پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

خیار موجب پیشگیری از سرطان روده می شود!

خیار موجب پیشگیری از سرطان روده می شود!

خیار موجب پیشگیری از سرطان روده می شود,خیار رادیکال های آزاد را از بدن پاکسازی کرده، یبوست را درمان کرده و از سرطان روده پیشگیری می کند.

 

خیار یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که در جنوب هیمالیا کشت داده می‌شد. این میوه که با پوستی به رنگ سبز تیره، بافت ترد و عطر و طعم منحصر به فرد در تمام فصول سال در دسترس است یکی از سبزیجات بسیار کم کالری است.

 

هر 100گرم خیار فقط 15 کالری دارد. نداشتن هرگونه چربی اشباع یا کلسترول ارزش این میوه قدیمی را صد چندان می‌کند. پوست خیار علاوه بر اینکه منبع فیبر است و باعث کاهش یبوست می‌شود، ترکیبات سمی را از روده حذف کرده و از سرطان روده پیشگیری می‌کند.

 

خیار یک منبع فوق‌العاده غنی پتاسیم است. پتاسیم الکترولیت داخل سلولی است که در کمک‌های دوستانه به قلب شهرت دارد. پتاسیم با کاهش فشار خون برای مقابله با اثرات سدیم به قلب کمک می‌کند.

 

100گرم خیار 147 میلی گرم پتاسیم و تنها 2میلی گرم سدیم دارد. آنتی اکسیدان‌هایی مانند بتا و آلفا کاروتن، ویتامین ث، ویتامین زآگزانتین و لوتئین به طرز عجیبی در این میوه بسته ‌بندی شده‌اند.

 

درست به همین خاطر است که خیار را رفتگر طبیعی بدن می‌نامند، زیرا رادیکال‌های آزاد اکسیژن را از بدن پاکسازی کرده و از بروز سرطان و پیری زودرس سلول‌ها جلوگیری می‌کند. هر 100گرم خیار به اندازه 214میکرومول رادیکال آزاد جذب می‌کند.

 

خیار خاصیت خفیف ادرار‌آوری دارد و محتوای سدیم را از بدن دفع کرده و بدین ترتیب با افزایش وزن و فشار خون بالا مبارزه می‌کند. مقدار بالای ویتامین «کا»در خیار نیزشگفت آور است حدود 17میکروگرم از این ویتامین در هر 100گرم خیار یافت شده است که نقش بالقوه‌ای در استحکام استخوان‌ها و ترویج فعالیت ساختمان توده استخوانی دارد.

 

 

روزنامه ایران