جستجو در پارس ناز

بیوگرافی شهرام شاه حسینی کارگردان تلویزیون و سینمای ایران

بیوگرافی شهرام شاه حسینی کارگردان تلویزیون و سینمای ایران

بیوگرافی شهرام شاه حسینی 

در این مطلب، بیوگرافی شهرام شاه حسینی را به اشتراک گذاشته ایم. شهرام شاه حسینی کارگردان تلویزیون و سینمای ایران در تاریخ 4 اسفند 1352 و در تهران چشم به جهان هستی گشود. وی در سریال هشت و نیم دقیقه و همه چیز آنجاست و … به ایفای نقش پرداخته است.

 

شهرام کار خود را در سال 1377 در تئاتر استاد کسایی شروع کرد و هم اکنون کارگردان، تهیه کننده و نویسنده سینما و تلویزیون می باشد. او در کارنامه هنری خود سریال محبوب و پر قسمت “پرستاران” را ثبت کرده است.

 

شهرام شاه حسینی کیست؟

شهرام شاه حسینی زاده 4 اسفند 1352 در شهر تهران است و فارغ التحصیل دانشگاه در رشته اقتصاد می باشد. این کارگردان محبوب و معروف ایرانی به دلیل ساخت فیلم ها و سریال های خود به اوج شهرت رسیده است. وی کار خود را از سال 1375 در تئاتر استاد کسایی شروع کرد و به عنوان دستیار کارگردان در سینما و در سن 26 سالگی مشغول به فعالیت شد.

بیوگرافی شهرام شاه حسینی 

شهرام فیلمسازی را کاملا به صورت تجربی یاد گرفت و با همین روال رو به جلو حرکت کرد. سپس در سال های 1375-1384 به عنوان دستیار کارگردان در پروژه های متعدد سینمایی و تلویزیونی حضور پیدا کرد. نخستین فیلم سینمای شاه حسینی در سال 1386 روی پرده سینما رفت و مخاطبانی زیادی را به دست آورد.

 

آثار هنری او در صنعت سینما و تلویزیون

در حالت کلی آثار تلویزیونی و سینمایی این کارگردان بسیار زیبا و معروف بوده و به همین دلیل مخاطبان بی شماری را به خود جذب نموده است. زیرا شهرام موفق به کسب سیمرغ بلورین برترین فیلم از 21 مین جشنواره برای کارگردانی فیلم کوتاه “به طعم خاک” شد.

 

سپس از جشن خانه سینما، تندیس برترین فیلم کوتاه برای کارگردانی فیلم کوتاه “به طعم خاک” دریافت نمود. از آثار سینمایی و تلویزیونی شاه حسینی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

زندگینامه شهرام شاه حسینی ،بیوگرافی شهرام شاه حسینی

اولین سریال خانگی شهرام

نخستین پروژه خانگی شهرام شاه حسینی در سال 1399 کلید خورد که سریال میخواهم زنده بمانم بود و تا تابستان 1400 طول کشید.

 

آثار سینمایی به عنوان کارگردان

کلاغ پر در سال 1386

زن ها فرشته اند در سال 1386

آقای هفت رنگ در سال 1387

کلاف در سال 1393

خانه دختر در سال 1393

کمین در سال 1393

هفته ای یکبار آدم باش در سال 1399

آثار سینمایی به عنوان دستیار کارگردان

مادرم گیسو ساخته سیامک شایقی در سال 1375

سفر به چزابه ساخته رسول ملاقلی پور در سال 1376

نجات یافتگان ساخته رسول ملاقلی پور در سال 1376

هیوا ساخته رسول ملاقلی پور در سال 1377

کمکم کن ساخته قاسم جعفری در سال 1377

شراره ساخته سیامک شایقی در سال 1378

دختران خورشید ساخته مریم شهریار در سال 1378

سگ کشی ساخته بهرام بیضایی در سال 1379

بهشت آبی در سال 1380

تو آزادی ساخته محمدعلی طالبی در سال 1381

معادله ساخته ابراهیم وحیدزاده در سال 1382

لاک پشت ها هم پرواز می کنند ساخته بهمن قبادی در سال 1382

 

آثار تلویزیونی به عنوان کارگردان

تاوان در سال 1389

مثل یک کابوس در سال 1390

پیدا و پنهان در سال 1392

همه چیز آنجاست در سال 1393

هشت و نیم دقیقه در سال 1395

پرستاران در سال 1396

پرگار در سال 1397

 

