پارس ناز پورتال

تعبیر کابوس هایی که در خواب می بینیم چیست و چه کنیم تا دیگر کابوس نبینیم؟

تعبیر کابوس هایی که در خواب می بینیم چیست و چه کنیم تا دیگر کابوس نبینیم؟

تعبیر کابوس هایی که در خواب می بینیم چیست

 

تعبیر کابوس هایی که در خواب می بینیم چیست و چه کنیم تا درمان شویم؟ کابوس خواب آزاردهنده‌ای است که با احساسات منفی همراه است، مانند اضطراب یا ترس که شما را بیدار می‌کند. کابوس در کودکان شایع است اما در هر سنی ممکن است رخ دهد. به یاد داشته باشید که کابوس های گاه به گاه معمولا جای نگرانی ندارند. زیرا همه افراد در طول زندگی خود کابوس می بینند و طبیعی است.

 

باید بگوییم، کابوس ها ممکن است در کودکان بین 3 تا 6 سال شروع شود و بعد از 10 سالگی کاهش یابد. برخی از افراد آنها را در بزرگسالی یا در طول زندگی خود نیز دارند. اگرچه کابوس‌های شبانه رایج هستند، اما اختلال کابوس نسبتاً نادر است. اختلال کابوس زمانی است که کابوس‌ها تقریبا هر شب باعث ناراحتی می‌شوند، خواب را مختل می‌کنند، و باعث ترس از خوابیدن می شوند.

 

علائم کابوس دیدن در خواب چیست؟

من در این مقاله راه درمان کابوس دیدن را به شما خواهم گفت، اما قبل از آن (که در بخش آخر است) باید این پیش نیازها را مطالعه کنید. اگر دچار اختلال هستید: شما به احتمال زیاد در نیمه دوم شب کابوس می بینید. کابوس ممکن است به ندرت یا بیشتر، حتی چندین بار در شب رخ دهد. اپیزودها به طور کلی کوتاه هستند، اما باعث بیدار شدن شما می شوند و بازگشت به خواب می تواند دشوار باشد.

 

یک کابوس ممکن است شامل این ویژگی ها باشد:

رویای شما واضح و واقعی به نظر می رسد و بسیار ناراحت کننده است و اغلب با آشکار شدن رویا آزاردهنده تر می شود. خط داستانی رویای شما معمولاً مربوط به تهدیدات ایمنی یا بقا است، اما می‌تواند موضوعات آزاردهنده دیگری نیز داشته باشد. کابوس شما شما را بیدار می کند، در نتیجه در رویای خود احساس ترس، اضطراب، عصبانیت، غمگینی یا انزجار می کنید.

تعبیر کابوس دیدن در خواب

وقتی در رختخواب هستید احساس تعریق می کنید یا تپش قلب دارید. شما می توانید پس از بیدار شدن به وضوح فکر کنید و می توانید جزئیات رویای خود را به خاطر بیاورید. خواب شما باعث ناراحتی می شود که باعث می شود به راحتی دوباره به خواب نروید. کابوس ها تنها در صورتی به عنوان یک اختلال در نظر گرفته می شوند که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم.

 

بیشتر بخوانید: کابوس هایی که باید تعبیر آنها را بدانید | کابوس های رایج و با معنا |معنی انواع تعبیر خواب

 

چه زمانی کابوس دیدن یک اختلال محسوب می شود؟

ناراحتی یا اختلال عمده در طول روز، مانند اضطراب یا ترس مداوم، یا اضطراب قبل از خواب در مورد دیدن یک کابوس دیگر اولین نشانه اختلال کابوس های شبانه است. اگر مشکلات تمرکز یا حافظه دارید، یا نمی توانید از فکر کردن به تصاویر رویاهای خود دست بردارید هم ممکن است دچار اختلال شده باشید. خواب آلودگی، خستگی یا کم انرژی بودن در طول روز هم نشانه ای جدی است.

