جستجو در پارس ناز

کاهش سموم محیط زندگی

کاهش سموم محیط زندگی

گرچه آلودگی های محیطی از جمله آلودگی هوا از مظنونین اصلی افزایش خطر ابتلا به سرطان هستند، اما با توجه به این که در حال حاضر امکانات لازم برای مقابله با این آلودگی در هوای شهرها وجود ندارد، به هموطنان عزیزی که  نگران سلامتی خود و فرزندانشان هستند می توان  راه های مقابله با آلودگی های محیط منزل را متذکر شد. 

یکی از مسایل بسیار مهم در آلودگی هوای تنفسی افراد که غالباً از نظر عزیزان پنهان می ماند، آلودگی داخل خانه یا به اصطلاح انگلیسی آن indoor pollution است. این عبارت به آلودگی هایی اشاره می کند که منشا آن در خانه است و گاهی باعث می شود که هوای داخل خانه حتی از هوای بیرون آلوده تر باشد. در حقیقت ما از آلودگی که در خارج از خانه است هراس داریم و در خانه می مانیم تا از این آلودگی در امان بمانیم اما متوجه آلودگی که در داخل خانه توسط خود ما ایجاد شده نیستیم.

برای مثال در نظر بگیرید خانه ای را که در هر کدام از اطاق های آن یک بخاری گازی یا نفتی وجود دارد که هرکدام به نوبه خود گازهای سمی را هرچند به میزان کم وارد هوای خانه می کنند. کاملا قابل درک است که نمی توان بخاری را از خانه حذف کرد اما خود ما می دانیم که استفاده بهینه از مواد سوختی و انرژی، امرمهمی است که به دلیل فراوانی و ارزانی منابع انرژی، سال هاست که در کشور ما به یک شعار نامفهوم تبدیل شده است.

 کم نیستند خانواده هایی که در زمستان شعله بخاری ها را تا آخرین درجه بالا می کشند و هر وقت از گرما به تنگ آمدند به جای کم کردن شعله بخاری، پنجره ها را باز می کنند و لباس های تابستانی می پوشند!! این مطلب حتی در مورد ساختمان هایی که با شوفاژ کار می کنند نیز صادق است و بسیاری از خانواده ها و کار کنان مراکز اداری و دولتی به استفاده بی رویه از انرژی که مولد مواد سمی است عادت دارند.

یک مثال ساده از این عادت بد، دم کردن چای و قرار دادن کتری بر روی آتش به مدت طولانی است که رسم دیرینه ما ایرانی هاست. در صورتی که همین شعله کوچک که به نظر ما بی مقدار و بی خطر می رسد، مقادیر کمی از مواد سمی را به طور مداوم وارد هوای تنفسی ما کرده و به بدن ما و کودکان ما ضرر می رساند. تصور کنید خانمی را که  با دست و دل بازی تمام چند ظرف آب و غذا و چای را روی گاز گذاشته و در حال تمیز کردن خانه با انواع و اقسام مواد شیمیایی مانند سفید کننده ها و لکه برها و جرم زداهاست. این خانم به هوایی که میزان  قابل توجهی از مواد سمی ناشی از سوختن گاز در آن وجود دارد، سم ناشی از تبخیر مواد پاک کننده را نیزاضافه می کند و در حالی که به دلیل فعالیت بدنی به نفس نفس افتاده این هوای آغشته به انواع سموم را تنفس می کند بدون اینکه بداند چه ضرری به سلامت خود و افراد خانواده وارد آورده است. 

همه ما وقتی صحبت از آلودگی هوا می شود نگاهی به هوای بیرون انداخته و با حسرت و افسوس سری تکان می دهیم و از اینکه نمی توانیم در این زمینه کاری بکنیم ناراحت و نگرانیم. اما باید بدانیم که با رعایت چند نکته کوچک می توان با آلودگی داخل خانه که به مراتب خطر ناک تر از آلودگی بیرون است مقابله کرده و هوای تنفسی خود را در حد بضاعت خو د تمیز نگه داریم :