آثار تلویزیونی به عنوان دستیار کارگردان

پدر خاک ساخته نادر کجوری در سال 1383

زیر آسمان شهر ساخته مهران غفوریان در سال 1383

بدون شرح ساخته مهدی مظلومی در سال 1384

باغچه مینو ساخته رضا صفدری در سال 1384

 

جوایز و افتخارات شهرام شاه حسینی

 

شهرام به عنوان کارگردان و دستیار کارگردان ایرانی موفق به کسب جوایز متعددی از جشنواره های مختلف شده است. زیرا تبحر، تجربه و علم این کارگردان محبوب و معروف به قدری زیاد است که در آثارش آنها را به خوبی به نمایش می گذارد. پس از جوایز کسب شده توسط شاه عباسی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

• کسب تندیس بهترین کارگردان تلویزیونی در جشن حافظ 1400 برای سریال معروف “میخواهم زنده بمانم”

 

• کسب تندیس برترین فیلم کوتاه از جشن خانه سینما برای فیلم کوتاه محبوب “به طعم خاک”

 

• کسب سیمرغ بلورین برترین فیلم کوتاه از جشنواره فیلم فجر برای فیلم کوتاه معروف “به طعم خاک”

 

شهرام شاه عباسی در سریال همه چیز آنجاست

مجموعه تلویزیونی همه چیز آنجاست در سال 1393 توسط کارگردان معروف شاه عباسی ساخته و روی آنتن رفت. شهرام دلیل حضورش در این مجموعه را اینگونه بیان می کند به محض اطمینان از نوشتن فیلمنامه توسط آقای افخمی دوست داشت که در آن حضور پیدا کند. زیرا کارهای افخمی برای شهرام چه زمانی که ناظر کیفیت بودند و یا نویسندگی و کارگردانی مجموعه را برعهده داشتند، جذاب است.

شهرام شاه حسینی و همسرش ،بیوگرافی شهرام شاه حسینی

بیوگرافی شهرام شاه حسینی

 

وی درباره بازخورد مجموعه اینگونه صحبت می کند که با سریال ارتباط برقرار کرده و از این طریق مخاطبان بی شماری را به تماشای این کار ترغیب نموده است. البته همه در این کار روی لبه تغییر در حرکت هستند و نمایش و عدم نمایش خط قرمزها نتیجه صداقت سازندگان سریال است. شهرام شاه حسینی در مجموعه تلویزیونی “همه چیز آنجاست” به عنوان کاراکتر فروشنده نمایشگاه موتر، آقای صوفی به ایفای نقش می پردازد.

 

البته علیرضا افخمی نویسنده این مجموعه علاقه زیادی به ایفای نقش آقای صوفی داشت ولی این نقش به شهرام داده شد. اما افخمی بایستی در این نقش بازی می کرد و تجربه اش نسبت به من بیشتر بود. البته هدف از به نمایش درآوردن مجموعه “همه چیز آنجاست” به این موضوع اشاره می کند که بایستی خانواده تشکیل شود تا به اعضای آن حس اعتماد به نفس، امنیت و قدرت منتقل گردد.

 

حقایقی درباره نخستین فیلم سینمایی شهرام شاه حسینی

 

شاه حسینی نخستین فیلم سینمایی خود را به اسم “کلاغ پر” در سال 1386 روی پرده سینما به اجرا درآورد. همچنین تهیه کنندگی این فیلم بر عهده حسین فرح بخش و عبدالله علیخانی بوده و بازیگران سرشناسی از جمله حسام نواب صفوی، بهنوش طباطبایی، مهناز افشار و محمدرضا گلزار به ایفای نقش پرداختند.

شهرام شاه حسینی بازیگر

جمع بندی

شهرام شاه حسینی کارگردان سینما و تلویزیون متولد اسفند 1352 در تهران است. وی فارغ التحصیل رشته اقتصاد بوده و بعد از پا به عرصه هنر با گرایش کارگردانی و نویسندگی گذاشت.

 

شهرام در سریال های “هشت و نیم دقیقه” و “همه چیز آنجاست” به ایفای نقش پرداخت و کار خود را در سال 1377 در تئاتر استاد کسایی شروع کرد. شاه حسینی هم اکنون به عنوان کارگردان، تهیه کننده و نویسنده سینما و تلویزیون مشغول به فعالیت می باشد.