پارس ناز پورتال

لیست رشته های جدید تجربی بدون کنکور 1402 اعلام شد!

لیست رشته های جدید تجربی بدون کنکور 1402 اعلام شد!

رشته های بدون کنکور تجربی که آینده روشنی را برای داوطلبان ادامه تحصیل در این رشته به ارمغان بیاورد بسیار محدود و انگشت‌شمار بودند. اما با گذشت زمان و افزایش ظرفیت دانشگاه‌های آزاد و سراسری بسیاری از این رشته‌ها به‌صورت بدون کنکور ارائه شدند.

 

در ادامه این مقاله به رشته‌هایی اشاره خواهد شد که هم به‌نوعی با یکدیگر مرتبط هستند و هم برای تحصیل در آن‌ها نیاز به شرکت در آزمون سراسری کنکور نیست. ابتدا نیاز است تأکید کنیم بدون کنکور بودن این رشته‌ها به این معنای قبولی 100% تمام داوطلبان شرکت در آن نیست.

 

رشته اول: زیست فناوری

 

در بحبوحه درگیری جهان با ویروس کرونا دانشمندان و محققان زیادی در تلاش برای کشف واکسن این بیماری منحوس بودند. اما در میان این پژوهشگران برای اولین بار گروهی از دانشمندان بیوتکنولوژیست توانستند راه نجات بشریت از Covid را پیدا کنند.

 

رشته زیست فناوری یا بیوتکنولوژی یکی از رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد است که از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد و به‌تازگی به‌صورت بدون کنکور و تحت‌نظر وزارت بهداشت ارائه شده است.

 

به طور خلاصه زیست فناوری یا همان بیوتکنولوژی علم شناخت و استفاده از میکروارگانیسم‌ها و سیستم‌های زنده در راستای بهره‌برداری و یا توسعه فناورانه در زمینه‌های مختلف (برای مثال تولید واکسن، محصولات سنتزی باکتری‌ها و…) است.

 

آینده شغلی این رشته می‌تواند استخدام در مؤسسات تولید واکسن، هورمون‌های رشد مصنوعی، پژوهشگاه‌های کیت تشخیص طبی و مراکز سنتز انسولین باشد. از طرفی فارغ‌‍‌التحصیلان این رشته می‌توانند در زمینه‌های کشاورزی مدرن و تولید محصولات تراریخته نیز فعالیت کنند و یا وارد بازار کار صنعتی شده و در توسعه سیستم‌های تصفیه بیولوژیکی آب، خاک و هوا فعالیت کنند.

 

رشته دوم: میکروبیولوژی

 

میکروبیولوژی یکی دیگر از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب رشته 1402 است که به‌صورت بدون کنکور در سال‌های اخیر ارائه شده و علاوه بر اینکه از نظر اعتبار علمی در سطح بالایی قرار دارد، بازار کار و شرایط شغلی آن نیز در مرتبه قابل‌قبولی است.

 

میکروبیولوژی به طور خلاصه به شناخت، بررسی رفتار و مطالعه میکروارگانیسم‌ها می‌پردازد. چگونگی عملکرد میکروارگانیسم‌ها در برابر همنوعان و سایر گونه‌های زیستی امری بسیار مهم است و از نتایج پژوهش‌های آن می‌توان به مواردی همچون تولید محصولات پروبیوتیک، پیدا کردن معالجات بیماری‌های عفونی و… اشاره کرد.

 

کارایی صنعتی این علم نیز در تهیه برخی مود پایه صنعتی نظیر برخی اسیدها، تهیه کودهای صنعتی و… است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های میکروب‌شناسی بیمارستان‌ها، پژوهشگاه‌های نفت، کارخانه‌ها تولید مواد دارویی، کارخانه‌های مواد غذایی و… مشغول به کار شوند.

رشته های جدید تجربی بدون کنکور ،زیست شناسی سلولی و مولکولی

رشته سوم: زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

 

معمولاً رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی را با رشته میکروبیولوژی اشتباه می‌گیرند درصورتی‌که این دو رشته با وجود شباهت‌هایی که دارند، تفاوت‌های فاحشی دارند. رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی نیز از آن دست رشته‌هایی است که در سال‌های گذشته به لیست رشته های بدون کنکور تجربی اضافه شده و بسیاری از داوطلبان را جذب خود کرده است.

 

زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، به بررسی و پژوهش در زمینه سلول‌ها و مولکول‌ها و بالاخص اجزای داخلی آن‌ها نظیر DNA، RNA، میتوکوندری و… می‌پردازد. این پژوهش‌ها در زمینه‌های متفاوتی نظیر پزشکی، صنایع، ژنتیک، بیوشیمی و… کارآمد خواهند بود.

 

آینده شغلی رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی می‌تواند استخدام در مراکز پژوهشی پزشکی، مراکز تولید واکسن، انستیتوهای بیوشیمی و بیوفیزیکی، دانشگاه‌ها و.. باشد.

مزایای رشته های بدون کنکور تجربی ،زیست شناسی سلولی و مولکلولی

مزایای رشته های بدون کنکور تجربی

تا این بخش از مقاله به طور خلاصه 3 تا از جدیدترین رشته های بدون کنکور تجربی را معرفی کردیم اما بد نیست بدانید ثبت نام آزاد بدون کنکور در رشته های متنوع دیگری نظیر کشاورزی، مهندسی طبیعت، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، گیاه پزشکی و… نیز انجام می‌پذیرد.