1- ایجاد بهترین حرارت با مصرف کمترین گاز و تولید کمترین آلودگی: شعله گاز را در حدی تنظیم کنیم که با شعله آبی بسوزد. این مسئه هم در مورد بخاری و هم در مورد اجاق گازهای  خانگی صدق می کند. در مورد اجاق های گازی  اگر شعله را تا حد زیادی بالا ببرید مقداری از گاز بدون اینکه فرصت سوختن داشته باشد وارد هوای اطاق می شود. اگر دقت کنید در این حالت صدای خارج شدن گاز را از شعله می شنوید. برای کاهش میزان آلودگی به آهستگی  درجه گاز را کم کنید می بینید که این صدا قطع می شود اما میزان شعله کم نمی شود زیرا در حقیقت شما از خروج گازهایی که فرصت سوختن ندارند جلوگیر ی کرده اید بدون اینکه میزان گرمای  تولید شده را کاهش داده باشید. این مسئله در مورد بخاری ها نیز صحیح است با این تفاوت که در بخاری به دلیل پوشیده بودن شعله  صدای خروج گاز به راحتی شنیده نمی شود، اما آبی بودن شعله تا حدی نشانه بهتر بودن بازده سوخت و کاهش مواد سمی پخش شده در هوا است.

2- هرگاه برای منظوری آب  جوشیده نیاز داشتید ابتدا در مورد میزان مورد نیاز فکر کنید و به همان میزان آب داخل کتری یا ظرف بریزید: آب بیشتر نیاز به حرارت بیشتر و سوزاندن میزان بالاتری از مواد سوختی دارد که به آلوده تر شدن هوا می انجامد. اگر می خواهید آب برای مدتی داغ بماند و چای دم شده برای مدتی قابل استفاده باشد می توانید از فلاسک استفاده کنید که ساعت ها آب را داغ نگه می دارد و نیازی به سوزاندن گاز و آلوده کردن محیط ندارد.

3- برای تمیز کردن سطوح از موادی استفاده کنید که روی سطوح مالیده می شوند نه آنهایی که اسپری می شوند: چون همیشه مقداری از مواد اسپری شده  وارد هوای تنفسی شما که در حال اسپری کردن هستید می شود. در عین حال سعی کنید از حد اقل موارد شیمیایی برای تمیز کردن خانه استفاده کنید. هرچه میزان ماده مورد استفاده شما بیشتر باشد میزان تبخیر از روی سطوح نیز بیشتر بوده و مقدار بیشتری سم وارد هوا می شود.

4- از انواع مواد پاک کننده با ترکیبات متفاوت به طور هم زمان استفاده نکنید: این مواد گاهی در ترکیب با همدیگر مواد دیگری تولید می کنند که برای سلامتی ما بسیار زیان بار هستند. مورد بارز آن که بسیاری از خانم ها با آن آشنا هستند ترکیب سفید کننده ها با جوهر نمک است که بخارات آن برای ریه بسیار سمی است و اثرات بد آن در ریه تا مدت ها باقی می ماند.

5- سیگار یکی از اصلی ترین مظنونین در ابتلای به انواع سرطان هاست: افراد خانواده فردی که سیگار می کشد بدون اینکه بخواهند از هوای آلوده به دود سیگار تنفس می کنند. در این میان کودکان که ریه های حساس تری دارند بیشتر در معرض خطر هستند و لذا توصیه می شود ضمن توجه به لزوم ترک سیگار حتی الامکان هنگام سیگار کشیدن از هوای آزاد بالکن یا کنار پنجره استفاده کنید.

6- کودکان نوگلان زندگی ما هستند و سلول های آنها شکننده و در مقابل مواد شیمیایی حساس تر هستند: در جشن های تولد و مراسم مانند آن از مواد آتش زا و فشفشه ها استفاده نکنید، همچنین استفاده از اسپری های صناعی مانند برف شادی و مانند آن توصیه نمی شود. بهتر است به جای آن از کاغذ های رنگی ساده و بادکنک های رنگی استفاده کنید. کودکان هر آنچه شما در جشن ها برایشان استفاده کنید را با آغوش باز می پذیرند، این شما هستید که باید به فکر سلامت آنها باشید.

بیایید همه با هم در کاهش سموم محیط زندگی خود بکوشیم و زمین پاکیزه تری برای فرزندانمان پس انداز کنیم.