پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ارزیابی سلامت نوزاد با معیار آپگار

ارزیابی سلامت نوزاد با معیار آپگار

معیار آپگار چیست ؟

استفاده از این معیار، روش ساده و موثریست برای ارزیابی سلامت نوزاد و اینكه آیا نوزاد نیاز به تمهیدات درمانی سریع دارد یا خیر. این روش سریع، بدون درد و رضایت بخش است.

در حقیقت مامای شما ارزیابی سریع خود را بدون اینكه شما متوجه باشید انجام می دهد. بیشتر نوزادان این معیار سلامت را دارا هستند. اما اگر نوزادی نیاز به اقدامات سریع طبی داشته باشد، با این روش به بهترین نحو تحت درمان می گیرد. این روش رایج برای ارزیابی نوزاد توسط یك متخصص بیهوشی با همین نام، حدود نیم قرن پیش ابداع شد. ارزیابی به این صورت انجام می شود كه موارد زیر در اولین دقیقه پس از تولد و سپس دقیقه پنجم در مورد نوزاد بررسی می شود:

    ضربان قلب
    تنفس
    سفتی عضلات
    رفلكس های نوزادی
    رنگ پوست

برای هر یك از موارد فوق امتیازی بین 0 تا 2 در نظر گرفته شده و سپس این امتیازات جمع می شوند. اگر حاصل جمع امتیازات بین 7 تا 10 باشد، به این معنا است كه وضعیت عمومی نوزاد مناسب بوده و نیازی به اقدامات پزشكی سریع ندارد.
این روش امتیازدهی چه معنایی دارد؟

امتیاز 10 (كه حداكثر امتیاز محسوب می شود) نغمه شادی برای والدین نوزاد است و نشان می دهد كه نوزاد دچار اختلال حیاتی جدی در طول زایمان نشده است. با این حال امتیاز 8 یا 9 نیز رضایت بخش است. یك زایمان سخت یا نوزاد نارس یا استفاده از داروهای مسكن حین زایمان می تواند به طور كاذب امتیازات را در معیار آپگار تغییر دهد. اما به طور معمول امتیاز بین 8 تا 10 خوب یا عالی است و غالبا نیازی به اقدامات حمایتی ندارد.

امتیاز بین 7 تا5 در موقعیت نسبتا عادی قرار دارد و ممكن است نیاز به حمایت تنفسی پیدا كند. ماما ممكن است پوست نوزاد را ماساژ یا فشار دهد یا اكسیژن تجویز كند.

نوزادانی كه امتیاز زیر 5 دارند در موقعیت بدی قرار می گیرند و نیاز به كمك سریع خواهند داشت. در اینصورت احتمالا نوزاد را در یك گهواره مخصوص قرار می دهند كه دارای لامپ گرم كننده و اكسیژن است. این اقدام نوزاد را گرم كرده و به تنفس وی كمك می كند. متخصص اطفال نیز برای اقدامات درمانی به بالین نوزاد فراخوانده می شود.
آیا معیارهای آپگار مشكلات آینده نوزاد را پیش بینی میكند یا خیر؟

خیر …. البته كمی قبلتر متخصصین عقیده داشتند كه معیار های آپگار مشكلات طبی آینده را پیش بینی می كند. یك نظریه این بود كه نوزادانی كه امتیاز آپگار آنها 5 به پایین است در آینده به مشكلات مغزی و اعصاب دچار خواهند بود. مطالعات اخیر ثابت كرده كه تنها معیار آپگار نمی تواند مشكلات طبی آینده را پیش بینی كند.

نكته مهم در استفاده از معیار آپگار، سادگی آن است بطوریكه روش محاسبه بسیار سریع و مطمئن و دقیق برای بررسی سلامت نوزاد در اولین لحظات پس از تولد است. نه بیشتر و نه كمتر ….