جستجو در پارس ناز

نتیجه ازدواج ویتامین ها

نتیجه ازدواج ویتامین ها

این ترکیبات هوشمندانه را امتحان کنید تا بهره غذایی شما چند برابر شود، اینکه شیر استخوان‌های شما را تقویت می‌کند و هویج دید و بینایی شما را بهبود می‌بخشد خبر خیلی تازه‌ای نیست، اما آنچه که شاید خبر جدیدی برای شما باشد این است که خوردن برخی مواد غذایی با هم می‌تواند تاثیر هر یک از آنها را در درمان بیماری‌ها چند برابر کند. در این مقاله ۷ زوج بسیار مقوی غذایی را به شما معرفی می‌کنیم.

کلسیم+ اینولین= معده سالم، استخوان‌های قوی
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که گاه دچار درد معده می‌شوند، بدانید که اینولین (نوعی فیبر)، باعث تعادل میزان «باکتری‌های خوب» در سیستم گوارش بدن شما می‌شود. اینولین همچنین از طریق افزایش توانایی جذب کلسیم باعث تقویت استخوان‌ها می‌گردد. معمولا این نوع فیبر در مکمل‌های غذایی یافت می‌شود، اما منابع طبیعی این فیبر نیز بسیارند.


منابع خوب کلسیم: شیر، ماست، پنیر (از هر نوع)، براکلی، کلم‌پیچ، ماهی سالمون و ساردین، سویای غنی شده با کلسیم، بادام، آب پرتقال غنی شده، سبوس غنی شده و مارچوبه.
منابع خوب اینولین: کنگر، پیاز، سیر، تره فرنگی، کاسنی، موز، آرد گندم کامل و مارچوبه.
ایده‌های ترکیبی
موز و غلات صبحانه با شیر
مارچوبه پخته شده و پنیر پارمزان رنده شده

کلسیم+ ویتامین D = استخوان‌هایی قوی
آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که چرا شیر را با ویتامین D غنی می‌کنند؟ بدن شما برای جذب کلسیم و برای تقویت استخوان‌ها، به ویتامین D نیاز دارد.
منابع خوب کلسیم: کلم‌پیچ، کلم براکلی، شیر، ماست، پنیر، آب پرتقال غنی شده، سویای غنی شده، شیر برنج و بادام.
منابع خوب ویتامین D : ماهی سالمون، ساردین، ماهی تن، ماهی شیر، زرده تخم‌مرغ، سویای غنی شده و شیر گاو.
ایده‌های ترکیبی:
سالمون کبابی با کلم پیچ خرد شده
املت کلم براکلی و پنیر
ماهی تن با پنیر کم چرب و نان گندم کامل

ویتامین E + ویتامین C = بینایی قوی

 

آیا می‌خواهید قوه بینایی شما تقویت شود؟ ویتامین E را با ویتامین C مصرف کنید. ویتامین E جلوی تخریب قرنیه چشم (یکی از شایع‌ترین علل نابینایی) را می‌گیرد. ویتامین C نیز ویتامین E را برای مبارزه با عوامل بیماری آماده و تجهیز می‌کند.
منابع خوب ویتامین E: بادام (و روغن بادام)، بادام زمینی (و کره بادام زمینی)، گندم، تخمه آفتابگردان و دانه‌های سویا.
منابع خوب ویتامین C: مرکبات، کیوی، فلفل دلمه‌ای، کلم براکلی، کلم بروکسل، گوجه فرنگی، توت فرنگی و سیب زمینی
ایده‌های ترکیبی
کره بادام زمینی و توت فرنگی (در نان ساندویچی یا نان تست)
سالاد با نارنگی و بادام

آهن+ ویتامین C = انرژی بیشتر

با دریافت مقدار کافی آهن، احساس خستگی را از خود دور کنید. آهن به انتقال اکسیژن به ماهیچه‌ها، مغز و به کل بدن بسیار کمک می‌کند. در عین حال ویتامین C علاوه بر اینکه در مبارزه با انواع بیماری‌ها موثر است، باعث می‌شود لثه‌ها، قلب و پوست شما نیز سالم بمانند و همچنین سلول‌های شما آهن را بهتر جذب کنند. آهن در انواع غذاهای گیاهی (مانند میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات) و غذاهای گوشتی (مانند گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ) یافت


