دارید یا خیر، امیدواریم این بخش بتواند به شما كمك كند تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. در یك مورد می توانید مطمئن باشید: هیچ كس مجبور نیست بچه دار شود! انسانها به تعداد كافی روی زمین زندگی می كنند و با كمبود آدم مواجه نیستیم كه شما بخواهید آن را جبران كنید! پس بچه دار شدن به شما مربوط می شود؛ و همچنین به امیدها یا رویاهایی كه برای زندگی تان دارید.


چرا موضوع تا این حد "دشوار" است؟

تصمیم برای بچه دار شدن، تصمیم مهمی است كه نباید آن را دست كم بگیرید. داشتن یك نوزاد كوچولو می تواند جالب و مفرح باشد؛ حتی می تواند برخی نیازهای درونی شما را ارضا كند، به نحوی كه قبل از بچه دار شدن شاید تصور آن را هم نمی كرده اید. اما از سوی دیگر، پذیرش مسوولیت یك نوزاد می تواند بسیار دشوار هم باشد؛ آنقدر دشوار كه فكرش را هم نمی توانید بكنید. این اتفاق از آن رو دشوار است كه وقت و انرژی زیادی از شما گرفته و زمان كمی را برای استراحت و تجدید قوا باقی می گذارد؛ از آن رو دشوار است كه پدران و مادران معمولا زمان، پول، حمایت عاطفی، آموزش یا آمادگی لازم برای كارهایی را كه باید انجام دهند، ندارند؛ از آن رو دشوار است كه موجب می شود احساسات درونی تان و مخفی ترین رازهایتان بر روی چهره بیاید، چرا كه كودك شما حتما سعی خواهد كرد همه آنها را بر ملا كند؛ و از آن رو دشوار است كه اشتباهات احتمالی شما (مطمئن باشید كه شما هم اشتباهاتی خواهید داشت)، بر عزیزترین فرد زندگی تان اثر می گذارد: بر كودكتان.

بچه دار شدن، تغییرات مهمی در زندگی ایجاد می كند؛ و از آنجا كه عمده مسوولیت بزرگ كردن كودك در اكثر نقاط دنیا بر عهده مادران است، پس بچه دار شدن بیش از آنكه بر زندگی مردان اثر بگذارد، زندگی مادران را تحت تاثیر قرار می دهد. توجه داشته باشید كه جامعه رفتار مناسبی با زنان ندارد؛ پس مشكلات ناشی از برخورد نامناسب جامعه با والدین نیز بر این مشكلات زنان افزوده می شود. در دیدگاه اقتصادی، با بزرگ كردن و تربیت فرزندان، یعنی وظیفه بسیار مهم تربیت نسل آینده، مانند یك سرگرمی

برخورد می شود. زنان در حالت عادی نیز درآمد، حمایت و ارزش واقعی خود را در مقابل كمكهایی كه به جامعه می كنند دریافت نمی دارند و مادر شدن، مشكلات آنان را دوچندان می كند. در یك نگاه كلی می توان گفت كه امروزه مردان نقش بیشتری در مقایسه با گذشته، در تربیت فرزندان بر عهده می گیرند، اما كارهای روزمره خانه، پخت غذا، حمایت عاطفی، نگهداری از كودكان، خرید و دیگر جزئیات زندگی، همگی بر دوش زنان قرار گرفته است بدون اینكه راهی برای جبران این تلاشها اندیشیده شود.

البته این حرفها بدان معنا نیست كه مردان در تصمیم گیری برای بچه دار شدن با هیچ مشكلی مواجه نیستند. در جامعه مدرن، هم مرد و هم زن، هر دو در تنظیم رابطه بین شغل خود در جامعه و وظیفه خود به عنوان والدین با مشكلات جدی مواجه هستند؛ و معمولا مردان مجبور می شوند از وظیفه پدری خود صرف نظر كرده و شغل خود را انتخاب كنند، و مادران نیز مجبور می شوند از شغل خود چشم پوشی كنند


تا به وظیفه مادری خود برسند. احساس وظیفه در قبال خانواده و كودك جدید، موجب می شود تا مردان بیش از پیش به الگوی "كار و فقط كار" كه امروزه توسط اكثر مراجع و بنگاههای اقتصادی ترویج می شود، وفادار بمانند. ساعتهای طولانی كار باعث تشدید احساس "انزوای عاطفی" می شود كه امروزه اكثر مردان با آن دست به گریبان هستند؛ و بسیاری از مردان بواسطه اینكه نمی توانند همان پدری باشند كه دوست داشته اند، احساس ناامیدی و افسردگی می كنند.
آزمون واقعیت

علی رغم همه تصورات رمانتیكی كه افراد از بچه دار شدن دارند، به ندرت می توان كسی را پیدا كرد كه پیش از بچه دار شدن، تصویر دقیقی از اتفاقی كه در انتظار اوست، داشته باشد. اگر تا به حال برایتان پیش نیامده است كه یك ساك دو سه كیلویی را یك هفته به صورت مداوم همراه خودتان و به هر جا كه می روید ببرید، شاید حمل یكی از آنها بتواند به شما كمك كند تا وضعیت خود را پس از به دنیا آمدن كودكتان تصور كنید. یا اینكه می توانید یك شب از نوزاد یكی از دوستان یا اقوامتان نگهداری كنید تا بفهمید كه زندگی


واقعی با یك نوزاد چه مزه ای دارد! یا می توانید فرض كنید كه تصمیم قطعی خود برای بچه دار شدن را گرفته اید، سپس به مدت یك هفته به همه جزئیات زندگی خود و مواردی كه پس از به دنیا آمدن كودك تغییر خواهند كرد، همچنین به احساسی كه از به دنیا آمدن كودك خود خواهید داشت، فكر كنید؛ پس از آن، یك هفته را نیز با این فرض بگذرانید كه تصمیم گرفته اید بچه دار نشوید.


