پارس ناز پورتال

راهنمای خرید ورق سیاه

راهنمای خرید ورق سیاه

به طور کلی برای خرید هر محصول فولادی ابتدا باید به صورت کامل شناخت کافی از آن داشته باشید. شناخت خواص، ویژگی ها و نحوه استفاده از آن اهمیت بسیاری در انتخاب نهایی دارد. امروزه یکی از نخستین و پرکاربرد ترین ورق های فولادی که از طریق انجام فرآیند بر روی اسلب یا شمش فولادی به وجود می آید، ورق سیاه نام دارد.

 

این محصول از طریق فرآیند نورد گرم تولید می شود؛ از این رو به آن ورق گرم یا آهنی نیز می گویند.راهنمای خرید ورق گرم شامل چند نکته است که در این مطلب قصد بررسی مهم ترین آن ها را داریم. ابتدا بهتر است بدانید این محصول در بازه ضخامتی 1 تا 150 میلی متر تولید شده و از این نظر دارای تنوع بسیار بالایی می باشد.

 

عرض ورق سیاه نیز شامل چند مورد 1000، 1250، 1500 و 2000 میلی متر است که برای هر ضخامت متغیر است. یکی از بهترین راه ها برای بررسی ابعاد و ضخامت های ورق گرم و وزن آن ها مراجعه به جدول وزن این محصول می باشد.

 

در واقع جدول وزن جدا از قرار دادن اطلاعات ابعادی و وزن ورق های سیاه کارخانجات مهم تولید کننده، قیمت نهایی آن ها را نیز مشخص می کند. با داشتن وزن محصولات می توانید قیمت هر متر مربع از آن ها را به دست بیاورید که برای خریداران از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

نکته دیگر این که باید بدانید چه گریدی از ورق سیاه را احتیاج دارید. منظور از گرید، کیفیت های مختلف ورق گرم می باشد که بر اساس تغییر در ترکیبات عناصر شیمیایی آن ها تولید می شوند. دو نوع از اصلی ترین گریدهای محصولات سیاه، ST37 یا ورق سیاه معمولی و ST52 یا ورق سیاه صنعتی نامیده می شوند.

 

همان طور که از نام این دو گرید پیداست هر کدام برای کاربردهای خاصی به سبب وجود یک سری عناصر در ترکیبات خود به کار برده می شوند. سایر کیفیت های این فلز شامل ST44، A516، ST33، A283 و … می باشند که هر کدام موارد خاصی را در بر می گیرند؛ از این رو پیش از خرید پیشنهاد می شود با کارشناسان فروش یک مرجع معتبر تماس بگیرید تا اطلاعات جامعی را دریافت کنید.

 

یکی دیگر از نکات راهنمای خرید ورق سیاه در مورد انجام عملیات بر روی محصولات خریداری شده است. طبیعی است که ابعاد و نحوه عرضه آن ها برای برخی از مصرف کنندگان با مشکلاتی همراه باشد؛ بنابراین پیش از خرید درخواست انجام فرآیند هایی مانند برشکاری، نوار بری، رشته بری و … را بر روی محصول نهایی دارند تا برای کاربرد اصلی مناسب باشد.

 

در نهایت بهتر است در زمان بارگیری و تحویل ورق سیاه خریداری شده، ابتدا از بارگیری صحیح و اصولی و سپس از مشخصات ظاهری، ابعاد و گرید آن اطمینان حاصل کنید تا مغایرتی با فاکتور فروش نداشته باشد. همچنین انتخاب یک مرجع معتبر و تخصصی را فراموش نکنید.

 

فرآیند تولید ورق سیاه

فرآیند تولید ورق سیاه

نورد گرم یکی از اصلی ترین فرآیند ها برای تولید اکثر مقاطع فولادی به خصوص ورق سیاه می باشد. ماده اولیه این محصول اسلب فولادی یا تختال می باشد و به این صورت انجام می شود که این ماده در کوره های پیش گرم کن تا دمای ذوب قرار می گیرد. این دما بسته به کارخانه سازنده، بین 1100 تا 1200 درجه سانتی گراد متغیر است.

 

سپس در مرحله بعدی فولاد نرم به دست آمده در مرحله پوسته زدایی قرار می گیرد تا پوسته هایی که در مرحله ریخته گری بر روی آن به وجود آمده است، از بین برود. پس از مرحله پوسته زدایی، تختال وارد واحد نورد سخت می شود که دارای 2 تا 4 غلطک است.

 

این غلطک ها در خلاف جهت یک دیگر حرکت می کنند و سبب کاهش ضخامت ورق ها و در نتیجه افزایش طول آن ها می گردند.در مرحله بعدی تختال های نازک شده وارد مرحله نورد نهایی می شوند و به وسیله غلطک های این واحد که 5 تا 7 مورد هستند، ضخامت و عرض آن ها تا حد مورد نظر کنترل می شود.

