پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

ازدواج تاسف بار دختر 8 ساله با پسر 12 ساله افغانی + عکس

ازدواج تاسف بار دختر 8 ساله با پسر 12 ساله افغانی + عکس

زدواج تاسف بار دختر 8 ساله با پسر 12 ساله افغانی ، مردی در ولسوالی “شولگره” ولایت بلخ در شمال افغانستان دختری هشت ساله خود را به دلیل مشکلات اقتصادی به عقد نکاح پسری 12 ساله بنام سردار در آورد.به گزارش دیلی خبر به نقل از رسانه های افغانی، مینه دختر هشت ساله ای است که خانواده اش وی را  دربدل 110 هزار افغانی به عقد پسر 12 ساله ای در آورد.

 

مومن38 ساله پدر مینه است او اصل این قضیه را چنین حکایت کرده است:” مه ازملاها پرسیدم که مه دربدر استم زندگی ام خراب است آیا دخترم به شوهر بتم یا نه گفتند که بلی چون زندگی تو خراب است نیاز داری به پول و با این کار زندگی ات سروسامان می گیره بتی بعد مه این دخترک مه به شوهر دادم”.

 

مینه و سردار دو زوج خٌردسال افغان که درسن غیرقانونی عقد نکاح شده اند که این موضوع سبب نگرانی شدید میان فعالان حقوق بشر دراین ولایت گردیده است.

ازدواج تاسف بار دختر 8 ساله با پسر 12 ساله افغانی + عکس

سن قانونی ازدواج؛ برای دختر 16 سال، پسر18 سال

 

قاضی سید محمد سامع مسئول دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در شمال افغانستان ازدواج این دو طفل را خلاف قانونی مدنی افغانستان عنوان کرد.

 

سامع افزود، سن قانونی برای ازدواج در قانون مدنی افغانستان برای دختر16 سال و برای پسر 18 سال ذکر شده است.

 

ر ازسوی دیگر، محمد ظاهر وحدت، معاون والی بلخ با تایید این خبر گفت، این کار خلاف ارزش ها و قانون اسلام است و تلاش ها برای دستگیری عاملان این رویداد جریان دارد.

 

درهمین حال، مولوی قیام الدین ملا امام مسجد حضرت حمزه  ولسوالی “شولگره” ولایت بلخ عقد نکاخ این دو زوج خٌرد سال را انجام داده گفته است:”در مذهب احناف اگر طفل صغیر باشد و پدرش وجود داشته باشد و آن اجازه بدهد ازدواج روا می باشد.”

 

ولسوالی شولگره ولایت بلخ یکی از دورترین و نا امن ترین ولسوالی های ولایت بلخ است که براساس گفته فعالان حقوق بشر آن ولایت، درجریان سال جاری میزان خشونت علیه کودکان وزنان دراین ولسوالی افزایش یافته است.