جستجو در پارس ناز

شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکس

شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکس

شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکس,چهار سال پس از درگذشت استیو جابز، تیم کوک، اپل را دوباره تبدیل به موفق ترین شرکت فناوری در جهان کرده است.

 

ژانویه 2011 برای طرفداران برند اپل، شروعی نگران کننده داشت. استیو جابز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به دلایل پزشکی برای مدتی از وظایف روزمره اش به عنوان ارشدترین فرد در اپل کناره گیری خواهدکرد و هرچند که هنوز سمتش را حفظ کرده بود؛
 
 
ولی اختیارات اجرایی اش را به فرد دیگری واگذار کرد. تیم کوک حالا مسوولیتی عظیم را بر شانه هایش احساس می کرد. استیو جابز به طرز غیرمنتظره ای بازگشت و از پروژه icloud هم رونمایی کرد. ولی این آخرین باری بود که استیور روی صحنه یک محصول از اپل را معرفی می کرد.
 

او بود که اپل را از ورشکستگی و نابودی نجات داد و سرمایه گذاران را دوباره نسبت به جذابیت محصولات این کمپانی علاقه مند کرد. هنگام فوت جابز، اپل تبدیل به ارزشمندترین برند تجاری در جهان شده بود.

 

حتی در برهه ای از سال 2011 ذخیره مالی این شرکت از دولت آمریکا هم فراتر رفته بود. با مرگ جابز، نگرانی ها درباره آینده اپل افزایش پیدا کرد.
شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکسرقبایی مثل گوگل، مایکروسافت و سامسونگ که میلی به عقب نشینی نداشتند، حالا با از دست رفتن چهره ای کاریزماتیک مانند جابز، فرصت خوبی برای پایین کشیدن قدرت اصلی بازار پیدا کرده بودند.
 
استیو در آخرین روزهای حیاتش گفته بود که به نظرش، تیم کوک بهترین فردی است که بعد از وی توان هدایت اپل را دارد.
 

با این حال هیچ کس نمی توانست از آینده مطمئن باشد. سرمایه های مالی وانسانی اپل به سادگی می توانست در همان روزها نابودشده و کل کمپانی روندی نزولی را در پیش بگیرد. درست مانند اتفاقی که برای بلک بری و نوکیا رخ داده بود،

 
اما تیم کوک تبدیل به آخرین محصول جذابی شد که استیو جابز برای اپلی ها به یادگار گذاشت؛ جانشینی شایسته برای میراثی که دنیای فناوری تا مدت ها ان را فراموش نخواهدکرد.
 

از همان روزهای اول مشخص بود که استیو نمی تواند به تنهایی اپل را از سراشیبی سقوط نجات دهد.

 
ساختن یک تیم قدرتمند و فرهنگ شرکتی پیشرو، از هرچیزی واجب تر بود. استخدام افراد اهمیت زیادی پیدا کرده بود.
 
در جمع افراد مختلفی که با اپل مصاحبه های استخدامی انجام می دادند، تیم کوک یک استثنا بود. تحصیلات دانشگاه و مدرک MBA البته همه چیزش نبود. تجربه فعالیتش در IBM و Compaq هم او را تبدیل به انتخاب جذاب کرده بود.
 

ترکیب خصوصیات شخصی و دانسته های تحصیلی و تجربه های کاری اش باعث شد اپل تصمیم آسانی برای استخدام او بگیرد.

 
هرچند هنوز هم خودش از این بابت شوکه باشد؛ «کار کردن برای اپل اصلا در برنامه هایم نبود، اما وقتی فرصتش پیش آمد و برنامه های بلندپروازانه این گروه را دیدم، بی هیچ تردیدی به جمعشان پیوستم. این مهم ترین و بهترین تصمیم زندگی ام بود.»
 

چطور کوک شدم؟
تیم کوک به عضوی از گروه نابغه های اپل تبدیل شد؛ گروهی برگزیده که استیو جابز دست چینشان کرده بود؛ کوک به عنوان یک نابغه در زنجیره تامین و تولید قطعات، فیل شیلر در بازاریابی و جانی آیو در بخش طراحی، در راس این مجموعه هم استیو جابر غیرممکن ها را تبدیل به واقعیت می کرد.