 

سرعت شیت ها در این قفسه ها بین 10 تا 20 متر بر ثانیه است و سبب کاهش ضخامت آن ها در حدود 1 تا 4 میلی متر می شود.در نهایت ورق ها به واحد خنک کاری منتقل شده و پس از کنترل دما به صورت کویل در آمده و برای بسته بندی و لیبل گذاری به انبار ارسال می شوند.

 

قیمت ورق سیاه به چه عواملی بستگی دارد؟

 

تفاوت ورق سیاه با سایر ورق های فولادی

بهتر است بدانید محصولات نهایی فرآیند نورد گرم که در فوق توضیح داده شد، دارای سطحی زبر و رنگی کدر می باشند و این موضوع به علت استفاده از دمای بسیار بالا در طی فرآیند نورد می باشد.

 

به همین دلیل در برخی موارد که نیاز به سطح ظاهری مناسب تر می باشد، ورق های گرم را اسیدشویی می کنند. این فرآیند با استفاده از اسید هیدروکلریک انجام شده و سبب تولید محصولاتی با خواص ورق سیاه و ظاهری شبیه به محصولات روغنی می شود.

 

از کاربرد ورق های سیاه معمولی و اسیدشویی می توان به صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، ساخت و ساز، ساخت مخازن، لوله و پروفیل، پل سازی، سد سازی و … اشاره کرد؛ از این رو می توان به اهمیت قیمت ورق فولادی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان این صنایع اشاره کرد.

 

با این وجود بهتر است بدانید عوامل بسیاری این موضوع را تحت تأثیر خود قرار می دهند که از جمله آن ها می توان به نوسانات ارزی، مشکلات سیاسی و اقتصادی، نرخ مواد اولیه و وضعیت بورس اشاره کرد.

 

به طور کلی در کشورهای مختلف جهان نرخ محصولات گرم بر اساس قیمت شمش فولادی وارداتی و صادراتی تعیین می شود، اما در ایران به علت وجود تحریم های مختلف اقتصادی، میزان عرضه و تقاضا مواد اولیه این فلزات در بورس کالا مد نظر قرار گرفته و در نهایت سبب تعیین قیمت پایه ورق سیاه می شود.

 

در واقع هر چه میزان عرضه در بورس برای ورق سیاه از سمت کارخانجات تولید کننده این محصول بیشتر باشد، طبیعتاً متقاضیان با قیمت معقول تری می توانند آن را خریداری کنند.

 

کاربردهای ورق سیاه

ورق های سیاه سطحی زبر، کدر و مات داشته و در اکثریت موارد باید اسیدشویی شوند. همچنین دارای بازه ضخامتی متنوع و بسیار بالا و همچنین استحکام در برابر ضربه و فشارهای بسیار حرارتی و فشاری هستند.

 

از سوی دیگر تنوع بالای گرید های ورق گرم سبب کاربرد گسترده این محصول به خصوص در مصارف صنعتی و سنگین شده است. هر کدام از این گریدها با داشتن خواص متنوع، کاربردهای خاص و صنعتی را به خود اختصاص می دهند.

 

به طور مثال ورق های سیاه معمولی بیشتر در مصارف ساختمان سازی و ساخت سایر ورق های فولادی به کار برده می شوند؛ در صورتی که محصولات گرم صنعتی در موارد سنگین تر بیشتر به کار برده می شوند، اما صنایعی که ورق سیاه در آن ها به کار برده می شود شامل موارد زیر است:

 

 • صنعت ساخت و ساز برای ساخت آب گرم کن، پروفیل، لوله های انتقال، انواع پروفیل های باز و بسته در حالت های ستونی، قوطی و … و تیر آهن ها
 • تجهیزات کشاورزی
 • تانکر سازی
 • مخازن حمل سوخت
 • مخازن تحت فشار
 • صنعت خودروسازی برای ساخت رینگ لاستیک و قطعات
 • ورق پانچ
 • ورق های آجدار
 • سازه های سنگین و فلزی
 • لوله های انتقال نفت
 • صنعت پتروشیمی
 • ساخت گاردریل و تجهیزات ترافیکی
 • تجهیزات دریایی

 

با این وجود بهتر است بدانید از ورق سیاه معمولی یا همان گرید ST37 نمی توان برای تمامی کاربردهای فوق استفاده کرد و برای ساخت مخازن و موارد صنعتی تر باید از گرید ST52 یا شیت سیاه صنعتی استفاده کرد تا با داشتن وزن سبک، قادر به تحمل وزن های بالاتر و همچنین مقاومت بیشتری باشد.

 

سایر گریدهای ورق گرم نیز بیشتر در ساخت تجهیزات دریایی یا مواردی که حرارت بسیار بالایی وجود دارد، به کار برده می شود. در ادامه به بررسی انواع گریدهای ورق گرم پرداخته شده است.