 

اما این سه رشته یعنی زیست فناوری، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی مزایای ویژه‌تری نسبت به سایر رشته‌ها دارند که انتخاب آن‌ها را در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری منطقی می‌کند.

 

* دروس و واحدهای تحصیلی این رشته‌ها شباهت بسیاری به کارشناسی پزشکی دارند. در واقع فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها به‌نوعی فارغ‌التحصیل واحد‌های علوم پایه پزشکی نیز می‌شوند.

 

* راه برای شرکت و قبولی در آزمون لیسانس به پزشکی برای این دسته از داوطلبان هموارتر است. فارغ‌التحصیلان کارشناسی این رشته‌ها به جز واحدهای فیزیوپاتولوژی (که می‌توانند آن را مطالعه نمایند) سایر مواد درسی موردنیاز در بودجه‌بندی آزمون لیسانس به پزشکی را در طول تحصیل فرامی‌گیرند و در آمادگی آن‌ها برای قبولی در رشته پزشکی از سایر رشته‌ها بیشتر است.

 

* برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان کارشناسی این رشته‌ها، انتخاب‌های بسیار جذاب و قابل تأملی وجود دارد. برای مثال این عزیزان می‌توانند در رشته‌هایی مانند هماتولوژی، ایمونولوژی، بیوتکنولوژی پزشکی، علوم تغذیه، رادیو بیولوژی و… تحت‌نظر وزارت بهداشت، مقطع کارشناسی ارشد خود را ادامه دهند.

 

* برای داوطلبانی که قصد ادامه رشته در رشته های زیر مجموعه وزارت علوم را دارند نیز علاوه بر رشته های بدون کنکوری که می‌توانند با سوابق تحصیلی خود در آن مشغول به تحصیل شوند، رشته های نظیر ژنتیک مولکولی، نانو بیولوژی، بیوتکنولوژی داروسازی و… ارائه می‌شود.

 

آینده شغلی رشته های بدون کنکور تجربی

در هریک از سه رشته مذکور بخش کوچکی مربوط به آینده شغلی آن‌ها در نظر گرفته شد. اما اگر در مقیاس بزرگ‌تری به بررسی فرصت‌های شغلی این رشته‌ها پرداخته شود نتایج کمی جالب‌توجه است.

 

از رشته های بدون کنکور تجربی در ایران، رشته بیوتکنولوژی یکی از تازه‌ترین رشته‌ها در سطح جهانی است و از آن جا که بازار کار جهانی نیازمند متخصصان این رشته است، تحصیل در آن می‌تواند موقعیت مناسبی جهت مهاجرت و کار در خارج از کشور برای شما عزیزان فراهم کرد.

 

رشته های میکروبیولوژی و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی از اعتبار بالای علمی در سطح جهانی برخوردار هستند و اگر قصد مهاجرت با استفاده از مدرک این رشته را دارید کار برای شما می‌تواند کمی ساده‌تر انجام شود اما مزیت رشته بیوتکنولوژی نسبت به سایر رشته‌ها بکر بودن آن و تقاضای بالای کار در آن زمینه شغلی است.

 

سؤالات متداول در زمینه رشته های جدید بدون کنکور تجربی

 

جدیدترین رشته های بدون کنکور تجربی کدام هستند؟

از جدیدترین رشته های بدون کنکور تجربی می‌توان به زیست فناوری، میکروبیولوژی، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی و… نام برد.

 

برای مهاجرت کدام یک از رشته های بدون کنکور مناسب است؟

هر سه رشته ذکر شده برای مهاجرت شرایط خوبی در بر دارند اما رشته بیوتکنولوژی به علت تقاضای بالا و بکر بودن آن موقعیت ایده‌آل نسبت به سایر رشته های بدون کنکور تجربی دارد.

 

برای قبولی رشته های بدون کنکور تجربی چه عواملی مؤثر است؟

متأسفانه این باور غلط وجود دارد که بدون کنکور بودن یک رشته به معنی قبولی صددرصدی داوطلب در آن رشته است در صوتی که این باور اشتباه است. برای قبولی در این رشته‌ها، سوابق تحصیلی شما (معدل پایه دوازدهم) مورد بررسی قرار می‌گیرد و باتوجه‌به ظرفیت و تعداد داوطلبان این رشته‌ها، دانشگاه‌ها اقدام به جذب دانشجو می‌کنند.

 

خلاصه مطلب

سال‌های سال کنکور ریاضی از لحاظ تعداد داوطلب در صدر قرار داشت. اما چند سالی هست که این روند ادامه پیدا نکرده و در حال حاضر رشته تجربی محبوب‌ترین رشته در کنکور سراسری است.

 

از طرفی بالا رفتن ظرفیت دانشگاه‌ها و مواردی همچون افزایش تنوع رشته های ارائه شده از سوی وزارت بهداشت باعث شده داوطلبان بیش از پیش علاقه‌مند به این رشته‌ها شوند.

 

رشته های زیست فناوری، میکروبیولوژی و زیست‌شناسی سلولی و مولکولی از جمله رشته های جدید بدون کنکور تجربی هستند که در مقاله به تفصیل به بررسی آن‌ها پرداختیم و مزایای آن را مورد بحث قرار دادیم.