پارس ناز پورتال

رنگ آمیزی راهی برای فرار از مشغله روزمره !

رنگ آمیزی راهی برای فرار از مشغله روزمره !

رنگ آمیزی راهی برای فرار از مشغله روزمره به‌شمار می‌رود. در گذشته مانند امروز دغدغه‌ها و مشغله‌های مردم تا این همه زیاد نبود؛ اما این روزها آن‌قدر دغدغه‌ها و گرفتاری زندگی مردم به قدری زیاد شده که افراد به دنبال راهی برای فرار از آن هستند.

 

اما چاره کار چیست؟ چطور می‌توان از این دغدغه‌ها رها شد؟ یکی از بهترین راهکارها برای فرار از این مشغله‌ها رنگ‌آمیزی است. در ادامه با مزایای رنگ‌آمیزی برای فرار از زندگی روزمره آشنا می‌شوید.

 

چرا رنگ آمیزی راهی برای فرار از مشغله روزمره است؟

 

شما هم می‌خواهید دقایقی از مشغله روزمره راحت شده و آرامش بگیرید؟ تنها کافیست؛ مداد رنگی خریداری کرده و نقاشی کنید. اما قبل از آن باید به بررسی بهترین مدادهای طراحی و نقاشی بپردازید و بهترین و مناسبترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در ادامه به دلایل و مزایای استفاده از رنگ‌آمیزی برای فراراز مشغله روزمره می‌پردازیم.

 

کاهش سطح اضطراب و استرس

برطبق پژوهش‌های انجام شده، رنگ‌آمیزی الکوهای مشخص مانند الگوهای هندسی و ماندالاها تا حد زیادی استرس افراد را کاهش می‌دهند. این موضوع به خاطر این است که تمرکز روی کارهای ساده، مغز را آرام کرده و باعث کاهش اضطراب و استرس می‌شود. به همین دلیل، هنگام احساس ناراحتی و استرس با استفاده از مداد رنگی‌های خود، رنگ‌آمیزی کنید. درواقع، رنگ‌آمیزی یک نوع مراقبه نیز به‌شمار می‌رود.

 

بهبود عملکرد مغز

رنگ‌آمیزی نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز دارد. درواقع، شما در فرایند رنگ‌آمیزی مجبور هستید که از هردو طرف مغز خود استفاده کنید. در زمان انتخاب‌کردن رنگ‌های مختلف و فکر برای آن‌ها و انجام رنگ‌آمیزی خلاقانه افراد از سمت خلاق مغز خود استفاده کرده و در زمان تمرکز و خلق ایده‌های جدید افراد معمولاً از سمت منطقی استفاده می‌کنند.

 

افزایش تمرکز

در فرایند نقاشی معمولاً شما باید گوشی و هر چیزی را که باعث حواس پرتی می‌شود را کنار بگذارید. همین موضوع باعث تمرکز بیشتر شده و بدین ترتیب مغز شما به تمرکز کردن عادت کرده و حتی در مواقعی که استرس دارید و ذهنتان شلوغ است نیز می‌توانید تمرکز کنید.

 

تاثیر مشابه مراقبه

 مدیتیشن یکی از مهمترین راهکارها برای آرامش اعصاب و روان به‌شمار می‌رود. درواقع، در پروسه مدیتیشن، افکار منفی از ذهن شما دور می‌شوند و بدین ترتیب آرامش خود را پیدا می‌کنند. در حقیقت، انجام مدیتیشن باعث بهبود حافظه شما خواهد شد. رنگ‌آمیزی نیز دقیقاً مانند مدیتیشن عمل کرده و به ذهن شما آرامش می‌بخشد.

 

تمرین آگاهی ذهن

 رنگ‌آمیزی از مهمترین فعالیت‌ها در تمرین آگاهی ذهن به‌شمار می‌رود. درواقع، شما با آگاهی ذهن در زمان حال مانده و دیگر افکار نگران‌کننده در مورد گذشته و آینده به ذهن شما خطور نمی‌کند. در فرایند رنگ‌آمیزی افراد باید روی رنگ‌ها تمرکز کرده و تنها فکر خود را روی نقاشی بگذارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که داشتن یک ذهن هوشیار تا حد زیادی به کاهش استرس کمک می‌کند.

 

رفع افکار منفی

رنگ آمیزی راهی برای فرار از مشغله روزمره و رفع افکار منفی و خلوت‌شدن ذهن محسوب می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از روانشناسان، برای آرامش ذهن به افراد توصیه می‌کنند که شروع به رنگ‌آمیزی نقش‌ها و اشکال مختلف کنند.

 

این کار به افراد دارای تروما و انواع مشکلات روانی کمک زیادی می‌کند. درواقع، فعالیت نقاشی‌کردن، جایگزین افکار منفی در ذهن شما خواهد شد. روانشناسی نقاشی کودکان نیز این موضوع را ثابت کرده که کودکان بخشی از افکار و درونیات خود را با نقاشی کردن بروز می کنند.

 

افزایش اعتماد به نفس 

رنگ آمیزی راهی برای فرار از مشغله روزمره و افزایش اعتماد به نفس است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که انجام نقاشی و انتخاب رنگ‌ها کاری ساده است؛ این تصور کاملاً اشتباه بوده و انتخاب رنگ‌ها کاملاً به تمرکز نیاز دارد. زیرا در غیر این صورت، هارمونی و تعادل رنگ‌ها در نقاشی با یکدیگر همخوانی ندارد. انتخاب رنگ‌های مناسب منجر به ایجاد یک نقاشی زیبا شده و بدین ترتیب اعتماد به نفس فرد افزایش می‌یابد.

 

خلاصه

رنگ آمیزی راهی برای فرار از مشغله روزمره محسوب شده و به شما کمک می‌کند تا ذهن‌تان را آرام کنید. در این مقاله مهمترین مزایای رنگ‌آمیزی برای آرامش ذهن بیان شدند. شما نیز می‌توانید با خرید دفترهای مخصوص نقاشی و یا دفترهایی با اشکال مختلف خریداری کرده و به سلیقه خود رنگ‌آمیزی کنید. این کار برای آرامش روان شما و کاهش افکار منفی اهمیت زیادی دارد.