پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

آیا واقعا جلوگیری از بارداری با زعفران ممکن است؟

آیا واقعا جلوگیری از بارداری با زعفران ممکن است؟

بر اساس نظر پزشکان جلوگیری از بارداری با زعفران مبنای علمی ندارد و هیچ مطالعه معتبری آن را تأیید نکرده است. بااین‌حال فعالان طب سنتی معتقد هستند که جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته با زعفران امکان‌پذیر است.

 

البته در این روش نیز قطعیتی وجود ندارد و تنها به دلیل اینکه مصرف زعفران می‌تواند باعث سقط‌جنین شود عقیده بر این است که مصرف آن می‌تواند از بارداری جلوگیری کند.

 

زعفران و جلوگیری از بارداری

برای جلوگیری از بارداری روش‌های علمی و پزشکی متعددی وجود دارد که مصرف قرص‌های هورمونی و برخی ابزار پزشکی از این موارد هستند. دراین‌بین در طب سنتی هم اعتقاد بر این است که جلوگیری از بارداری با زعفران کاملاً صحیح است و مصرف دمنوش یا چای زعفران بعد از نزدیکی می‌تواند مانع بارداری شود.

 

متخصصان طب سنتی توصیه می‌کنند در مواردی که زن و مرد تصمیمی برای فرزند دار شدن ندارند و اسپرم وارد بدن زن می‌شود می‌توان با مصرف دمنوش زعفران یا چای زعفران از بارداری ناخواسته پیشگیری کرد. البته باید دقت داشت که زعفران مصرفی باید زعفران اصل باشد تا از اثربخشی آن مطمئن بود.

 

مکانیزم عمل زعفران برای جلوگیری از بارداری

 

با مطالبی که گفته شد احتمالاً این سؤال پیش خواهد آمد که چگونه جلوگیری از بارداری با زعفران امکان‌پذیر است و مکانیزم عمل آن به چه صورت است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که زعفران علاوه بر خواص خوراکی، خواص درمانی بی‌نظیری دارد که یکی از فواید آن منظم‌کردن چرخه قاعدگی است.

 

به دلیل آنکه تخمک‌گذاری در بدن زنان توسط هورمون‌های هیپوفیز و هیپوتالاموس کنترل می‌شود، زعفران با ایجاد اختلال در این غدد مانع بارداری می‌شود. البته شواهد قطعی و علمی معتبری در پیشگیری از بارداری با زعفران وجود ندارد؛ ولی مصرف فوری چای و دمنوش زعفران بعد از نزدیکی مشکوک می‌تواند اثربخش باشد. همچنین مصرف بیش از حد زعفران موجب انقباض‌های نامنظم رحم شده و می‌تواند منجر به زایمان زودرس یا سقط‌جنین شود.

 

به دلیل بالابودن قیمت زعفران برخی سودجویان محصولات تقلبی را با قیمت زعفران اصل در بازار به فروش می‌رسانند. به همین دلیل برای بهره‌مندی از خواص دارویی و درمانی زعفران باید آن را از شرکت‌ها و مراکز معتبر مانند شرکت زعفرانیه خریداری کنید. برای خرید زعفران از این شرکت می‌توانید سفارش خود را در سایت ثبت کنید. قیمت زعفران متنوع و بر اساس اندازه و کیفیت متفاوت و مطابق با قیمت مصوب است.

 

عوارض مصرف زعفران در دوران بارداری

 

دوران بارداری دوره بسیار حساسی است که در طی آن مادر باید در مصرف مواد غذایی، داروها و حتی ادویه‌ها احتیاط‌های لازم را اعمال کند. یکی از مواد غذایی که باید بااحتیاط مصرف شود زعفران است.

 

شنیدن جلوگیری از بارداری با زعفران یا سقط‌جنین با زعفران نشان‌دهنده میزان حساسیتی است که باید به آن توجه داشت. مصرف غیرمجاز زعفران در دوران بارداری می‌تواند خطرات و عوارض جبران‌ناپذیری برای مادر و جنین داشته باشد که عبارت‌اند از:

 

  • تحریک رحم از طریق کرکومال و افزایش سطح استروژن و ایجاد انقباض‌های رحمی

 

  • افزایش خطر خونریزی به دلیل اثر ضدانعقادی زعفران و درنتیجه افزایش فعالیت پلاکت‌های خون

 

  • سقط‌جنین با ایجاد انقباض‌های رحمی، فشار بر جنین و سقط‌جنین یا زایمان زودرس

 

  • بروز اختلالات گوارشی: مصرف غیرمجاز زعفران در دوره بارداری می‌تواند منجر به اختلالات گوارشی مانند تهوع، استفراغ، سوزش معده، کاهش اشتها و اسهال شود.

 

  • افزایش فشارخون از طریق وجود ترکیبات فعال در زعفران که موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی و ناهنجاری در عملکرد سیستم قلبی عروقی می‌شود.