 

به علاوه، مشکلات عملکرد در محل کار یا مدرسه یا در موقعیت های اجتماعی یا مشکلات رفتاری مربوط به زمان خواب یا ترس از تاریکی هم مربوط به اختلال کابوس می شود. توجه داشته باشید که داشتن یک کودک مبتلا به اختلال کابوس می تواند باعث اختلال خواب و ناراحتی قابل توجهی برای والدین یا مراقبان شود. اما نگران نباشید زیرا که این اختلال به راحتی قابل درمان است.

 

کابوس های ما چه تعبیری دارند؟

قرار است خواب آرام باشد. اما زمانی که ما یک کابوس می بینیم، آرام و قرار را از دست می دهیم. چه ما توسط یک هیولای خیالی ترسیده باشیم یا در غم یک فقدان چیزی یا کسی باشیم، کابوس‌ها به جای بازگرداندن انرژی، انرژی ما را می‌دزدند. پس چرا ما کابوس می بینیم؟ و چگونه می توانیم شدت یا دفعات آنها را کاهش دهیم؟

 

روانشناسی امروز کابوس ها را به عنوان رویاهایی تعریف می کند که “ترس، اضطراب یا غم” را برمی انگیزند. آنها در مرحله “حرکت سریع چشم” (REM) خواب، اغلب در اواخر شب رخ می دهند و تمایل دارند که فرد خوابیده را بیدار کنند. موضوعات متداول کابوس ها عبارتند از: افتادن از ارتفاع، از دست دادن دندان و عدم آمادگی برای امتحان و…

 

برای 1 درصد از جمعیت، کابوس ها به قدری مکرر رخ می دهند و آنقدر ناتوان کننده هستند که ممکن است فرد مبتلا به اختلال کابوس تشخیص داده شود. بنابراین، این قابل درک است که بخواهید بفهمید چه چیزی ممکن است باعث کابوس های شما شود تا بتوانید این مشکل را بدون رفتن به دکترهای اعصاب و روان درمان کنید.

 

بیشتر بخوانید: خواب هایی که همه ما دیده ایم | از کابوس ها تا خواب های تکراری

 

کابوس های ما چه معنایی دارند؟

به گفته پزشک بالینی جکی کازومبال، “رویاها روش مغز ما برای سازماندهی رویدادهای روز، خاطرات و تصاویر در داستان های واضح، نمادین و بی معنی هستند.” به طور خاص کابوس‌ها «رویاهایی هستند که اغلب به اضطراب و آسیب‌های حل‌نشده‌ای مرتبط هستند که مغز ما به‌طور کامل روی آن کار نکرده است». یعنی علت در درون ما است و ممکن است فراموشش کرده باشیم.

تعبیر کابوس های رایج

مطالعات نشان می دهد که کابوس ها اغلب با نیازهای روانی برآورده نشده و/یا ناامیدی از تجربیات زندگی مرتبط هستند. با این حال، ایجاد این پیوندها همیشه آسان نیست – به جز در موارد ضربه (که در زیر بحث می شود)، کابوس های ما معمولاً مشکلات ما را از طریق استعاره و نه بازنمایی تحت اللفظی منعکس می کنند.

 

به عنوان مثال، شخصی که با یک حرکت استرس زا سر و کار دارد ممکن است خواب سقوط از لبه صخره یا دیر رسیدن به یک رویداد مهم را ببیند. به همین ترتیب، دو نفر ممکن است کابوس های مشابهی را تجربه کنند (مثلاً در مورد برهنه بودن در یک فضای عمومی) اما به دلایل بسیار متفاوت! این تغییرات می تواند یافتن یک “معنای” واحد و واضح پشت رویاهای ما را دشوار کند.

 

تعبیر کابوس های رایج از دید علم نه خرافات

 

با این حال، موارد بالا مانع از تلاش مردم نشده است. چندین منبع در مورد معانی کابوس های خاص و رایج نظریه پردازی کرده اند و برخی از نتایج آنها به راحتی قابل درک است. همه ما می توانیم درک کنیم که چرا بسیاری از محققان معتقدند رویاهایی با تم: تعقیب شدن مستقیماً با تجربیات اضطراب مرتبط است یا اینکه رویاهای قرار گرفتن در یک وسیله نقلیه خارج از کنترل نشان دهنده عدم کنترل در زندگی فرد است.

