پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

چند روز بعد از لیزر موها می‌ ریزد؟

مجموعه : نکات سلامت مو
چند روز بعد از لیزر موها می‌ ریزد؟

بهترین روش‌ ها برای حذف و کاهش دائمی موهای زائد بدن

 

چند روز بعد از لیزر موها می‌ ریزد؟ یکی از موثرترین و بهترین روش‌ ها برای حذف و کاهش دائمی موهای زائد بدن لیزر می‌ باشد. برای همه افراد قبل از شروع به لیزر موهای زائد سوالاتی پیش می‌ آید. به عنوان نمونه برای اغلب افراد این سوال پیش می‌ آید که چند روز بعد از لیزر موهای زائد می‌ ریزند؟ یا اینکه چند جلسه لیزر کافی است تا موهای زائد از بین بروند؟

 

در حالت کلی زمان دقیق ریزش موهای زائد بعد از انجام لیزر به عوامل خاصی بستگی دارد. پارامترهایی وجود دارند که بر ریزش مو تاثیر می‌ گذارند. به طور کلی لیزر برای بدن هر یک از افراد با دیگری متفاوت است. به عنوان نمونه افرادی که دارای موهای ضخیم و تیره هستند بدنشان سریع‌تر به لیزر واکنش داده و موهایشان سریع تر از بین می‌ روند.

 

علاوه بر این مواردی مانند هورمون، سن افراد و ضخامت موها نیز بر ریزش موها تاثیر دارد. برخی از افراد فکر می‌ کنند که موهای زائد در روز بعد از لیزر باید شروع به ریختن کنند. اما این ذهنیت کاملاً اشتباه است و هر فرد الگوی ریزش خود را بعد از لیزر دارد. نکته مهم در مورد لیزر این است که دستگاه‌ های مورد استفاده نیز در ریزش موها تاثیرگذار هستند.

 

الگوی رشد موها

افراد با دانستن چرخه رشد و الگوی رشد موهای خود درک بهتری از نحوه کارکرد لیزر به دست می‌ آورند. در یک تعریف ساده می‌ توان گفت که لیزر، تاباندن اشعه‌ای است که انتقال انرژی به فولیکول مو آسیب می‌ رساند و آن را کوچک می‌ کند. علاوه بر این رنگدانه‌ های مو از طریق این انرژی و گرما بین می‌ روند و در طول زمان رشد موها به طور کامل متوقف می‌ شود.

چند روز بعد از لیزر موها می‌ ریزد

هرچه ضخامت موها بیشتر باشد و رنگدانه‌ های آن تیره‌تر باشند انرژی را بهتر به خود جذب می‌ کند‌. به همین دلیل است که افرادی که موهای مشکی و ضخیم دارند سریع‌ تر از سایر افراد از لیزر نتیجه می‌ گیرند. اما افرادی که دارای موهای بی جان و کرکی هستند موهایشان توانایی انتقال و جذب انرژی را ندارد و دیر تر به نتیجه می رسند.

 

در اغلب افرادی که موهای کرکی دارند فولیکول‌ های مو تحریک شده و لیزر برای آن ها نتیجه عکس می‌ دهد. در این افراد موهای نازک و کرکی آن ها بعد از مدتی ضخیم می‌ شود. به همین دلیل است که معمولاً گفته می‌ شود افرادی که دارای پوست‌ های روشن و موهای ضخیم و مشکی هستند بهترین نتیجه را از لیزر می‌ گیرند.

 

بیشتر بخوانید: نکات مهم درباره لیزر موهای زائد بدن

 

از چه زمانی بعد از انجام لیزر موهای زائد می‌ ریزند؟

 

در اولین جلسه لیزر ریزش موها بسیار آهسته است. بعد از اولین جلسه لیزر معمولا افراد حدود ۱۵ درصد از موهایشان از بین می‌ رود. ریزش بعد از اولین جلسه معمولا ۵ الی ۱۴ روز بعد از انجام لیزر اتفاق می‌ افتد. اما بعد از جلسه دوم میزان ریزش حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد می‌ باشد. در جلسه سوم ۳۰ تا ۷۰ درصد موها از بین می‌ روند.