می‌شود، اما بدن آهن دریافت شده از منابع گیاهی را سخت‌تر جذب می‌کند. به همین دلیل افرادی که آهن بدن خود را با مصرف گیاهان تامین می‌کنند، بهتر است از ویتامین C نیز برای جذب آهن کمک بگیرند.
منابع گیاهی آهن: غلات، سویا، گندم و حبوبات (از جمله دانه سویا، نخود و لوبیا چیتی).
منابع خوب ویتامین C: مرکبات، کیوی، توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی، فلفل‌دلمه‌ای، کلم براکلی، کلم بروکسل و سیب‌زمینی.
ایده‌های ترکیبی:
سالاد اسفناج با تکه‌های پرتقال
غلات با توت فرنگی

 

ویتامین K + چربی = قلب و استخوان‌هایی سالم
چربی خوب است یا حداقل می‌تواند خوب باشد، به شرط آنکه شما نوع مناسب آن را مصرف کنید. چربی‌های «خوب» (چربی‌های اشباع نشده، از جمله امگا ۳) خواص متعددی برای سلامتی، از جمله کاهش کلسترول خون، دارد. همچنین بدن شما برخی از انواع ویتامین‌ها، مانند ویتامینK که در تقویت استخوان‌ها و انعقاد خون بسیار مهم است را نمی‌تواند بدون چربی جذب کند.


منابع خوب ویتامین K: کلم‌پیچ، اسفناج، شلغم، کلم براکلی، کلم سبز و کلم بروکسل.
منابع خوب چربی: مغزها (از هر نوع از جمله گردو، فندق، بادام و بادام زمینی)، انواع روغن‌ها (از جمله روغن زیتون و کانولا)، بذر کتان، کنجد و آووکادو.
ایده‌های ترکیبی:
سالاد اسفناج و کلم براکلی با روغن زیتون
کلم بروکسل پخته با بادام

روی + ترکیبات سولفور = سیستم ایمنی قوی

قابل توجه طرفداران سیر و پیاز! این دو گیاه تند و تیز، علاوه بر طعم دادن به غذا، کارهای دیگری نیز انجام می‌دهند. ترکیبات سولفوری موجود در آنها به جذب روی موجود در برخی غذاها مانند غلات کامل (مهم برای سیستم ایمنی و بهبود زخم‌ها)، کمک می‌کند.
منابع خوب روی: غلات کامل (از جمله برنج قهوه‌ای و نان گندم کامل) و بقولات.
منابع خوب ترکیبات سولفور: سیر و پیاز.
ایده‌های ترکیبی:


برنج قهوه‌ای با پیاز
نان گندم کامل با پنیر کم‌چرب و پیاز

بتا کاروتن / ویتامین A + چربی = پوستی درخشان
از کرم‌های ضد چروک و ضد پیری صرف‌نظر کنید. بتا کاروتن که برای جذب شدن نیاز به چربی داشته و تبدیل به ویتامین A در بدن شما می‌شود، به درخشندگی پوست شما کمک می‌کند. ویتامین A همچنین سیستم ایمنی و ساخت سلولی بدن را نیز تقویت می‌کند. اما این نوع ویتامین برای جذب شدن احتیاج به چربی دارد.منابع خوب بتاکاروتن: هویج، زردآلو، طالبی، سیب‌زمینی شیرین، کلم‌پیچ و اسفناج.
منابع خوب چربی: مغزها (از هر نوع از جمله گردو، بادام و بادام زمینی)، روغن‌ها (از جمله روغن زیتون، بادام و کانولا)، بذرکتان، کنجد و آووکادو.

ایده‌های ترکیبی:
– سیب زمینی شیرین پخته با روغن زیتون یا کانولا
– ترکیب زردآلوی خشک، بادام و گردو