 
حالا پس از مرگ او مدیر جدید باید نشان می داد که چه چیزی در چنته دارد؛ «من مشتاقانه منتظرم تا از این فرصت برای خدمت در پست مدیرعامل نوآورترین و خلاق ترین شرکت جهان استفاده کنم. افتخار من این است که بش از 13 سال از سال های عمرم را در این شرکت و در کنار استیو جابز کار کرده ام.
شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکسمن از شما می خواهم اعتماد به نفس خود را از دست ندهید؛ زیرا تغییراتی در روند فعالیت شرکت صورت نمی گیرد. ما همچنان به تولید بهترین محصولات جهان ادامه خواهیم داد. من عاشق اپل هستم و مشتاقانه و با تمام نیرو وظایف جدیدم را انجام خواهم داد.
 
مطمئن هستم بهترین سال ها را پیش رو خواهیم داشت و با هم برای ساختن اپل به عنوان یک مکان خاص برای تولید محصولات جادویی ادامه خواهیم داد.» تیم کوک می خواست فرهنگ روزمره اپلی ها در ساختن بهترین محصولات را حفظ کند،
 
اما ناگزیر به عنوان رئیس یک مجموعه، بسیاری از ریزه کاری های شخصیتی اش را هم به روابط و دورنمای این کمپانی اضافه می کرد؛ چیزهایی که باعث شدند یک کودک لاغراندام از آلاباما به ریاست مهم ترین شرکت تکنولژیک جهان برسد.
 

در اهمیت یکشنبه ها
برای تیم کوک یکشنبه مهم ترین روز در تمام هفته است. در سخت ترین و فشرده ترین هفته های کاری هم باید حداقل یکشنبه ها با والدینش تماس بگیرد. فرقی ندارد در کدام قاره یا در حال حاضر شدن برای کدام جلسه باشد.

 
یک تماس تلفنی با مادر و پدر برایش از هر چیزی مهم تر است. بعد از آن است که او می تواند ذهنیتش را بر کارها متمرکز کند؛ کارهایی که تمام کردنشان برای او یک مسأله حیاتی است.
 

هر کاری برایش یک عملیات جنگی است؛ عملیاتی که او در کمال آرامش و مداومت بر تمام کردنشان متمرکز می شود. برخلاف جابز که گاهی اوقات از کوره در می رفت، کوک اغلب بی صدا و آرام کارهایش را به پیش می برد.

 

مناقشه های اخیر اپل با گوگل و سامسونگ به خوبی این مسأله را نشان داد. حتی سروصداهای استیو بالمر هم نتوانست کاری کند که تیم کوک روش هایش را تغییر دهد.
 

آرامش ذاتی مدیر جدید باعث شده کارمندان هم با آرامش بیشتری کار کنند؛ به خصوص آنهایی که خاطره برخوردهای آتشی استیو جابز را هنوز از یاد نبرده اند. البته این دلیل نمی شود که تیم کوک در برابر نقطه ضعف ها و مشکلات عقب نشینی کند.

 
اسکات فورستال، بزرگ ترین قربانی تغییرات در اپل بود. افتضاح اپلیکیشن نقشه اپل فرصتی را در اختیار کوک قرار داد تا نشان دهد که به وقتش می تواند بسیار بی رحم هم باشد. با این حال بیشتر تصمیم های او بعد از بررسی ها و بحث ها گرفته می شوند.
 
میانه روی و اعتدال تیم کوک در انتخاب برنامه های آینده اپل یک اصل مسلم است.
شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکسنقطه سر خط
جابز در آخرین روزهای حضورش در اپل یک جنگ خونین را با اندرویدی ها شروع کرده بود. استیو گفته بود که از تمام منابع اپل برای به زانو درآوردن این سیستم عامل استفاده خواهدکرد. تیم کوک این روند را ادامه نداد و بیشتر به قدرتمندتر کردن خود مجموعه پرداخت.
 