 

افرادی که به طور مکرر و مرتباً جلسات لیزر خود را ادامه می‌ دهند حدود ۹۰ درصد موهای زائد خود را از دست می‌ دهند. به طور کلی فاصله بین جلسات لیزر به نوع دستگاه و تشخیص دکتر بستگی دارد. اصولاً پزشک میزان اثربخشی لیزر بر بدن افراد را در نظر می‌ گیرد و سپس جلسات لیزر را برای افراد تعیین می‌ کند. معمولاً فاصله بین دو لیزر ۴ الی ۶ هفته می‌ باشد.

 

الگوی ریزش موهای زائد بعد از لیزر

به طور کلی و تقریباً در همه افراد دو هفته بعد از انجام لیزر موهای ناحیه‌ ای که لیزر شده‌ اند به طور کلی ریزش می‌ کنند. این ناحیه تا مدت‌ها هیچگونه رشد مویی نخواهد داشت. اما زمانی که فرد به نوبت بعدی خود نزدیک شود موهایش کم کم شروع به رشد می‌ کنند.

 

این روند تا زمانی ادامه پیدا می‌ کند که فاصله جلسات بیشتر شده و موها دیگر رشد نکنند. معمولا در همه افراد بعد از جلسه سوم یا چهارم موها رشد مجدد داشته و دوباره رشد می‌ کنند. اما از جلسه پنجم به بعد دوباره ریزش موها آغاز شده و بعد از پایان دوره افراد ۸۰ الی ۹۰ درصد موهای زائد خود را از دست داده‌ اند.

 

آیا لیزر یک درمان همیشگی است؟

لیزر یک نوع روش درمانی است که موهای زائد بدن را کاهش می‌ دهد و آن ها را از بین می‌ برد. اما این از بین بردن و حذف دائمی نمی‌ باشد. زیرا پوست یکی از ارگان‌ های زنده بدن است که همیشه در حال بازسازی خود می‌ باشد. این بازسازی شامل رشد موها نیز می‌ شود. نکته بسیار مهم این است که بعد از انجام لیزر رشد موها بسیار کم می‌ شود.

ریزش مو بعد از لیزر

افراد بعد از اتمام دوره لیزر خود می‌ توانند ۶ ماه یا سالی یک بار برای شارژ لیزر خود به کلینیک مراجعه کنند. افرادی که می‌ خواهند ریزش چشم گیری در موهای خود داشته باشند باید جلسات تعیین شده از سوی پزشک را مرتباً انجام دهند و در مورد جلسات لیزر خود صبوری به خرج دهند.

 

تعداد جلسات لیزر به چه مواردی بستگی دارد؟

 

به طور کلی تعداد جلسات لیزر شامل چند فاکتور بسیار مهم است که از بین رفتن موها به آن بستگی دارد. این فاکتورها شامل موارد زیر می‌ باشند.

 

۱_ گستردگی موها

۲_ پاسخ دهی بدن به اشعه لیزر

۳_ میزان ضخامت مو

۴_ برگزاری منظم جلسات بین ۱۸ الی ۱۲ جلسه

۵_جنسیت افراد زن یا مرد بودن آن ها

۶_ وجود یا عدم وجود مشکلات هورمونی

 

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره لیزر موهای زائد بدانیم

 

موارد تاثیرگذار در تعداد جلسات لیزر

به طور معمول روش درمانی لیزر برای خانم‌ ها زودتر به نتیجه می‌ رسد. زیرا آقایان همیشه در معرض وجود هورمون مردانه تستوسترون در بدن می‌ باشند. قسمت‌ هایی در بدن وجود دارند که دیرتر به لیزر واکنش می‌ دهند. همچنین قسمت‌ های دیگری نیز وجود دارند که زودتر موهای آن تحت تاثیر لیزر قرار گرفته و از بین می‌ روند. به عنوان نمونه زیر بغل یکی از نواحی است که زودتر از سایر نقاط دچار ریزش می‌ شود.