برخی افراد، آمادگی بچه دار شدن را ندارند. شاید شما هیچ گاه مایل به بچه دار شدن نبوده اید؛ شاید آرزوها و اهدافی در زندگی خود دارید كه بچه دار شدن، دستیابی به این اهداف را غیرممكن می سازد. ما انسانها موجوداتی جالب با قدرتهایی فوق العاده هستیم! اما بسیاری از ما آدمها، هرگز تواناییهای خلاقانه یا روحی خود را بررسی نمی كنیم، زیرا نیازهای خانوادگی جلوی ما را می گیرد. افرادی كه واقعا به این نتیجه رسیده اند كه نمی خواهند مادر یا پدر باشند، شاید احساس می كنند كه خانواده ممكن است جلوی پیشرفتشان را بگیرد؛ و البته برای خیلی ها، خصوصا خانمها، واقعا اینگونه است. مسلما نمونه های زیادی از افرادی وجود دارند كه بچه دار شده اند و بعد افسوس خورده اند!

اما از سوی دیگر، برخی افراد نیز واقعا پدر یا مادر شدن را دوست دارند، آنقدر كه گاهی خودشان هم تعجب می كنند.

در جامعه امروزی ما، بسیاری از افراد، خصوصا خانمها، به این باور می رسند كه باید روزی بچه دار شوند. امروزه تصاویر و انتظارات متعددی از سوی والدین، همسالان، مذهب، تبلیغات و رسانه ها، در قالب عروسكهای دوران كودكی تا مهمانیهای حاملگی كه به افتخار خانم حامله بر پا می شود، زنان و دختران را احاطه كرده است. اما تصمیم شما برای بچه دار شدن یا نشدن، به والدین شما، دوستانتان، مذهب، یا حتی انتظاراتی كه با آنها بزرگ شده اید، ربطی ندارد. این زندگی، مال شماست و این تصمیم، حق شماست.


آیا آمادگی لازم را برای داشتن فرزند، دارید؟

روشهای مختلفی وجود دارد كه یك فرد بتواند به این سوال جواب دهد. ممكن است هرگز پاسخ صریحی برای آن پیدا نكنید اما می توانید با فكر كردن به این موضوع بر شك و دودلی خود فائق آئید. تصمیم گیری در این مورد به فاكتورهای متعددی مربوط می شود كه ممكن است برخی از آنها هرگز برای شما روشن نشود یا نتوانید به درستی نظر صریح و دقیق خود را در بعضی از این موارد بازگو كنید. اما اگر به خودتان كمك كنید تا بر این مساله تمركز بیشتری داشته باشید می توانید علت تردیدهای خود را درك كرده و به تصمیم گیری نهایی كه به نفع شما و خانواده تان خواهد بود نزدیك شوید. ممكن است این تردید ها ناشی از برخی مسائل عاطفی باشند كه خود فرد نیز كاملا از آنها اطلاع ندارد، مثلا ناشی از یك مشكل حل نشده در دوران كودكی.

می توانید این تحقیق را با این سوال آغاز كنید: «چه چیزهایی در زندگی برای خودتان می خواهید؟» پاسخ این سوال را فارغ از وضعیت فعلی خودتان و بدون توجه به كارهایی كه برای تحقق رویاهایتان یا رسیدن به وضعیت مطلوبتان باید انجام دهید بدهید. اگر فكر می كنید كه احتمالا یك فرزند می خواهید، لازم نیست در مورد نحوه بچه دار شدن فكر كنید. در این مرحله، فقط به آرزوها و رویاهای شخصی تان فكر كنید. گاهی پیش می آید كه می بینید بچه دار شدن ممكن است با تمام آمال و آرزوهای زندگی شما در تضاد باشد و یا اینكه شاید آرزوی بزرگ شما تنها پدر یا مادر خوب بودن باشد كه هیچكس نمی تواند در این مورد به شما تضمینی دهد.

پرسش ها دیگری نیز می تواند در این مسیر به شما كمك كند. سوالات زیر بدین منظور طراحی شده اند كه بتوانید در مورد آنها با همسر یا دوست خود صحبت كنید، به آنها فكر كنید، در مورد آنها بنویسید ی با مشاور خود صحبت كنید، یا هر كار دیگری كه موجب شود نگاه دقیقی به آنها بیندازید را انجام دهید. بهتر است این سوالات را به همسرتان نیز نشان بدهید تا متوجه شوید كه پاسخهای او برای این سوالات چیست و آیا پاسخهای او برایش راضی كننده هستند یا خیر؟ این سوالات به گونه ای طراحی شده اند كه هم مردان و هم زنان بتوانند به آنها پاسخ دهند.

  
  آیا شما زمانی را به گذراندن با كودكان اختصاص می دهید؟ آیا از این كار لذت می برید؟


    از چه چیزهایی در دوران كودكی خود لذت می برده اید؟ چه چیزهایی از آن دوران را دوست نداشته اید؟


    كدام كارها یا رفتارهای والدین تان (در ارتباط با شما) را درست می دانستید؟ كدام كارهایشان به نظر شما خوب نبود؟


    یك پدر یا مادر چگونه باید باشد و چه كارهایی باید انجام بدهد؟ تا كنون چه درسها یا پیغامهایی در این باره از محیط اطرافتان دریافت كرده اید؟


    هنگام پاسخ دادن به این سوالات، چه احساسی دارید؟