 

همچنین اقدام برای جلوگیری از بارداری با زعفران یا برای سقط‌جنین مشکلاتی برای جنین پدید می‌آورد که عبارت‌اند از:

  • تأثیر بر هورمون‌های جنین
  • تأثیر بر رشد جنین
  • تأثیر بر سیستم عصبی جنین
  • خطر ایجاد آلرژی برای جنین

جلوگیری از بارداری با زعفران و تأثیر آن بر سقط جنین

جلوگیری از بارداری با زعفران و تأثیر آن بر سقط جنین

 

همان‌طور که در بخش قبلی به طور مختصر اشاره شد مصرف بیش از اندازه زعفران در دوران بارداری و به‌ویژه سه‌ماهه اول می‌تواند منجر به سقط‌جنین شود. اگر فردی بعد از رابطه جنسی مشکوک موفق به جلوگیری از بارداری با زعفران نشود در مراحل اولیه بارداری می‌توان با خرید زعفران اصل و مصرف آن جنین را سقط کرد.

 

مکانیسم عمل زعفران در سقط‌جنین به این صورت است که موجب افزایش ماده پروستاگلاندین در رحم مادر باردار می‌شود. افزایش میزان پروستاگلاندین می‌تواند موجب آسیب‌دیدن جنین شود. همچنین مصرف زعفران موجب افزایش دمای بدن مادر باردار شده و انقباض‌های رحمی افزایش می‌یابد.

 

این انقباض‌های نامنظم می‌تواند موجب ازبین‌رفتن جنین شود. البته باید توجه داشت که سقط‌جنین یا جلوگیری از بارداری با زعفران 100 درصد نیست و برای اثربخشی آن باید در اولین فرصت بعد از اطلاع از بارداری ناخواسته مصرف شود.

 

نکته بسیار مهم دیگر اینکه مصرف زعفران همیشه نمی‌تواند مانع بارداری شده یا موجب سقط جنین شود؛ بلکه برعکس ممکن است آسیب‌های جدی به جنین وارد و موجب بروز نقص شود.

میزان مصرف زعفران برای سقط جنین

میزان مصرف زعفران برای سقط جنین

 

گرچه در طب سنتی گفته می‌شود که جلوگیری از بارداری با زعفران روشی مطمئن است؛ ولی آنچه در این میان باید به آن توجه داشت تحقیقات علمی است که نشان می‌دهد مصرف بیش از اندازه زعفران مضرات زیادی برای مادر و جنین به همراه دارد.

 

آسیب‌دیدن جنین بدون سقط شدن، بروز نقص‌های مادرزادی و همچنین احتمال بروز سنکوب و سکته قلبی برای مادر از مضرات خطرناک مصرف غیرمجاز زعفران است.به همین دلیل اگر هم فردی قصد دارد با استفاده از زعفران برای سقط‌جنین اقدام کند باید میزان مصرف آن را تحت کنترل داشته باشد.

 

میزان مجاز زعفران برای سقط‌جنین پنج صدم تا دو دهم گرم است و مصرف بیش از این اندازه برای جلوگیری از بارداری با زعفران می‌تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد.در صورت اثرگذاری زعفران بر سقط‌جنین یک هفته بعد از مصرف زعفران علائم سقط‌جنین ظاهر می‌شود.

 

یعنی با مصرف زعفران برای جلوگیری از بارداری فرد دچار خونریزی می‌شود.علاوه بر توجه به میزان زعفران مصرفی باید کیفیت زعفران را نیز در نظر گرفت. مصرف زعفران‌های تقلبی نیز می‌تواند اثرات زیان‌باری برای سلامت فرد داشته باشد.

 

زعفران‌های تقلبی معمولاً درصدهایی از مواد شیمیایی و مصنوعی در خود دارند که بر سیستم‌های مختلف بدن تأثیرات سوء می‌گذارند. به همین دلیل برای خرید زعفران برندهای معتبر را از آنلاین شاپ های عرضه‌کننده معتبر مانند zafferanieh.com خریداری کنید.

 

در این فروشگاه انواع زعفران در بسته‌بندی‌های مطمئن، زیبا و هنرمندانه عرضه می‌شود. قیمت زعفران‌های موجود در این شرکت بر اساس اندازه و کیفیت متفاوت و مطابق با قیمت مصوب است.

 

جمع‌بندی

زعفران یکی از محصولات کشاورزی ارزشمند است که در بازارهای داخلی و جهانی ارزش بالایی دارد. این ماده ارزشمند که به طلای سرخ معروف است علاوه بر خواص غذایی و عطر و رنگ دلنشین خواص دارویی مهمی نیز دارد.

 

در طب سنتی اعتقاد بر این است که جلوگیری از بارداری با زعفران امکان‌پذیر است و برخی افراد برای جلوگیری از بارداری ناخواسته یا برای سقط‌جنین از آن استفاده می‌کنند.پزشکان و جامعه علمی تأکید می‌کند که برای این سخن مدرک علمی معتبری وجود ندارد و مصرف بیش از اندازه زعفران در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرات جدی را به دنبال دارد.

 

مصرف زعفران باهدف سقط‌جنین موجب انقباض‌های نامنظم رحم، خونریزی رحمی و سقط‌جنین می‌شود.البته همیشه هم جنین از بین نرفته و آسیب‌های جدی به آن وارد می‌شود و زایمان زودرس اتفاق می‌افتد.

 

برای جلوگیری از بارداری با زعفران بهتر است در اولین فرصت مشکوک به بارداری، دم‌نوش یا چای زعفران مصرف کرد. البته در اینجا توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از بروز خطرات جدی، برای پیشگیری از بارداری یا سقط‌جنین روش‌های علمی را تحت‌نظر متخصص دنبال کنید.