 

اما ناحیه بیکینی خواهان تعداد جلسات لیزر بیشتری می‌ باشد. علاوه بر این افرادی که دارای مشکل هورمونی هستند دیرتر از سایر افراد از لیزر نتیجه می‌ گیرند. بهتر است افراد قبل از انجام لیزر آزمایش داده و اختلالات هورمونی خود را رفع کنند. اگر این مشکلات هورمونی برطرف نشوند طی جلسات لیزر موهای آن ها برگشت زده شده یا ممکن است از لیزر نتیجه عکس بگیرند.

 

باورهای اشتباه در مورد لیزر

زمانی که گفته می‌ شود لیزر نتیجه داده است به این معنی نیست که موها کاملاً از بین رفته یا حذف شده‌ اند. این باور کاملا اشتباه است و در میان مردم بسیار رایج می‌ باشد. این مسئله کاملا درست است که لیزر یکی از روش‌ های درمانی بسیار موثر برای رفع موهای زائد است. این روش می‌ تواند ۹۰ درصد موها را به طور کامل حذف کند. حذف ۹۰ درصد موها در بهترین حالت لیزر اتفاق می‌ افتد.

مدت زمان ریزش مو بعد از لیزر

یعنی در زمانی که دستگاه به درستی انتخاب شده و متناسب با پوست باشد، همچنین فرد به صورت منظم برای لیزر اقدام کرده و نکات ضروری را کاملاً رعایت کرده باشد به این نتیجه دست پیدا می کند. علاوه بر این حذف ۹۰ درصد موها نیز برای همیشه ماندگار نخواهد بود و فرد باید مرتباً جلسات لیزر خود را شارژ کند.

 

باور غلط دیگری که در مورد لیزر وجود دارد در خصوص ریزش موهای زائد بعد از لیزر است. اغلب افراد انتظار دارند بعد از اولین جلسه تمام موهایشان بلافاصله ریزش کرده و نتیجه لیزر کاملاً نمایان باشد. این نگاه واقع بینانه نیست و افراد باید با صبوری شاهد تاثیرات لیزر خود باشند.

 

عوامل موثر در ریزش مو بعد از لیزر

مهم‌ ترین نکته‌ ای که قبل از دانستن زمان ریزش موها افراد باید بدانند این است که چه عواملی بر ریزش مو تاثیر می‌ گذارد. عوامل خاصی وجود دارند که ریزش مو را سریع‌ تر یا کندتر می‌ کنند. هر فردی با توجه به مشخصات فردی خود زمان متغیری برای ریزش مو های زائد دارد. همان گونه که اثر لیزر بر موهای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است زمان ریزش موها در افراد یکسان نیست. 

 

جنس موهای زائد

موهای بدن هر اندازه تیره‌ تر باشند سریع‌ تر شروع به ریزش می‌ کنند. علاوه بر این موهایی که دارای ضخامت بیشتری هستند یا به اصطلاح کلفت می‌ باشند سریع‌ تر بعد از لیزر ریزش می‌ کنند.

 

تاثیر اختلالات هورمونی

افرادی که دارای اختلالات هورمونی هستند دیرتر ریزش مو را تجربه می‌ کنند. علاوه بر این در برخی از افرادی که مشکل هورمونی دارند ریزش به صورت عکس عمل کرده و باعث ضخیم شدن و برگشت موهای آن ها می‌ شود. در مورد تاثیر اختلالات هورمونی در ریزش مو افراد باید نکات خاصی را در نظر بگیرند.

 

به عنوان نمونه دستگاه لیزری که می‌ خواهند موهای خود را با آن از بین ببرند را به درستی انتخاب نمایند و در مورد آن تحقیقات کاملی داشته باشند. نکته مهم بعدی این است که از یک پزشک متخصص کمک بگیرند و مشکل خود را با او در میان بگذارند.

 

سن افراد

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که بر لیزر موهای زائد تاثیرگذار است سن افراد می‌ باشد. معمولا توصیه می‌ شود افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند برای لیزر اقدام نکنند. زیرا این افراد ممکن است دچار عوارضی مانند اختلالات هورمونی شوند. همچنین در بسیاری از موارد مشاهده شده افرادی که زیر ۱۸ سال هستند نتایج برعکس را از این درمان دریافت کرده‌ اند.