 

انواع گریدهای ورق سیاه

همان طور که در راهنمای خرید ورق سیاه در ابتدای مطلب ذکر شد، این محصول دارای گریدهای متنوعی می باشد که هر کدام به سبب داشتن عناصر مختلف در ترکیبات شیمیایی خود، کاربردهای خاصی را به خود اختصاص می دهند.

 

از مهم ترین گرید های ورق گرم یا سیاه می توان به ST37 و ST52 اشاره کرد که به ترتیب با نام های ورق سیاه معمولی و صنعتی شناخته می شوند.آلیاژ ST37 یا ورق سیاه معمولی در دسته فولاد کم کربن قرار گرفته و در بازار آهن آلات منظور از ورق سیاه همان گرید یا آلیاژ ST37 است.

 

دومین گرید محصولات گرم با نام ورق سیاه صنعتی یا نام اختصاری ST52 شناخته شده و بیشترین کاربرد را در موارد صنعتی، ساخت مخازن تحت فشار، سازه های فلزی سنگین، سد سازی و پل سازی دارد؛ در صورتی که گرید ST37 بیشتر در کاربرد های ساخت و ساز، تولید سایر ورق های فولادی، تولید لوله و پروفیل و … به کار برده می شود.

 

سایر گریدهای ورق گرم نیز شامل مواردی مانند ST33، ST44، A283، A516 و … می باشند. هر کدام از این کیفیت ها با داشتن ترکیبات مختلف، گریدهای مختلفی دارند. به طور مثال ورق های A283 و A516 هر کدام دارای چهار کیفیت هستند.این محصولات با نام ورق های آتش خوار شناخته شده و مقاومت بسیار بالایی را در برابر حرارت و دمای بالا به خود اختصاص می دهند.

 

بهتر است بدانید رایج ترین عناصری که در این گریدها یافت می شوند شامل کربن، فسفر، منگنز، سیلیسیم و گوگرد می باشند که هر کدام سبب به وجود آمدن خواص مختلفی در محصولات گرم می شوند. به طور مثال هر چه میزان کربن در یک آلیاژ و ترکیبات شیمیایی آن بیشتر باشد، سبب کاهش انعطاف پذیری و افزایش سختی در آن خواهد شد.

 

تفاوت ورق سیاه با سایر ورق های فولادی

همان طور که بارها ذکر شد، ورق سیاه یکی از نخستین و پرکاربردترین ورق های فولادی در صنعت به شمار می آید و این موضوع مهم ترین تفاوت این محصول با سایر ورق های فولادی است. از سوی دیگر این محصول طی فرآیند نورد گرم تولید شده و از نظر ضخامت، گرید و عرض دارای تنوع بسیار زیادی می باشد.

 

با یک مثال ساده می توان گفت ورق گرم در بازه ضخامتی 1 تا 150 میلی متر، عرض 1000 تا 2000 میلی متر و انواع گریدهای مختلف مانند ST37، ST52، A516 و … تولید و عرضه می شوند؛ در صورتی که سایر ورق های فولادی به طور معمول در بازه ضخامتی 18/0 تا 6 میلی متر، عرض های 1000 و 1250 میلی متری و تنوع گریدی بسیار کمتر تولید می گردند.

 

همچنین بهتر است بدانید سطح ظاهری ورق های گرم به علت دمای بسیار زیاد در نورد گرم، مات، زبر و کدر می باشد؛ در صورتی که سایر ورق های فولادی مانند ورق روغنی، گالوانیزه، رنگی، قلع اندود و شیروانی به دلیل طی فرآیند اسیدشویی، نورد سرد و عملیات های آن دارای سطوحی صاف، درخشان و صیقلی می باشند.

 

با این وجود از نظر قیمت، یکی از مقرون به صرفه ترین و پرکاربردترین ورق های فولادی، محصولات سیاه یا گرم می باشد. همچنین پیشنهاد می شود پیش از خرید این محصول در گریدهای مختلف، با کارشناسان یک مجموعه معتبر در این زمینه مشورت کنید.

 

شرکت آهن اینفو یکی از مراجع تخصصی تأمین انواع ورق های فولادی در کشور می باشد و این محصولات را با بهترین کیفیت و از بهترین کارخانجات تأمین و عرضه می نماید. همچنین کارشناسان این مجموعه اطلاعات کافی و تخصصی خود را پیش از خرید در اختیار خریداران قرار می دهند.

 

نتیجه گیری

در پایان می توان گفت، پیش از خرید هر محصول فولادی، راهنمای جامعی در مورد اطلاعات و مشخصات فنی آن را به دست آورید. خرید از یک مرجع معتبر و چک کردن موارد مهم پس از بارگیری از مهم ترین نکات راهنمای جامع ورق سیاه است. امروزه این فلزات به عنوان پرتقاضاترین ورق های فولادی به شمار می آیند و علاوه بر داشتن کاربردهای مختلف و صنعتی، در تولید سایر شیت های فولادی نیز به کار برده می شوند.