تخصص و مهارت تیم کوک در طراحی زنجیره های تولید و تامین منابع، در اینجا به کمک اپل آمد. هزینه های تولید یک آی پ حتی می تواند به پنج هزار دلار هم برسد؛ اما در سامانه ای که توسط تیم کوک طراحی شده، اپل بیشترین حاشیه سود ناشی از تولید تبلت ها را به جیب می زند.
 

گروه بازاریابی و تبلیغات اپل توسط او تقویت شد، تصمیمی که باعث شد او اطلاعات بیشتر و گران بهاتری به دست آورد؛ اطلاعاتی که در یک مورد به او نشان داد بازار چقدر تشنه یک آیفون با صفحه نمایشی بزرگ تر است.

 
او مثل جابز لجباز بود و به زبان اعداد توجه می کرد. سود و سیل پول هایی که اپل از فروش آیفون های جدید به دست آورد، به خوبی درستی تصمیم تیم کوک را نشان می دهد.
 

فقط متمرکز بمان
شرکتی که برای کوک به ارث رسید، مجموعه ای از جزایر قدرتمند و مستقل بود که هرکدام برای بقای بخش خود کار می کردند. تیم کوک فاقد کاریزما و قدرت جابز بود که بتواند چنین ساختاری را هدایت کند.

 

ادغام واحدها در یکدیگر و طراحی یک ساختار هماهنگ تر برای او اجتناب ناپذیر بود. به عنوان یک نابغه در زمینه زنجیره تامین مواد، تیم کوک به خوبی با قدرت هم افزایی و همکاری آشنا بود.

 
چنین رویکردی حتی در طراحی نرم افزارهای داخلی اپل هم دیده می شود. تمرکز کوپرتینویی ها برای هماهنگی بین ios و mac os نشانه ای واضح از این نگرش ا ست. با این حال، عده بسیاری نگران بودند که دیگر خبری از خلاقیت در محصولت جدید اپل نباشد.
 

«هر فردی که از ساختمان اپل خارج می شود به خوبی متوجه می شود که خلاقیت هنوز در اینجا هنوز زنده است. هرکسی هم که در این باره تردید دارد، برای اظهارنظر در این مورد بیش از حد کوچک است.» تیم کوک پاسخ محکمی برای این انتقادها کنار گذاشته.

 
او جانی آیو را به عنوان ارشدترین کمپانی در کنار خود قرار داده و با معرفی محصولاتی مثل ساعت اپل و سیستم پرداخت جالبی به نام Apple Pay، دلیلی نمی بیند که شرکتش را متهم به بحران خلاقیت کند.
 
او چهره جدیدی به اپل بخشیده و مسوولیت های اجتماعی شرکتش را جدید می گیرد. خودش شخصا به خیریه های مختلف کمک می کند و در پروژه های اپل مسائل زیست محیطی را در اولویت قرار می دهد.
شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکسحتی در مسائل کوچکی مثل ارتباط با توسعه دهندگان اپلیکیش ها هم اپل رویکرد بازتری را در پیش گرفته، اتفاقاتی که نشان می دهد تیم کوک در مدیریت اپل به ثبات رسیده و در حال انجام تغییرات آرام در DNA این شرکت است.
 
آنها دوباره تبدیل به یک دسته از یاغی های دنیای تکنولوژی شده اند؛ همان چیزی که استیو جابز می خواست و به آن رسید، همان برچسبی که دوباره تیم کوک در حال چسباندن روی لوگوی اپل است.
 

عددبازی
74 میلیارد دلار
درآمد اپل در سه ماه اول  سال 2015

 
21 میلیون آی پد
فروخته شده در سه ماه اول سال 2015
 
 
18 میلیارد دلار
سود اپل در سه ماه اول سال 2015
 
5.5 میلیون مک
فروخته شده در سه ماه اول سال 2015
 
 
74 میلیون آیفون
فروخته شده در سه ماه اول سال 2015
 
 
9.2 میلیون دلار
حقوق رسمی و سالانه تیم کوک
 
 
100 میلیون دلار
درآمد تیم کوک در سال 2014
 
 
410 میلیون دلار آی پد
فروخته شده در سه ماه اول سال 2015
شرکت اپل همچنان موفق‌ترین شرکت فناوری دنیا +عکس
 
 
 
منبع:مجله همشهری جوان