پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

آیا می دانید که خشک‎کن ‎های برقی از دستمال‎کاغذی آلوده تر هستند!

آیا می دانید که خشک‎کن ‎های برقی از دستمال‎کاغذی آلوده تر هستند!

آیا می دانید که خشک‎کن ‎های برقی از دستمال‎کاغذی آلوده تر هستند‌,تحقیقات جدید نشان داده که خشک‌کن های برقی 27 برابر بیشتر از دستمال کاغذی آلوده تر هستند.

 

اگر برای خشک‌کردن دستتان به‌جای حوله از فن‌های هوا و خشک‌کن‌های برقی استفاده کنید، تعداد میکروب‌هایی که در این مرحله میهمان دستتان خواهند شد، 27 برابر می‌شود.

 

به استناد پژوهشی جدید در دانشگاه لیدز، خشک‌کننده‌های مدرن دست نسبت به حوله‌های کاغذی و دستمال‌کاغذی آلودگی بیشتری را پخش می‌کنند.

 

گروهی از پژوهشگران دانشگاه لیدز دریافته‌اند که خشک‌کننده‌های پرقدرت دست با استفاده از جریان پرفشار هوای گرم می‌توانند باکتری‌ها را در سرویس‌های بهداشتی عمومی پخش کنند. مقادیر میکروب پخش‌شده در هوا برای خشک‌کن‌های هوایی در مقایسه با کاغذ حوله‌ای 27 برابر است.

 

این پژوهش نشان می‌دهد که هم خشک‌کن‌های با هوای گرم و هم خشک‌کن‌های پرفشار، باکتری را در هوا پخش می‌کنند و به افرادی که در همان نزدیکی قرار دارند، می‌رسانند.

 

این گروه تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور مارک ویلکاکس از دانشکده داروسازی دانشگاه لیدز، دست‌ها را با یک نوع باکتری کم‌خطر به نام لاکتوباسیل که معمولاً در سرویس‌های بهداشتی عمومی وجود ندارد، آلوده کردند تا دست‌هایی را که به‌درستی شسته نشده بودند، شبیه‌سازی کنند.

 

تشخیص ثانویه لاکتوباسیل‌ها در هوا نشان از این داشت که این باکتری‌ها باید از دست‌ها و در طول شسته شدن نشأت گرفته باشند. متخصصان نمونه‌های هوا را در اطراف دست خشک‌کن‌ها و در فاصله یک و دو متر از آن‌ها جمع‌آوری کردند.

 

تعداد باکتری‌ها در اطراف جت‌های خشک‌کن تقریباً چهار و نیم برابر بیشتر از خشک‌کن‌های با هوای گرم و 27 برابر بیشتر از زمانی بود که از حوله‌های کاغذی استفاده می‌شد.

 

در کنار خشک‌کن‌ها، باکتری‌ها خیلی بیش از 15 ثانیه‌ای که برای خشک‌کردن دست لازم است در هوا باقی می‌ماندند و تقریباً نیمی از لاکتوباسیل‌ها (به عبارت دقیق‌تر 48 درصد) مدت‌زمانی بیش از 5 دقیقه پس از خشک شدن دست، هنوز در هوا وجود داشتند.

 

لاکتوباسیل‌ها حتی 15 دقیقه پس از اتمام خشک‌کردن دست نیز در آنجا شناسایی شدند.

 

پروفسور ویلکاکس می‌گوید: «دفعه بعد که دستانتان را در یک سرویس بهداشتی عمومی با استفاده از یک خشک‌کن الکتریکی خشک می‌کنید، ممکن است بدون اینکه بدانید باکتری‌های دستتان را در محیط اطراف خود پخش کنید.

 

شاید هم باکتری‌هایی را نیز از افراد دیگر دریافت کنید. این یافته‌ها برای درک این نکته که باکتری‌ها به چه شیوه‌هایی پخش می‌شوند و قابلیت انتقال بیماری‌ها از طریق آن‌ها مهم هستند».

 

نتیجه این پژوهش که بودجه‌اش توسط سمپوزیوم دستمال‌کاغذی اروپا تأمین شده بود، در ژورنال Hospital Infection منتشر شده و در کنفرانس بین‌المللی Healthcare Infection Society در لیون فرانسه نیز ارائه شده است.

 

البته سازندگان دستگاه‌های خشک‌کن الکتریکی هم در برابر اعلام نتایج این تحقیق بی‌کار ننشسته‌اند. یکی از سخنگویان شرکت دایسون (معروف‌ترین شرکت سازنده این خشک‌کن‌ها) می‌گوید:

 

«این پژوهش توسط صنعت دستمال‌کاغذی انجام شده است. آن‌ها دست‌های پوشیده شده با دستکش را آزمایش کرده بودند که به‌طور غیرطبیعی با مقادیر بالایی از باکتری آلوده شده بودند و ضمناً شسته هم نشده بودند».

 

 

 

منبع:خبرآنلاین