جستجو در پارس ناز

با تزریق انسولین خداحافظی کنید

با تزریق انسولین خداحافظی کنید

دانشمندان راه حلی را برای کنترل قند خون، از درئن بدن انسان پیدا کرده‌اند که می‌تواند نیاز به تزریق روزانه انسولین را از بین ببرد

 پژوهشگران موسسه سلول‌های بنیادی هاروارد، هورمونی به نام "بتا تروفین" را یافته‌اند که تولید سلول‌های انسولین ساز لوزالمعده را 30 برابر میزان طبیعی افزایش می‌دهد.

این کشف نوید بخشی است زیرا این هورمون که توسط سلول‌های چربی و کبدی تولید می‌شود نه تنها کنترل قند خون را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد بلکه در واقع افراد مبتلا به دیابت را نیز درمان می‌کند

کارشناسان می‌گویند پیش از این هرگز درمانی را نیافته‌اند که موجب چنین جهش عظیمی در تولید سلول‌های بتا شود. این سلول‌های بتای جدید فقط زمانی که بدن بخواهد، تولید می‌شوند.

این کشف می‌تواند شیوه مطلوبی برای تنظیم طبیعی انسولین و کاهش شدید عوارض مرتبط با دیابت باشد.

داگ ملتون مجری این تحقیقات، این مطالعه را بر روی موش‌ها انجام داده است اما می‌گوید این ژن در انسان نیز وجود دارد.

وی اظهار داشت: ایده ما نسبتا ساده است. احتمالا می‌توانیم با فراهم آوری این هورمون از بدن خود بیمار، روند بیماری را کند و یا متوقف کنیم.

ملتون، بتا تروفین را در وهله نخست، درمانی برای دیابت نوع 2 می‌داند اما معتقد است این هورمون می‌تواند نقشی را در درمان دیابت نوع یک نیز ایفا کند و احتمالا این کار را با افزایش تعداد سلول‌های بتا و کندسازی روند پیشرفت این بیماری خود ایمنی در تشخیص اولیه آن انجام خواهد داد.

وی افزود: ما این کار را در بر روی موش‌ها انجام دادیم و اکنون می‌دانیم این ژن، یک ژن انسانی است. ما این ژن انسانی را شبیه سازی کردیم، علاوه بر این می‌دانیم این هورمون قطعا در پلاسمای انسانی وجود دارد.

این گروه از محققان می‌گویند هنوز تا آزمایش و استفاده از این شیوه بر روی انسان راه زیادی باقی مانده است.