جستجو در پارس ناز

برای کم کردن وزن روز یا عصر ورزش کنیم؟

مجموعه : رژیم و تغذیه
برای کم کردن وزن روز یا عصر ورزش کنیم؟

برای لاغر شدن صبح ها ورزش کنیم یا عصرها؟

این سوال برای بسیاری از افراد که قصد دارند برای کاهش وزن رژیم بگیرند وجود دارد که آیا باید در هنگام صبح ورزش کنند و یا وقت ورزش مهم نمیباشد؟ اگر شما قصد کاهش وزن دارید پیاده روی در صبح گاه  و هر اقدام دیگری که می توانید برای حرکت دادن بدنتان انجام دهید مفید است.
 
 برای کاهش وزن و پایین نگه داشتن وزن  نیازمند فعالیت بدنی و ورزش می باشید. متخصصین عقیده دارند که ورزش باید بخشی از الگوی زندگی روزانه شما گردد و شروع روز با ورزش بهترین عادت رفتاری است. البته راهکار کلیدی این است که هر جا و هر زمان  که می توانید ورزش کنید چه در صبح باشد چه بعد از ظهر و چه عصر.

ولی شروع روز با ورزش و فعالیت بدنی بر تنظیم روند کل روزتان موثر است و کسانی که در صبح ها ورزش می کنند بیشتر مستعد حفظ عادت فعالیت بدنی خود هستند.  وقتی شما ورزش و فعالیت بدنی را به عنوان اولین اقدامتان در صبح گاه انجام می دهید در واقع ورزشتان را قبل از دیگر مشغله و حواس پرتی ها ی روزمره انجام داده اید و امکان اینکه مشغله  و پیش آمدهای روزمره مانع از ورزش و فعالیت بدنی روزانه شما گردند از بین می رود.

ارتباط ورزش با کاهش وزن و خواب بهتر :

همه می دانیم که ورزش و فعالیت بدنی با سوزاندن کالری به کاهش وزن و حفظ وزن مناسب کمک می کند . میانگین کالری مصرفی تخمین زده شده  به ازای 30 دقیقه از فعالیت های بدنی مختلف به شرح زیر می باشند:

فعالیت بدنی شدید :

دویدن و یا نرم دویدن ( 8 کیلومتر در ساعت ): 295 کیلوکالری
دوچرخه سواری ( برای مسافت  16 کیلومتر به بالا ): 195 کیلوکالری
شنا کردن ( شنای آزاد آهسته ) : 255 کیلوکالری
فعالیت های هوازی : 240 کیلوکالری
بسکتبال : 220 کیلوکالری

فعالیت بدنی آهسته :

پیاده روی ( حدود 5/5 کیلومتر در ساعت ) : 140 کیلوکالری
نرمش با وزنه ها ( نرمش ملایم و آهسته ) : 110 کیلوکالری
تمرینات کششی: 90 کیلوکالری
دوچرخه سواری ( کمتر از 16 کیلومتر ) : 145 کیلوکالری
حرکات موزون :  165 کیلوکالری

همچنین نتایج حاصل از پژوهشها توصیه می نمایند که ورزش صبح گاهی خواب را بهبود می بخشد که این امر مزیتی است که می تواند کاهش وزن را نیز ارتقا دهد. ورزش صبح گاهی ( و نه در اواخر روز )  ممکن است بر تنظیم ریتم طبیعی بدن ( ساعت درونی بدنتان )  موثر باشد  و لذا کیفیت خواب شما بهبود خواهد یافت . خواب مناسب در  کنترل تعادل هورمونهایی که به کنترل اشتها کمک می کنند مفید است پس می توانید با خودتان قرار بگذارید که به ورزش صبحگاهی  به چشم یک قرارملاقات مهم نگاه کنید که به راحتی نمی توانید آن را کنسل کنید.

فعالیت بدنی را به زندگی روزمره خود بیاورید :

 یک راهکار برای اینکه فعالیت بدنی و ورزش را تبدیل به عادت رفتاری روزانه خود نمایید این است که آن را بخشی از زندگی عادی خود نمایید. برخی افراد فکر می کنند، فعالیت بدنی روزانه شامل پوشیدن کفش ورزشی و یک دوی ماراتن است.
 
ولی راه های دیگری نیز برای افزودن فعالیت بدنی به زندگی روزمره تان وجود دارند. برای مثال در طی روز به پیاده روی بپردازید و وقتی برای خرید بیرون می روید تا حد امکان پیاده روی کنید و وقتی جایی می روید عمدا ماشین را کمی دورتر از مقصد پارک کنید و بقیه مسیر را به پیاده روی بپردازید.
 
به جای آسانسور از پلکان تردد کنید و اگر این کارها را انجام دهید به تدریج تبدیل به عادات روزمره شما خواهند شد. فعالیت بدنی های دیگر مانند: پیاده روی، دوچرخه سواری، وزنه برداری ، یوگا و شنا نیز می توانند یک گزینه مناسب برای فعالیت بدنی صبحگاهی باشند.