جستجو در پارس ناز

دستور تهیه حلوای سرلاک ویژه افطار

مجموعه : آموزش آشپزی
دستور تهیه حلوای سرلاک ویژه افطار

 مواد لازم :

 آرد      نصف ليوان
سرلاک      نصف ليوان
 كره     50 گرم
روغن      يک سوم ليوان
 آب      نصف ليوان
 گلاب      يک سوم ليوان
شکر      دو قاشق غذاخوری
زعفران     به مقدار کافی

 

طرز تهیه :

آب، گلاب، شكر و زعفران را داخل قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهید.چون سرلاك شيرين است مقدار شكر حلوا را خيلی كم باید بریزیم و همین موضوع كه باعث می شود که حلوا ديگر كشدار و انگشت پيچ نباشد. ولی مقدار شیرینی آن متعادل است.حدود دو سه دقیقه جوشیدن برای این حلوا مناسب است.

 

آرد و سرلاك را داخل قابلمه می ريزيم و روی حرارت قرار می دهيم و مرتب هم می زنيم كه نسوزد.كمی كه رنگش طلايی شد كافی است. ( فقط يه كم )دقت كنيد سريع می سوزد و تلخ می شود ( اگه تجربه كافی نداريد بهتر است آرد را تفت بدهيد و بعد از آن كه رنگ گرفت سرلاك را اضافه كنيد. در این صورت امکان سوختن و تلخ شدن ندارد )

 

روغن و كره را اضافه می كنيم. مقدار كره و روغن بسیار کم باید باشد در حدی كه خميری شود. بايد كم كم روغن را اضافه كنيد و مرتب هم بزنيد تا به يک خمير تقريبا شل برسيد.

شربت را اضافه کرده و مرتب هم می زنيم.در حدی روی حرارت هم می زنيم كه حلوا فرم گرفته و لطيف شود .

 

نكته : سرلاك با اضافه كردن آب پف می كند و در این صورت مجبور می شوید که مقداری آب به آن اضافه کنید.رنگ حلوا و تيره و روشن بودن آن بستگی به ميزان تفت دادن دارد كه كاملا در اختيار خود شماست  كه چقدر آن را تفت بدهيد.داخل ظرف سرو ريخته و آن را با قرص های میوه ای و اسمارتیز تزئين می كنيم.

 

چون ميزان روغن حلوا كم است روغن بسیار کمی را پس می دهد و همین باعث می شود تا سطح کار صیقلی و تمیز در بیاید.در ظرف دردار داخل یخچال می توانید برای چند افطاری از آن استفاده کنید.