 

با این حال، ذهن یا تجربیات هیچ دو نفری شبیه به هم نیست. بنابراین بهترین راه برای فهمیدن اینکه چرا مدام در خواب می بینید، مثلاً مورد حمله پرندگان یا گم شدن در یک هزارتو هستید، این است که بیشتر به افکار، احساسات و خاطرات خودتان فکر کنید.  شما معماها و مسائل حل نشده زیادی در ذهن و خاطرات تان دارید که باید حل شوند تا ناخودآگاه شما آزاد شود.

 

بیشتر بخوانید: چه خواب هایی تعبیر دارند؟ (نحوه تشخیص رویای صادق از کاذب)

 

چه کنیم تا دیگر کابوس نبینیم؟

رویاهای بد، و حتی به طور خاص، داشتن خواب های مشابه، می تواند نشانه ای از اختلال استرس پس از سانحه باشد. برخی از دانشمندان بر این باورند که عملکرد رویاهای ما کمی شبیه به یک بازی ویدیویی است: ما را در سناریوهای خاصی قرار می دهد تا ببینیم چگونه واکنش نشان خواهیم داد تا بتوانیم بهترین راه ها را برای رویارویی با تهدیدات معقول زندگی خود بیابیم.

چه کنیم تا کابوس نبینیم

اما وقتی کابوس‌های مکرر می‌بینیم، ممکن است احساس کنیم همیشه تهدید شده‌ایم. اگر می دانیم که در زندگی روزمره خود ایمن هستیم اما رویاهای ما آن را اینگونه نمی بیند، احتمالاً چیزی وجود دارد که باید آن را پردازش کنیم تا خود را به یک احساس ایمنی عمومی برگردانیم. درمان‌های زیادی برای تروما (یا استرس سمی) وجود دارد که در سیستم عصبی زندگی می‌کند.

 

تمرین‌های جسمانی مانند یوگا، تمرینات بدنی و مشاوره جسمانی می‌توانند برای رهایی از این ضربه و بازگشت به تعادل واقعاً قدرتمند باشند. برخی از مردم بر این باورند که رویاها می‌توانند پنجره‌ای به زندگی‌هایی باشند که در گذشته داشته‌ایم. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ما می توانیم اساساً تجربیات آسیب زا را به طور ژنتیکی به فرزندان خود منتقل کنیم.

 

آخرین مرحله خوب شدن

دانستن تعبیر کابوس‌هایمان می‌تواند راهی قدرتمند برای یادگیری نحوه گذر از آنها باشد. کتاب های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کنند. اما اغلب می‌توانید معنای نمادهای رویایی‌تان را خودتان کشف کنید، (بدون اینکه از کسی کمک بگیرید). چند نماد خاص را از رویای خود انتخاب کنید. این می تواند شامل شخصیت ها، تصاویر، اشیاء و غیره باشد.

 

از خودت بپرس:

وقتی به این شی / تصویر / نماد فکر می کنم چه احساسی دارم؟

رابطه من با این نماد چیست؟ آیا مثبت/منفی است؟ آشنا/ناآشنا؟

در متن رویا، این نماد/شخصیت چه می خواهد؟ نمی خواهم؟

 

کابوس می تواند یکی از راه هایی باشد که ناخودآگاه شما سعی می کند بوسیله آن، توجه شما را جلب کند. گاهی اوقات به این معنی است که روحیه ما با آنچه در حال حاضر در زندگی ما اتفاق می افتد هماهنگ نیست. هنگامی که ما کابوس های مکرر می بینیم، چیزی در زندگی یا سیستم عصبی ما نامتعادل است و ضمیر ناخودآگاه ما، توجه ما را می طلبد.

 

دیدن کابوس در خواب همچنین می تواند نشان دهد که ما به شیوه ای امن و با روح خود ارتباط برقرار نمی کنیم. (خواه این به معنای راهنمای روح باشد، شهود خودمان، یا ارتباط ما با خدا). باید بدانید که کابوس ها ممکن است نشانه ای از این باشد که ما باید کمی بیشتر به تمرین معنوی خود توجه کنیم. باید بدانید که چگونه به یک زنگ بیداری روحانی پاسخ دهید.