 

بیشتر بخوانید: حقایق جالب درباره لیزر موهای زائد بدن

 

ریزش کامل موهای زائد بعد از لیزر چقدر طول می‌ کشد؟

افراد برای دریافت نتیجه کامل از لیزر باید به قدر کافی حوصله و صبر داشته باشند بسیار مهم است که بتوانند در جلسات لیزر خود به صورت مرتب و کامل شرکت کند. معمولاً و به طور میانگین لیزر بدن بین ۸ تا ۱۲ جلسه طول خواهد کشید که با توجه به مشخصات فردی افراد متفاوت می‌ باشد.

 

تاثیر آب و هوا در ریزش موها بعد از لیزر

معمولاً بیشتر کلینیک‌ ها در مورد شرایط آب و هوایی با مراجعه کنندگان خود صحبت می‌ کنند. آن ها به مراجعان خود می‌ گویند که اگر در شرایط آب و هوایی بد بیرون رفته باشند باید تعداد جلسات بیشتری را برای لیزر مراجعه کنند. اما این باور درست نیست و اغلب کلینیک‌ ها برای سود بیشتر این کار را انجام می‌ دهند.

زمان ریزش موها بعد از لیزر

به طور کلی آلودگی هوا و شرایط مختلف آب و هوایی هیچ گونه تاثیری بر لیزر بدن و رشد موها ندارند. معمولاً تنها نکته مهم در مورد تاثیر آب و هوا و لیزر مربوط به قسمت بیکینی می‌ باشد. به افراد توصیه می‌ شود که در فصل سرما قسمت بیکینی را لیزر کنند تا در این ناحیه تعریق کمتری داشته باشند و حساسیت کمتری برای آن ها ایجاد شود.

 

عواملی که روند ریزش موهای زائد بعد از لیزر را تغییر می‌ دهند

معمولاً درصد بالایی از افرادی که برای لیزر مراجعه می‌ کنند از روند کار خود راضی هستند. بیشتر افراد بعد از انجام مرتب جلسات لیزر نتیجه مطلوبی از آن را دریافت می‌ کنند. اما گاهی ممکن است افراد دچار رویش مجدد موها بعد از لیزر شوند. این مورد برای اغلب افراد آزاردهنده است. زیرا وقت و هزینه بسیاری از آن ها هدر می‌ رود. این مشکل اغلب در موارد زیر اتفاق می‌ افتد.

 

۱_ زمانی که بدن به داروهای مصرفی واکنش دهد

۲_ زمانی که حاملگی و بارداری رخ دهد

۳_در صورت وجود مشکل وراثت و ژنتیک افراد

۴_ استفاده بیش از حد کرم‌ ها، اپیلاسیون و شیو کردن موها

 

چرا موهای زائد بعد از انجام لیزر مجدداً رشد می‌ کنند

اشعه لیزر فولیکول‌ های مو که درون پوست هستند را مورد هدف قرار می‌ دهد. این اشعه موجب از بین رفتن ریشه موهای زائد می‌ شود. اما نکته قابل توجه این است که موهای زائد بدن دارای یک چرخه رشد خاص هستند. زمانی که موها در مرحله رشد قرار داشته باشند اشعه لیزر بر روی آن ها تابیده شده و آن ها را تحت تاثیر قرار می‌ دهد.

 

این چرخه رشد با توجه به شرایط هورمونی سن و رشد طبیعی مو در افراد متفاوت است. هر تار مو می‌ تواند مرحله مختلفی از چرخه رشد قرار بگیرد. به همین دلیل است که افراد به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند. نکته قابل توجه دیگر این است که اشعه لیزر نمی‌ تواند فولیکول مو را به صورت همیشگی از بین ببرد.

 

در حقیقت این اشعه فولیکول مو را در حالت استراحت چرخه قرار می‌ دهد. بنابراین افراد نیاز دارند که هر چند وقت یکبار جلسه لیزر خود را تمدید کنند تا فولیکول موی آن ها با قرار گرفتن پی در پی در مرحله استراحت ضعیف شده و موقتاً از بین برود. فاصله بین جلسات لیزر با افزایش تعداد جلسات افزایش می‌ یابد.